м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60 (вул.Чкалова)

Графік роботи
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
намір про запис

MAR-тест (визначення антиспермальних антитіл в спермі)

MAR розшифровується як Mixed Agglutination Reaction, що в перекладі з англійської означає «реакція змішаної аглютинації». При проведенні спермограми ці клітини визначаються як відповідні нормальним показникам, однак вони не беруть участі в процесі заплідненні яйцеклітини. Це тест, за допомогою якого можна виявити наявність або відсутність антиспермальних антитіл в еякуляті. Наявність антиспермальних антитіл свідчить про імунологічний фактор безпліддя. Серед усіх факторів чоловічого безпліддя від 10% до 15% випадків - це імунологічні фактори.

В результаті впливу шкідливих факторів (травми, запальні процеси, операції, отруєння токсинами, варикоцеле...) порушується бар'єр, який в нормі існує між кровоносною системою та яєчками, і проти сперматозоїдів починають вироблятися антитіла, як захисний механізм. Ці антитіла називаються антиспермальні. Антиспермальні антитіла взаємодіють з мембранами різних відділів сперматозоїда, що призводить до зниження рухливості сперматозоїдів, склеювання сперматозоїдів або до їх руйнування. Це призводить до зниження здатності проникати через цервікальний слиз і запліднювати яйцеклітину. Тобто ці сперматозоїди не беруть участі в процесі запліднення. При цьому самі сперматозоїди можуть бути в достатній кількості, з достатньою рухливістю і нормальною морфологією (за результатами спермограми).

Для виявлення і підрахунку кількості таких сперматозоїдів і проводиться MAR-тест.

Показаннями до проведення MAR-тесту є безплідний шлюб, а також підозра на чоловіче безпліддя імунологічного характеру. Позитивний результат тестування являє собою умовний критерій визначення імунологічного безпліддя у пацієнта. Тестування вважається доцільним при нормальних показниках насиченості еякуляту статевими клітинами та їх рухливості. Якщо в даних параметрах виявляються відхилення, то необхідно досліджувати сироватку крові на присутність в ній антитіл, що заважає сперматозоїдам виконувати свою роль, за допомогою імуноферментного аналізу.

MAR-тест класифікується за видом досліджуваних антитіл, які діляться на дві групи: MAR IgA і MAR IgG

Згідно з останніми вимогами ВООЗ, MAR-тест проводиться тільки в зв'язці з спермограмою, так як окремо від аналізу еякуляту пацієнт не надає достатніх і повних даних для встановлення безпліддя.

MAR-тест може бути проведений на основі результатів, отриманих раніше при спермограмі. Це можливо в разі відповідності біоматеріалу вимогам для здійснення тесту, тобто при необхідній концентрації та руховим якостям сперматозоїдів. Термін давності спермограми не повинен перевищувати позначку в три місяці, так як за цей час вся сперма в організмі пацієнта повністю змінюється.

Підготовка до MAR-тесту

Спосіб збору біоматеріалу аналогічний тому, що використовується при спермограмі. Відповідно до цього, вимоги перед проходженням дослідження також аналогічні. Для того, щоб результат тесту був достовірним, пацієнтам слід дотримуватися таких умов за певний часовий період до здачі еякуляту на вивчення:

 • Повне виключення статевих контактів не менше ніж за 48 годин і не більше ніж за 7 днів до дати проведення MAR-тесту;
 • Утримання від алкоголю та лікарських препаратів. Винятком є ​​лише життєво необхідні ліки, призначені для постійного застосування - їх скасовувати не треба;
 • Уникати перегріву організму (в лазні, сауні або гарячій ванні);
 • При необхідності проведення повторного тесту дотримуватися максимально наближених тимчасових періодів утримання для незначності коливань отриманих даних.

Інтерпретація результатів MAR-тесту

Референсні значення результатів MAR-тесту поділяються на три категорії:

 • <10% -MAR-тест негативний;
 • 10-39% - існує певна ймовірність безпліддя імунологічного характеру;
 • > 40% - наявність імунологічного безпліддя дуже ймовірно.

Інтерпретувати результати тесту може тільки лікуючий лікар, отримані дані не є діагнозом і їх не можна використовувати для самостійного діагностування та лікування. Лікар ставить остаточний діагноз, ґрунтуючись не лише на результатах MAR-тесту, а й на інших джерелах: спермограма, анамнез пацієнта і таке інше.

У нас в Клініці є один з кращих мікроскопів для цих завдань - Leica ICC50E, а дослідження виконує досвідчений фахівець-ембріолог.

Важливо розуміти, що процедура не призначається самостійно. Її доцільність, необхідну кількість процедур і, відповідно, остаточна вартість, визначаються на очній консультації лікаря. На очному прийомі ми допоможемо Вам вибрати ті втручання, які дійсно необхідні, максимально безпечні та ефективні у Вашому випадку. Будьте щасливі та здорові!

Всі наші новини та море корисної інформації на Telegram Public Account: https://t.me/klinika_medvedev

Контакти

 • м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60 (вул.Чкалова)
  +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
 • Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
  Сб: з 8:00 до 18:00
  Нд: з 8 до 15