м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом
Графік роботи
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
Діагноз нервова анорексія
У моїй практиці почастішали випадки звернення молодих пацієнток, самостійно або у супроводі родичів, із проблемою відсутності місячних на тлі втрати ваги. Багато років тому H.Brunch описав цей розлад як "невідступне переслідування худорлявості", а в наш час діагноз звучить як "нервова анорексія". Це порушення харчової поведінки, що виражається відмовою від прийому їжі для навмисного зниження ваги з супутніми симптомами: депресією, панічними страхами і образами, м'язовими спазмами, постійною слабкістю, сухістю шкіри, випаданням волосся, порушеннями менструального циклу аж до стійкої аменореї.
Ці дівчата мають неправильну самооцінку, свою вагу оцінюють не об'єктивно, а її втрату вважають досягненням. Так, при зростанні 170 см і вазі 45 кг одна з моїх пацієнток ставила собі за мету знизити вагу до 41 кг (мінімальним індексом маси тіла, тобто співвідношенням ваги в кілограмах до квадрата зростання в метрах прийнято вважати показник більше 17,5)!

Відомо, що настання першої менструації у підлітковому віці можливе при досягненні маси тіла в середньому 47, 8 кг та при співвідношенні жирової тканини до загальної маси тіла 17 %. А для підтримання нормального менструального циклу цей показник має становити 22%. Якщо ж відсоток жирової тканини в організмі дівчини нижче за цю цифру, то до нутрієнтного дефіциту приєднується гормональний дефіцит. Спрощено цей процес можна представити як зниження синтезу естрогенів у жировій тканині, що зумовлює порушення в центрах управління – гіпоталамусі та гіпофізі. Порушена секреція гонадотропних гормонів гіпофіза, своєю чергою посилює естрогенну недостатність. На тлі гормонального дефіциту у пацієнток з нервовою анорексією прогресують проблеми з місячними, розвивається аменорея та такі грізні стани як зниження щільності кісткової тканини – остеопенію та остеопороз. У гормональному аспекті ці дівчата як би повертаються до періоду препубертату (7-12 років) і цей стан розглядається як захисна реакція в умовах дефіциту нутрієнтів, стресів, надлишкових фізичних навантажень. Недостатність статевих гормонів може супроводжувати підвищення в крові гормону стресу кортизолу та зниження функції щитовидної залози.
У деяких випадках, коли пацієнтка швидко реагує на тривожні симптоми, нормалізує харчову поведінку, усуває стреси, порушення режиму фізичних навантажень та сну, одужання може настати самостійно, спонтанно, без лікарського втручання.
Значна частина дівчат навіть звернувшись за медичною допомогою має нав'язливе бажання відновити менструальну функцію без зміни харчової поведінки, у дефіциті ваги. Дуже непросто переконати пацієнтку, котра втратила бажані кілограми, збалансувати харчування, відрегулювати фізичні навантаження. У таких випадках медична допомога має базуватися на довірчих стосунках з дівчиною, її батьками та включати психотерапію, консультації ендокринолога, дієтолога, гінеколога-ендокринолога.
Перший етап лікування – це харчова реабілітація, нормалізація психічного статусу, а при досягненні мінімально-оптимальної маси тіла проводиться негормональна стимуляція функції яєчників, корекція обмінних процесів та щільність кісткової тканини.
Перший етап лікування – це харчова реабілітація, нормалізація психічного статусу, а при досягненні мінімально-оптимальної маси тіла проводиться негормональна стимуляція функції яєчників, корекція обмінних процесів та щільність кісткової тканини.
Однак, нерідкі ситуації, коли незважаючи на нормалізацію ваги аменорея продовжується, по УЗД визначається зменшення розмірів матки та яєчників, відсутність зростання фолікулів. У таких випадках виникає необхідність призначення замісної гормональної терапії для підвищення плазмового рівня яєчникових гормонів до значень, близьких до фізіологічних для цього віку. Обґрунтована гормонотерапія запобігає атрофії в молочних залозах та матці, профілактує остеопороз та розвиток серцево-судинних ускладнень.
На жаль, питома вага випадків нервової анорексії серед порушень здоров'я дівчат з кожним роком зростає. Hелеченность даних розладів у молодості може сприяти переходу функціональних порушень в органічні, стати причиною гормонально обумовлених захворювань, зокрема безпліддя у репродуктивному періоді.
У лікарів немає чудових швидких та абсолютно безпечних засобів для вашого одужання. Важливо вчасно розпізнати проблему та звернутися до фахівців.
Ставте правильні цілі, не порівнюйте себе з іншими, підвищуйте самооцінку!
У лікарів немає чудових швидких та абсолютно безпечних засобів для вашого одужання. Важливо вчасно розпізнати проблему та звернутися до фахівців.
Ставте правильні цілі, не порівнюйте себе з іншими, підвищуйте самооцінку!
Будьте здорові!
Лікар Клініки доктора Медведева гінеколог-ендокринолог Овсюк Лариса Іванівна
Перелік використаної літератури:
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Про клініку
- Чому ми?
- Наші цінності
- Ліцензії
- Фотогалерея
- Керівництво
- Якого обрати лікаря?
- Вакансії
- Історія
- Партнери
- Відгуки
- Договір оферти
- Правила розпорядку
- Відеоспостереження
Прес-центр
Напрямки
Контакти
- м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
-
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
-
Підписка на новини