Лікування анальної тріщини

Анальна тріщина відноситься до числа захворювань, про які не прийнято говорити. Дійсно, далеко не кожна людина визнається в тому, що у нього проблеми із заднім проходом. І, тим не менш, таке захворювання існує, і на нього страждають мільйони людей. За статистикою, хвороба посідає третє місце серед проктологічних захворювань після геморою і парапроктиту. Хвороба може зачіпати людей будь-якого віку і статі. Жінки хворіють дещо частіше чоловіків, а діти - рідше дорослих.

Опис хвороби

Анальна тріщина (тріщина заднього проходу, тріщина прямої кишки) - це вузький і довгий дефект в слизовій оболонці заднього проходу. У цьому місці слизова оболонка як би розривається на частини, оголюючи м'язовий шар. Довжина тріщини заднього проходу зазвичай невелика - не більше 2 см. Ширина і глибина становлять кілька міліметрів. Тріщини можуть утворюватися не в будь-якому місці заднього проходу, а лише на передній і задній її стінках. Передня локалізація тріщини значно частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків, що пов'язано з біологічними особливостями будови організму слабкої статі. Рідко тріщина виникає на бічних поверхнях заднього проходу.

Хвороба має дві основні форми перебігу - гостра і хронічна. Гострою називають тріщину, яка з'явилася відносно недавно. Гостра тріщина може зарости в разі сприятливих умов. Але без належного лікування гостра тріщина через кілька тижнів може перейти в хронічну форму.

Хронічна тріщина характеризується більш грубими краями і невеликими горбками у її початку і кінця. Хронічна тріщина самостійно майже ніколи не проходить і вимагає хірургічного втручання для лікування. Хоча в захворюванні можуть спостерігатися ремісії, сподіватися на те, що вони приведуть до повного виліковування, не слід. При певних обставинах (порушення дієти, виникнення запору) захворювання може повернутися з новою силою. У більшості випадків анальну тріщину супроводжує спазм сфінктера, який ще більше ускладнює дефекацію, особливо під час запору.

Ускладнення

При кожному акті дефекації незалікована тріщина піддається впливу калових мас. Це особливо небезпечно при запорах, коли стілець є твердим. Крім того, на тріщині осідає величезна кількість бактерій (як відомо, фекалії людини більше ніж наполовину складаються з бактерій). Це призводить до ще більшого запалення рани. Невилікуваний тріщини, розташовані в задньому проході, можуть призвести до тяжких ускладнень - гострого гнійного парапроктиту, утворення свищів, трофічних виразок, масивних кровотеч, гангрени і сепсису. У чоловіків анальні тріщини збільшують ймовірність виникнення простатиту.

Симптоми

Тріщини в задньому проході дають про себе знати сильними болями, що з'являються після туалету або під час самого акту дефекації. Біль, як правило, носить гострий характер і нагадує відчуття від наявності в області ануса битого скла. Больовий синдром при тріщині може зберігатися тривалий час, посилюючись при довгому сидінні. Він може призводити до невротичних станів і безсонні. У хворого також може сформуватися своєрідна боязнь дефекації. Це призводить до ще більш важким запорів, що в свою чергу, ще більше загострює захворювання.

Також важливою ознакою є кровотеча під час дефекації. Воно може бути як незначним, і складатися з декількох крапель крові, і серйозним, що призводить до анемії. Все залежить від характеру і розміру тріщини. Хвороба може впливати на спосіб життя людини. Неможливість безболісно сидіти тягне за собою неможливість, наприклад, займатися сидячою роботою. А втрата роботи і без того погіршує несприятливий психічний стан хворого.

Причини виникнення

Безпосередні причини виникнення захворювання можна розділити на механічні пошкодження анального проходу і пошкодження слизової оболонки в результаті напруги сфінктера. Механічні ушкодження можуть відбуватися:

● під час дефекації - через пошкодження слизової оболонки твердими предметами, що знаходяться в калових масах
● при анальному сексі
● при інструментальних дослідженнях прямої кишки тріщина може з'явитися в результаті некваліфікованих дій медперсоналу
● розриви слизової оболонки через м'язових напружень в основному відбуваються при потугах під час дефекації.
● також досить часто тріщини прямої кишки можуть виникати у жінок під час пологів.

Давно встановлено, що основним чинником, що провокує появу тріщини, є хронічний запор. Постійні потуги при випорожненнях призводять до підвищеного напрузі м'язів заднього проходу. Крім того, тверді калові маси чинять негативний вплив на стан слизової оболонки ануса. Все це може привести до її розриву і утворення тріщини. Дещо рідше тріщини можуть утворюватися в результаті діареї. Деякі фахівці вважають, що геморой також сприяє утворенню тріщин заднього проходу.

Хірургічне лікування

При неефективності консервативного лікування, а також при переході хвороби в хронічну стадію, що зазвичай відбувається через місяць після утворення тріщини в анус, показано оперативне лікування. Як правило, операція полягає в тому, щоб видалити рубці і горбки по краях тріщини, що заважають її загоєнню. Операція може проводитися як традиційним способом, так і за допомогою лазера. Якщо ж лікування тріщини заважає спазм сфінктера, то проводиться операція сфинктеротомии - часткового розрізання м'язових волокон сфінктера.

Знеболення

Процедура проводиться під місцевим знеболенням. Якщо Ви дуже хвилюєтеся, завжди є можливість додатково використати інгаляційне знеболення. Комбінація потужного перорального анальгетику разом з інгаляційною седацією та місцевим знеболенням сучасним препаратом (так званий мультимодальний підхід) дозволить з комфортом перенести процедуру.

На очному прийомі ми допоможемо Вам вибрати ті методи діагностики і лікування, які дійсно необхідні, максимально безпечні та ефективні у Вашому випадку. Будьте щасливі і здорові!

 

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube