м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом
Графік роботиСб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
Біль в спині
В останнє десятиліття біль у спині все частіше стає причиною непрацездатності та погіршення якості життя. Майже кожна доросла людина має негативний досвід, пов'язаний із болем у спині. Глобальне дослідження захворюваності населення (Global Burden of Disease Study) визнало біль у спині головною медичною причиною зниження якості життя у світі. Сидяча робота, малорухливий спосіб життя, надмірні фізичні навантаження під час нерегулярних тренувань зумовлюють значне збільшення кількості молодих пацієнтів.
Біль у спині поєднує широкий спектр порушень стану кісткових та м'язово-зв'язувальних структур хребта. Дискомфорт в області спини може з'явитися через різкий і невдалий рух, погану поставу і сильне навантаження на спину (наприклад, носіння тяжкості). Часто це виражається скутістю, хрускотом, м'язовими спазмами як у русі, і у спокої.
У більшості випадків біль, локалізована в області спини, являє собою відносно доброякісний, транзиторний симптом, що дозволяється самостійно. Але у 18–20% пацієнтів больовий синдром набуває хронічного перебігу. Ризик рецидиву збільшується з кожним перенесеним епізодом болю. Адекватне лікування “перших” епізодів болю та подальша корекція рухової активності з високою часткою ймовірності знижують ризики персистування та хронізації болю надалі.
Природа больового синдрому, що виник, в більшості випадків безпосередньо пов'язана з хворобами хребта і його суглобово-зв'язувального апарату. Однак, біль у спині може бути викликана захворюваннями внутрішніх органів, онкологічними захворюваннями, у зв'язку з чим самолікування є небезпечним і може тривалий час приховувати серйозну патологію. Тільки лікар може виявити причини та призначити лікування.
Враховуючи локалізацію патологічного процесу та больових відчуттів, виділяють:
- локальний біль,
- іррадіюючу - біль поширюється по ходу нервових корінців в руку, сідницю або ногу,
- рефлекторну - проектується з внутрішніх органів (при виразковій хворобі, панкреатиті, сечокам'яній хворобі, гінекологічних захворюваннях, аневризмі аорти, стенозуванні ураження судин), розташовується в ділянках, пов'язаних з іннервацією пошкоджених структур, не посилюється при навантаженні на хребет, тяжкості).
Більш ніж у 85% пацієнтів відзначаються "неспецифічні болі в спині". Первинним джерелом такого болю є різні структури скелетно-м'язової системи. До структур хребетного стовпа та оточуючих його тканин, що мають больову іннервацію і є головним джерелом больових відчуттів, відносяться:
- передні та задні поздовжні зв'язки,
- капсули фасеткових суглобів,
- фасції,
- паравертебральні м'язи,
- тверда мозкова оболонка,
- футляри корінців спинно-мозкових нервів.
Неспецифічний біль включає такі діагнози, як люмбаго, міофасціальний синдром, синдром грушоподібного м'яза, фасе-точний синдром, дискогенні болі, дисфункцію або осакрального зчленування.
Однак, у 10–15% випадків біль у спині обумовлений більш серйозними причинами, такими як компресія корінця нервового стовбура (радикулопатія), стеноз хребетного каналу, інші специфічні захворювання, такі як онкопатологія, компресійний перелом хребців, спинальна інфекція, анкілозуючий спондиліт, захворювання внутрішніх органів.
Запідозрити ці стани та призначити додаткові дослідження дозволить наявність "червоних прапорів":
1. Поява болю в спині пов'язана з травмою – необхідно виключити перелом хребта
2. Біль віддає в ногу, наявність оніміння пальців стопи, слабкість м'язів, нетримання сечі і калу - виключити пошкодження нервового корінця.
3. Наявність підвищеної температури, збільшення та болючість лімфовузлів, підвищення рівня лейкоцитів, ШОЕ, С-реактивного білка - виключити інфекційне ураження (дисцит, туберкульоз, остеомієліт хребта).
4. Наявність онкологічних захворювань - виключити прогресію захворювання та метастазування.
5. Наявність хірургічних втручань у попередні 3 місяці.
6.Немотивоване зниження маси тіла, загальна слабкість.
7. Біль у спині триває протягом тривалого часу, посилюється у стані спокою та вночі, особливо під ранок, не зменшується після відпочинку.
8. Наявність задишки, що супроводжує біль (виключити патологію серця).
9. Біль пов'язаний з прийомом їжі або є нудота/блювота, зміна апетиту, зміна випорожнень.
10. Біль посилюється при сечовипусканні/дефекації, зміна кольору сечі, виділення із зовнішніх статевих органів.
Необхідно відзначити, що самостійне проходження МРТ не гарантує позбавлення від болю і виключення причин специфічного болю. МРТ і КТ - це скринінговий метод, а дорогий, високотехнологічний метод нейровізуалізації. Існують апарати з різними роздільними можливостями і різні протоколи дослідження, залежно від поставлених завдань. Тому такі обстеження повинні виконуватися строго за показаннями, після консультації з фахівцем, що дозволяє значно підвищити результативність обстеження.
Стосовно питання неспецифічного болю в спині неможливо залишити поза увагою остеохондроз. Остеохондроз - це не діагноз, а патофізіологічний процес, що є процесом повільної дегідратації (зневоднення) і деградації міжхребцевих дисків, передчасне старіння хряща і кістки в результаті попередніх механічних пошкоджень і впливу генетичних факторів. З віком ці зміни посилюються і, певною мірою, остеохондроз є процесом нормального старіння хрящової тканини. Ступінь дегенеративних змін хребта (і навіть розміри грижового випинання диска) не корелює з інтенсивністю больового синдрому. Відповідно остеохондроз сам по собі не є хворобою, не може бути причиною болю в спині і не потребує лікування. Однак, виявлення остеохондрозу в осіб молодого віку потребує модифікації способу життя для профілактики виникнення хребцевих гриж.
Своєчасне усунення болю в спині важливе для профілактики виникнення хронічного больового синдрому, який має безліч віддалених наслідків і значно гірше піддається лікуванню. Так, згідно з рекомендаціями, при збереженні болю понад 4-6 тижнів, до терапії необхідно додавати антидепресанти.
Як самостійно полегшити гострий біль у спині
1. При інтенсивних болях людині важко навіть ворухнутися. Якщо гострий больовий синдром наздогнав вас удома або в офісі, постарайтеся акуратно прилягти на рівну тверду поверхню. Робіть це акуратно і повільно, не змінюючи положення спини, в якому загострився біль. Потім постарайтеся поступово лягти на бік, перебуваючи на рівній поверхні. У цій позі відступить біль, адже у бічному положенні знижується навантаження на хребет. Постарайтеся лежати нерухомо доти, поки больові відчуття стануть менш інтенсивними.
2. Розітріть і помасажуйте хворобливу областю.
3. Повільно поверніть спину для остаточного розслаблення м'язів. При цьому ноги бажано підтримувати на піднесенні. Лежати у такій позі необхідно від 10 до 15 хвилин.
4. Потім потрібно правильно встати: повільно поверніться на бік, станьте на карачки, візьміться за опору і повільно піднімайтеся на ноги.
5. Обережно зробіть нахили в різні боки, що дозволяють розтягнути спазмовані м'язи.
6. Якщо болі в спині не відступили, на це є серйозніші причини, які може виявити лікар, щоб призначити вам лікування.
У сучасній медицині використовується мультимодальний збалансований підхід до ведення болю в спині, що є найважливішою складовою успішності лікування. Комплексне лікування включає медикаментозне лікування, проведення лікувальних блокад, модифікацію рухових патернів, фізіотерапію, кінезіотейпування, PRP-терапію.
Мультимодальний підхід до лікування болю в спині дозволяє позбутися болю в спині, збільшити рухову активність, підвищити працездатність та життєвий тонус, нормалізувати сон.
Таким чином, своєчасне звернення до фахівця при виникненні болю в спині, дозволяє виключити наявність "червоних прапорів", провести специфічні методи обстеження, виявити причину болю, чітко встановити діагноз і призначити адекватне лікування.
Для кожного пацієнта необхідна розробка індивідуальної терапевтичної методики. Усунення фактора, що спричинив формування больового синдрому, дозволяє закріпити результат лікування та запобігти повторному виникненню болю в спині.
Сенека мудро сказав: "Думка про біль мучить нас не менше самого болю". Нехай у вашому житті не буде ні болю, ні думок про нього.
Кілька поширених міфів про біль в спині
Міф 1. Біль у спині не потрібно лікувати, нічого страшного, минеться сам. - Причини болю в спині дуже різноманітні, деякі з них (пухлина, виразкова хвороба, інфекційна поразка) дуже небезпечні та потребують термінового лікарського втручання. Навіть неспецифічний біль у спині має тенденцію повторюватися, кожен наступний епізод триває довше і протікає важче. Крім того, біль, що триває більше 4 тижнів, у 80% випадків переходить у хронічний, що має безліч ускладнень і значно складніший для курації.
Міф 2. У мене остеохондроз, тож болить спина. - Остеохондроз - це не діагноз, а патофізіологічний процес, що є процесом повільної дегідратації (зневоднення) та деградації міжхребцевих дисків, передчасне старіння хряща і кістки в результаті попередніх механічних пошкоджень та впливу генетичних факторів. З віком ці зміни посилюються і, певною мірою, остеохондроз є процесом нормального старіння хрящової тканини. Відповідно, остеохондроз сам по собі не є хворобою, не може бути причиною болю в спині і не вимагає лікування. Однак, виявлення остеохондрозу в осіб молодого віку потребує модифікації способу життя для профілактики виникнення хребцевих гриж.
Міф 3. Я пройду курс лікування та остеохондроз пройде. - На жаль, зміни міжхребцевих дисків мають незворотний характер. Проте, зміцнення м'язового корсета дозволяє запобігти прогресуванню процесу.
Міф 4. У мене болить протрузія міжхребцевого диска. - Ступінь дегенеративних змін хребта (розміри грижового випинання диска) не корелює з інтенсивністю больового синдрому, який може бути відсутнім навіть за гігантських розмірів грижі диска.
Міф 5. Якщо болить спина, необхідно терміново зробити МРТ. - Самостійне проходження МРТ не гарантує позбавлення болю та виключення причин специфічного болю. МРТ і КТ - це скринінговий метод, а дорогий, високотехнологічний метод нейровізуалізації. Існують апарати з різними здібностями і різні протоколи дослідження, залежно від поставлених завдань. Тому такі обстеження мають виконуватися строго за показаннями, після консультації з фахівцем, що дозволяє значно підвищити результативність обстеження.
Міф 6. Мануальна терапія є безпечним, швидким і ефективним методом усунення болю в спині. - Швидкий та часом ефективний, але дуже небезпечний! Внаслідок перепадів внутрішньосуглобового тиску відбувається мікротравматизація хрящової тканини, особливо при повторних процедурах. Також під час процедури можливе зміщення тіл хребців та збільшення випинання (грижі) диска. Такі ускладнення обумовлені анатомічними особливостями і безпосередньо пов'язані з кваліфікацією фахівця. У зв'язку з цим необхідна акуратність та висока настороженість.
Міф 7. Я сходив на масаж і "пролікував" спину. - Масаж сприяє зняттю м'язових спазмів, покращує кровообіг і, справді, може зменшувати вираженість больових відчуттів. Однак необхідно пам'ятати, що це тимчасовий захід, який не дозволяє усунути основну причину болю в спині.
Кілька слів про біль в спині після пологів
Без сумніву - проблема не пов’язана з видом обраної анестезії за її необхідністю (в тому числі епідуральної).
Основна причина – гормональна перебудова. З перших днів вагітості організм під впливом балансу естрогену та прогестерону починає виробляти релаксин, готуючись до природніх пологів. Це сприйяє розслабленню зв’язок та робить суглоби більш гнучкими. Процес не може бути вибірковим: задіюються зв’язки, які підтримують хребет, що призводить до нестабільності та больових відчуттів.
Інші можливі причини болю:
✅різка зміна центру рівноваги та маси тіла, що поступово зростала протягом 9 місяців;
✅діастаз прямих м’язів живота;
✅ураження органів малого тазу;
✅пологові травми (в тому числі ураження куприку) тощо.
Зазвичай необхідно від 6 до 8 тижнів, щоб суглоби та навколишні тканини стабілізувалися, проте в ряді випадків біль переходить в хронічну форму та значно вливає на якість життя.
Пам’ятайте, лише лікар може точно діагностувати основну причину болю та призначити безпечні ліки, сумісні з грудним вигодовуванням.
Лікарі-неврологи Клініки доктора Медведеваа
Перелік використаної літератури:
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Про клініку
- Чому ми?
- Наші цінності
- Ліцензії
- Фотогалерея
- Керівництво
- Якого обрати лікаря?
- Вакансії
- Історія
- Партнери
- Відгуки
- Договір оферти
- Правила розпорядку
- Відеоспостереження
Прес-центр
Напрямки
Контакти
- м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
-
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
-
Підписка на новини