м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60 (вул.Чкалова)

Графік роботи
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
намір про запис

Вплив стресу на вагітність

Під час вагітності жінка стикається з різними проблемами та викликами, що безпосередньо впливають на психоемоційний стан, та стан здоров’я жінки. Останнім часом жінки планують вагітність у більш пізнішому віці, накопичив вантаж соматичної патології та хронічних хвороб. Запорукою розвитку плоду та перебігу вагітності становить гармонійний психоемоційний стан жінки. Що ми відчуваємо під впливом стресу? Серцебиття, підвищення тиску, порушення сну, рівня тривожності, тремор, депресії, порушення працездатності. Всі ці зміни без сумніву впливають на стан нервової системи плода і новонародженого, ознакою якого є низька вага дитини при народженні, зрив адаптації новонародженого, низька оцінка за шкалою «Апгар». У подальшому це може відобразитись на втомлюваності та прояві нервово-психічних розладів у дитини. Яким чином це відбувається? Вчені з’ясували збільшення рівня кортизолу у крові вагітних при довготривалому стресі, що є причиною підвищення артеріального тиску у вагітної , збій у системі гіпоталамус-гіпофіз-надниркова залоза, призводить до формування інсулінорезистентності плоду, у подальшому збільшення рецепторів у нейроендокринній системі плоду, проявом  якого може бути підвищення рівня гормону кортизолу на будь який збудник, проявом стрес-індукованих  хвороб у дорослому віці дитини. Також при дії стресу на організм вагітної відбувається збільшення рівня пролактину, який є причиною недостатності жовтого тіла, що в свою чергу сприяє загрозі переривання вагітності  в І триместрі, а в ІІ-ІІІ триместрах  до прогресування плацентарної дисфункції, та деяких пов’язаних з цим ускладнень.

Також при хронічному стресі порушується співвідношення магнію та кальцію ( у нормі 1:2).Зниження магнію сприяє порушенню утилізації  кальцію клітинами, у наслідку надлишковий кальцій може відкладатися у суглобах, нирках, жовчному міхурі. Іони магнію гальмують процеси збудження у нервовій системі, а його дефіцит сприяє збільшенню рівня тривожності, дратівливості, депресії, порушень сну . Також недостатність магнію  на фоні ендотеліальної дисфункції може сприяти розвитку скоротливої діяльності матки, прееклампсії, розвитку гестаційного  діабету, затримки розвитку плода.

Таким чином, обґрунтованою профілактикою акушерських та перинатальних ускладнень є усунення стресових ситуацій, нормалізація мікронутритивного дисбалансу шляхом довгострокового призначення препаратів під час вагітності у склад яких входить магній, залучення психолога та психологічної підтримки. Контроль за функцією фетоплацентарної   системи, станом плоду, є відповідальністю  гінеколога. Бажаю Вам гармонійного та спокійного психоемоційного стану під час вагітності.

                                                                      

Лікар-гінеколог   Клініка доктора Медведева Галич Світлана Олександрівна.

Повернутися до списку статей

Контакти

  • м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60 (вул.Чкалова)
    +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
  • Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
    Сб: з 8:00 до 18:00
    Нд: з 8 до 15