Гіпертонічний криз

У нелегкі для країни часи пацієнти з артеріальною гіпертензією особливо схильні до розвитку такого небезпечного стану як гіпертонічний криз.

Гіпертонічний криз – це раптове підвищення цифр артеріального тиску, яке супроводжується різким погіршенням самопочуття та може призвести до фатальних наслідків. Як правило при гіпертонічному кризі тиск підвищується понад 180/120 мм. рт. ст., однак якщо у людини базовий рівень тиску 100/70 мм. рт. ст, то підвищення цифр до 150/100 мм. рт. ст. вже вважається гіпертонічним кризом, що потребує невідкладного лікування.

Причини гіпертонічного кризу.

Для запобіганню виникнення цього стану, необхідного знати основні тригери кризу:

✅вплив стресових факторів;
✅неадекватна базова терапія гіпертонічної хвороби;
✅відмова від лікування антигіпертензивними препаратами.

Види гіпертонічного кризу.

Існує два види гіпертонічного кризу: неускладнений та ускладнений. Пацієнти з артеріальною гіпертензією та їх близькі повинні знати симптоми останнього, щоб вчасно викликати швидку допомогу, адже ускладнення гіпертонічного кризу повинні лікуватись ТІЛЬКИ стаціонарно.

Симптоми «червоних прапорців» ускладненого гіпертонічного кризу:

✅інтенсивний головний біль із порушенням свідомості;
✅асиметрія обличчя, порушення мови та слабкість в одній руці;
✅втрата свідомості;
✅інтенсивний біль за грудиною або у ділянці серця, який може іррадіювати у ліву руку, плече та лопатку;
✅нудота та/або блювота;
✅відчуття задухи;
✅судоми.

При неускладненому гіпертонічному кризі людина може відчувати прискорене серцебиття, запаморочення, головний біль та тривогу.

Невідкладна допомога при неускладненому гіпертонічному кризі.

Даний стан можна лікувати амбулаторно, бо зазвичай не потрібно вводити ін’єкційні антигіпертензивні препарати. Для невідкладної допомоги при неускладненому гіпертонічному кризі найчастіше використовують наступні пероральні швидкодіючі форми препаратів:

✅каптоприл;
✅ніфедипін;
✅моксонідин;
✅пропранолол.

Однак всі вище зазначені препарати мають певні протипоказання та не можна застосовувати при деяких хронічних захворюваннях. Тому обов’язково зверніться до свого лікаря-кардіолога, щоб скласти індивідуальний план лікування на випадок виникнення цього небезпечного стану.

Пам’ятайте, що такий небезпечний стан, як гіпертонічний криз, краще попередити, ніж потім лікувати! Тому закликаю пацієнтів з гіпертонічною хворобою при підвищенні цифр тиску більше ніж на 10 мм. рт. ст. вже звертатись за спеціалізованою медичною допомогою для корекції базової антигіпертензивної терапії.

Лікар терапевт, кардіолог «Клініки доктора Медведева» Щудро Ольга Олександрівна

 Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook
Instagram
Telegram
TikTok
Youtube

Повернутися до списку статей