Безпліддя - кілька важливих фактів

У медичній практиці безпліддя у жінок часто визначається як їх "нездатність завагітніти". Згідно з визначенням Всесвітньої Організації  Охорони Здоров'я безплідність "це хвороба репродуктивної системи, яка виражається у відсутності клінічної вагітності після 12 або більше місяців регулярного статевого життя без застосування контрацепції ".

Для визначення тактики ведення пар з питанням ненастання вагітності в першу чергу необхідно отримання загального уявлення про рівень фертильності подружжя. В першу чергу необхідно виключити очевидні причини безпліддя в шлюбі. При цьому, парам з важкими формами порушень обов'язкових умов зачаття і віковим паціентам необхідно рекомендувати хірургічне лікування або запліднення in vitro якомога швидше, пояснивши ризик зниження фертильності.

Якщо у чоловіка спостерігається прогресивне погіршення показників спермограми, необхідно завчасно розглянути питання про кріоконсервацію кращих зразків сперми. У жінок при відкладених репродуктивних планах також варто рекомендувати процедуру вітрифікації ооцитів.

При цьому за даними ряду авторів [ Park, H.J., Lee, G.H, 2016 року;  Hipp, H., Crawford, S., 2017; ]  рівень антімюллерова гормону в плазмі крові вище 0,8 нг / мл в поєднанні з наявністю 5 в одному або як мінімум 6 антральних фолікулів діаметром більше 5 мм в обох яєчниках зберігає надію на успіх при проведенні контрольованої оваріальної стимуляції. На початку обстеження тактично правильним буде виключення органічної репродуктивної системи, вивчення овуляції, динаміки росту фолікула та розмірів жовтого тіла, відповідності структури ендометрія фазі циклу .

Перевірку прохідності маткових труб більшість авторів рекомендують проводити методом соногістеросальпінгоскопіі, тобто за допомогою УЗД, відзначаючи можливий негативний вплив опромінення на гамети при рентген методиці.  Згідно з рекомендаціями The Practice Committee of the American Society for Reproductive Medicine доцільно проведення двох циклів внутрішньоматкової інсемінації (далі ВМІ), які включають 90% успішних результатів. Якщо ВМІ не принесла бажаного результату, необхідно продовжити обстеження, провести  гістероскопію з оцінкою порожнини матки та вічок маткових труб, в деяких випадках і лапароскопію іта рекомендувати пацієнтам методику екстракорпорального запліднення (далі ЕКЗ).

ВМІ краще проводити в день овуляції або напередодні.  При відсутності спонтанної овуляції можливо використання індукції овуляції таблетованими формами непрямих індукторів або невеликих доз прямих індукторів з проведенням моніторингу за допомогою ультразвукового методу  та тестів на овуляцію. Багато авторів відзначають той факт, що проведення тестів на сумісність не має практичної значущості, варто проводити відразу процедуру ВМІ.

У ряді випадків при повному обстеженні неможливо визначити причину ненастання вагітності, тоді використовується діагноз безпліддя неясного генезу або ідіопатичного безпліддя. Тактика - спроби застосування методів ЕКЗ.

Фертильність це здатність до відтворення здорового потомства. Термін фертильність походить від лат. Fertilis-родючий, родючий. Він застосовується як для жінок, так і для чоловіків. Розглянемо докладніше. Для чоловіків фертильність означає здатність сперматозоїда запліднити жіночу яйцеклітину. І це ставатиме можливим з 15 років до 80. Пік чоловічої фертильності припадає на 20-50 років і залежить від рівня тестостерону, загального стану організму. Що впливає на чоловічу фертильність?

- шкідливі звички;

- Стрес;

- зайва вага;

- інфекційні захворювання сечостатевого тракту;

- хронічні соматичні захворювання (супутня серцево-судинна патологія, ендокринна потологія);

- Гіпертермія;

- Деякі лікарські препарати (цитостатики та ін).

 

Як оцінити чоловічу фертильність?

Це насамперед оцінка спермограми (індекс Фарріса, індекс Крюгера)

Як покращити спермограму? Ми не можемо вплинути на вік, органічні зміни в репродуктивній системі, проте, можливо вплинути на кориговані фактори: спосіб життя, харчування, фізичні навантаження, прийом вітамінних комплексів, санація вогнищ інфекції, корекція соматичної патології.

Набагато складніше з жіночою фертильністю, адже вона включає не лише здатність до зачаття, але і до виношування вагітності, і до народження дитини. Фертильність жінки починає формуватись ще внутрішньоутробно. Так до народження яєчники містять близько 2 млн. потенційних яйцеклітин, на момент статевого дозрівання їх залишається 200-400тис., в процесі життя фолікулярний запас витрачається і не відновлюється. Так у 23-25 ​​річної жінки премордіальний пул залишає щодня до 37 фолікулів, в 34-36 років-11, в 45 років-2.

Як визначити фолікулярний резер? Це рівень гормонів ЛГ, ФСГ, АМГ, Інсуліноподібний фактор росту (ІПРФ), статеві стероїдзв'язуючі глобуліни (ПССГ), а також УЗД дослідження фолікулярного запасу яєчників та фолікулометрії. Не маловажним в оцінці фертильності є виключення інфекційних процесів, які можуть значно знижувати рівень АМГ, відповідно і фолікулярний запас, так і перешкоджати ембріотрансферу та імплантації ембріона.

Здатність до виношування визначає вихідний стан організму, наявність супутньої екстрагенітальної патології.

На які фактори ми можемо вплинути? Корекція гормональних порушень, лікування інфекційних процесів в організмі, корекція ваги та харчування, необхідність уникати стресових ситуацій, боротьба з гіподинамією, нормалізація вітамінного балансу в організмі. З огляду на урбанізації, багато жінок приходять до вирішення репродуктивних планів після 30 років, побудувавши матеріальну базу, проте часто вони вже мають вихідний багаж захворювань і відхилень від нормального функціонування організму. У разі необхідний персоналізований підхід до прегравідарної підготовки пари у реалізації їх репродуктивних планів. І в цьому буде неоціненною допомога фахівця.

 

Лікар Клініки доктора Медведєва акушер-гінеколог, репродуктолог Покровенко Дарія Анатоліївна

 Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

 

Повернутися до списку статей