м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом
Графік роботиСб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
Кава та неврологічні захворювання
Останнім часом довкола кофеїну розгорнулися бурхливі дискусії. Давайте поговоримо про вплив кофеїну на неврологічні захворювання та зробимо висновки!
Масштабні дослідження в США та Європі продемонстрували достовірне зниження ризику розвитку хвороби Паркінсона в осіб, які вживають кофеїн. Однак, цей ефект спостерігався тільки у випадку кофеїнсодержащей кави. Експерименти на тваринних моделях також підтвердили здатність кофеїну запобігати хворобі Паркінсона, імовірно шляхом інгібування дегенерації нігростріатального дофамінергічного шляху за рахунок антагонізму до аденозинових рецепторів A2A.
Згідно з декількома когортними дослідженнями, споживання кави та кофеїну пов'язане зі зниженим ризиком депресії та самогубств, проте зроблені висновки не поширюються на випадки високих доз кави (понад 8 чашок на день).
Переважна більшість даних свідчить про те, що вживання кави дорослими не збільшує ризик серцево-судинних захворювань та раку. Навпаки, вживання 3-5 стандартних чашок кави на день пов'язане зі зниженням ризику розвитку ішемічного інсульту та деяких видів раку (рак стравоходу та ін.).
Не встановлено жодного зв'язку кави з ризиком розвитку деменції та хвороби Альцгеймера. Вплив кофеїну на ризик раптової зупинки серця недостатньо вивчений. Також кава не впливає на ліпідний профіль, але може знижувати артеріальний тиск при регулярному вживанні.
Кофеїн у дозах, що зазвичай споживаються, не викликає аритмію, допустимо його вживання пацієнтами з аритмією. Тим не менш, пацієнтам із захворюванням серця слід уникати вживання «енергетичних напоїв» із надмірною кількістю кофеїну.
Таким чином, не рекомендуємо припиняти прийом кави з метою покращення серцево-судинних наслідків. Однак розумно спробувати припинити вживання кофеїну у пацієнтів, яких турбує прискорене серцебиття. Кава може посилювати почуття тривоги та погіршувати сон.
Наявні дані не дають підстав рекомендувати кофеїн як профілактику захворювань, але для більшості дорослих помірне вживання кави цілком може бути частиною здорового способу життя.
Проте слід утриматися від вживання кави при вагітності. У проспективних дослідженнях встановлено, що вживання кофеїну у великих кількостях пов'язане зі зниженням маси тіла при народженні та підвищеним ризиком переривання вагітності. Кофеїн легко проникає через плаценту, а повільний метаболізм кофеїну у вагітної жінки та плода призводить до підвищення рівня кофеїну, що циркулює. Кофеїн може призвести до вазоконстрикції матки та гіпоксії за рахунок підвищеного рівня катехоламінів. Вживання кави на початку вагітності також пов'язане з підвищеним ризиком викидня. Існують і зворотні дослідження, що доводять відсутність впливу кофеїну на несприятливі наслідки вагітності, але вони мають низку методологічних обмежень.
Таким чином, незважаючи на те, що висновок про шкідливу дію кофеїну під час вагітності не є остаточним, вагітним настійно рекомендується обмежити вживання кофеїну, максимум, до 200 мг на день.
Лікар невролог Цуркаленко Олена Сергіївна
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Facebook: https://bit.ly/3ahi2vJ
Instagram: https://bit.ly/3OZrNgX
Telegram: https://bit.ly/3IcvSMq
TikTok: https://bit.ly/3yDs8Au
Про клініку
- Чому ми?
- Наші цінності
- Ліцензії
- Фотогалерея
- Керівництво
- Якого обрати лікаря?
- Вакансії
- Історія
- Партнери
- Відгуки
- Договір оферти
- Правила розпорядку
- Відеоспостереження
Прес-центр
Напрямки
Контакти
- м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
-
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
-
Підписка на новини