м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом
Графік роботиСб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
Дефіцит фолатів, чому це важливо?
Фолієва кислота - водорозчинній вітамін В9, похідними якого є фолати.
Фолати є природною формою вітаміну В9, які у природному вигляді містяться у продуктах харчування. Фолієва кислота – штучно синтезована речовина, яка присутня у збагачених продуктах харчування, добавках та лікарських препаратах. Незалежно від форми, вітамін В9 – це головний вітамін росту! Він має важливе значення для виробництва генетичного матеріалу та амінокислот, що забезпечують зростання клітин, для роботи нервової та імунної систем, для утворення червоних кров'яних тілець.
Вітамін В9 частково синтезується кишковою мікрофлорою, але більшість добової потреби має компенсуватися продуктами харчування.
Вперше вітамін В9 було виявлено у листовій зелені і тому отримав назву «фолат» - від латинського слова folium (лист). Кращими джерелами цього водорозчинного вітаміну є зелені частини рослин, всі види капусти, шпинат, редис, буряк, полуниця, банани, авокадо, цитрусові, дріжджі, печінка, бобові, горіхи, насіння, яйця, цільнозерновий хліб.
Фолати – крихкі речовини, що руйнуються під впливом світла та високих температур. Під час термічної обробки втрачається до 50% всього вітаміну В9 у яйцях, 70-90% в овочах та 95% у м'ясі. Пам'ятайте, що зберігати ці продукти слід у холодильнику, готувати у невеликій кількості води або на пару.
Отриманий з їжею або у вигляді харчових добавок вітамін В9 особливо важливий для жінок, які планують вагітність, в перші 3 місяці вагітності і в період грудного вигодовування дитини. Якщо вагітність супроводжується дефіцитом фолатів, можуть виникнути явні або приховані вади розвитку або уповільнення росту плода, відбутися викидні або настати передчасні пологи. Високе споживання вітаміну В9 пов'язане з благополучним перебігом вагітності, кращим розвитком дітей, особливо їх нервової системи.
Важливо розуміти, що як така фолієва кислота перестав бути досить активної субстанцією, тобто. при вступі до організму як харчових добавок, ліків не засвоюється відразу, а проходить складний шлях трансформації в активну форму. І лише після дії певного ферменту може брати участь у складних біохімічних процесах організму.
Згідно з офіційною статистикою у Європі 50-60% населення мають генетичну мутацію цього ферменту – «природну несправедливість», що призводить до нездатності засвоєння та метаболізму фолієвої кислоти. "На око" визначити яка здатність людини до метаболізму вітаміну В9 неможливо. Саме тому для народження здорової дитини необхідна саме біологічно активна форма вітаміну В9 – L-метилфолат (левомефолієва кислота). У таких випадках засвоєння конче необхідної субстанції відбувається на 100% незалежно від наявності або відсутності генетичних мутацій.
Фолати відіграють велику роль у таких метаболічних процесах:
✅стимулюють еритропоез;
✅приймають участь у синтезі амінокислот , нуклеїнових кислот, пурінів ,вітамінів;
✅приймають участь у регенерації м’язової тканини;
✅впливають на розвиток швидко зростаючих тканин , таких як - шкіра, оболонки ЖКТ, кістковий мозок;
✅під час вагітності , захищають плід від тератогенних факторів та впливають на процеси дозрівання та функціювання плаценти;
✅мають естрогенподібну дію, що важливо для жінок у менопаузальному віці;
✅мають канцеропротекторну дію ( метаболізм фолатів впливає на стабільність ДНК , що лежіть в основі канцерогенезу.)
Причини порушення фолатного циклу:
✅дефіцит фолієвої кислоти;
✅дефіцит вітамінів В6 та В12;
✅генетичні дефекти ферментів фолатного циклу.
Додаткові фактори ризику порушення фолатного циклу
✅патологія ЖКТ з порушення всмоктування вітаміну В12;
✅злоякісні новоутворення підшлункової залози та кишківника;
✅патологія нирок;
✅довготривалі хронічні запалення;
✅дієта;
✅довготривале вживання метотрексату;
✅гемодіаліз;
✅паління.
Порушення фолатного циклу призводять до накопичення гомоцистеїну в клітинах, та підвищення його рівня в плазми крові.
✅Високий рівень гомоцистеїну призводить до:
✅пошкодження ДНК в клітинах;
✅впливає на пряме пошкодження ендотелію артерій;
✅активує згортуючу систему крові;
✅підвищує агрегаційну здатність еритроцитів
✅підвищує вміст холестерину у крові( атерогенний вплив)
Дефіцит фолатів та гіпергомоцистеїнемия на етапі планування вагітності та під час вагітності може викликати наступні патологічні процеси:
✅завмерла вагітність,
✅фетоплацентарна недостатність;
✅прееклампсія;
✅відшарування плаценти;
✅дефекти розвитку плода (нервової трубки, аненцефалію, дефекти лицьового черепа)
✅вплив на метилування ДНК пов'язаний з підвищеним ризиком нерозходження хромосоми 21 та 18.
Найкраще отримувати вітамін В9 із цілісних продуктів, проте сучасній людині не вистачає фолатів у раціоні. А в період планування та протягом першого триместру вагітності потреба у цьому головному вітаміні зростає. Найпростіший і надійніший спосіб забезпечення його достатнього споживання - це добавки з біологічно активним фолатом.
Жінці, яка готується стати мамою, вагітною та годуючий грудьми необхідно отримувати більшу кількість фолату, від 400 до 1000 мкг на добу. При хворобах, пов'язаних із дефіцитом фолатів, дози ще збільшуються.
Важливість прийому добавки фолату щодня ґрунтується на тому, що цей вітамін дуже швидко виводиться з організму. Рекомендують приймати його вранці з їжею. У вечірній час він може стимулювати нервову систему та порушувати сон. Ранковий прийом, навпаки, збільшить рівень життєвої енергії та активності.
При плануванні вагітності необхідно заздалегідь звернутися до лікаря для обстеження та вибору оптимальної форми та щоденної дози фолату.
Не нехтуйте своїм здоров'ям та благополуччям майбутньої дитини!
Вживання фолієвої кислоти в дозі 400 мг на етапі планування вагітності та під час вагітності є запорукою народження здорової дитини та профілактики ускладнень вагітності.
Лікар акушер- гінеколог Клініки доктора Медведева
Перелік використаної літератури:
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Про клініку
- Чому ми?
- Наші цінності
- Ліцензії
- Фотогалерея
- Керівництво
- Якого обрати лікаря?
- Вакансії
- Історія
- Партнери
- Відгуки
- Договір оферти
- Правила розпорядку
- Відеоспостереження
Прес-центр
Напрямки
Контакти
- м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
-
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
-
Підписка на новини