м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом
Графік роботиСб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
Етюди про менопаузу
Як виявити менопаузу? Менопауза - природний період у житті кожної жінки, коли відбувається згасання її дітородної та менстуальної функцій.
Лікарі терміном менопауза визначають останню менструацію і це можуть лише ретроспективно, через рік.Але симптоми зниження рівня жіночих гормонів естрогенів, що передують цьому етапу життя, можуть з'являтися за кілька років до остаточного припинення місячних. Ознаки пременопаузи досить різноманітні, т.к. естрогени протягом життя жінки впливають на всі системи та органи. Однак, не слід турбуватися, що вам доведеться відчути відразу всі неприємні симптоми. Виражений дискомфорт, пов'язаний з наближенням клімаксу, відчуває лише третина всіх жінок. Більше половини жінок, які досягли менопаузального періоду, визнається, що зазнає незначних незручностей. А кожна десята взагалі не стикається з типовими ознаками менопаузи.
При цьому знати, як проявляється цей відповідальний період життя, необхідно кожній представниці прекрасної статі.
■ Змінюється ритм та тривалість менструацій, частіше у бік скорочення: 4-6 менструацій на рік, по 1-3 дні. Насторожуючим симптомом є збільшення днів та обсягу крововтрати, почастішання менструацій.
■ Типовий і поширений симптом - припливи спека, поява червоних плям на шкірі, відчуття, що "горять" обличчя, шия і груди. Періодичність таких припливів від кількох разів на добу до 40 і більше.
■ Виражена пітливість, частіше нічна. Порушення тривалості та глибини сну.
■ Прискорене серцебиття, підвищення артеріального тиску або інші порушення серцевої діяльності за відсутності кардіологічної патології.
■ Перепади настрою, дратівливість, плаксивість, тривога, депресія.
■ Немотивована слабкість, швидка стомлюваність, порушення працездатності.
■ Проблеми з пам'яттю, концентрацією уваги, головний біль, непритомність за відсутності неврологічної патології.
■ Болі у м'язах та кістках.
■ Збільшення ваги, зміна фігури за рахунок перерозподілу жирової тканини.
■ Витончення, сухість шкіри та слизових оболонок, поява зморшок, ламкість нігтів, випадання волосся на голові, низька ефективність косметичних процедур.
■ Зниження статевого потягу, хворобливий статевий акт, сухість та свербіж у піхву.
■ Нетримання сечі при напрузі, опущення статевих органів.
Ці та багато інших менш типові симптоми можуть з'явитися між 45 і 55 роками, середній вік менопаузи 51 рік. Для підтвердження своєчасної менопаузи не потрібно досліджувати рівні статевих гормонів у крові.
Але деякі жінки можуть відчувати передчасну – до 40 та ранню – 40-45 років менопаузу. У цих випадках лікар обов'язково перевіряє й інші причини порушення менструального циклу: виключає вагітність, порушення функції щитовидної залози та вироблення гормону пролактину. Діагноз менопаузи підтверджується дворазовим визначенням рівня гормону ФСГ.
Час настання менопаузи багато в чому визначається генетикою, дочка вона приблизно збігається з віком менопаузи матері. Знижують яєчниковий резерв (запас яйцеклітин) хірургічні втручання на яєчниках та інших органах малого тазу, нераціональне медикаментозне лікування, променева та хіміотерапія. Наблизити клімакс можуть і індивідуальні особливості: шкідливі звички (куріння), стреси, жорсткі дієти та недостатність ваги.
Ризики менопаузи – вибір є!
Жінки часто побоюються настання менопаузи і звертаються до лікарів з питаннями: що ж буде? як впоратися?
У періоді гормональної перебудови в яєчниках виробляється менше естрогену і прогестерону, овуляція, яка раніше наступала щомісяця, тепер нерегулярна або відсутня. Подовжуються або коротшають інтервали між місячними, самі менструальні кровотечі стають мізерними або рясними. Втрачається здатність до зачаття.
Коли ж рівні жіночих статевих гормонів досягають критичної позначки, менструації повністю припиняються. Це і є менопауза. ІЇ лікарі оцінюють не раніше ніж через 1 рік після останніх місячних.
Для жінок прояви клімаксу часто ускладнюють життя: припливи жару, підвищена пітливість, порушення сну, прискорене серцебиття, підйоми тиску, болі в серці. дратівливість, нервозність, збільшення ваги, зниження працездатності.
З плином часу шкіра стає сухою, з'являються зморшки і пігментні плями, посилюється випадання волосся на голові і витончення нігтів.
Жінку можуть турбувати розлади сечостатевої системи: свербіж і сухість у піхві, біль при сечовипусканні і статевому житті. Сімейну гармонію порушує зниження лібідо.
Часто виникають вагінальні і сечової інфекції, що погано піддаються лікуванню. Тривогу викликає нетримання сечі при незначному фізичному навантаженні, чханні, кашлі, сміху.
Через 3-5 років після менопаузи у зв'язку з недоліком жіночих статевих гормонів підвищується ризик розвитку остеопорозу і серцево-судинних захворювань.
Жінки, які відчувають проблеми в менопаузі, часто звертаються за допомогою до сімейних лікарів, неврологів, кардіологів, дієтологів, косметологів. Безліч дієт, медикаментів і процедур не завжди приносять бажані результати, тому що не коригується віковий гормональний дефіцит.
На сьогоднішній день найбільш ефективним медичним підходом при психічних і фізичних проявах клімаксу вважається призначення препаратів менопаузальної гормонотерапії (МГТ) естрогенами і прогестероном. Мета МГТ – замістити в організмі рівень статевих гормонів, що знизився.
Ці препарати досить швидко усувають у жінок основні симптоми клімактеричного періоду, забезпечують профілактику таких важких ускладнень, як остеопороз, метаболічні розлади, інсульт та інфаркт міокарда. Існує особлива градація симптомів, враховуючи яку лікар визначає необхідність МГТ.
Гормональний препарат, доза і тривалість його прийому визначається лікарем індивідуально в залежності від віку пацієнтки, проявів менопаузи і наявності інших патологій. Комплексно оцінити проблему і ефективно її вирішити гінекологу допомагають уролог, ендокринолог, кардіолог та інші спеціалісти.
Звичайно. МГТ не призначається всім жінкам у періоді менопаузи. Якщо ризики за віком і станом здоров’я переважують можливі переваги – МГТ не рекомендується. Отримувати гормонотерапію чи ні – це рішення, яке необхідно прийняти разом з гінекологом після обстеження.
Кожній жінці необхідно усвідомити, що вона може і повинна керувати своїм життям, щоб залишатися здоровою і активною довгі роки.
Абсолютна більшість жінок в менопаузі, які мають позитивний настрій, відмовилися від шкідливих звичок, збалансували харчування, рухову активність і отримують індивідуалізовану терапію, залишаються задоволеними своїм повноцінним життям.
Зробіть цей період свого життя благополучним разом з лікарями Клініки доктора Медведева. Саме час насолоджуватися життям!
Менопауза - руйнуємо міфи
У своїй практиці я стикаюся з тим, що багато, навіть цілком освічених жінок, мають безліч страхів, плутаються в поняттях, коли йдеться про менопаузу.
Що насправді відбувається із жіночим організмом?
Що слід знати про клімактеричний період та яких міфів не варто боятися?
Менопауза – це катастрофа, кінець здорового та активного життя.
Попри стереотипи, цей період не драма, а природний процес завершення дітородної фази, на який припадає третина життя жінки. Протікає він за різними сценаріями.
20% жінок взагалі не відчувають симптомів клімактеричного синдрому і продовжують вести активне суспільне та особисте життя. 80% відзначають прояви клімаксу: в одних м'які та швидкоминущі, інші страждають від припливів жару, пітливості, безсоння, перепадів настрою, збільшення ваги. У таких випадках жінці буде потрібна допомога кваліфікованого фахівця. Чим раніше розпочато лікування, тим швидше покращиться якість життя.
Клімакс настає після 50 років
Статистика каже, що середній вік останньої менструації у житті жінки припадає на 51 рік. Але з менопаузою можуть зіткнутися жінки і у 30, і у 60 років. Якщо остання менструація була до 40 років – це передчасна, у 40-45 років – рання менопауза. Пізня менопауза – після 55 років. Несвоєчасна менопауза – привід звернутися до лікаря, т.к. окрім спадкових причин, ці явища можуть бути викликані різними патологічними станами організму.
Менопауза – кінець сексуального життя
У цьому віці жінка не втрачає своєї сексуальності, а розкриває її по-новому. Рівень естрогенів знижується швидше та значніше, ніж рівень тестостерону, а саме він відповідає за сексуальну активність. Отже бажання нікуди не йде, здатність відчувати оргазм не зникає. Якщо ж гормональна перебудова вплинула на ваше лібідо та комфорт стосунків, правильна медикаментозна корекція допоможе повернути сексуальне бажання, запобігти атрофічним змінам статевих органів. У цих питаннях важливі здорові стосунки та позитивний настрій.
Після настання менопаузи не слід оберігатися від вагітності
Це помилка. На початку цього періоду життя, тим більше, якщо місячні періодично з'являються, можливі спонтанні овуляції та настання вагітності. Не використовувати контрацепцію можна лише після того, як у вас не було менструацій понад 12 місяців.
Клімакс завжди призводить до набору зайвої ваги
Коли яєчники знижують вироблення естрогенів, їхня недостатність регулюється жировою тканиною, в якій компенсаторно збільшується синтез гормонів. Тому деяке збільшення обсягу жирової тканини під час менопаузи – метод, за допомогою якого організм легше справляється з проблемами клімаксу. Головний сигнал неблагополуччя - зміна фігури на кшталт "яблука", коли жирова "подушка" з'являється в області живота, стегон і коло талії перевищує 88 см.
Досить часто набір ваги пов'язаний із зниженням функції щитовидної залози, що уповільнює метаболізм. Ці випадки підлягають медикаментозній корекції.
Але все ж таки в більшості випадків стрункість фігури залежить від прагнень і зусиль самої жінки. Зайві кг обійдуть стороною при правильному харчуванні з помірним зниженням калорійності раціону та при регулярній фізичній активності.
Полегшити стан у клімаксі можна тільки приймаючи гормональну менопаузальну терапію.
Безумовно, правильно підібрана гормональна корекція – важливий та ефективний метод боротьби з проявами клімактеричного синдрому. Для прийняття рішення про гормонотерапію фахівець оцінює наявність показань та протипоказань до неї, вибирає вид, метод та тривалість лікування. Але в більшості випадків гармонії в цій новій фазі життя можна досягти без гормонів, маючи правильну психологічну установку, дотримуючись принципів здорового способу життя та раціонально харчуючись. Це і буде чудовою профілактикою «вікових» проблем.
Клімакс - це виключно "мінуси"
Чи не так чи не зовсім так! У цьому періоді жіночого життя є достоїнства. І їхня кількість залежить від спроможності жінки, від того, в якій соціальній, особистій, сімейній ситуації вона підійшла до цього рубежу. У цьому віці зазвичай жінка вже реалізована як дружина та мати. У неї відбувається переоцінка цінностей, з'являється час зайнятися собою, будувати порядок життя відповідно до своїх потреб та інтересів. Крім того, гормональна перебудова призводить до поступового зменшення та нівелювання деяких гормональнозалежних захворювань: міоми матки, ендометріозу, ПМС, дисгормональної мастопатії. Немає потреби у протизаплідних засобах (див. пункт 4!), тампонах, прокладках. Багато хто характеризує цю фазу життя як вік свободи, нових можливостей. Такий позитивний погляд на менопаузу забезпечує особистість жінки.
Своїм пацієнткам я говорю: не вірте міфам про менопаузу, ви вступаєте у вік зрілої чарівності!
Будьте здорові та щасливі!
Лікар Клініки доктора Медведева, гінеколог-ендокринолог Овсюк Лариса Іванівна
Перелік використаної літератури:
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Про клініку
- Чому ми?
- Наші цінності
- Ліцензії
- Фотогалерея
- Керівництво
- Якого обрати лікаря?
- Вакансії
- Історія
- Партнери
- Відгуки
- Договір оферти
- Правила розпорядку
- Відеоспостереження
Прес-центр
Напрямки
Контакти
- м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
-
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
-
Підписка на новини