Бактеріальний вагіноз

Що таке бактеріальний вагіноз?

Бактеріальний вагіноз (БВ)  - це інфекція піхви, особливий дисбактеріоз, який може спричинити виділення з піхви з неприємним запахом.  

Зміст

Чому виникає бактеріальний вагіноз та які є фактори ризику?

Симптоми

Діагностика

Лікування

Відповіді на часті запитання

 У нормі у піхві є різні види бактерій. Бактеріальний вагіноз виникає, коли відбувається зміна кількості та типів бактерій у піхві.  Лактобактерії - це тип бактерій, які зазвичай знаходяться в піхві.  При БВ концентрація лактобактерій знижується, а інших бактерій, таких анаеробних патогенів, як види Prevotella, Peptostreptococcus, Gardnerella vaginalis, Mobiluncus і Mycoplasma hominis та інших - зростає. 

 
  

Бактеріальний вагіноз зазвичай вражає жінок, які живуть статевим життям або були сексуально активними. Ризик отримати бактеріальний вагіноз збільшується, якщо у вас є новий сексуальний партнер або більше ніж 1 партнер. Інші фактори ризику включають прийом антибіотиків, використання місцевих антисептиків,  внутрішньоматкова спіраль.

При БВ більший шанс зараження іншими інфекціями, які передаються статевим шляхом. Але можна знизити цей ризик, використовуючи презервативи під час статевого акту.

 

 

Симптоми

Деякі жінки з бактеріальним вагінозом не мають симптомів. Коли симптоми все-таки виникають, вони часто включають вагінальні виділення з «рибним запахом». Виділення водянисті (рідкі), майже білі або сірі.

Запах може бути більш помітним, коли виділення більш лужні — після статевого акту та під час менструації. Свербіж, подразнення, еритема та набряк не є типовими симптомами для БВ.

Діагностика

Діагноз базується на фізичному огляді та лабораторних дослідженнях.  Фізичне обстеження зазвичай включає огляд органів малого тазу, а діагностичні тести включають мікроскопію мазку та лабораторні дослідження.

Без обстеження та тестування досить важко визначити, чи вагінальні виділення викликані БВ, чи іншим типом інфекції.

Для встановлення діагнозу бактеріального вагінозу, мають бути присутні 3 з 4 критеріїв (критерії Амселя):

✅Сірі характерні виділення
✅рН виділень > 4,5
✅Неприємний «рибний» запах після додавання луги (амінний тест)
✅«Ключові клітини» - епітеліальні клітини, до яких «приклеєні» бактерії, ідентифікуються під час мікроскопічного дослідження. Наявність лейкоцитів у мазку свідчить про супутню інфекцію і необхідність додаткового обстеження.

Лікування

Бактеріальний вагіноз лікується антибіотиками. Найчастіше використовуються такі ліки:

✅Метронідазол
✅Кліндаміцин
✅Тинідазол
✅Секнідазол

 Деякі з препаратів - це таблетки, а інші - гелі або креми та свічки, які вводяться в піхву. Деякі жінки мають менше побічних ефектів при лікуванні гелем або кремом, інші вважають за краще не вводити ліки в піхву. Ви разом із лікарем вирішуєте, які ліки та форма підходять саме вам.

Важливо приймати всі ліки, призначені вашим лікарем, навіть якщо симптоми зникають після кількох доз. Це може допомогти запобігти повторній появі симптомів.

Кілька поширених запитань до лікаря

Чи потрібно лікувати моїх статевих партнерів, якщо у мене бактеріальний вагіноз?

Якщо ваш статевий партнер - чоловік, його не потрібно лікувати, якщо у вас бактеріальний вагіноз. Але якщо жінка, ви повинні повідомити її про свій бактеріальний вагіноз. Лікування партнера-жінки, як правило, проводиться.

Що станеться, якщо мої симптоми повернуться?

Якщо у Вас був бактеріальний вагіноз, він може повернутися, навіть якщо ви не займаєтеся сексом. Якщо симптоми повернулися, необхідно звернутись до лікаря.

Що робити, якщо я вагітна і маю симптоми бактеріального вагінозу?

Якщо Ви вагітні та маєте симптоми бактеріального вагінозу, повідомте про це свого лікаря або медсестру. Вони перевірять на наявність цієї інфекції та інших. Якщо у вас бактеріальний вагіноз і ви вагітні, інфекцію лікують таблетками, оскільки таблетовані препарати дозволяють знизити імовірність ускладнень вагітності (передчасних пологів та передчасного розриву плідних оболонок). 

Чи можна запобігти бактеріальному вагінозу?

В частині випадків - так!

Ви можете знизити ризик бактеріального вагінозу, використовуючи презервативи під час статевого акту.

Також можна уникати речей, які підвищують ризик бактеріального вагінозу. Наприклад:

✅Уникайте спринцювань (вливання рідини всередину піхви, щоб промити її)
Не паліть або спробуйте кинути, якщо ви вже палите
✅Уникайте спільного використання секс-іграшок і мийте іграшки між використаннями

 
Перелік використаної літератури: 
 
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
 
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Повернутися до списку статей