м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом
Графік роботиСб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
Гіперпролактинемія у жінок
У першій частині розповіді про гіперпролактинемію я познайомила вас із особливим гормоном – пролактином. Ви вже знаєте значення його для жіночого організму та причини, що ведуть до підвищення. Моє сьогоднішнє повідомлення про те, як проявляється та діагностується гіперпролактинемія.
У зв'язку з тим, що причини захворювання дуже різноманітні, то і симптоми можуть бути різними.
Основні скарги, з якими жінки звертаються до лікаря - це порушення менструального циклу та дітородної функції:
- Відсутність місячних 3 і більше місяців (аменорея);
- короткі (не більше двох днів) та мізерні місячні;
- подовжений менструальний цикл (понад 38 днів);
- Порушення овуляції, які можуть стати причиною безпліддя;
- галакторея (виділення молока із молочних залоз);
- збільшення розмірів та болючість молочних залоз;
- Зниження лібідо;
- зменшення розмірів матки та витончення ендометрію.
Гіперпролактинемія може виявлятися порушеннями метаболізму:
- ожиріння (часто зі зниженням чутливості до інсуліну);
- Підвищення рівня холестерину в крові;
- остеопороз;
- вугровий висип та гірсутизм (зростання волосся на тілі за чоловічим типом).
У ряді випадків спостерігаються психо-емоційні симптоми:
- Швидка стомлюваність;
- емоційна нестабільність;
- Порушення сну.
За наявності макропролактиноми (аденоми гіпофіза більше 1 см) є симптоми, пов'язані зі зростанням пухлини – головний біль, зниження гостроти зору.
Деякі жінки мають високі рівні пролактину без будь-яких симптомів і гіперпролактинемія у них виявляється випадково.
Діагностика гіперпролактинемії, як і будь-якого іншого захворювання, починається зі збору скарг і анамнезу. Потім призначаються лабораторні дослідження крові, насамперед пролактин і гормони щитовидної залози. Забір крові береться з вени на 2-5 день менструального циклу або будь-якого дня при аменореї в ранковий час і обов'язково натщесерце. У деяких випадках виникає необхідність повторити аналіз (при стресі, фізичних навантаженнях, активному сексуальному житті). За підозри, що гіперпролактинемія вторинна, тобто. викликана іншим захворюванням, лікар призначає додаткові аналізи – визначення функцій гіпофізу, надниркових залоз, яєчників, печінки.
З інструментальних методів діагностики найповнішу картину дає МРТ (магнітно-резонансна томографія) мозку та гіпофіза.
При виявленні у пацієнтки аденоми гіпофіза призначається консультація окуліста та нейрохірурга.
Якщо у вас спостерігаються подібні симптоми, раджу записатися на консультацію до лікаря гінеколога-ендокринолога. Своєчасність поводження попередить негативні наслідки для вашого здоров'я.
Гіперпролактинемія - це стан, для якого характерна надмірна секреція та виділення гормону гіпофіза пролактину. Цей діагноз зустрічається досить часто: у 20% жінок із безпліддям і у 40% із порушеннями менструального циклу.
Вперше цей унікальний гормон був виділений у 1928 р. і з того часу є об'єктом постійного вивчення. Доведено його участь у 80 різних біологічних ефектах та у 300 біологічних функціях.
Пролактин впливає на розвиток молочних залоз та вироблення молока у жінок після народження дитини. Це його головна біологічна роль. Однак, пролактин здатний впливати на здоров'я жінки не лише під час вагітності та годування груддю. Він гальмує утворення та виділення інших гормонів гіпофіза – гонадотропінів, тим самим порушуючи процес овуляції, знижуючи секрецію естрогенів у фолікулах яєчників та прогестерону жовтим тілом. У нормі цей механізм запобігає менструації та настання нової вагітності в період годування груддю.
Є дані, що пролактин є індикатором сексуального задоволення та розслаблення, має метаболічний ефект на мінеральну щільність кісток, підвищує активність клітин підшлункової залози, бере участь в імунних реакціях, стимулює зростання нових кровоносних судин.
До пубертатного періоду секреція цього гормону дуже низька, в періоді статевого дозрівання збільшується під впливом секреції естрогенів, що підвищується в яєчниках. Під час вагітності рівень пролактину різко зростає, досягаючи максимуму під час лактації. У постменопаузі закономірно знижується внаслідок фізіологічної гіпоестрогенії.
Виділяють фізіологічну та патологічну гіперпролактинемію.
Фізіологічна не пов'язана із захворюваннями, може спостерігатися під час глибокого сну, тяжкого фізичного навантаження, статевому акті, стресі, при деяких медичних маніпуляціях, а також під час вагітності та годування груддю.
Патологічна гіперпролактинемія зазвичай викликана тими чи іншими захворюваннями.
Органічна патологія:
✅пролактинсекретуючі пухлини гіпофіза (мікро- та макропролактиноми);
✅аденоми гіпофіза змішаної будови (секретують крім пролактину та інші гормони);
✅гіпоталамо-гіпофізарні захворювання («порожнє турецьке сідло», інфільтративні процеси, судинна патологія, наслідки опромінення та травми).
Функціональна гіперпролактинемія:
✅порушення функції щитовидної залози (гіпотіреоз);
✅синдром полікістозних яєчників;
✅захворювання печінки та нирок;
✅психогенна;
✅медикаментозна (на фоні прийому естрогенів, нейролептиків, протиблювотних, антигістамінних, антигіпертензивних та деяких інших ліків).
Коли під час лабораторного та інструментального обстеження підтверджено ту чи іншу форму гіперпролактинемії, постає питання про ефективне лікування.
Симптоматична гіперпролактинемія та мікропролактиноми лікуються медикаментозно. Мета терапії – нормалізація рівня пролактину, відновлення овуляторного менструального циклу та настання вагітності. Лікування високоефективне навіть за значного підвищення рівня пролактину – до 10000 мМЕ/л. При правильно підібраній дозі препарату відновлення овуляції та вагітність настають протягом 6-12 місяців.
Золотим стандартом лікування є призначення агоністів дофаміну – основного фактора, який пригнічує пролактин. До цих препаратів належать ліки короткої дії (бромокриптин) та тривалої виборчої дії (каберголін). У випадках латентної гіперпролактинемії застосовують препарати на основі прутняку.
У порівнянні з бромокриптином, каберголін у стандартних дозах частіше викликає нормалізацію рівня гормону та зменшення розмірів мікропролактином (90-93%), а також відновлює дітородну функцію жінок (82-88%). Лікування проводиться у певному режимі та мінімально ефективними дозами. Через 1-2 місяці визначається рівень пролактину, і якщо він залишається підвищеним, проводиться титрування дози лікарської речовини для досягнення ефекту. Якщо показник пролактину знаходиться в межах норми, то в тій же дозі та кратності прийому терапія продовжується далі (зазвичай мінімум до 6 місяців). Медикаментозна терапія гіперпролактинемії потребує наполегливості та терпіння. Однією з частих помилок пацієнток є скасування прийому препарату після одноразового досягнення концентрації пролактину у межах референсних значень. На жаль, найближчим часом рівень пролактину може повернутися до вихідної цифри.
У разі наявності пролактиноми гіпофіза необхідний контроль як показників пролактину, а й обсягу пухлини за результатами МРТ.
Іноді складнощі виникають із вибором методу контрацепції для жінок із гіперпролактинемією. Застосування оральних контрацептивів, містять естроген, не показано, т.к. вони підвищують рівень пролактину. Є дані, що і натомість застосування внутрішньоматкової спіралі також спостерігається збільшення показника пролактину, що пов'язують із постійним подразненням рецепторів ендометрію. У зв'язку з цим методом вибору можуть стати суто гестагенні контрацептиви.
Існує міф, що у пацієнток під час прийому каберголіна чи бромокриптину планування вагітності неможливе. Навпаки, прийом цих препаратів сприятиме досягненню мети – вагітності. Часті питання пацієнток щодо впливу каберголіна протягом вагітності та плід. Є докази безпеки його застосування та відсутність тератогенного та абортивного впливу.
У випадках об'ємних пухлинних процесів у гіпофізі (макропролактином) першим етапом лікування також є призначення каберголіна. Хірургічне лікування розглядається лише в тих випадках, коли медикаментозна терапія виявилася безрезультатною.
При якісному наданні медичної допомоги жінкам з гіперпролактинемією лікування дає видимі позитивні ефекти, результатом яких є народження здорової дитини в період життя, коли це необхідно.
Лікар Клініки доктора Медведєва гінеколог-ендокринолог Овсюк Лариса Іванівна
Перелік використаної літератури:
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Про клініку
- Чому ми?
- Наші цінності
- Ліцензії
- Фотогалерея
- Керівництво
- Якого обрати лікаря?
- Вакансії
- Історія
- Партнери
- Відгуки
- Договір оферти
- Правила розпорядку
- Відеоспостереження
Прес-центр
Напрямки
Контакти
- м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
-
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
-
Підписка на новини