м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60 (вул.Чкалова)

Графік роботи
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
запис на прийом

Фіброаденома (ФА)

Це доброякісне утворення молочної залози (МЗ). Складається з залозистого та сполучнотканинного компонентів (нормальних тканин молочної залози). Максимальна частота виявлення у жінок 20-30 років.
Зазвичай ФА виявляється випадково під час обстеження МЗ гінекологом, або при самообстеженні, у вигляді одиночного утворення в МЗ, розміром 1-3см, безболісного, гладкого, рухливого та еластичного.
Іноді можуть бути множинні ФА - декілька утворень в різних квадрантах однієї МЗ та в різних молочних залозах.
Зустрічаються також гігантські ФА. Це утворення розміром більше 4-5см. Часто такі ФА виявляються у вагітних жінок та під час лактації. Якщо такі ФА знаходять у дівчини підліткового віку, такі ФА визначають як ювенільні. Вони являють собою швидкозростаючі утворення, що викликають асиметрію грудей, деформацію шкіри і розтягнення соска. Гігантські ФА зазвичай не трансформуються у злоякісні пухлини.
Причини розвитку фіброаденоми молочної залози точно не з'ясовані. Деякі автори зв’язують розвиток ФА з рівнем естрогену. Нормальний індекс маси тіла, збільшення кількості народжень, зменшення терміну вживання оральних контрацептивів пов'язані зі зменшенням частоти виявлення фіброаденом.
Додаткові методи дослідження
Ультразвукова діагностіка – доступний, безпечний та інформативний метод, що часто застосовується для діагностики ФА.
Мамографія - ефективність мамографії у молодих жінок низька, а її роль в діагностиці фіброаденом обмежена.
Тонкоголкова аспіраційна біопсія пухлини з наступним цитологічним дослідженням - застосовується для виключення злоякісності процесу.

Лікування
Оскільки фіброаденоми є доброякісними утвореннями МЗ, можна стверджувати, що їх не слід одразу видаляти, а спостерігати за ними протягом перших трьох років і можна очікувати спонтанного регресу (у 15-30%). Зазвичай ФА не здатні трансформуватися у злоякісні пухлини (окрім листоподібної форми). Але завжди необхідно враховувати вік пацієнтки, сімейний анамнез злоякісних новоутворень і будь-які дані про проліферативні зміни МЗ з попередніх біопсій.

Враховуючи всі фактори, рішення про хірургічне лікування приймають якщо:
- Великі розміри ФА (більше 2-3см) та швидке збільшення розмірів,
- Лістовидна будова ФА.
- Бажання пацієнтки видалити пухлину.

Профілактика
Специфічних методів первинної профілактики не існує. Для виявлення ФА якомога раніше застосовують регулярне щорічне УЗД молочної залози у віці до 40 років і мамографію раз на два роки, якщо вам більше 40 років.

Лікар УЗД Медведєва Людмила Євгенівна 

Повернутися до списку статей

Контакти

  • м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60 (вул.Чкалова)
    +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
  • Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
    Сб: з 8:00 до 18:00
    Нд: з 8 до 15