м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом
Графік роботиСб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
Своєчасна діагностика серцевої недостатності
Лікарі-терапевти та кардіологи все частіше стикаються з хворими, що мають недіагностовані захворювання серцево-судинної системи і звертаються до спеціалістів вже у момент розвитку гострих або хронічних ускладнень. У таких випадках зазвичай необхідне використання значних ресурсів, як з боку лікарів, так і пацієнтів. Частіше за все ускладнення значно погіршують якість життя хворих, знижують працездатність та зменшують тривалість життя, навіть у випадках значних фінансових можливостей. Одним з таких ускладнень, що розвивається у кожного хворого із серцево-судинними захворюваннями, є серцева недостатність (СН) – нездатність серця забезпечити адекватну доставку кисню та поживних речовин до інших органів, іншими словами, серце не здатне в повній мірі справлятися із існуючим на нього навантаженням.
Запідозрити розвиток СН пацієнти можуть самостійно за наявності наступних симптомів:
✅задишка або відчуття нестачі повітря під час фізичної активності, у стані спокою або під час сну, що призводить до пробудження; з’являється необхідність використання де-кількох подушок для підпирання верхньої частини тулуба та голови;
✅кашель, що посилюється вночі та у горизонтальному положенні тіла, сухий або з відходженням слизового мокротиння;
✅ознаки затримки рідини (набряки в ділянках стоп, гомілок, стегон, живота, або швидкий набір маси тіла чи зміна розміру взуття);
✅підвищена втомлюваність, значна загальна слабкість при виконанні щоденних справ (похід до магазину за продуктами, підйом сходами або хода по рівній місцевості);
✅зниження апетиту або нудота, відчуття наповнення у шлунку після вживання незначної кількості їжі;
✅порушення пам’яті та орієнтації, що звичайно першими помічають рідні та близькі;
✅постійне відчуття серцебиття.
Вірогідність розвитку СН значно зростає за наявності у пацієнта підвищеного артеріального тиску, епізодів пекучого болю за грудниною, перенесеного інфаркту міокарда, атеросклеротичного ураження периферичних артерій, цукрового діабету, вроджених або набутих вад клапанів серця, абдомінального ожиріння, ураження серцевого м’яза після тяжких інфекцій, зловживання алкоголем, прийому наркотичних речовин, а також тяжких захворювань легень та епізодів затримки дихання під час сну.
Таким чином, якщо ви помітили вищевказані симптоми, або навіть маєте встановлений діагноз серцево-судинного захворювання, але не проходили додаткові обстеження – саме час звернутись до лікаря для проведення обстежень та своєчасної діагностики серцевої недостатності.
У переважній більшості випадків після первинного обстеження у лікаря-терапевта, кардіолога ви будете направлені на електрокардіографію та ультразвукове дослідження серця (допплер-ехокардіографію). Електрокардіограма для неспеціаліста зазвичай є зовсім загадковою стрічкою паперу з незрозумілим висновком і часто не викликає великої кількості запитань. Результат ехокардіографічного обстеження, навпаки, виглядає досить зрозуміло, але без відповідного пояснення з боку лікаря може призвести до неправильної інтерпретації результатів.
Навіщо ж лікарям так необхідно витрачати кошти пацієнта та ультразвукове обстеження? Звичайно, показників багато, але для неспеціаліста важливо розуміти тільки найважливіші з них. По-перше, оцінюється так звана «фракція викиду» лівого шлуночка – показник (зазначений у процентах), що вказує яку частину крові лівий шлуночок викачує під час кожного скорочення. Наприклад, фракція викиду 55% вказує, що 55% від загальної кількості крові у лівому шлуночку було вигнано у системний кровообіг з кожним ударом серця. Розуміння того, наскільки добре серце викачує кров допомагає діагностувати серцеву недостатність та спостерігати за її розвитком. Нормальний показник фракції викиду (ФВ) за міжнародним стандартом розташований у діапазоні від 50 до 70%. Значення 40 і нижче свідчать на користь зниження функції серця. Діапазон від 41 до 49% вважається граничним, і може свідчити як про постійне зниження функції, так і про результат попереднього ураження серця (наприклад, перенесений нещодавно серцевий напад). Фракція викиду більше 75% зазвичай вказує на наявність у пацієнта гіпертрофічної кардіоміопатії – спадкового потовщення серцевого м’яза зазвичай у молодих осіб. Отже, при результаті показника фракції викиду 40% і нижче діагностується серцева недостатність зі зниженою фракцією викиду.
Водночас, зрозуміло, що для того, щоб доставити відповідну порцію крові у системний кровотік під час скорочення, серце має наповнитись достатнім об’ємом крові під час розслаблення. При потовщені стінок лівого шлуночка, що найчастіше є наслідком підвищення артеріального тиску, серцевий м’яз стає більш жорстким, гірше розтягується під час розслаблення та вміщує менший об’єм крові. В результаті, навіть за нормальних показників фракції викиду, серце не здатне задовольнити потреби організму у кисні та корисних речовинах – розвивається серцева недостатність зі збереженою фракцією викиду – зустрічається у більшості хворих.
По друге, ехокардіографія дозволяє оцінити об’єм порожнин серця, що зазвичай збільшується при прогресуванні серцевої недостатності, функцію клапанів, та діагностувати наявність інших анатомічних змін, що можуть бути причиною порушення насосної функції.
Звертаю вашу особливу увагу, що інтерпретація висновку допплер-ехокардіографії повинна проводитися виключно кардіологом у співставленні з даними клінічного обстеження кожного окремого пацієнта. Саме тому спеціалісти з ультразвукової діагностики не роз’яснюють результати дослідження, і справляють враження мовчазних осіб.
В окремих випадках кардіолог може призначити аналіз крові та визначити рівень особливих речовин – маркерів серцевої недостатності – для остаточного встановлення діагнозу та визначення прогнозу.
Своєчасна діагностика дозволяє вчасно модифікувати спосіб життя та призначити лікарські засоби, які уповільнюють прогресування серцевої недостатності та вірогідно збільшують тривалість життя.
Кардіолог КДМ
Перелік використаної літератури:
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Про клініку
- Чому ми?
- Наші цінності
- Ліцензії
- Фотогалерея
- Керівництво
- Якого обрати лікаря?
- Вакансії
- Історія
- Партнери
- Відгуки
- Договір оферти
- Правила розпорядку
- Відеоспостереження
Прес-центр
Напрямки
Контакти
- м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
-
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
-
Підписка на новини