Глютенова ентеропатія

"Без глютена". Напис, з яким наші пацієнтки, завтрашні молоді мами, зіткнуться під час огляду полиць із дитячим харчуванням, обираючи чим би порадувати малюка, розширюючи його раціон. Чим страшний цей «звір»? І чи всім він страшний?

Назва походить від латинського gluten, що перекладається як "клей". Він і входить до складу клейковини, що становить серцевину основних для нас харчових злакових: пшениці, вівса, жита та ячменю. Наприклад, манна каша і є глютен у чистому вигляді, що отримується багатьма поколіннями немовлят як перший прикорм. Але сучасна медицина озброєна знаннями та манку вже ніхто малюкам не дає. Чому? Тому що слизова оболонка кишечника немовлят є більш ніж уразливою системою. І навіть якщо у дитини немає вродженої патології, що проявляється у вигляді непереносимості глютена, краще не ризикувати і як першу кашу вибрати щось інше. Про це нижче.

Є таке захворювання із загадковою назвою «целіакія», або глутенова ентеропатія, що є по суті своєю непереносимістю рослинного білка глютена. Захворювання має генетичну схильність та аутоімунну природу. Ступінь вираженості недостатності кишкового травлення може бути дуже різною. Найважча проявляється саме у немовлят. У дорослих пацієнтів частіше зустрічається не целіакія, як генетично обумовлене захворювання, а непереносимість продуктів, що містять глютен.

Які прояви? На початкових етапах біль та диспепсія різного ступеня вираженості: діарея, здуття, бурчання. На подальших етапах, при прогресуванні ентеропатії, порушується засвоєння всіх необхідних поживних речовин як основних: білків, жирів і вуглеводів, так і макро-і мікроелементів. Це тягне за собою у дітей затримку росту та розвитку, анемію, полівітамінну недостатність та все, що за цим слідує. Що стосується дорослих, то часткова глютенова недостатність може проявитися вперше навіть після 30 років, і частіше лише у вигляді диспепсичних явищ, що виявляються при вживанні їжі багатої на глютен.

Діагностика целіакії має свій «золотий стандарт»: антитіла до гліадину - основного компоненту глютену. Вам можуть також запропонувати пройти колоноскопію з біопсією. І звичайно ретельно зберуть анамнез захворювання, тобто. його історію розвитку.

Якщо захворювання діагностовано до розвитку тяжкої нутритивної недостатності, то таким пацієнтам буде достатньо безглютенової дієти. На тлі такого харчування відбувається відновлення приблизно 50% пошкодженої слизової оболонки кишечника. Якщо випадок довго залишався загадкою для фахівців, може вимагати додаткова медикаментозна корекція ускладнень разом із лікарями різних спеціальностей. У дієти існує кілька різних варіантів, про які ви повинні детально поговорити з гастроентерологом або дієтологом.

То що ж можна буде, а що категорично вимагатиме забуття?

Категорично виключаються, як із целіакії, і при глютеновой непереносимості, продукти з пшениці, жита, ячменю, період загострень – вівса. Тобто. виключаємо каші, хлібо-булочні та макаронні вироби, хоча тут сьогодні теж не все категорично: є пасти з низьким рівнем клейковини. Але дуже важливим моментом є те, що доведеться відстежувати наявність продуктів, що містять глютен, в соусах, кондитерських виробах, консервах, напоях.

Що можна? Да все! Решта і це зовсім чимало. Спочатку лікування необхідно буде заповнити дефіцити, що виникли, і збагатити дієту білковими продуктами, вітамінами, а також вуглеводами. Якими? Греча, рис, кукурудза, соя, а також (алілуйя! Я знайшла гідне застосування так званим «суперфудам»!) кіноа та амарант.

І часом правильного харчування буде цілком достатньо для вирішення багатьох проблем. Будьте здорові!

Лікар Клініки доктора Медведєва, терапевт, пульмонолог, к.м.н., доцент Мироненко О.В.

Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей