Видалення кісти яєчника (цистектомія)

Кіста яєчника являє собою заповнене рідиною утворення - "мішечок" або "кишеню" всередині або на поверхні яєчника. Справжні кісти (цистаденоми) зазвичай потребують хірургічного видалення. Суть цистектомії (видалення кісти) полягає в тому, що видаляється тільки капсула кісти лапароскопічним методом, при цьому яєчник зберігається. Операція малоінвазивна і дуже косметична. Вже на наступний день (або навіть в день операції) можна покинути клініку.
 
Детальніше:
 
 
Приблизно 30% випадків утворення кісти діагностується у пацієнток із регулярним менструальним циклом, а в 50% – з порушеним. У період менопаузи захворювання може траплятися у 6% жінок.
Кіста яєчника – дуже поширене гінекологічне захворювання
У жінок два яєчники – кожен за формою та розмірами нагадує довгасту сливу середніх розмірів . У яєчниках відбувається процес дозрівання яйцеклітини та виробляються жіночі статеві гормони, які регулюють статеві функції жінки. Закінчується формування яєчників у підлітковому періоді, коли фолікули яєчників набувають здатності дозрівати і яйцеклітина, що виходить із зрілого фолікула, здатна до запліднення.
 
Які бувають кісти яєчників?
 
За своїм характером кісти ділять на функціональні та органічні. Перші мають тимчасовий характер та формуються через порушення роботи яєчника. Багато жінок мають кісти яєчників у якийсь момент їхнього життя. Більшість функціональних кіст яєчників невеликих розмірів та будь-якого дискомфорту не викликають. Більшість таких кіст яєчників зникають без лікування протягом кількох місяців. Другі - це пухлини яєчника, стінки яких створені з клітин які діляться. А також є багато пухлиноподібних утворень, які також потребують хірургічного лікування. Більш детально про види кіст яєчника можна прочитати у цій статті.
 
Хірургічне лікування
 
Вибір лікування кісти залежить від характеру кісти, її виду, наявності ускладнень. Тут йтиметься лише про хірургічний метод лікування, який є основним при лікуванні органічних та ускладнених кіст.
 
Єдиним прийнятним хірургічним доступом за умов сучасної гінекології є лапароскопія, з допомогою якої можна зробити операцію у 99% випадків. Лапароскопічний доступ дозволяє мінімально пошкоджувати здорові тканини, звести до мінімуму ускладнення від операції та мінімізувати термін госпіталізації до 1-2 днів.
 
У деяких випадках, в основному у жінок в постменопаузі, доводиться виконувати оваріектомію - операцію з повного залучення яєчника або аднексектомію - видалення яєчника разом з матковою трубою.
Але, все ж таки в переважній більшості випадків проводиться видалення тільки кісти зі збереженням здорової тканини яєчника (цистектомія).
На сьогоднішній день існує 3 методики лапароскопічного лікування кіст яєчника зі збереженням останнього.
 
✅Перша і, сподіваюся, методика, що не використовується ніким у наш час, — дренування кісти. Найпростіша операція триває дуже мало, але жінка має майже 100% шанс отримати рецидив кісти. З метою збереження оваріального резерву при ендометріоїдних кістах, ми доповнюєму цю методику склеротерапією, що в такому варіанті дає гарні результати
 
✅До другої методики відноситься розсічення стінки кісти, її промивання та коагуляція капсули (фенестрація). Методика має право на життя для деяких кіст, напримклад, ендометріоїдних, якщо використовуються такі сучасні енергії як лазер або плазмаджет.
 
✅До третьої – повне видалення капсули кісти. Це і є цистектомія. На сьогоднішній день, третя методика є найефективнішим методом хірургічного лікування органічних кіст яєчника. Якщо говорити про ендометріоїдні кісти як приклад, то друга методика — досить проста у виконанні та ефективна в короткостроковому періоді, але частота рецидивів через два роки становить близько 50%, тоді як для третьої методики — лише 15%. Те саме стосується частоти настання бажаної вагітності через 12 місяців після операції. Для другої методики - 23%, для третьої методики - 55%! Думаю, що ні в кого з хірургів та їхніх пацієнток не залишилося сумнівів, що потрібно оперувати лише за методикою №3, яка довша і складніша, але дає набагато кращі результати.
 
Використання хірургічних енергій. При операціях на яєчниках обов'язковим є застосування однієї з хірургічних енергій — електрика, лазер, ультразвук з метою коагуляції судин, що кровоточать. Однією з проблем, особливо при двосторонніх кістах, є надмірна коагуляція яєчника з пошкодженням судин воріт яєчника, що може призвести до незворотного порушення його функції та передчасної менопаузи, безпліддя, пов'язаного з незворотним зниженням фолікулярного резерву. Вирішенням цієї проблеми є відмова від використання монополярної коагуляції, а застосування лише точкової біполярної коагуляції. Це складніше, вимагає використовувати дворучну техніку (коли хірург використовує два інструменти + один у асистента), тобто. один отвір у пупці та 3 додаткові, але дозволяє поборотися за кожен фолікул та зберегти яєчники на довгі роки. Сьогодні у жінок з невисоким резервом (АМГ менше 1) ми навіть не використовуємо жодних хірургічних енергій. З розвитком додаткових репродуктивних технологій (екстракорпоральне запліднення) інколи кісти, які не мають потенціалу злоякісності, краще взагалі не оперувати, або використовувати такі ефективні да на 100% безпечні для оваріального резерву методики, як склеротерапія ендометріоїдних кіст.
 
Ендобег (endo bag). При хірургічному лікуванні багатьох кіст, особливо дермоїдних кіст і при підозрі на злоякісний процес, необхідно використовувати спеціальний одноразовий стеріїльний пакет (ендобаг та інші), щоб не забруднити черевну порожнину елементами кісти (його використання представлено на малюнку вище).
 
Післяопераційна профілактика. Обов'язковим елементом лікування деяких кіст, наприклад ендометріоїдної кісти, є післяопераційна медикаментозна профілактика. Ми не займаємося просто хірургією, а комплексно вирішуємо проблеми жіночого здоров'я, включаючи, призначення медикаментозного лікування та подальше спостереження.
 
Показання для лапароскопічної цистектомії:
 
✅Органічні (справжні) кісти (вони ж кістоми або цистсаденоми), зазвичай на УЗД оцінка O-RADS 3-5
✅Ендометріоїдні кісти (не завжди)
✅Великі параоваріальні кісти
✅Гнійні процеси
✅Ускладнені кісти (перекрут, розрив)
 
 
Метод знеболювання при лапароскопічній цистектомії: виключно загальне знеболювання з ШВЛ
 
Тривалість перебування у лікарні:  0-1 дні
 
Які ускладнення можливі при лапароскопічній цистектомії:
 
✅конверсія (перехід) на лапаротомію (в наших реаліях шанс фактично 0)
✅кровотеча (зазвичай легко контрольована під час операції)
✅інфекційні ускладнення (дуже рідко)
✅тромбоемболічні ускладнення (дуже рідко)
✅травма суміжних органів: кишечник, крупні судини, органи сечовидільної системи (надзвичайно рідко)
✅смертність при будь-якому варіанті цистектомії менше 0,1% (в нашій практиці ця цифра набагато менша). Вважається що ця цифра наближається до 1:10000 операцій. Це безпечніше ніж поїздка на автівці в інше місто.
 
Які аналізи необхідні перед лапароскопічною цистектомією:
 
✅Стандартний перелік згідно з чинним законодавством МОЗ України
✅Враховуючи те, що це досить складні операції, вони проводяться під загальним знеболюванням. Тому зазвичай робимо наступні обстеження:
● Група крові, резус (частіше це вже є, просто зробити копію)
● Загальний аналіз крові (дійсний протягом місяця до операції)
● Загальний аналіз сечі (дійсний протягом місяця до операції)
● Глюкоза крові (дійсний протягом місяця до операції)
● Коагулограма (дійсний протягом місяця до операції)
● Електроліти, білки, печінковий, нирковий комплекс (дійсний протягом місяця до операції)
● Кров на RW, ВІЛ, HbsAg, HCV (дійсний протягом 3 місяців до операції)
● ЕКГ, терапевт або сімейний лікар (при необхідності)
● Флюорографія (дійсна протягом року)
● Цитограма шийки матки (дійсна протягом 3 років до операції)
● Онкомаркери Са125, НЕ4 (за показаннями, скаже лікар)
 
Післяопераційний період:
 
✅Як правило, пацієнтка встає з ліжка вже через 3-4 години після операції
✅Їсти легку їжу та пити можна через кілька годин після операції
✅Перев'язка не робиться, або робиться один раз перед випискою
✅Через 3-4 дні після операції можна знімати пов'язки
✅Душ приймати можна наступного дня після операції, ванну - через 3-4 тижні
✅До 2 тижнів обмежуємо фізичну активність (спорт, плавання, біг), але можна жити "звичайним життям"
✅Обмеження сексуальної активності від 1 тижня до 1,5 місяців (в залежності від методу видалення кісти з черевної порожнини)
✅Через 10-14 днів приходить результат гістологічного дослідження, який ми передивимось і відправимо Вам з коментарями (якщо потрібно)
✅Контрольний огляд та УЗД, якщо немає ніяких скарг, зазвичай рекомендуємо через 2-3 місяці
 
Що є нормою після лапароскопічних операцій на яєчниках:
 
✅Помірний дискомфорт внизу живота, в ділянках післяопераційних ран
✅Помірне підвищення температури тіла до 37,5 градусів, інколи навіть вище, якщо температура тільки ввечері та "збивається" парацетамолом 500-1000 мг
✅НЕвелике вздуття живота, закрепи або діарея - в перші дні після операції
✅Помірна слабкість, сонливість
✅Кров'яністі виділення із піхви від кількох днів до 2-3 тижнів після операції
✅Порушення менструального цикла (менструація може бути раніше або пізніше ніж очікувалось)
✅Болі в грудній клітині більше справа та в ділянці правої ключиці (наслідок карбоксиперитонеума - тиску вуглекислого газа під час лапароскопії). Це абсолютно не страшно та проходить через 2-3 дні максимум.
 
Чому вигідно зробити лапароскопічну цистектомію в Клініці доктора Медведева?
 
● У нас великий досвід таких операцій
● Сучасне та якісне обладнання

● 
Сучасні хірургічні та анестезіологічні підходи
● Гарна ультразвукова діагностика, яка дозволяє чітко визначитись з показаннями до операції
● Є такі альтернативні методики, як склеротерапія ендометріоїдних кіст
● Супровід після операції з призначенням медикаментозного лікування коли це потрібно
● Наша клініка не працює по схемі "відрізав і забув", ми комплексно дбаємо про Ваше здоров'я і робимо операцію тільки у випадку, коли це дійсно необхідно.
 
Цю та інші методики можна знайти на власному каналі професора Медведєва М.В. за посиланням: https://www.youtube.com/@drmedvedev
 
На очному прийомі ми допоможемо Вам вибрати ті процедури, які дійсно необхідні, максимально безпечні та ефективні у Вашому випадку.

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами: