м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом
Графік роботиСб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
Чи можна допомогти при серцевій недостатності без ліків?
Під час первинного прийому хворого лікар, нажаль, не завжди має достатньо часу для пояснень та надання вичерпної інформації щодо діагностованого захворювання, оскільки в основному концентрується на аналізі результатів обстежень та призначенні індивідуалізованої схеми лікування. Отже, часто термін «серцева недостатність», що використовує спеціаліст у формулюванні діагнозу, звучить для хворого як незрозумілий вирок та формує відсторонене відношення до існуючої проблеми. В результаті хворий отримує рецепт/рекомендації з великим переліком «таблеток», які приймаються, частіше за все, до полегшення стану або нормалізації загального самопочуття. Через де-кілька місяців прийом медикаментів припиняється, загальний стан хворого знову поступово погіршується, знову відвідується спеціаліст - зовсім інший, кращий/досвідченіший/дорожчий – знову призначаються «свіжі» аналізи, нові «таблетки» і коло замикається. Вказану схему спостерігає майже кожен спеціаліст щодня, але ефективність такого підходу вкрай низька, оскільки не забезпечує виконання однієї з основних умов ефективного лікування хронічного захворювання – безперервності, та своєчасної корекції у разі зміни стану хворого.
Отже, результат лікування складається з правильно призначених препаратів у відповідних дозах, про що звичайно ж має дбати лікар, та відповідних змін способу життя.
Рекомендації з модифікації способу життя розроблені спільно провідними вітчизняними, європейськими та американськими експертами та доведено покращують перебіг захворювання, дозволяють пацієнтам з легкою та помірною серцевою недостатністю вести майже нормальне життя. Слід зауважити, що рекомендації загальні, та можуть бути індивідуалізовані відповідно до потреб кожного хворого медичним фахівцем.
Модифікація способу життя має включати наступні пункти.
✅Припинення паління – нікотин підвищує частоту серцевих скорочень, артеріальний тиск, та збільшує ймовірність формування тромбів у судинах, що постачають кров до серця.
✅Підтримання ваги або схуднення – несподіване збільшення або зменшення маси тіла може бути ознакою серцевої недостатності, або ознакою прогресування серцевої недостатності. Рекомендовано проводити зважування щоранку після гігієнічних процедур та перед прийомом їжі. У разі збільшення ваги тіла на 2-3 кілограми протягом тижня необхідно звернутися до лікаря для обговорення необхідності корекції лікування. Схуднення у хворих із серцевою недостатністю має відбуватися дуже повільно, під контролем спеціаліста за рахунок зменшення відсотку жирової тканини.
✅Контроль вживання рідини – звичайно у хворих із серцевою недостатністю рідина затримується в організмі, отже лікар може рекомендувати обмеження вживання рідини або призначити препарати для збільшення виведення рідини та натрію, зменшення навантаження на серце.
✅Обмеження вживання алкоголю – якщо ви вживаєте алкоголь, робіть це зважено, тобто 1–2 дози на день для чоловіків та 1 доза на день для жінок. Запитайте лікаря про необхідність повної відмови від алкоголю.
✅Обмеження виживання кофеїну – вживайте не більше 1-2 чашок кави на добу.
✅Дотримання дієти – збільшення в раціоні різноманітних свіжих фруктів та овочів, знежирених молочних продуктів, риби, горіхів, нетропічних рослинних масел, з обмеженням жирів тваринного походження, натрію, жирних сортів м’яса, цукерок та цукровмісних напоїв.
✅Фізична активність – розплануйте помірну фізичну активність на однаковий час щоденно, що сприятиме формуванню звички. Інтенсивність фізичної активності необхідно підбирати індивідуально: якщо ви відчуваєте значну втому після певного фізичного навантаження – необхідно зменшити інтенсивність або тривалість.
✅Уникнення стресових ситуацій – проведіть 15-20 хвилин на день сидячи у тиші, дихайте глибоко та думайте про гарні місця; спробуйте заняття йогою. Коли ви роздратовані, рахуйте до десяти до того як відповісти, що дозволить зменшити напругу.
✅Контроль артеріального тиску – періодично контролюйте показники артеріального тиску вдома та занотовуйте результати до щоденника.
✅Достатній відпочинок – для покращення сну вночі застосовуйте подушки для підняття верхньої частини тулуба та голови. Уникайте короткого сну або вживання великої кількості їжі перед нічним сном. Рекомендований короткий сон в обідній час та піднімати ноги на де-кілька хвилин кожні 2-3 години.
✅Вакцинація – щорічна протигрипозна вакцинація та однократна протипневмококкова вакцинація доведено знижують захворюваність на пневмонію та розвиток пов’язаної з нею декомпенсацію серцевої недостатності.
✅Підбирайте відповідний зручний одяг – уникайте тісних та щільних шкарпеток або панчіх, що фіксуються на стегнах або колінах, які сповільнюють приплив крові до ніг і викликають формування тромбів у нижніх кінцівках. Максимально уникайте температурних перепадів. Одягайтеся таким чином, щоб ви могли додавати або знімати одяг за потребою.
Поєднання модифікації способу життя з ретельно підібраною та постійною медикаментозною терапією в більшості випадків дозволяє покращити самопочуття, підвищити фізичну активність та уповільнити прогресування серцевої недостатності. Лікар-кардіолог клініки лікаря Мєдвєдєва завжди готовий підібрати базисні препарати особисто для вас, та відповісти на всі питання з приводу модифікації способу життя.
Перелік використаної літератури: https://www.uptodate.com/, https://www.medscape.com/, https://medlineplus.gov/, https://www.webmd.com/
Перелік використаної літератури:
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Про клініку
- Чому ми?
- Наші цінності
- Ліцензії
- Фотогалерея
- Керівництво
- Якого обрати лікаря?
- Вакансії
- Історія
- Партнери
- Відгуки
- Договір оферти
- Правила розпорядку
- Відеоспостереження
Прес-центр
Напрямки
Контакти
- м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
-
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
-
Підписка на новини