Магній в організмі людини

Інформація про наявність мікроелементів та макроелементів необхідних для нормального функціонування організму давно стала надбанням громадськості завдяки мас-медіа та рекламі. Саме вона, часом, дає нам можливість познайомитися з новинками, фармацевтичного ринку навіть оновити спогади про «добре забуте старе», а часом змушує нас сконцентруватися на вузькому аспекті чогось, не даючи можливості побачити картину цілком.

У цій нотатці я поставила собі за мету повернути заслужену славу магнію. А то у всіх перед очима тільки дівчина з непохитною психікою і її шеф, що явно має магнієвий дефіцит... Не те щоб про магнію забули: неврологи цілком обґрунтовано застосовують, акушери-гінекологи теж. А ще при наданні невідкладної допомоги, попри всі протоколи «магнезію» ліворуч і праворуч використовують… Про суворі свідчення ми нагадаємо медикам, а для наших читачів розповімо про профілактичну та терапевтичну значущість застосування магнію.

Отже, магній – макроелемент, який бере активну участь у більш ніж 300 ферментативних процесах. Найбільш значущими сферами впливу магнію на людину є:

✅участь у формуванні імунних реакцій проти вірусів та бактерій, протипухлинному імунітеті,
✅є основною частиною мінеральної компоненти кісткової тканини, крім того, бере участь у метаболізмі вітаміну Д,
✅бере участь у формуванні адекватної нейром'язової передачі, провідності в утвореннях центральної нервової системи,
✅регулює гладком'язовий, у тому числі судинний, тонус, маючи ефект антагоніста кальцію, підтримує рівень калію в клітині, має гіполіпідемічну дію,
✅а також є природним антикоагулянтом, фізіологічним регулятором росту, необхідний на всіх етапах синтезу білка та ще багато корисного.

У стані повного добробуту в організмі людини міститься достатня кількість магнію, нормальний рівень залежить від віку та статі. Однак у період:

✅інтенсивного зростання,
✅під час вагітності,
✅у периклімактеричному періоді,
✅при надмірних фізичних навантаженнях,
✅прийом сечогінних препаратів та зневоднення іншого генезу,
✅аліментарної недостатності рівень магнію може знижуватися

Дефіцит магнію призводить до формування таких порушень:

✅неврологічних у вигляді зниження стресостійкості, підвищеної судомної готовності, порушення периферичної провідності, зниження когнітивних та мнестичних функцій тощо,
✅зниження імунітету,
✅підвищення ризику патології серцево-судинної системи: артеріальної гіпертензії, атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, у тому числі інфаркту міокарда,
✅за рахунок порушення мікроциркуляції різних органів та систем прискорення появи ускладнень при порушенні вуглеводного обміну, перш за все, при цукровому діабеті,
✅остеопорозу, як наслідок: патологічних переломів тощо,при вагітності: збільшується ризик невиношування за рахунок підвищення тонусу матки, ризик порушення росту та розвитку плода, посилюються прояви пізніх гестозів.

 

Що можна і потрібно зробити?

✅Порадитися з лікарем і виявити взаємозв'язок скарг, що турбують Вас, з можливим дефіцитом магнію.
✅Визначте рівень магнію у Вас.Прийняти рішення про необхідність та способи корекції рівня магнію: дієта та/або медикаментозна терапія.

Профілактика? Так!

Основним є включення до раціону продуктів харчування, багатих магнієм. Для цього зовсім не обов'язкові якісь екзотичні та дорогі продукти є, хоча їх теж можна: кешью, кедрові горіхи, спаржа… Цілком підходящим і доступним джерелом будуть гречана, вівсяна та ячна крупи, морська капуста, волоські горіхи, мигдаль, горох та квасоля , гірчиця, солодкий перець.

Другим джерелом магнію є води з високим вмістом.

Дуже важливим моментом є правильність вживання продуктів для максимального засвоєння магнію: не поєднувати їх із багатими на кальцій продуктами, алкоголем, кавою.

Але! Не забуваємо і про зворотний процес: гіпермагніємія, яка також може призвести до значних порушень, що погіршують якість життя. Це можуть бути також неврологічні порушення, брадикардія, диспепсичні явища та ін.

Магній для жіночого здоров'я. Думка гінеколога-ендокринолога

Досить часто в моїх призначеннях пацієнткам є рекомендації збільшення споживання магнійсодержащих продуктів і препаратів магнію. І це не дивно. Магній називають металом життя. Він є одним із найпоширеніших мінералів у природі і зустрічається, наприклад, в океанах у вигляді хлориду магнію, а в хлорофілі рослин у вигляді чистого магнію.


У нашому організмі магній відіграє не менш важливу роль, ніж у нашій планеті. Він присутній практично в кожній клітині тіла і бере участь у 300 біохімічних процесах, що постійно протікають в організмі. Він відноситься до 12 основних елементів, які вчені називають структуроутворюючими, т.к. ними припадає 99% ваги людського тіла.


Основна роль магнію в організмі полягає в регуляції ферментів, що посилають хімічні сигнали по всьому тілу. Він необхідний нормального функціонування молекул АТФ, є джерелом енергії у людини. Цей елемент бере участь у побудові ДНК нових клітин, засвоєнні мінеральних речовин та збереженні кісткової тканини, скороченні м'язових воловон, а також у регулюванні рівня глюкози та холестерину.

Магній впливає на мозок та нейромедіатори, від яких залежить наш настрій, забезпечує надходження в мозок необхідної кількості допаміну та інших хімічних речовин, що викликають почуття задоволення, що протидіють депресії. Психіатри навіть висунули теорію, що значна поширеність депресій пов'язана з недостатнім споживанням цільного зерна - джерела магнію.

Найважливіша захисна роль магнію у мозку у тому, що з його достатньої кількості мозок отримує можливість відпочивати, розслаблятися, обробляти інформацію.
Магній допомагає сповільнити або придушити активність надниркових залоз, захищаючи організм від надлишку гормонів стресу – кортизолу, адреналіну. Нестача магнію може спричинити хронізацію стресу, а тривалий стрес у свою чергу призводить до подальшого зниження рівня магнію.

Найчастіше магнієвий дефіцит проявляється такими симптомами:
●м'язові судоми та спазми
● незрозумілі перепади настрою, тривога та дратівливість
● порушення сну
● відчуття серцебиття, задухи, кома в горлі
● підвищення тиску, аритмії
● слабкість, стомлюваність при повсякденній фізичній активності

Магній життєво необхідний забезпечення функціонування жіночої репродуктивної системи. З його рівнем пов'язане перебіг менструацій, здатність до зачаття та виношування вагітностей. Жінки більш чутливі до дефіциту магнію, особливо у періоди, коли змінюються гормональні співвідношення: у період статевого дозрівання, під час вагітності, післяпологового періоду, у менопаузі. Потреба цього елемента для невагітних жінок становить 300-350 мг на добу, 450 мг потрібна майбутніх мам.
Дефіцит магнію виявляється при таких патологіях вагітності як гестози, мимовільні аборти, передчасні пологи, плацентарна недостатність, гіпотрофія плода. Плацента характеризується одним із найвищих рівнів вмісту магнію. Нею синтезується понад 150 білків, 70% яких є магній-залежними.

Тривалий прийом комбінованих оральних контрацептивів призводить до втрати вітамінів та мінералів, найуразливіші – вітаміни групи В, цинк, селен та магній. Дефіцит мікронутрієнтів виражений гостріше, якщо початок прийому КОК нашарувався на їхню вихідну недостатність.

Доведено роль магнію у розвитку передменструального синдрому. При його нестачі ПМС протікає гостріше (звідси і підвищений потяг до шоколаду в ці дні). У нормі магній секреторну фазу менструального циклу є розслаблюючим і "антистресовим". Він здатний не лише покращити настрій у ці дні, а й зменшити затримку рідини, зняти дискомфорт.

Симптоми клімактеричного синдрому схожі з симптомами магнієвої недостатності: припливи, порушення сну, почуття утрудненого дихання, парестезії, м'язові та суглобові болі, нервозність, стомлюваність. Фахівці відзначають, що вікове зниження гормонів яєчників та дефіцит магнію – два паралельні процеси, що посилюють самопочуття жінок у період клімактерію. Встановлено, що як кальцій і вітамін Д грають істотну роль збереженні щільності кісток , а й магній при достатньому його рівні кістках знижує ризик остеопорозу.

А ще магній можна назвати дорогоцінним металом, здатним прикрасити будь-яку жінку. При його дефіциті псується колір обличчя, виникають набряки та мішки під очима, з'являються передчасні зморшки.

Основні причини дефіциту магнію:

● вживання м'якої фільтрованої води з малим вмістом магнію
● збільшення частки продуктів харчування з низьким вмістом магнію: збагачення ґрунту азотом, фтором, кальцієм веде до зменшення частки даного металу, що позначається на складі більшості продуктів харчування
● хронічні стреси, надмірні фізичні та розумові навантаження
● захоплення алкоголем та курінням
● зловживання кавою, фаст-фудом, солодощами та газованими напоями
● прийом протягом тривалого часу антибіотиків, діуретиків , гормональних препаратів

Дефіцит магнію посилюється на тлі хронічних захворювань (діабету, серцевої патології, захворювань шлунково-кишкового тракту).

Кожна жінка хоче бути здоровою, зберегти молодість та красу. Ставлячи такі цілі, необхідно звертати увагу на корисність продуктів, питної води, переглянути свої погляди на низькокалорійні дієти, відмовитися від шкідливих звичок.


Для поповнення магнію продуктами харчування рекомендують: какао, лісові та волоські горіхи, мигдаль, насіння, листову зелень, продукти з сої, гречану, вівсяну, перлову, ячну крупи, висівки, бобові, авокадо, банани.

У ряді випадків після оцінки клінічних симптомів, біохімічних аналізів пацієнтки на додаток до вживання продуктів, багатих на цей елемент, лікар порекомендує прийом препаратів магнію у вигляді чистої солі або у поєднанні з вітамінами групи В.

Роль магнію в жіночому здоров'ї традиційно недооцінена, про нього часто і незаслужено забувають. А причини прикрих проблем пояснюються невірно, симптоми усуваються разово – заспокійливі, снодійні, кофеїн. Але є альтернатива цим заходам – звернення до лікаря для грамотного заповнення металу життя до оптимального рівня.

Будьте в рівновазі, балансі та гармонії з універсальним мікроелементом - магнієм! Нехай його дефіцит ніколи не стане причиною ваших нездужань та хвороб. Будьте здорові!

Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей