Порушення пам'яті

Пам'ять - це здатність накопичувати, зберігати та відтворювати знання, вміння та навички. Якщо розбити на складові, функція пам'яті включає три стадії:

-Запам'ятовування;

-Збереження;

-впізнавання та відтворення.

Тільки при успішній взаємодії та функціонуванні всіх цих складових пам'яті людина може вести комфортне та активне життя.

Порушення пам'яті дуже різноманітні. Деякі з них необоротні. В інших випадках при відновленні нормальних умов головні здібності людської пам'яті відновлюються.

До зниження функції пам'яті нерідко ведуть різні захворювання, причому як мозку, а й інших органів. Тут грають роль багато чинників, зумовлені як обмінними процесами, і постійною тривогою, занепокоєністю чимось. Але є й інші руйнівники пам'яті. Наприклад, ізраїльський біолог М. Арансон в 2001 році опублікував результати досліджень, які свідчать про те, що багатогодинні перегляди телепередач погіршують пам'ять і посилюють можливість захворювання на недоумство. За його даними, до того ж ефекту може спричинити і оглушлива музика.

До найчастіших причин порушення пам'яті належать:

✅стреси, психоемоційні навантаження, хронічна втома,
✅черепно-мозкові травми,
✅гострі та хронічні порушення мозкового кровообігу,
✅Гормональні порушення,
✅пухлини ГМ,
✅хвороба Альцгеймера.

У медицині існує градація когнітивних порушень:

✅Легкі;
✅Помірні (сюди можна віднести деяку категорію пацієнтів похилого віку);
✅Важкі (сюди відносять деменцію або недоумство).

Скарги зниження пам'яті характерні для людей похилого віку. Існують нормальні вікові зміни. Літнім стає складно запам'ятати нову інформацію, і навіть освоїти нові завдання (наприклад, комп'ютерні програми). Насправді, при нормальному старінні всі функції зберігаються, але їх виконання вимагає значно більших тимчасових і енергетичних витрат. За наявності достатнього часу для обмірковування та відповіді на запитання, пацієнт справляється із завданням, що вказує на збереження пам'яті та когнітивних функцій.

На відміну від нормальних вікових змін, у пацієнтів із помірними когнітивними порушеннями має місце справжнє зниження пам'яті. При цьому ступінь порушення пам'яті та інших когнітивних функцій не ускладнює повсякденну активність. Однак приблизно у 50% пацієнтів з помірними когнітивними порушеннями деменція розвивається протягом 3 років.

Середня тривалість життя значно збільшилася. У Стародавньому Римі люди жили в середньому трохи більше 25 років. До середини ХІХ століття середня тривалість життя досягла 37 років. З того часу до нашого часу, всього за півтора століття, у зв'язку з успіхами медицини та покращенням умов життя у багатьох країнах населення поступово старіє. Середня тривалість життя збільшилася у розвинутих країнах до 70 років, тобто майже подвоїлася. Саме тому до другої половини XIX століття багато хвороб, що розвиваються після 45-50 років, практично не спостерігалися. Чим старша людина, тим вища ймовірність, що у нього розвиватиметься захворювання, що веде до деменції. Вчені передбачають подвоєння кількості хворих на деменцію кожні 20 років.

У пацієнтів з деменцією відзначається втрата пам'яті у поєднанні з когнітивними порушеннями та розладами поведінки. Наприклад, вони можуть відчувати труднощі при підборі слів та/або називанні предметів (афазія), виконанні раніше вивчених рухів (апраксія) або плануванні та організації повсякденних завдань, таких як приготування їжі, покупки та оплата рахунків (порушення виконавчої діяльності). Може змінитися особистість пацієнта - наприклад, може з'явитися нехарактерна раніше для людини дратівливість, занепокоєння, збудження та/або незговірливість. У пацієнтів із деменцією часто трапляється депресія. Проте, депресія як така може викликати втрату пам'яті, що імітує деменцію (псевдодеменція). У таких пацієнтів зазвичай спостерігаються інші ознаки депресії.

В результаті симптомів, що виникають, деменція призводить до неможливості самообслуговування в повсякденній життєдіяльності: вмивання, одягання, прийому їжі, дотримання особистої гігієни, самостійного відправлення фізіологічних функцій. Наприклад, людина може забути, як готувати їжу, включати телевізор і навіть як його звуть і хто його родичі.

У 60% хворих деменція спричинена хворобою Альцгеймера. Це захворювання пов'язане із прогресуючою загибеллю клітин головного мозку в результаті відкладення патологічного білка та утворення амілойдних бляшок. Захворювання має інвалідний характер і призводить до значного погіршення якості життя не тільки самого хворого, а й близьких людей, які доглядають, оскільки пам'ять людини та її інтелект поступово розпадаються.

Хвороба Альцгеймера, що починається непомітно, частіше після 55-60 років, вона нерідко вперше, як би поволі, проявляється в забудькуватості.

діяльності, збіднення мови. Людина може відчувати труднощі із заповненням різних квитанцій, не може правильно порахувати здачу в магазині, може відчувати дезорієнтацію в часі, губитися в раніше добре знайомих йому місцях, відчувати труднощі в процесі прийняття рішень, людина втрачає інтерес до своїх захоплень. Відпочинок замінюється періодами бездіяльності, що подовжуються. Пам'ять поступово стає гіршою. Погіршується якість комунікації. Пацієнт відповідає невпопад чи взагалі іншу тему. Він ніби не чує питання. Поступово дедалі більше порушуються читання та мова, змінюється почерк. Виникають багаторазові ритмічні повтори останнього слова фрази. Дещо пізніше пацієнт перестає впізнавати оточуючих, рухи стають неточними. Хвороба прогресує зазвичай протягом двох-чотирьох років, рідко більше. Але треба сказати, що поява перших зовнішніх ознак захворювання - це вже далеко не початок, а продовження процесу, який непомітно тривав до цього, принаймні кілька років. Вловити його початок у повсякденному житті досить складно. Для цього необхідне проведення спеціалізованого психоневрологічного тестування.

Проте, чи завжди порушення пам'яті пов'язані з розвитком деменції? Слід сказати про те, що в значній частині випадків, коли хворі скаржаться на зниження пам'яті, насправді з ними відбувається зовсім інше — найчастіше відзначається порушення уваги, властиве віковим змінам. Ослаблення уваги веде до недооцінки, певної скороминущості сприйняття ситуацій і цілком звичного навколишнього світу. Позбутися цього часом досить важко. Єдиний засіб - тренування, постійна творча робота, повторення про себе найважливіших моментів, фіксація записами необхідних справ, а ще краще - ведення щоденника. Чи не так, екстремальна ситуація запам'ятовується завжди досить міцно в будь-якому віці? Але головне — не забувати заглядати у записі.

Як же запідозрити хворобу Альцгеймера? Основною рисою початкової стадії хвороби Альцгеймера є порушення пам'яті, особливо у недавні події. Тому, якщо в людини виникає якась забудькуватість, особливо на недавні події, то не потрібно списувати це лише на вік. Родичам обов'язково потрібно умовити хворого звернутися до лікаря. Фахівець проведе ретельне обстеження та за необхідності проведе генетичну діагностику для визначення схильності до розвитку хвороби Альцгеймера.

Чи можлива профілактика деменції?

При виникненні погіршення пам'яті або навіть незначних порушень інших розумових здібностей необхідно відразу ж звернутися до невролога для проведення тестування та поглибленого обстеження, що дозволить виявити причину. Майже в половині випадків прогресу захворювання можна запобігти.

Крім того, встановлено, що високий рівень освіти є захисним фактором розвитку хвороби Альцгеймера. Для захисту пам'яті дуже важливо постійно освоювати щось нове, наприклад взятися за вивчення іноземних мов, зайнятися якимось видом творчості, навчитися грати на музичному інструменті. Науково доведено, що різнобічна фізична та психічна активність надає захисний ефект краще за будь-які лікарські засоби, відомі на сьогодні.

Прості прийоми тренування пам'яті

Запам'ятовування. Давно відомо, що бездумне заучування не розвиває пам'яті. Вся справа в структурності сприйняття інформації, а не в хаотичному її ковтанні. Прочитайте текст та спробуйте зрозуміти його головні моменти. Потім ще раз прочитайте текст, звертаючи увагу на тонкощі, зв'яжіть їх з головними ідеями.

Метод асоціацій. Спробуйте пов'язувати слова, які потрібно запам'ятати. Письменник Лєсков — перед очима стане молодий лісок (повторити образ можна кілька разів).

Активізуйте усний рахунок. Почніть знову рахувати в умі. Відкладіть калькулятор для великих цифр. Прикиньте в думці, скільки грошей потрібно на найпростіші покупки, розділіть бюджет на витрати — і все в думці.

Мнемонічні прийоми. Декілька телефонів краще пам'ятати напам'ять. Застосовуйте мнемонічні прийоми: скажімо, 926 - у 1926 році народився тато, 15 - гра в "плями", 33 - фільм з Леоновим про 33 зуби - довго, але допомагає.

Лікар-невролог, к.м.н., доцент Цуркаленко Олена Сергіївна

Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей