9 фактів про ожиріння

Надлишкова вага та ожиріння визначаються як ненормальне або надлишкове накопичення жиру, яке може нашкодити здоров’ю.

Індекс маси тіла (ІМТ) – вага в кілограмах поділена на квадрат зросту в метрах (кг/м2) – зазвичай застосовуємий індекс  для класифікації надлишкової  ваги та ожиріння у дорослих. ВООЗ дає визначення надлишкової ваги як ІМТ 25 або вище та ожиріння як ІМТ 30 або вище.

Факт 1: Більш ніж  1,9 мільярда дорослих мали надлишкову вагу у 2016 році  та 650 мільйонів – ожиріння.

Зокрема 2,8 мільйона людей щорічно помирає в результаті  надлишкової  ваги та ожиріння. Поширенність  ожиріння потроїлась  у проміжку між 1975 та 2016 роками. На початку ожиріння  поширювалося  у країнах з високим прибутком. Сьогодні  ж ожиріння також поширюється у країнах  з середнім та низьким рівнем прибутків.

Факт 2: 41 мільйон дошколят мали надлишкову вагу у 2016

Дитяче ожиріння один із найбільш серйозних викликів для суспільства у 21 сторіччі. Діти з надлишковою вагою мають більший ризик ожиріння у дорослому віці. У них з більшою вірогідністю може виникати цукровий діабет та серцево-судинні  захворювання у  молодому віці,  котрі, в свою чергу, можуть призвести до передчасної смерті та інвалідності.

Факт 3: Надлишкова вага та ожиріння ведуть до більшої кількості смертей у світі ніж дефіцит ваги.

Більшість населення землі  живе у країнах де значно більше людей має надлишкову вагу ніж її дефіцит. В цей список входять  країни з високим та середнім рівнем прибутків. Діабет, ішемічна хвороба серця та деякі види раку є супутниками надлишкової ваги та ожиріння.

Факт 4: Ожиріння зазвичай це дисбаланс між спожитими та витраченими калоріями.

Підвищене споживання високоенергетичної  їжі  без  симетричного зростання фізичної активності призводить до нездорового підвищення ваги. Знижений рівень фізичної активності також буде призводити до енергетичного дисбалансу  та зростання ваги.

Факт 5: Підтримка оточення та соціальний вплив є базовими факторами у формуванні вподобань людей та саме вони попереджують ожиріння.

Особиста відповідальність має свій максимальний вплив тільки там, де у людини є доступ до здорового способу життя і де вона отримує підтримку цього вибору. 

Факт 6: Дитяча дієта та фізична активність дуже сильно залежать від оточуючого середовища.

Факт 7: Здорова дієта може завадити ожирінню.

Людина може:

✅Підтримувати здорову вагу
✅Знизити загальне споживання жиру, та змінити акценти у споживанні в бік ненасичених жирів (жирів рослинного походження)
✅Збільшити споживання фруктів, овочей, бобових та цільно-зернових культур , горіхів.
✅Зменшити споживання цукру та солі

Факт 8: Регулярна фізична активність допомагає підтримувати здоров’я

Люди повинні мати адекватний рівень фізичної активності на протязі усього життя. По меншій мірі 150 хвилин регулярної, середньо-інтенсивної фізичної активності на тиждень доказово зменшують ризик  серцево-судинних захворювань, діабета, рака кишечника та рака молочної залози. Вправи на посилення м’язів та рівновагу можуть допомогти уникнути падінь (колапсів) та покращити мобільність у людей похилого віку. Також фізична активність допомагає у контролі за вагою.

Факт 9: Для стримання поширення глобальної епідемії ожиріння потрібні мульті-дисциплінарні підходи.

В даний час ожиріння відноситься до найбільш поширених захворювань: кожен 4-й житель нашої планети має надмірну масу тіла або страждає від ожиріння. У всіх країнах відзначається прогресуюче збільшення чисельності хворих як серед дорослого, так і серед дитячого населення. У зв'язку з цим ВООЗ визнала ожиріння епідемією ХХІ ст.

Важливо подолати стереотип суспільної свідомості, згідно з яким повні люди — це любителі добре поїсти, оскільки вони часто споживають не більше їжі, ніж люди з нормальною вагою, а причина ожиріння криється в наявності складних метаболічних порушень в організмі, що призводять до накопичення та відкладення надлишкової кількості жиру.

Ожиріння небезпечне своїми ускладненнями. Ось перелік ускладнень, який зустрічається найчастіше:

✅Ускладнення серцево-судинної системи: підвищений артеріальний тиск, стенокардія, хронічна серцева недостатність, атеросклероз.
✅З боку травної системи характерні хронічний холецистит (запалення жовчного міхура), панкреатит (запалення підшлункової залози), можливі запори, геморой.
✅Відкладення жирів у печінці призводить до розвитку жирового гепатозу (або стеатозу печінки) – недостатність функції печінки внаслідок заміщення нормальної тканини жировою тканиною. У поодиноких випадках жировий гепатоз призводить до розвитку цирозу печінки.
✅Розлади з боку кістково-суглобової системи включають деформацію кісткового скелета, біль у суглобах, руйнування суглобових хрящів, плоскостопість.
✅Цукровий діабет 2 типу
✅Розлади сну: хропіння, апное (епізоди відсутності дихання) під час сну.
✅У жінок, які страждають на ожиріння з дитинства або підліткового віку, вищий ризик розвитку безпліддя.

Під час проведення консультації дієтолога в нашій клініці ми поговоримо та виявимо ваш тип ожиріння. Він може бути пов'язаний з гормональними або метаболічними порушеннями, а може мати аліментарний характер. Також консультація включатиме складання індивідуальної схеми харчування та вимірювання композитного складу тіла (кількість жиру, білка, води в організмі, визначення біологічного віку).

Корекція вашої фігури та ваги дасть не тільки естетичний ефект, а й чинитиме оздоровчу дію на весь організм. У сучасному розумінні дієта - це спосіб життя, який включає харчування, фізичні навантаження, шкідливі звички, психічне здоров'я, які зумовлюють наші зовнішні параметри, рівень повсякденної активності, опірність до хвороб і, зрештою, тривалість життя.

Як готуватись до вагітності якщо у Вас ожиріння?

На тлі ожиріння (особливо абдомінального) та метаболічних порушень часто розвивається ановуляція та безплідність. У випадках, коли вагітність настає спонтанно, але на тлі ожиріння та наявності у пацієнтки метаболічного синдрому, підвищені ризики ускладнень під час виношування.

Індекс маси тіла від 25 до 29.9 кгм2 трактують як надлишок маси тіла, від 30 кг м2 - як ожиріння. Коло талії 80см і більше свідчить про абдомінальний тип ожиріння. У жінок, які планують вагітність, рекомендують виконувати оральний глюкозотолерантний тест пацієнткам з ожирінням та надмірною масою тіла, а також страждаючим синдромом полікістозних яєчників (навіть із нормальною масою тіла). Оральний глюкозотолерантний тест – найбільш простий та інформативний метод діагностики порушення толерантності до глюкози.

На етапі підготовки до вагітності пацієнткам з ожирінням та надмірною масою тіла рекомендують модифікацію способу життя, фізичні вправи та дотримання дієти. Часто, зниження маси тіла сприяє нормалізації менструального циклу та овуляції, покращує показники вуглеводного обміну.

При ожирінні вітамін D депонується в адипоцитах, а інсулінорезистентність посилює нестачу вітаміну D. Тому, таким пацієнткам рекомендують додавати вітамін D на етапі планування вагітності та контролювати рівень цього вітаміну (25(ОН)D) у сироватці крові.

За відсутності ефекту від немедекаментозних методів лікування (при зниженні маси тіла менше 5% протягом 3 місяців) та пацієнткам із супутніми станами, такими як цукровий діабет II типу, артеріальна гіпертензія, застосовують фармакотерапію. Але, практично всі препарати цієї групи – орлістат, сибутрамін та інші, протипоказані при вагітності. Тому на період лікування потрібна надійна контрацепція. Скасування препаратів має відбутися за 3 місяці до передбачуваного зачаття.

У разі наявності супутньої інсулінорезистентності застосовують такі препарати, як метформін. На тлі прийому цього медикаменту можуть підвищуватись потреби у фолієвій кислоті, тому в ряді випадків слід розглянути підвищене дозування фолатів на етапі підготовки до вагітності.

При неефективності перерахованих вище методів і при ІМТ вище 40 кгм2 або вище 35 кгм2 при наявності супутніх захворювань проводять хірургічне втручання – баріатричні операції.

Як перестати заїдати стрес?

Зараз ми живемо в стані емоційного напруження. В усіх різний поріг чутливості. Хтось легко долає стрес, а хтось тамує відчуття тривоги переїданням. Для людей, що мають цукровий діабет, ожиріння або схильні до набору зайвої ваги, така поведінка може призвести до погіршення стану здоров’я. Ось декілька порад, які допоможуть в боротьбі з «заїданням стресу»

✅Обмежте час, який тратите на перегляд новин. Довіряйте тільки офіційним джерелам інформації.
✅Намагайтесь отримувати позитивні емоції. Спілкуйтесь з близькими людьми. Проводьте більше часу з коханими та дітьми.
✅Поверніться до хобі – малюйте, вишивайте, читайте книжки, займайтесь музикою.
✅Регулярно робіть фізичні вправи – це допоможе спалити гормони стресу.
✅Якщо зголодніли, не поспішайте перекусити смачненьким – випийте одразу склянку води.
✅В якості перекусів обирайте свіжі овочі та фрукти, горіхи, сухофрукти.

З іншого боку, слід пам'ятати про ситуації, коли жінка, а особливо дівчинки-підлітки вважають себе "товстими", а насправді такими не являються.

"Я товста". Каже на прийомі у дитячого гінеколога дівчина-підліток. Мама скаржиться, що дівчина погано їсть і почалися затримки менструацій. Де товста? – питаю. Дівчина піднімає майку та тягне шкірну складку під пупком посередині живота. Потім показує на «ямочки» в ділянці стегон і сідниць. Вимірюю зріст, вагу, обчислюю її індекс маси тіла. Потім разом з дівчиною дивимося на спеціальну таблицю індексу маси тіла для дівчаток до 18 років відповідно конкретного віку пацієнтки. Показник відповідає нормі і навіть може бути нижче норми. Починаємо розбиратися.

Товщина жирової тканини вимірюється не під пупком, а збоку трохи нижче талії (так званий абдомінальний жир). Товщина шкірної складки з абдомінальним жиром не повинна перевищувати 3 см. А ось жирова тканина під пупком у нормі завжди товще, ніж абдомінальний! Але чому цей живіт стирчить! – неспокійно говорить дівчина. Пропоную дівчині рівно стати. Найчастіше відзначається сутулість: плечі вперед. Щоб вертикальна ось тіла зберегла стабільність, компенсаторно шия вигнута, щоб голова дивилася рівно вперед. При цьому також компенсаторно йде надмірний вигин поперекової ділянки хребта, що призводить до випинання живота.

А целюліт на стегнах? Це ж ознака ожиріння! Тому я боюся їсти! - наполягає дівчина. Створення «ямочок» під шкірою в товщі жирової тканини – це, частіше за все, затримка рідини (набряк), а не надлишок самої жирової тканини. Чому відбувається затримка води в організмі? По-перше, це сидячий спосіб життя. По-друге, це поїдання продуктів, які затримують воду в організмі (сіль, солодощі та вироби з борошна).

Звичайно ж я проводжу гінекологічний огляд, призначаю за необхідності обстеження в зв’язку з порушенням менструального циклу. На наступному прийомі ми з дівчиною та батьками обговорюємо, чи необхідно приймати якісь ліки або просто треба переглянути свій харчовий раціон, фізичне навантаження та сон. Так-так! Якість сну грає величезну роль у жіночому здоров'ї! 

Трохи про метаболічний синдром, одним із "симптомів" якого є ожиріння

У всьому світі зростає кількість людей із надмірною масою тіла, у тому числі дітей, підлітків та жінок репродуктивного віку. Метаболічний синдром негативно впливає на фертильність, частоту ускладнень та несприятливих наслідків вагітності, а також на здоров'я потомства. Що таке метаболічний синдром? Метаболічний синдром – комплекс гормональних, метаболічних порушень, що ведуть за собою появу хронічних захворювань, насамперед серцево-судинних. В його основі лежить збільшення маси жирової тканини, зниження чутливості тканин до впливу інсуліну, так звана інсулінорезистентність. Критерії діагностики метаболічного синдрому змінюються. До основних можна віднести: вісцеральне ожиріння (збільшення об'єму талії більше 80 см у жінок, більше 94 см у чоловіків, а також співвідношення об'єму талії до об'єму стегон), порушення вуглеводного обміну (підвищення рівня глюкози більше 5,6 ммоль/л, або порушення толерантності до глюкозі), порушення показників ліпідного обміну, підвищення артеріального тиску. Метаболічний синдром зачіпає практично всі системи в організмі. З боку кровоносної системи відзначається ендотеліальна дисфункція, гіперкоагуляційний синдром. З боку шлунково-кишкового тракту: порушення функції В-клітин підшлункової залози, жировий гепатоз печінки. З боку системи виділення активація ренін-ангіотензин-альдостеронової системи, що у свою чергу сприяє підвищенню тиску. З боку серцево-судинної системи це ризик виникнення інфарктів, ІХС. З боку нервової системи – активація симпатичної вегетативної системи. Ендокринна система - підвищення вироблення гормонів кори надниркових залоз, підвищення рівня інсуліну. У жировій тканині відбувається екстрагонадний синтез естрогенів та тестостерону, що призводить до порушення процесу овуляції, у подальшому хронічної ановуляції, формування полікістозних яєчників. Гіперестрогенні стани є факторами ризику розвитку злоякісних утворень молочних залоз, яєчників, а також гіперпластичних процесів ендометрію. (Гіперплазія ендометрію).

Як боротися із цією проблемою. По-перше, визнати, що це захворювання, основним лікуванням якого є модифікація способу життя і не визначений часовий проміжок, а назавжди. Не всі проблеми можна вирішити правильним збалансованим харчуванням та фізичним навантаженням, необхідно також лікування асоційованих із метаболічним синдромом захворювань. Звісно, ​​профілактикою є правильне харчування, фізична активність, відмова від шкідливих звичок. Пам'ятайте - ваше здоров'я у ваших руках.

Автор: Лікарі клініки доктора Медведев

 

Перелік використаної літератури

1. https://www.uptodate.com/

2. https://www.medscape.com/

3. https://medlineplus.gov/

4. https://www.webmd.com/

 

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

 

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей