УЗД плода (скринінг)

Ультразвук або сонограма плода (УЗД плода) - це метод за допомогою якого можна отримати зображення дитини в порожнині матки. Метод заснований на застосуванні високочастотних звукових хвиль, ще їх називають ультразвуковими. Даний метод дозволяє оцінити розвиток дитини внутрішньоутробно, а також допомагає моніторити зміни під час вагітності. Іноді фетальний УЗД використовується, якщо виникають якісь проблеми для підтвердження діагнозу або його виключення.

Загальний підхід до скринінгу УЗД плода:

Перший триместр: Перші УЗД сканування зазвичай проводяться для підтвердження вагітності, визначення терміну вагітності, перевірки на многоплідну вагітність та оцінки ризику хромосомних аномалій.

Другий триместр: Детальний скринінг (анатомічний скан) проводиться між 18-22 тижнями для оцінки анатомічного розвитку плода, включаючи мозок, серце, кінцівки, спину та інші органи.

Третій триместр: УЗД може проводитись для оцінки росту плода, положення плаценти, об'єму амніотичної рідини та інших параметрів.

✅Ультразвук використовують для виявлення аномалій та хвороб матки або яєчників на етапі планування вагітності, а також моніторингу за станом цих органів під час вагітності. Дуже важливо 

✅Перше ультразвукове дослідження плоду проводиться протягом першого триместру для підтвердження і встановлення терміну вагітності, оцінки її протікання, для визначення кількості плодів, а також уточнення їх місця розташування (маткова або позаматкова вагітність).

✅Так званий перший скринінг є обов'язковим дослідженням і зазвичай проводиться в 11-14 тижнів вагітності. Якщо вагітна стала на облік в більш пізньому терміні, точність УЗД щодо визначення терміну вагітності знижується. 

✅Якщо все протікає без ускладнень, наступне УЗД зазвичай пропонується проводити під час другого триместру, коли чіткіше видно анатомічні структури (другий скринінг). Оптимальний час для другого ультразвукового скринінгу - 20-22 тижні.

✅При необхідності більш пильного стеження за станом здоров'я дитини, Ваш доктор рекомендуватиме частіше проводити ультразвукові дослідження якщо це необхідно.

✅Перший і другий ультразвукові скрининги зазвичай поєднують з біохімічними скринінгами, які проводяться приблизно в ці ж терміни. Іноді, для підвищення точності діагностики хромосомних аномалій, ці параметри разом з деякими додатковими даними вносяться в комп'ютер і проводиться розрахунок ризику (програми PRISCA, Astraia та інші).

Показання до УЗД плода:

● Підтвердження вагітності і її локалізації.
● 
Іноді плід може розвиватися за межами матки, наприклад в фаллопієвих трубах або яєчнику (позаматкова вагітність).
● 
Визначення гестаційного віку (терміну вагітності) і статі дитини.
● 
Це допоможе визначити дату пологів і відстежувати зміни протягом вагітності.
● 
Виявлення багатоплідної вагітності.
● 
Оцінка маси і розвитку плоду або плодів.
● 
Ультразвук можна використовувати для контролю рухів дитини, дихання і серцевого ритму (біофізичний профіль плода).
● 
Вивчення розташування і стану плаценти, а також визначення кількості амніотичної рідини. Плацента - дуже важливий орган, що надає дитині життєво важливі поживні речовини і багату на кисень кров.
● Багатоводдя або маловоддя - оцінка кількості та якості навколоплідних вод.
● Діагностика вроджених вад розвитку.
● Дослідження причини різних ускладнень наприклад, кровотечі при вагітності.
● Як метод комбінованої діагностики. Під контролем УЗД виконується амніоцентез або взяття хоріальної тканини (інвазивна діагностика).
● На більш пізніх термінах, ближче до третього триместру, використовується для уточнення положення плода перед пологами.

Пару слів про безпеку для майбутньої дитини

Діагностичне ультразвукове дослідження під час вагітності використовується вже багато років і зазвичай вважається безпечним при правильному використанні. Для точної оцінки рекомендується використовувати найменшу кількість ультразвукової енергії, особливо це стосується доплера (вивчення швидкості кровотоку в судинах матки, плаценти і плода).

Слід розуміти, що як будь-який метод дослідження УЗД має деякі обмеження так як це суб'єктивний метод дослідження. Наприклад, може не виявити всі вроджені аномалії або навпаки припустити дефект там, де його може не виявитися.

Підготовка до процедури:

✅Вас можуть попросити випити певну кількість рідини, щоб сечовий міхур був наповнений і підвищив видимість малюка.
✅В інших випадках слід навпаки спорожнити міхур, в залежності від типу ультразвуку і цілей дослідження.
✅При плануванні УЗД Ваш доктор дасть конкретні інструкції.
✅Плануючи похід на УЗД, підберіть одяг, в якому буде не важко оголити живіт.

Також майте на увазі, що ультразвукове дослідження плоду може бути виконано через піхву (трансвагінально) або через передню черевну стінку (трансабдомінально), в залежності від терміну вагітності і цілей.

Допплер-ультразвук. Призначений для вимірювання кровотоку в матці, плаценті і в судинній системі плода. Механізм полягає в тому, що ультразвукові хвилі відбиваються від рухомих клітин крові і при цьому змінюється частота відбитої хвилі (ефект Доплера).

Проведення процедури:

✅При проведенні трансабдоминального УЗД Вам запропонують лягти на кушетку і попросять оголити живіт, потім доктор нанесе спеціальний гель, він забезпечує краще ковзання датчика і служить провідником для ультразвукових хвиль.
✅Далі зображення структур і органів спроецируется на екран і лікар визначить анатомію, розміри, положення плода.
✅У нашій клініці під час процедури Ви можете «бачити» дитину на додатковому моніторі.
✅При трансвагінальному ультразвуковому дослідженні, Вас попросять роздягтися до пояса. Лікар помістить змащений датчик в презервативі в піхву. Після закінчення процедури Ви можете витерти залишкової гель. Якщо у Вас був повний сечовий міхур під час трансабдомінального УЗД, Вам запропонують сходити в туалет.

Результати

Як правило, фетальний ультразвук (УЗД плоду) дає впевненість в тому, що дитина росте і розвивається нормально. Якщо доктор хоче отримати більш детальну інформацію про здоров'я вашої дитини, він може рекомендувати додаткові тести.

Чому вказані різні ціни? Це пов'язано з тим одноплідна вагітність або багатоплідна, а також з тим використовується розширена допплерометрия чи ні.

 

Кожна вагітність унікальна, і план скринінгу УЗД може варіюватися в залежності від індивідуальних потреб та рекомендацій акушера-гінеколога. Будь-яке УЗД слід проводити з відповідним обережністю та професійністю, а результати інтерпретувати в контексті загального клінічного обстеження.

На очному прийомі ми допоможемо Вам вибрати ті методи дослідження, які дійсно необхідні, максимально безпечні та ефективні у Вашому випадку.

Будьте щасливі і здорові!

 

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами: