г. Днепр, ул. Святослава Храброго, 60 (ул.Чкалова)

График работы
Пн—Пт: с 8:00 до 20:00
Сб: с 8:00 до 18:00
Вс: по договоренности
запись на прием

КАРДІОЛОГІЧНІ ПРЕПАРАТИ ТА СОНЯЧНЕ СВІТЛО

 

В розпал пляжного сезону саме час нагадати вам, шановні пацієнти, про особливості відпочинку під сонцем, зважаючи на необхідність постійного прийому кардіологічних препаратів. Добре відомо, що де-які лікарські засоби підвищують чутливість шкіри до ультрафіолету або спричиняють незвичайну реакцію шкіри під впливом сонячного світла чи ультрафіолетової лампи у солярії – призводять до розвитку фоточутливості або фотосенсибілізації. Варто зауважити, що фоточутливість може бути обумовлена також певними медичними станами, генетичними порушеннями або навіть при використанні певних засобів для догляду за шкірою. Отже, якщо ви помітили незвичайну реакцію шкіри під час відпочинку на сонці, варто звернутися до спеціаліста для уточнення причини такого стану. У даній статті ми поговоримо про підвищену чутливість внаслідок вживання певних кардіологічних препаратів.

Фоточутливість, спричинена лікарськими препаратами, призводить до розвитку шкірного захворювання внаслідок комбінованого впливу хімічних речовин і світла. Зазвичай вплив окремо лікарських засобів або сонячного світла не є достатнім для появи значного ураження. Водночас, вплив світла може призводити до певних змін хімічних речовин лікарських засобів – так звана фотоактивація – викликаючи появу шкірних проявів. Найбільш поширеними типами реакцій світлочутливості є фотоалергічна та фототоксична.

Фотоалергічні реакції нагадують алергічний контактний дерматит з розподілом, обмеженим ділянками тіла, які зазнали впливу сонячного світла, інколи можуть поширюватися на покриті ділянки шкіри, виникають зазвичай через 24-72 години після початку впливу хімічної речовини та сонячного світла з розвитком реакції імунної системи.

Фототоксичні реакції виникають через згубний вплив світлочутливих сполук на клітинні мембрани і, в деяких випадках, ДНК. Зазвичай вони виявляються як перебільшена реакція на сонячні опіки.

Отже, до переліку кардіологічних препаратів, що викликають фоточутливість входять:

 1. Препарати для лікування порушень ритму серця:
  • аміодарон (Кордарон®, Аміокордин®, Міоритміл®);
  • хінідин (не зареєстрований в Україні);
  • ділтіазем (Діакордин®);
 2. Сечогінні:
  • фуросемід (Лазікс®, Фуросемід-Дарниця®);
  • гідрохлоротіазид (Гіпотіазид®, Гідрохлортіазид®);
 3. Препарати для зниження рівня холестерину:
  • аторвастатин (Ліпримар®, Аторвакор®, Аторіс®, Сторвас®)
  • симвастатин (Вазиліп®, Аллеста®, Вазостат®)
 4. Препарати для зниження артеріального тиску:
  • еналаприл (Берліприл®, Енап®)
  • каптоприл (Каптоприл®)
  • лізиноприл (Ліприл®, Диротон®)
  • ніфедипін (Кордипін®, Коринфар®, Фармадипін®)

Таким чином, якщо ви приймаєте будь-який із зазначених препаратів за призначенням лікаря-кардіолога, необхідно ретельно захищати шкіру від впливу ультрафіолетового випромінювання. Найпростішим засобом захисту є одежа з довгими рукавами, довгі штани та широкополий капелюх. Більш зручним засобом є сонцезахисний крем з високим рівнем захисту, що наноситься на всі відкриті ділянки тіла декілька разів протягом дня. Гарного та безпечного вам відпочинку!

 Лікар-кардіолог «Клініки доктора Медведева», к. мед. н.
Фесенко Олександр Володимирович

Узнать все наши новости и море полезной информации на Telegram Public Accaunt: https://t.me/klinika_medvedev

Вурнуться к списку статей

Контакты

 • г. Днепр, ул. Святослава Храброго, 60 (ул.Чкалова)
  +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
 • Пн—Пт: с 8:00 до 20:00
  Сб: с 8:00 до 18:00
  Вс: по договоренности