Менструальний цикл і його порушення

Менструація – це відшарування слизової оболонки матки, що супроводжується кровотечею.

Менструації починаються в період статевого дозрівання (перша менструація називається менархе) і закінчуються в період менопаузи.

Початком менструального циклу є перший день менструації, кінцем - останній день перед початком наступної. 

Зазвичай менструація триває 5±2 днів, а менструальний цикл 21-36 днів, крововтрата складає від 15 до 75 мл.

Менструальний цикл можна розділити на три фази: фолікулярна, овуляторна та лютеїнова.

Фолікулярна фаза

Починається в перший день менструальної кровотечі. ФСГ стимулює ріст кількох фолікулів у яєчниках, але пізніше рівень ФСГ знижується, продовжує рости тільки один, так званий «домінантний фолікул» (він виробляє естроген).

Овуляторна фаза

Приблизно на 12-14 день циклу відбувається викид лютеїнізуючого (ЛГ) та фолікулостимулюючого гормона (ФСГ). ЛГ стимулює вихід яйцеклітини із фолікула – цей процес називається овуляцією.

Лютеїнова фаза (фаза жовтого тіла)

Починається після овуляції і закінчується початком наступної менструації. 

Фолікул, з якого вийшла яйцеклітина, закривається та формує жовте тіло, що виробляє прогестерон, який разом з естрогеном стимулює слизову оболонку матки до потовщення,накопичення поживних речовин, викликає згущення цервікального слизу і таким чином готує до можливого запліднення.

Якщо запліднення відбулось, жовте тіло продовжує функціонувати на ранніх термінах вагітності і допомагає її підтримувати.

Якщо запліднення не відбулость, жовте тіло дегенерує, прогестерон перестає вироблятись, також знижується рівень естрогена. Верхній шар ендометрію відшаровується і відбувається менструація.

Порушення менструального циклу

Нормальна тривалість менструального циклу у жінок репродуктивного віку становить 21-35 днів, середньому 28-30 днів.
Нерегулярний менструальний цикл стан, що характеризується зміною частоти менструацій у жінки (тобто менструації можуть ставати як надмірно частими, так і рідкісними аж до відсутності місячних).

Нерегулярний менструальний цикл:
- може спостерігатися в нормі протягом першого року після початку менструації (менархе) - так званий пубертатний перехід;
-у ситуації, коли з початку менструацій минуло 1-3 року й тривалість циклу менше 21 дня чи більше 45 днів;
- понад 3 роки з моменту початку менструації і до періоду перименопаузи (періоду згасання гормональної активності яєчників) тривалість менструального циклу менше 21 дня або більше 35 днів/або менше 8 циклів на рік;
- більше 1 року після менархе та місячні відсутні більше 90 днів для будь-якого одного циклу;
- первинна аменорея (тобто відсутність місячних будь-коли) у віці 15 років або після трьох років з моменту розвитку грудних залоз;

У випадках нерегулярних циклів необхідно насамперед уточнити можливість наявності вагітності, далі – виключити інші можливі причини, такі як синдром полікістозних яєчників, ендокринні порушення, кісти яєчників, настання передчасної менопаузи. Для цього варто звернутися за допомогою до лікаря акушера-гінеколога.

Коли слід звернутись до лікаря?

Якщо присутній один з перелічених симптомів:

 1. Аменорея - відсутність менструацій: первинна (менструації не почались до 15 років) і вторинна( відсутність менструацій більше 3 місяців)
 2. Олігоменорея (менструальний цикл довше 35 днів)
 3. Менорагія (надмірна кровотеча)
 4. Дисменорея (матковий біль перед або під час менструації)
 5. Довгі менструальні кровотечі (перевищують 8 днів)
 6. Поліменорея (часті менструації, цикл коротше 21 дня)
 7. Тривалість кожного циклу змінюється більш як на 20 днів (наприклад, з 28-денного циклу на 48-денний, а потім знову на 28-денний)
 8. Надмірні за крововтратою (більше 80 мл впродовж одного цикла)
 9. Міжменструальні кровотечі

Стрес та менструальний цикл

Війна проходить не лише по лінії фронту. Війна вже всередині кожного: на лінії фронту вона фізична, поза ним - вона психологічна. Кожна Українка має різну ситуацію, хтось доглядає дітей, готує їжу для армії, допомагає літнім людям, хтось безпосередньо приймає участь у бойових діях. Кожна жінка сьогодні в такі часі знаходиться під впливом сильного стресу, який може викликати безсоння, головні болі, занепокоєння і депресії. Стрес, дефіцит харчування та сну мають вплив на стабільність менструального циклу у жінок, можуть призвести або до затримки місячних, або до порушення циклу та тривалості менструації.

Під впливом стресу та значного психоемоційного напруження підвищуються рівні кортизолу, адреналіну та пролактину. Зростання рівнів цих гормонів мають прямий та непрямий вплив на стан організму жінки, обмінні процеси та синтез білків та жіночих гормонів, на імунну систему, поведінкові та психічні реакції, таким чином порушують нормальні фізіологічні процеси, що відповідають за овуляцію, ріст та трансформацію ендометрію, настання менструації.

Нормальна тривалість менструального циклу може варіюватися і залежати від індивідуальних особливостей кожної жінки, але зазвичай вона складає від 21 до 38 днів. У частини жінок спостерігається невелика мінливість від місяця до місяця, і все, що триває до семи днів, може вважатися нормою. У інших людей більш тривалі менструальні цикли, які самі по собі не представляють проблем, якщо вони стабільні.

Якщо у Вас затримка менструації більше ніж 7 днів при регулярному циклі потрібно виключити вагітність та проконсультуватись з лікарем гінекологом для призначення відповідного лікування та корекції циклу, зробити ультразвукове обстеження органів малого тазу для виключення органічної патології. Так само при появі кров’янистих виділень між менструаціями, дуже мізерній менструації чи надмірних менструаціях важливо звернутись до лікаря за допомогою.

Менструальний календар як діагностичний інструмент

Для мене, як для гінеколога-ендокринолога, менструальний календар пацієнтки є найважливішим діагностичним інструментом.

Я не применшую інформативність лабораторного та інструментального обстеження, проте, грамотний аналіз менструального циклу «загалом» дозволяє вже на першої консультації припустити діагноз з максимальною ймовірністю.

 • На прийомі молода дівчина з мамою. Скарги на дуже рясні та тривалі місячні, які не зупиняються самостійно, а щоразу вимагають звернення за медичною допомогою. Моя перша думка - пошук вроджених порушень системи згортання крові.
 • Інший приклад: пацієнтка звернулася з приводу порушень місячного ритму у вигляді тривалих затримок до 2-3-4 і більше місяців. В даному випадку треба думати про СПКЯ (але в процесі обстеження необхідно виключити інші можливі причини – гіперпролактинемію, патологію щитовидної залози, ВДКН).
 • Якщо у пацієнтки з регулярним менструальним циклом з'являються міжменструальні кровомазання/кровотечі, яких раніше не було – ці симптоми найчастіше пов'язані з поліпами ендометрію.
 • Я виключала б аденоміоз у пацієнтки з регулярним за кількістю днів циклом, але наявністю таких тривожних симптомів як значна болючість і рясність менструацій.
 • Приклад характерного сценарію для підозри на розвиток гіперплазії ендометрію: пацієнтка 40+ відзначає появу затримок місячних, які переходять в аномальні кровотечі та знижують якість життя.

Ось так за грамотної оцінки параметрів циклу за менструальним календарем пацієнтки вже на першій консультації фахівець визначиться з переліком мінімально необхідних обстежень для підтвердження попереднього діагнозу.

Рясні менструації (або тяжкі менструальні кровотечі)

Менструальна функція кожної жінки індивідуальна, у своїй середній обсяг крововтрати за 4-5 днів у нормі становить 200-250 мл, тобто. 40-50 мл на добу. Піхвового тампона чи прокладки normal повинно вистачати на 3-4 години. Таку щомісячну крововтрату жіночий організм здатний відновити без шкоди для себе.

При більш рясних кров'янистих виділеннях, наявності згустків крові тампони або прокладки жінці доводиться міняти кожні 1-2 години і загальна крововтрата може досягати 400-500 мл (це 2 склянки!). Також має насторожити наявність міжменструальних кров'янистих виділень. У таких випадках лікарі гінекологи говорять про порушення менструальної функції, маткові кровотечі.

У той самий час жінки, мають рясні менструації, найчастіше сумніваються у цьому, що й крововтрата велика, вважають її звичайної, " як в усіх " . Звично списують загальну слабкість, швидку стомлюваність, дратівливість, зниження працездатності, схильність до інфекцій на стрес, надлишок роботи, недосипання і т.п. Іноді орієнтуються на показник гемоглобіну в аналізі крові, але ця діагностична ознака є запізнілою. Ці помилки змушують багатьох відкладати " потім " візит до лікаря.

У здорових жінок менструації не викликають якихось істотних змін здоров'я та настрої, не порушують звичного способу життя та не знижують працездатності. Менструальна функція - це відбиток жіночого здоров'я, та її порушення - сигнал у тому, що все благополучно.

Шановні жінки! Якщо ваші менструації набули більш рясного, тривалого характеру, є міжменструальні кров'янисті виділення, симптоми анемії - не відкладайте візит до лікаря! Гінеколог-ендокринолог проведе різнобічну діагностику із застосуванням лабораторних та інструментальних методів обстеження, виявить ті фактори, що спричинили порушення. А це можуть бути не лише гінекологічні захворювання, а й патологія інших органів.

Будьте здорові та тримайтесь! Все буде УКРАЇНА! Лікарі Клініки доктора Медведева 

Перелік використаної літератури: 

 1. https://www.uptodate.com/
 2. https://www.medscape.com/
 3. https://medlineplus.gov/
 4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

                       

Повернутися до списку статей