м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом
Графік роботи
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
Кіста яєчника
Кісти яєчників - дуже різнорідна група захворювань, які можуть бути повністю безпечними, а можуть нести загрозу життя жінки. В нашій клініці Ви можете бути впевненими, що ми розберемося і знайдемо для Вас оптимальне рішення, що робити з Вашою кістою. В нашому арсеналі сучасні методи діагностики і лікування, включаючи медикаментозне і хірургічне (лапароскопія).
Зміст
Кіста яєчника - дуже поширене гінекологічне захворювання. Фактично, у кожної третьої жінки буває кіста яєчника протягом життя, а серед гінекологічних операцій кіста яєчника займає не менше 10% від усіх оперативних втручань. Фактично, кіста яєчника - це шарик, заповнений рідиною. Але не все так просто, існує багато видів функціональних кіст та кістоподобних утворень, а також більше 25 варіантів "справжніх кіст" або цистаденом яєчника.
Умовно кісти яєчників можна поділити на функціональні, які зникають після нормалізації гормонального фону. До таких слід віднести фолікулярні кісти (формуються із зрілих фолікулів за відсутності овуляції), кісти жовтого тіла (формуються на місці фолікула, що лопнув). Зазвичай вони розсмоктуються за 1-3 менструальні цикли.
✅Фолікулярна. Порожнина фолікулярної кісти має тонкі стінки з гладкою поверхнею діаметром від двох до семи сантиметрів. Фолікулярні кісти завжди однокамерні, без перегородок. Власне, фолікулярна кіста - це фолікул, який " не луснув " , тобто. не відбулася овуляція і фолікул продовжив рости (персистенція фолікула).
✅Кіста жовтого тіла. Це також кіста функціонального характеру. Кіста жовтого тіла має потовщені стінки і може бути від двох до семи сантиметрів у діаметрі. Внутрішня поверхня кісти нерідко буває жовтого кольору, вміст світлий, а при крововиливах кров'янистий. Іноді кісти жовтого тіла на УЗД плутають з ендометріоїдними і відразу ж "умовляють" пацієнтку на операцію. Також для кіст жовтого тіла частіше характерні симптоми - болі в лівій або правій здухвинній ділянці. Лікуються такі кісти також консервативно. При больових відчуттях призначаються знеболювальні (нестероїдні протизапальні засоби). Однією з проблем кіст жовтого тіла є те, що їх часто плутають із запальними процесами та лікують внутрішньовенними антибіотиками. Т.я. з часом болі йдуть і без лікування, природно, на антибіотиках також "стає краще", що створює помилкове враження про "ефективність лікування". Це вводить в оману як пацієнток, так і їхніх лікарів.
✅Геморагічна. Є наслідком крововиливу всередині фолікулярної кісти, що сформувалася, або кісти жовтого тіла. Найчастіше це просто варіант кісти жовтого тіла.
Але існують також і кісти, які не зникають більше двох-трьох місяців і потребують хірургічного втручання. Їх прийнято називати органічними.
Нижче йтиметься про кісти, які частіше потрібно оперувати
✅Ендометріоїдні кісти. Утворюються коли тканини слизової оболонки внутрішнього шару стінки матки (ендометрію) ростуть у яєчниках. Ендометріоїдна кіста не є повною мірою органічною кістою, т.я. її стінка аналогічна за будовою стінци фолікулярної кісти. Органічним компонентом є лише осередок ендометріозу. Ендометріоїдна кіста є різновидом ендометріозу, їх часто називають шоколадними, оскільки геморагічний вміст кіст нагадує колір шоколаду. Зазвичай, такі кісти оперуються лапароскопічно, але припустимо і медикаментозне лікування, і спостереження, і такий новійтній метод, як склеротерапія.
✅Дермоїдні кісти. Їх відносять до зрілих тератом, виникають з ембріонального зачатка плода, тому їх вміст: жир, хрящова тканина, волосся, нігті. Кісти мають щільну капсулу. Дермоїдна кіста зазвичай не досягає великих розмірів, росте повільно. Тим часом у нашій практиці зустрічалися дермоїдні кісти розміром 20 см. Оперуємо, особливо, коли вони турбують і досягають значних розмірів. Дермоїдні кісти не мають медикаментозного лікування.
✅Інші, так звані цистаденоми (кістоми) - справжні пухлини яєчників, серд яких є і злоякісні (рак яєчника). Вони, в свою чергу, діляться на:
● Епітеліальні пухлини. Розвиваються із епітеліальних компонентів яєчника. Можуть бути доброякісними, прикордонними (межовими) та злоякісними. Найбільш частими епітеліальними кістомами (цистаденомами) є муцинозна та серозна кістома яєчника.
●Муцинозна. Доброякісна епітеліальна пухлина. Порожнина цієї кісти має нерівну поверхню і заповнена муцином - слизова рідина, що є секретом епітелію.
Муцинозна кіста може досягати досить великих розмірів і мати кілька камер.
Муцинозна кіста може досягати досить великих розмірів і мати кілька камер.
●Серозна. Доброякісна епітеліальна пухлина. Поверхня капсули вистелена серозним епітелієм. Містить усередині прозору рідину світло-солом'яного кольору.
● Пухлини строми статевого тяжу. До пухлин строми статевого тяжу відносяться гранульозо-стромально-клітинні пухлини (гранульозна пухлина і група теком-фібром) та андробластоми - пухлини, які походять з гранульозних клітин, тека-клітин, клітин Сертолі, клітин Лейдіга та фібробластів строми. В окремих випадках жіночі та чоловічі пухлинні компоненти поєднуються (гінандробластоми). Гормонально-залежні пухлини поділяються на фемінізуючі (гранулезоклітинні та текоми) та маскулінізуючі (андробластома). Пухлини строми статевого тяжу становлять менше 5% усіх оваріальних утворень.
Крім того, існує кілка видів утворень в ділянці придатків матки, які також іноді оперуються, але не є безпосередньо кістами яєчника.
✅Параоваріальні (паратубарні кісти). Параоваріальна (паратубарна) кіста виникає у разі порушення процесу ембріонального розвитку, тобто залежить від спадковості. Параоваріальна кіста не є безпосередньо кістою яєчника і анатомічно з ним не пов'язана, хоча знаходиться у безпосередній близькості.
Переважний вік появи параоваріальної кісти 20-40 років. Вона утворюється з придатка яєчника, розташовується між яєчником та трубою, тому деякі лікарі її називають паратубарною кістою. Варто відразу сказати, що ця кіста фактично ніколи не переросте в рак (не малигнізується), оскільки є пухлиноподібним утворенням. Такі утворення ростуть за допомогою пасивного розтягування стінок і наповнення кісти, на відміну від інших органічних кіст, які набирають розмір з клітин, що ростуть і розмножуються. Параоваріальна кіста яєчника ніколи не пройде самостійно або за допомогою медикаментозного лікування. Про швидкість її зростання і максимальний розмір нічого неможливо сказати, оскільки вони непередбачувані. Якщо розмір параоваріальної кісти не великий, перешкоджати зачаттю дитини вона не буде і симптомів зазвичай не викликає. Тому параоваріальні кісти оперуються якщо вони великих розмірів, якщо вони викликають болючі відчуття і якщо робиться лапароскопія з приводу іншої причини, наприклад, при безплідді.
✅Гідросалпінкси та тубооваріальні утворення. Також як і параовариальні кісти, не є кістами яєчника. Це запальні зміни маткової труби (гідросальпінкс, піосальпнкс, сактосальпнкс) або більш важка форма - гнійне тубооваріальне утворення. Найчастіше ці захворювання поряд з антибактеріальною терапією вимагають хірургічного втручання.
В цілому, існує 27 різних варіантів пухлин яєчника. Дуже спрощена класифікація представлена нижче для Вашого ознайломлення.

✅Найбільш поширеними причинами є порушення періодичної секреції гонадотропінів, що виробляються гіпофізом.
✅Іншими причинами можуть бути хронічні захворювання придатків матки
✅Ендокринно-обмінні порушення (метаболічний синдром, інсулінорезистентність, гіперпролактинемія, порушення роботи щитовидної залози)
✅Наявність ембріональних елементів (тератома), трофобластична хвороба, ендометріоз та інші.
✅Іншими причинами можуть бути хронічні захворювання придатків матки
✅Ендокринно-обмінні порушення (метаболічний синдром, інсулінорезистентність, гіперпролактинемія, порушення роботи щитовидної залози)
✅Наявність ембріональних елементів (тератома), трофобластична хвороба, ендометріоз та інші.
Для більшості цистаденом (справжніх пухлин яєчника) причина залишається невідомою і ми не можемо попередити їх виникнення
Кісти яєчників приблизно у 50% випадків безсимптомні. Симптоми, які можуть вказувати на кісту яєчника, включають:
● болі внизу живота
● диспареунія (болі під час статевого акту)
● проблеми з дефекацією
● часта потреба в сечовипусканні
● нерегулярні менструації
● здуття живота
● відчутна пухлина внизу живота (збільшення живота при дуже великих кістах).
● диспареунія (болі під час статевого акту)
● проблеми з дефекацією
● часта потреба в сечовипусканні
● нерегулярні менструації
● здуття живота
● відчутна пухлина внизу живота (збільшення живота при дуже великих кістах).
✅Кісти діагностуються гінекологом під час гінекологічного обстеження та на трансвагінальному гінекологічному УЗД. УЗД - найінформативніший метод, оскільки дозволяє не тільки визначити наявність кісти, а й спостерігати за її розвитком.
✅Лапароскопія Не лише практично 100% метод діагностики кісти, а й метод її лікування.
✅Тест на вагітність. Іноді буває необхідним для виключення позаматкової вагітності.
✅Додаткову інформацію несуть також комп'ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія, які виконуються з приводу кіст яєчника дуже рідко. При кістах яєчника ці методи грають найчастіше другорядне значення.
Кіста яєчника чи завжди означає рак? Чим загрожує кіста на яєчнику? Це найпоширеніші питання до гінеколога.
Кісти яєчника є групою патологічних уражень, що діагностуються найчастіше при ультразвуковому дослідженні, приблизно в 50% випадках протікають безсимптомно. Кісти є групою структурних змін, для яких характерна наявність рідини, обмеженої оболонкою. На сьогодні оптимальним методом діагностики кіст яєчника є ультразвуковий метод. Сучасне обладнання, висока кваліфікація лікарів - необхідні умови точної діагностики не просто наявності кисти яєчника, а і її типу.
Також дуже важливим є використання сучасних інструментів ультразвукової класифікації кіст, таких як правила IOTA та система O-RADS. Зараз в епоху хмарних сховищ та доступності інформації смартфон кожного сучасного лікаря буквально нафарширований корисними для лікарської практики застосунками. Ось так, наприклад, виглядає зразок системи O-RADS в програмі.

Використання системи дозволяє точно описувати ульразвукові дані та чітко прогнозувати ризик рака яєчника
Можливі ускладнення кісти яєчника. До найпоширеніших ускладнень відносять:
✅розрив капсули кісти
✅перекрут ніжки кісти
✅нагноєння вмісту кісти
✅крововилив у порожнину кісти
✅переродження клітин у злоякісні (малігнізація).
✅перекрут ніжки кісти
✅нагноєння вмісту кісти
✅крововилив у порожнину кісти
✅переродження клітин у злоякісні (малігнізація).
✅безпліддя. Наприклад, при ендометріоїдних кістах, що викликають зниження фолікулярного резерву яєчника, спайковий (злуковий) процес, хронічне запалення.
На малюнку нижче схематично представлені два найчастіших ускладнення кіст яєчника, які потребують негайного хірургічного лікування:

Лікування кісти яєчника залежить від виду кісти, тривалості захворювання, клініки, ускладнень і віку пацієнтки. У жінок, що менструюють, гінекологічне УЗД слід повторити після менструації. Найбільш поширені (фолікулярні) кісти зазвичай розсмоктуються самостійно протягом 2-3 місяців. Консервативна терапія спрямована на нормалізацію гормонального фону, ліквідацію запальних процесів, якщо вини . Якщо кіста не зникне протягом 3 послідовних менструацій або збільшиться, це свідчить про нефізіологічний характер кісти та може бути показанням до лапароскопічного лікування. У жінок в постменопаузі лікування відрізняється більшою схильністю до хірургічного лікування, оскільки частота раку яєчника в цій віковій групі найвища.
На малюнку нижче - відображена ділема лікаря, яка полягає в тому, щоб не пропустити рак яєчника, завжди пам'ятати про ризик самої операції, а також ускладнення у разі якщо кісту яєчника прооперувати або не оперувати.

Оперативне лікування кіст яєчників
Згідно з рекомендаціями гінекологічних суспільств, операції на кисті яєчника повинні проводитися лапароскопічним методом. Дослідження показують, що лапараскопічне видалення кісти яєчника дозволяє мінімізувати післяопераційний біль та сприяє швидкому відновленню.
Вибір методу лікування робить лікар гінеколог. Профілактикою утворення кіст яєчника та інших гінекологічних захворюваннях є профілактичне відвідування гінеколога.
Сучасний тренд хірургії кіст яєчників та будь-якого яншого їх лікування - думати про оваріальний резерв, про подальші репродуктивні плани та можливості жінки, яка до нас звернулася. Тому при хірургічному лікуванні дуже важливо, щоб зупинка кровотечі не супроводжувалась великою резекцією тканини яєчника, адже це погано впливає на оваріальний резерв жінки.
В будь-якому випадку перед плануванням операції Ви повинні проговорити зі своїм лікарем момент, пов’язаний із плануванням вагітності, можливості проведення вітрифікації Ваших яйцеклітин при наявності зменшеного оваріального резерву при плановому хірургічному втручанні.
До групи ризику зниженого оваріального резерву відносяться жінки із наявністю попередніх оперативних втручань на яєчниках, особливо це стосується кіст з прикордонними (межовими) результатами гістологічного дослідження та ендометріом.
Наразі в більшості клінік основним методом лікування ендометріозу яєчників є операція, тобто хірургічне вилущення цієї кісти з капсулою для запобігання рецидиву захворювання. Так, сучасні хірургічні техніки дозволяють провести це втручання з максимальним збереженням здорової тканини у жінок із безпліддям та репродуктивними планами. Проте, само по собі захворювання має таку погану особливість, що капсула кісти часто досить адгезивно веде себе по відношенню до навколишньої тканини яєчника, тим самим при її вилущенні відбувається і знищення певної кількості антральних фолікулів та здорової яєчникової тканини. Альтернативним методом лікування є пункція ендометріом та склеротерапія. Для жінок з оперативними втручаннями в анамнезі, зниженим резервом інколи ця процедура є єдиною можливостю залишити шанс на вагітність із власною яйцеклітиною. При застосування ЕКЗ та стимуляції яєчників склеротерапія також дозволяє провести майбутню пункцію фолікулів більш безпечно, адже знижується ризик розриву кісти під час пункції.
В майбутньому стануть можливими симультантні оперативні втручання, які будуть дозволяти під час одного наркозу отримати яйцеклітинки та видалити кісту яєчника, проте це потрібно проводити в спеціалізованих хірургічних центрах по лікуванню ендометріозу та непліддя.
Будьте здорові! Пам’ятайте про те, що вік є природнім фактором, що знижує Ваш оваріальний резерв! Якщо Ви плануєте вагітність в більш старшому віці, то подумайте про можливість вітріфікації яйцеклітин або про візит до лікаря з оцінкою свого репродуктивного потенціалу.
Пам'ятайте - ваше здоров'я у ваших руках!
Перелік використаної літератури:
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Про клініку
- Чому ми?
- Наші цінності
- Ліцензії
- Фотогалерея
- Керівництво
- Якого обрати лікаря?
- Вакансії
- Історія
- Партнери
- Відгуки
- Договір оферти
- Правила розпорядку
- Відеоспостереження
Прес-центр
Напрямки
Контакти
- м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
-
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
-
Підписка на новини