Біль в спині

В останнє десятиліття біль у спині все частіше стає причиною непрацездатності та погіршення якості життя. Майже кожна доросла людина має негативний досвід, пов'язаний із болем у спині. Глобальне дослідження захворюваності населення (Global Burden of Disease Study) визнало біль у спині головною медичною причиною зниження якості життя у світі. Сидяча робота, малорухливий спосіб життя, надмірні фізичні навантаження під час нерегулярних тренувань зумовлюють значне збільшення кількості молодих пацієнтів.

Біль у спині поєднує широкий спектр порушень стану кісткових та м'язово-зв'язувальних структур хребта. Дискомфорт в області спини може з'явитися через різкий і невдалий рух, погану поставу і сильне навантаження на спину (наприклад, носіння тяжкості). Часто це виражається скутістю, хрускотом, м'язовими спазмами як у русі, і у спокої.

У більшості випадків біль, локалізована в області спини, являє собою відносно доброякісний, транзиторний симптом, що дозволяється самостійно. Але у 18–20% пацієнтів больовий синдром набуває хронічного перебігу. Ризик рецидиву збільшується з кожним перенесеним епізодом болю. Адекватне лікування “перших” епізодів болю та подальша корекція рухової активності з високою часткою ймовірності знижують ризики персистування та хронізації болю надалі.

Природа больового синдрому, що виник, в більшості випадків безпосередньо пов'язана з хворобами хребта і його суглобово-зв'язувального апарату. Однак, біль у спині може бути викликана захворюваннями внутрішніх органів, онкологічними захворюваннями, у зв'язку з чим самолікування є небезпечним і може тривалий час приховувати серйозну патологію. Тільки лікар може виявити причини та призначити лікування.

Враховуючи локалізацію патологічного процесу та больових відчуттів, виділяють:
- локальний біль,
- іррадіюючу - біль поширюється по ходу нервових корінців в руку, сідницю або ногу,
- рефлекторну - проектується з внутрішніх органів (при виразковій хворобі, панкреатиті, сечокам'яній хворобі, гінекологічних захворюваннях, аневризмі аорти, стенозуванні ураження судин), розташовується в ділянках, пов'язаних з іннервацією пошкоджених структур, не посилюється при навантаженні на хребет, тяжкості).

Більш ніж у 85% пацієнтів відзначаються "неспецифічні болі в спині". Первинним джерелом такого болю є різні структури скелетно-м'язової системи. До структур хребетного стовпа та оточуючих його тканин, що мають больову іннервацію і є головним джерелом больових відчуттів, відносяться:

- передні та задні поздовжні зв'язки,
- капсули фасеткових суглобів,
- фасції,
- паравертебральні м'язи,
- тверда мозкова оболонка,
- футляри корінців спинно-мозкових нервів.

Неспецифічний біль включає такі діагнози, як люмбаго, міофасціальний синдром, синдром грушоподібного м'яза, фасе-точний синдром, дискогенні болі, дисфункцію або осакрального зчленування.

Однак, у 10–15% випадків біль у спині обумовлений більш серйозними причинами, такими як компресія корінця нервового стовбура (радикулопатія), стеноз хребетного каналу, інші специфічні захворювання, такі як онкопатологія, компресійний перелом хребців, спинальна інфекція, анкілозуючий спондиліт, захворювання внутрішніх органів.

Запідозрити ці стани та призначити додаткові дослідження дозволить наявність "червоних прапорів":

1. Поява болю в спині пов'язана з травмою – необхідно виключити перелом хребта
2. Біль віддає в ногу, наявність оніміння пальців стопи, слабкість м'язів, нетримання сечі і калу - виключити пошкодження нервового корінця.
3. Наявність підвищеної температури, збільшення та болючість лімфовузлів, підвищення рівня лейкоцитів, ШОЕ, С-реактивного білка - виключити інфекційне ураження (дисцит, туберкульоз, остеомієліт хребта).
4. Наявність онкологічних захворювань - виключити прогресію захворювання та метастазування.
5. Наявність хірургічних втручань у попередні 3 місяці.
6.Немотивоване зниження маси тіла, загальна слабкість.
7. Біль у спині триває протягом тривалого часу, посилюється у стані спокою та вночі, особливо під ранок, не зменшується після відпочинку.
8. Наявність задишки, що супроводжує біль (виключити патологію серця).
9. Біль пов'язаний з прийомом їжі або є нудота/блювота, зміна апетиту, зміна випорожнень.
10. Біль посилюється при сечовипусканні/дефекації, зміна кольору сечі, виділення із зовнішніх статевих органів.

Необхідно відзначити, що самостійне проходження МРТ не гарантує позбавлення від болю і виключення причин специфічного болю. МРТ і КТ - це скринінговий метод, а дорогий, високотехнологічний метод нейровізуалізації. Існують апарати з різними роздільними можливостями і різні протоколи дослідження, залежно від поставлених завдань. Тому такі обстеження повинні виконуватися строго за показаннями, після консультації з фахівцем, що дозволяє значно підвищити результативність обстеження.

Стосовно питання неспецифічного болю в спині неможливо залишити поза увагою остеохондроз. Остеохондроз - це не діагноз, а патофізіологічний процес, що є процесом повільної дегідратації (зневоднення) і деградації міжхребцевих дисків, передчасне старіння хряща і кістки в результаті попередніх механічних пошкоджень і впливу генетичних факторів. З віком ці зміни посилюються і, певною мірою, остеохондроз є процесом нормального старіння хрящової тканини. Ступінь дегенеративних змін хребта (і навіть розміри грижового випинання диска) не корелює з інтенсивністю больового синдрому. Відповідно остеохондроз сам по собі не є хворобою, не може бути причиною болю в спині і не потребує лікування. Однак, виявлення остеохондрозу в осіб молодого віку потребує модифікації способу життя для профілактики виникнення хребцевих гриж.

Своєчасне усунення болю в спині важливе для профілактики виникнення хронічного больового синдрому, який має безліч віддалених наслідків і значно гірше піддається лікуванню. Так, згідно з рекомендаціями, при збереженні болю понад 4-6 тижнів, до терапії необхідно додавати антидепресанти.

Як самостійно полегшити гострий біль у спині

1. При інтенсивних болях людині важко навіть ворухнутися. Якщо гострий больовий синдром наздогнав вас удома або в офісі, постарайтеся акуратно прилягти на рівну тверду поверхню. Робіть це акуратно і повільно, не змінюючи положення спини, в якому загострився біль. Потім постарайтеся поступово лягти на бік, перебуваючи на рівній поверхні. У цій позі відступить біль, адже у бічному положенні знижується навантаження на хребет. Постарайтеся лежати нерухомо доти, поки больові відчуття стануть менш інтенсивними.
2. Розітріть і помасажуйте хворобливу областю.
3. Повільно поверніть спину для остаточного розслаблення м'язів. При цьому ноги бажано підтримувати на піднесенні. Лежати у такій позі необхідно від 10 до 15 хвилин.
4. Потім потрібно правильно встати: повільно поверніться на бік, станьте на карачки, візьміться за опору і повільно піднімайтеся на ноги.
5. Обережно зробіть нахили в різні боки, що дозволяють розтягнути спазмовані м'язи.
6. Якщо болі в спині не відступили, на це є серйозніші причини, які може виявити лікар, щоб призначити вам лікування.

У сучасній медицині використовується мультимодальний збалансований підхід до ведення болю в спині, що є найважливішою складовою успішності лікування. Комплексне лікування включає медикаментозне лікування, проведення лікувальних блокад, модифікацію рухових патернів, фізіотерапію, кінезіотейпування, PRP-терапію.

Мультимодальний підхід до лікування болю в спині дозволяє позбутися болю в спині, збільшити рухову активність, підвищити працездатність та життєвий тонус, нормалізувати сон.

Таким чином, своєчасне звернення до фахівця при виникненні болю в спині, дозволяє виключити наявність "червоних прапорів", провести специфічні методи обстеження, виявити причину болю, чітко встановити діагноз і призначити адекватне лікування.

Для кожного пацієнта необхідна розробка індивідуальної терапевтичної методики. Усунення фактора, що спричинив формування больового синдрому, дозволяє закріпити результат лікування та запобігти повторному виникненню болю в спині.

Сенека мудро сказав: "Думка про біль мучить нас не менше самого болю". Нехай у вашому житті не буде ні болю, ні думок про нього.

Лікар-невролог, к.м.н., Цуркаленко Олена Сергіївна

 

Перелік використаної літературиhttps://www.uptodate.com/https://www.medscape.com/, https://medlineplus.gov/, https://www.webmd.com/

 

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

 

 
Повернутися до списку статей