Недостатність лютеїнової фази

Лютеїнова фаза менструального циклу – це час від початку овуляції до першого дня менструації. При нормальному циклі його тривалість становить від 12 до 14 днів. У цій фазі слизова оболонка матки (ендометрій) під впливом гормону прогестерону готується до імплантації заплідненої яйцеклітини. При недостатності лютеїнової фази цей час скорочується через низькі концентрації прогестерону, слизова оболонка матки не підготовлена ​​належним чином до вагітності, що може перешкодити імплантації ембріона і призвести до раннього викидня. Таким чином, порушення лютеїнової фази можуть стати причиною безпліддя у жінок і часто вимагають належної терапії, щоб досягти бажаної вагітності та уникнути втрати вагітності у малому терміні гестації.

Зміст

Причини

Симптоми

Діагностика і лікування

Причини

Наступні механізми можуть викликати неадекватну відповідь ендометрія на гормональну стимуляцію під час лютеїнової фази.

✅Аномальний розвиток фолікулів

Аномальний розвиток фолікула виникає внаслідок недостатньої секреції фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) і лютеїнізуючого гормону (ЛГ) передньою долею гіпофіза. ФСГ стимулює гранульозні клітини фолікула, що розвивається, виробляти естрадіол шляхом перетворення його субстрату андростендіону. Зменшення вивільнення ФСГ призводить до зниження росту гранульозних клітин і зниження рівня естрадіолу. Оскільки жовте тіло не є новоутвореною структурою, а є прямим результатом фолікула, воно демонструє наслідки аномального фолікулогенезу зі зниженим виробленням прогестерону.

✅Аномальна лютеїнізація

Неадекватне вивільнення ЛГ може спричинити зниження андростендіону тека-клітин. Менша кількість субстрату призводить до зниження рівня естрадіолу і, як наслідок, зниження рівня прогестерону. Крім того, субоптимальний сплеск ЛГ під час овуляції викликає дефіцит прогестерону через недостатню лютеїнізацію гранульозних клітин.

✅Аномалії розвитку матки

Аномалії матки викликають зміни васкуляризації ендометрія, незважаючи на нормальний рівень прогестерону. Міома, перегородка матки, ендометрит зумовлюють погані секреторні зміни в ендометрії.

✅Гіпохолестеринемія

Холестерин є субстратом для синтезу стероїдних гормонів. Дефіцит призводить до низького або повної відсутності прогестерону та дефекту лютеїнової фази.

Дефект лютеїнової фази може бути пов’язаним з наступними станами:

●Анорексія
●Ендометріоз
●Надмірні фізичні навантаження
●Гіперпролактинемія
●Ожиріння
●Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ)
●Розлади щитовидної залози

Симптоми

Якщо у вас є дефект лютеїнової фази, ви можете помітити такі проблеми, як:

●Більш часті місячні
●Проблеми із фертильністю
●Викидень
●Мажучі виділення між менструаціями (міжменструальні кровотечі)

Діагностика та лікування недостатності лютеїнової фази

При підозрі на недостатність лютеїнової фази, основне значення має визначення її тривалості.

✅Раніше для цього часто використовувався вимір базальної температури тіла. При овуляції температура тіла жінки підвищується приблизно на 0,5 градуса, це триває протягом лютеїнової фази до настання менструації, в нормі 13-14 днів. Сьогодні частише ми користуємося тестами на овуляцію і просто рахуємо скільки днів пройшло від позитивного теста до менструації.

✅УЗД у динаміці протягом менструального циклу також несе певну інформацію для діагностики недостатності лютеїнової фази.

✅Гістологічне дослідження ендометрію в пізню лютеїнову фазу, імуногістохімічне дослідження дозволяють оцінити функціональний стан ендометрію, а також оцінити можливу відповідь ендометрію на подальше лікування.

Недостатність лютеїнової фази та низький рівень прогестерону, означають те, що слизова оболонка матки недостатньо підготовлена ​​для імплантації ембріона. Терапія недостатності лютеїнової фази полягає у призначенні препаратів прогестерону у другу фазу циклу, корекції станів, що призвели до даної патології. У кожному окремому випадку потрібен персоналізований підхід до цієї проблеми. Лікар-гінеколог на консультації у Клініці доктора Медведева допоможе визначити діагноз і призначити необхідне лікування.

Лікарі акушери-гінекологи

Перелік використаної літератури: 

https://www.uptodate.com/

https://www.medscape.com/

https://medlineplus.gov/

https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей