м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60 (вул.Чкалова)

Графік роботи
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
намір про запис

Підготовка ендометрія плазмою, збагаченої тромбоцитами

Безпліддя залишається однією з найважливіших проблем гінекології. Близько 15% пар є безплідними. Існує безліч причин жіночого безпліддя. Серед основних - проблеми з овуляцією, трубний фактор, ендометріоз. Величезне значення має чоловічий фактор. В останні роки дуже велика увага стала приділятися так званим маточного фактору. Вважається, що на сьогодні близько 15% жінок з безпліддям мають ті чи інші проблеми саме з маточним фактором. Провідну роль серед причин, які відносяться до маткового фактору, грає проблема тонкого ендометрія. Ендометрій є одним з основних чинників, необхідних для імплантації і вагітності.

Частота настання вагітності збільшується з ростом товщини ендометрія. У кількох дослідженнях мінімальна товщина ендометрію для перенесення ембріонів становила 7 мм.

На жаль, далеко не завжди вдається з'ясувати причини виникнення цієї проблеми. Хоча, є встановлені фактори, такі як травми в результаті вискоблювання, деякі ендокринні причини, це рідко глобально змінює підходи до подолання цієї форми безпліддя. Одним з початкових і необхідних методів обстеження у таких жінок може бути офісна гістероскопія. Методика давно впровадження в нашу практику і отримала високі оцінки як у пацієнток, так і у лікарів, які направляли своїх пацієнток до нас.

На сьогодні існує велика кількість всіляких методів поліпшення товщини і якості ендометрія. До них відносяться головним чином медикаментозні методи: естрогени в високих дозах; препарати поліпшують реологічні властивості крові, такі як аспірин; всілякі метаболічні препарати (пентоксифілін); колониестимулирующие фактори (G-CSF); препарати поліпшують кровопостачання за рахунок розширення судин ендометрія (силденафіл); навіть антибіотики (доксициклін). Однак ефективність всіляких перерахованих методик залишається невисокою і немає єдиної думки щодо застосування запропонованих методик. Безумовно, у своїй практиці ми іспульзуем весь можливий арсенал.

В останні роки дуже великий розвиток в медицині і в гінекології зокрема отримали методики засновані на використанні збагаченої тромбоцитами плазми. PRP - це плазма крові, приготована зі свіжої цільної крові, збагачена тромбоцитами. Вона містить кілька факторів росту, таких як фактор росту ендотелію судин (VEGF), епідермальний фактор росту (EGF), фактор росту, отриманий з тромбоцитів (PDGF), трансформуючий фактор росту (TGF) та інші цитокіни, які стимулюють проліферацію і ріст клітин, зростання нових судин, тобто все те, що необхідно для поліпшення якості ендометрія, його підготовки для імплантації ембріона.

Внутрішньоматкова інфузія багатою тромбоцитами плазми є новим підходом, який був запропонований для лікування тонкого ендометрія (Chang et al., 2015). Нижче в таблиці представлений склад PRP і біологічні властивості її компонентів:

Мета процедури - поліпшити характеристики ендометрія. За УЗД це тришарова структура в періовуляторний період, товщина більше 7 мм. Найголовніша мета - успішний наступ і продовження вагітності. Наявна на сьогодні література дивиться з оптимізмом на цей метод (див. Посилання в кінці тексту).

Показання для підготовки ендометрія за допомогою плазми збагаченої тромбоцитами (PRP):

 • тонкий ендометрій у жінок з безпліддям (7 мм і менше). Сюди ж відносяться пацієнтки з одношаровим ендометрієм пацієнтки після гістероскопічних корекції синдрому Ашермана пов'язані з маточним фактором невдалі спроби ЕКЗ

Порядок проведення процедури:

 • Процедура виконується як в природному, так і стимульованої циклі. Крім того, може виконуватися в циклі підсадки розморожених ембріонів (ЕКЗ). Якщо цикл близько 28 днів і лікар не призначив інакше, процедура проводиться на 10-11 день циклу і повторюється через 2-3 дня (вважається, що такий підхід ефективніше). Необхідні аналізи: УЗД органів малого таза, мікроскопія, цитологія, в межах року аналізи на основні статеві інфекції (хламідіоз, гонорея, трихомоніаз, мікоплазма геніталіум, сифіліс, гепатити В і С, ВІЛ)
 • Ви приходите в клініку. Не можна їсти мінімум 4 години для процедури, так як це може вплинути на якість отриманої плазми. Медсестра бере у Вас приблизно 15 мл крові з вени, після чого Ви очікуєте близько 20 хвилин поки готується PRP
 • По готовності препарату Вас запрошують до гінеколога. На гінекологічному кріслі спеціальним тонким одноразовим катетером (катетером для інсемінації) вводиться 0,5-1 мл PRP. Лежите 5-10 хвилин
 • Чи отримуєте рекомендації і залишаєте клініку.
 • Результати методики представлені досить яскраво на сонограми нижче (джерело: Int J Clin Exp Med. 2015; 8 (1): 1286-1290)

А - до введення 5 мм, овуляторний період, В - однократне введення PRP - 7 мм на 11 день, С - два введення PRP 13 день - 8 мм, D - вагітність. Останнім часом з'явилося все більше даних про значно більш вражаючі результати підготовки ендометрія шляхом введення PRP в базальний шар ендометрія спеціальною голкою під час гістероскопії. В даний час ми вже реалізували цю методику і виконуємо в якості доповнення до офісної гістероскопії. Джерела літератури:

1. https://doi.org/10.1016/j.tjog.2018.10.007

2. https://doi.org/10.1016/j.fertnstert.2017.07.243

3. doi: 10.5935/1518-0557.20170013

4. Chang, Yajie et al. “Autologous platelet-rich plasma promotes endometrial growth and improves pregnancy outcome during in vitro fertilization.” International journal of clinical and experimental medicine vol. 8,1 1286-90. 15 Jan. 2015

На очному прийомі ми допоможемо Вам вибрати ті методи діагностики і лікування, які дійсно необхідні, максимально безпечні та ефективні у Вашому випадку. Будьте щасливі і здорові!

Дізнатися всі наші новини і море корисної інформації на Telegram Public Accaunt: https://t.me/klinika_medvedev

Контакти

 • м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60 (вул.Чкалова)
  +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
 • Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
  Сб: з 8:00 до 18:00
  Нд: з 8 до 15