Як налагодити грудне вигодовування?

Справжнє недостатнє вироблення молока в матері явище досить рідкісне, більшість матерів можуть годувати своїх дітей виключно грудним молоком до 6 місяців, коли грудне вигодовування правильно організоване.

Розмір грудей не має значення! Якщо у вас невеликі груди, це не означає, що у вас не буде достатньо молока. Розмір грудей залежить від кількості жирової тканини, а не залізистої тканини, яка забезпечує вироблення молока.

Молоко не пропало, навіть коли груди стали м'якшими: коли встановлюється лактація, груди не наливаються, як у перші дні після пологів, і мамі може здатися, що в молочних залозах немає молока, але це враження оманливе.

У багатьох мам є страх того, що дитина отримує недостатньо молока, ось кілька ознак, які Вам допоможуть.

Малюк отримує достатньо молока, якщо:

✅він голодний і стурбований перед годуванням і ситий і задоволений після;
✅розслаблений, коли його годують;
✅набирає вагу: приблизно 125 гр на тиждень або 500 гр на місяць;
✅має м'які жовті випорожнення;
✅Ви міняєте мокрі підгузки 6 – 8 разів на добу.
✅Не перевіряйте вагу дитини до та після годування. Дитина висмоктує різну кількість молока під час кожного годування.

Пару моментів, які допоможуть Вам збільшити обсяг молока:

✅правильно прикладайте дитину до грудей; якщо дитина прикладена неправильно, їй складніше отримати молоко з Ваших грудей і вона витрачає багато сил;
✅пропонуйте обидві груди на кожне годування;
✅годуйте частіше протягом кількох днів: мінімум кожні 1,5-2 години протягом дня та обов'язково вночі; що частіше Ви годуєте свого малюка, то більше молока виробляється;
✅не давайте дитині пустушку та воду між годуваннями;
✅вживайте корисні продукти в достатній кількості та пийте більше теплої рідини;
✅відпочивайте разом із малюком, використовуйте контакт «шкіра до шкіри» якнайчастіше; постарайтеся прибрати негативні емоції та переживання, не зациклюйтесь на проблемі.

Пам'ятайте, під час годування груддю більшість проблем виникає саме через неправильну організацію грудного вигодовування. Їх можна уникнути, якщо дотримуватися таких правил:

✅годуйте дитину на першу її вимогу
✅прикладайте дитину не рідше, ніж 10-12 разів на добу
✅стежте за правильним прикладанням до грудей
✅не обмежуйте тривалість ссання грудей
✅не давайте дитині суміш, воду чи інший напій
✅обов'язково годуйте дитину вночі
✅не давайте дитині пустушку, пляшечку з соскою і уникайте використання накладок на груди

Принципи грудного вигодовування

За ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я більше ніж в 170 країнах світу з 1 по 7 серпня проводяться заходи в межах Всесвітнього Тижня підтримки грудного вигодовування. Приводом для його запровадження стало прийняття у серпні 1990 року Інночетійської декларації ВООЗ і ЮНІСЕФ, спрямованої на охорону, заохочення та підтримку грудного вигодовування. В Україні тиждень грудного вигодовування проводиться з 2001 року.

ВООЗ та ЮНІСЕФ спільно розробили Глобальну стратегію по вигодовуванню дітей грудного віку, яка має забезпечити покращення харчування немовлят, їх зростання і розвиток, а також зміцнення здоров’я. Все це має сприяти підвищенню рівня виживання дітей грудного та раннього віку. Всесвітня акція «Тижня підтримки грудного вигодовування» була задумана як один із стратегічних методів популяризації та підтримки природного вигодовування дітей, для пожвавлення і відновлення, в умовах втраченої традиції - годувати діток грудьми.

Грудне вигодовування – це природний шлях до здоров’я та гармонійного розвитку дитини. Новонароджений малюк першим інстинктивним рухом тягнеться до материнських грудей, як до джерела життя.

Природа потурбувалась про те, щоб, з’явившись на світ, дитина отримала саме ту їжу, яка краще за все підходить її ще не зрілому організму.

Вигодовування материнським молоком є природним продовженням того харчування, яке отримував плід у період свого внутрішньоутробного розвитку. Різниця лише в тому, що плід отримує харчування через пуповину з кров’ю матері, а новонароджений після перерізання пуповини отримує їжу з грудей матері молоко.

Природне вигодовування відіграє важливу роль у процесах психоемоційних відносин матері до дитини. Сьогодні саме годування грудьми розглядається як могутній емоційний стимул у процесі становлення психічних функцій дитини. Встановлено, що під час годування грудьми між матір’ю і дитиною встановлюється особлива близькість, яка зберігається на довгі роки, а за деякими даними - на все життя.

Грудне вигодовування має надзвичайно велике значення для повноцінного розвитку дитини. Грудне вигодовування - це контакт із мамою, звичні запахи та смаки, задоволення рефлексу смоктання, почуття безпеки, джерело харчування та життя, налагодження всіх функцій організму, становлення і розвиток імунної, нервової та ендокринної систем.

Чому грудне молоко – найкращий для дитини продукт харчування?

Воно забезпечує малечу всіма необхідними поживними речовинами перші 5-6 місяців   життя, а за умови вчасного підгодовування додатковим харчуванням - упродовж перших двох років.

Грудне молоко засвоюється краще, ніж будь-яка інша рідина, і повністю забезпечує потреби дитини. Тому догодовувати дитину, яка лише на грудному вигодовуванні, немає потреби.

Грудне молоко містить не лише поживні речовини (білки, жири, вуглеводи), а й ферменти, необхідні для їхнього травлення, понад 15 видів гормонів, вітаміни та мікроелементи у співвідношеннях, оптимальних для засвоєння.

Материнське молоко сприяє формуванню системи імунітету в дитини. Завдяки великій кількості антиінфекційних речовин і наявності антитіл до всіх захворювань, на які хворіла мати, материнське молоко можна вважати першим “природним щепленням” малюка. У дітей відбувається правильне формування щелепно-лицевого скелета, в них немає проблем із прикусом. Розвиток “смоктального насоса” в процесі грудного вигодовування значною мірою визначає становлення апарату артикуляції звуків. У цих дітей практично немає порушень мовлення. За даними різних досліджень, малюки на штучному вигодовуванні впродовж першого року життя вп’ятеро-вдесятеро частіше хворіють на отит, аніж діти на грудному вигодовуванні. Це пов’язано з механічним затіканням рідини в слухову трубу при смоктанні соски у лежачому положенні.

Воно є ефективною профілактикою мастопатій і запобігає розвитку в майбутньому злоякісних новоутворень молочних залоз, матки та яєчників. Грудне вигодовування надає матері більше часу для спілкування з дитиною.

Психологічний стрес, хвилювання можуть негативно вплинути на процес виділення молока. Але заспокоївшись, частіше прикладайте дитину до грудей і кількість молока відновиться. Радість, спокій, позитивні емоції, спілкування зі своєю кровинкою стимулюють рефлекс виділення молока.Успішне грудне вигодовування називають “ефектом довіри”. Якщо мати щиро вірить, що може забезпечити свою дитину грудним молоком, то вона, навіть зіштовхуючись із різноманітними проблемами або стресовими ситуаціями, успішно долає їх. Це підтверджує досвід більшості матерів світу. Психологічна підтримка додає матерям віри й упевненості в тому, що вони спроможні успішно і тривало годувати дитину молоком.

Майже кожна жінка, яка готується стати матір`ю  бажає,  годувати свою дитину грудьми. І це прекрасно адже бажання матері –це одна з основних передумов успішного грудного годування. Все ж, на практиці виявляється  щоб забезпечити тривале та успішне природне вигодовування  бажання матері треба підтримати належною професійною допомогою медичних працівників, психологічною підтримкою чоловіка,  родини, друзів. Якщо жінка готуючись до народження дитини, завчасно   відвідує  школу для вагітних, знайомитися зі спеціальною літературою,  то її перехід в новий статус , статус «матері»,  набагато легше.

Материнство –це неперевершене відчуття.  Це любов, ніжність, тепло до своєї дитини,  це постійна турбота і хвилювання за неї, це радість і щастя постійного спілкування з нею. Грудне вигодовування подарує кожній мамі усі ці відчуття. Без перебільшення можна стверджувати що грудне вигодовування –це шлях для подальшого удосконалення людини, розкриття ії додаткових можливостей, формування здоров`я , довголіття, таланту та доброти між людських стосунків.

ЧОМУ ГРУДНЕ МОЛОКО Є ОПТИМАЛЬНИМ ХАРЧУВАННЯМ МАЛЮКА?

Грудне молоко – це ідеальна їжа дитини, адже воно стерильне, тепле, легко перетравлюється, засвоюється, і його повноцінно використовує організм. Це та їжа, яку дитина може отримати в достатній кількості в будь який час дня і ночі.

Грудне молоко задовільняє всі потреби дитини у поживних речовинах, і тому малюк до шести місяців ніякої іншої їжі не потребує. Оскільки на  90% грудне молоко складається з води, потреба дитини у воді повністю задовільняється, тому нема необхідності іі допоювати.

Грудне молоко регулює ріст і розвиток малюка завдяки комплексу біологічно активних речовин (гармонів, ферментів,  факторів росту тощо).

Грудне молоко –це динамічна рідина  склад якої змінюється залежно від потреб дитини. На склад молока впливає:  народжений малюк в термін чи трохи швидше (молоко матері доношеної дитини відрізняється від молока жінки, яка народила передчасно), стадія лактації (молозиво відрізняється від перехідного та зрілого молока, яке також змінюється пристосовуючись до потреб дитини), час годування ( переднє молоко містить більше води натомість заднє –більше жиру). Дуже цінним для дитини  молозиво, яке має особливі властивості і дуже важливе для розвитку травлення та захисту новонародженого.

ЯКИМ ЧИНОМ ГРУДНЕ МОЛОКО ВИКОНУЄ ІМУННУ ФУНКЦІЮ?

Грудне молоко – це жива рідина. Завдяки своїм складовим частинам,  а саме антитілам –імуноглобуліном,  лімфоцитам, макрофагам воно створює надійний захист, від різноманітних інфекційних захворювань. У перший рік після народження коли імунна система ще повністю не розвинино, грудне молоко надає малюкові неоціниму допомогу в боротьбі з інфекціями.

 ВІД ЯКИХ ЗАХВОРЮВАНЬ ЗАХИЩАЄ ДИТИНУ ГРУДНЕ МОЛОКО?

 Діти, яких вигодовують грудним молоком, практично не хворіють. Вони набагато рідше страждають на кишкові інфекції та захворювання дихальних шляхів. У таких малюків знижується ризик запалення середнього вуха особливо його важких та хронічних форм. Також знижується ризик алергічних реакцій і захворювань. Грудне молоко захищає від некротичного ентероколіту новонароджених, менінгіту, інфекцій сечовивідної системи, ожиріння, цукрового діабету, автоімунних захворювань. Серед малюків яких вигодовують грудьми рідше трапляється синдром раптової смерті немовлят.

 ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?

 Якщо мати, яка хвора на грип чи іншу інфекцію, продовжує годувати дитину грудьми ризик дитини захворіти на цю інфекцію особливо у важкій формі суттєво нижчий . Річ у тім, що антитіла з молока матері легко проникають  у кровоплин малюка через нещільну кишкову стінку і створюють пасивний імунний захист.

 ЧИ ВАЖЛИВЕ ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ В ПСИХОЕМОЦІЙНОМУ АСПЕКТІ?

 Годування грудьми –це не тільки годування,  але й тісний контакт матері з малюком, іі постійна присутність, яка змушує дитину розвиватися як фізично так і емоційно. Тісний контакт безпосередньо після пологів сприяє виникненню і розвитку любові та прихильності між матір`ю та дитиною. Діти яких вигодовують грудьми менш плачуть, а матері ліпше розуміють їхні потреби. При грудному вигодовуванні зберігаються фізіологічні темпи біологічного дорослішання малюка. Тісний емоційний контакт дитини з матір`ю створює основу для правильної поведінки дитини в сім`ї. Крім того грудне молоко сприяє інтелектуальному розвитку малюка. Діти яких вигодовують грудьми ліпше розвиваються фізично, емоційно та інтелектуально виростають комунікабельними.

 ЯК ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ ПОЛЕГШУЄ ПІСЛЯПОЛОГОВИЙ ПЕРІОД МАТЕРІ?

 Окситоцин, який виділяється під час годування, сприяє скороченню матки  та поверненню їі до звичайних розмірів, зупинці кровотечі після пологів . Це суттєво знижує ризик післяпологових ускладнень ( кровотеч, післяпологових інфекцій). У  жінок, які після пологів перебувають із дитиною в одній палаті та годують їі грудьми знижується ризик післяпологової депресії. У них швидше розвивається почуття материнства. Вони легше опановують навички потрібні для догляду за малюком. У жінки яка годує грудьми змінюється потреба у сні, вона ліпше відпочиває вночі незважаючи на необхідність по кілька разів прокидатися. Жінка, яка годує грудьми швидше позбувається надлишку ваги, а тривала відсутність менструації запобігає втраті заліза та видовжує період фізіологічної неплідності після пологів.

 РИЗИК ЯКИХ ЩЕ ЗАХВОРЮВАНЬ ЗНИЖУЄТЬСЯ У МАТЕРІ КОТРА ГОДУЄ ГРУДЬМИ?

 Грудне вигодовування є ефективною профілактикою  мастопатії та знижує ризик злоякісних новотворів молочних залоз, матки та яйників у майбутньому. У старших жінок, які годували грудьми  нижчий ризик серцево-судинних захворювань, цукрового діабету, остеопорозу, ревматоїдного артриту у них пізніше настає менопауза.

 ЦЕ ЗРУЧНО ДЛЯ СІМ`Ї!

 Грудне вигодовування сприяє здоров`ю жінки, здоров`ю дитини. психоемоційній єдності в сім`ї. Грудне молоко безкоштовне, а це дає можливість заощаджувати суттєві кошти, які витрачають на придбання харчування для малюка. Жінка яка годує грудьми маленьку дитинку не прив`язана до дому. Малюка можна майже завжди взяти з собою,  адже їжа завжди поруч.

 ЦЕ ДЛЯ МЕНЕ ДУЖЕ ВАЖЛИВО

Вигодовувати дитину грудьми це пристижне життєве завдання, а успіх цього дає змогу жінці утвердитися як матір та як особистість. Це один із тих моментів, коли проявляють себе сенс і вартість життя.

Бажання кожної матері і батька – це виростити дитину міцною, здоровою, розумною. Одним з найбільш важливих факторів, які впливають на формування майбутнього здоров’я дитини, є характер його вигодовування протягом першого року життя.

Дані досліджень свідчать, що діти, яких годували грудьми краще розвиваються розумово; контакт матері та дитини під час годування грудьми викликає відчуття постійного захисту та тепла. У них рідше спостерігаються розлади шлунково-кишкового тракту, хронічні захворювання, цукровий діабет. Грудне молоко щорічно запобігає шести мільйонам дитячих смертей і не лише захищає дитину, але й позитивно впливає на здоров’я жінок. Зменшує ймовірність онкологічних захворювань грудної залози та яйників.

 Часте та активне смоктання сприяє збільшенню лактації. Тому годувати немовля необхідно без обмежень у частоті та тривалості цього процесу. Дитина сама регулює час і кількість споживання їжі. Не уникати нічного годування, бо саме в цей час в організмі жінки виробляється гормон пролактин, який відповідає за лактацію. Немає необхідності перед кожним годуванням мити соски, бо на сосках та ареолі знаходиться змазка, яка оберігає шкіру від пересушування та тріщин. А також до складу змазки входять елементи, які захищають дитину від інфекційних захворювань. Достатньо дотримуватись звичайної гігієни тіла.

 Грудне вигодовування має тривати шість місяців без будь-якого догодовування та корекції. Протягом цього часу жінка є фізіологічно безплідною (ймовірність не завагітніти – 98%). Це безпліддя зумовлюють гормони, які пригнічують овуляцію. Отже, годуючи своє немовля груддю. Жінка в ідеалі здатна сама регулювати інтервали між пологами.

 ДВАНАДЦЯТЬ ПРИНЦИПІВ УСПІШНОГО ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ

 1.Наявність плану дій (політики) щодо підтримки грудного вигодовування і регулярне доведення його до відома усіх медичних працівників закладу, вагітних, матерів та членів їх родини.

2. Систематичне навчання медичного персоналу щодо впровадження Політики (плану дій) підтримки грудного вигодовування.

3. Впровадження в практику сучасних методів підготовки сім`ї до народження дитини. Інформування та навчання вагітних, матерів та членів їх родин щодо переваг та методів грудного вигодовування.

 4. Допомога матерям успішно розпочати раннє грудне вигодовування.

 5. Навчання вагітних, матерів та членів їх родини як годувати грудьми та як зберегти лактацію в складних ситуаціях, в тому числі якщо вони тимчасово відокремлені від своїх дітей.

 6. Підтримка виключно грудного вигодовування до шестимісячного віку дитини за винятком випадків, зумовлених медичними та соціальними показаннями, і продовження грудного вигодовування до 1 року і більше із своєчасним введенням пригодовування.

 7. Забезпечення цілодобового спільного перебування матерів з дітьми та участі матері (членів родини) у здійсненні догляду за дитиною.

 8. Заохочення матерів до грудного вигодовування за вимогою дитини за відсутності медичних протипоказань.

 9. Відмова від використання у дітей, які знаходяться на грудному вигодовуванні, сосок, пустушок чи інших засобів, які імітують материнські груди.

 10. Створення груп підтримки грудного вигодовування і направлення до них матерів.

 11. Дотримання Міжнародного зведення правил збуту замінників грудного молока.

 12. Практика сімейних пологів (підготовка партнерів і допомога жінці під час пологів). Вільне відвідування породіллі і дитини у відділенні спільного перебування.

Лікар акушер-гінеколог Баранець Євгенія Владиславівна

Лікар-гінеколог, репродуктолог, лікар УЗД Покровенко Дар'я Анатоліївна

Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей