Недостатність лютеїнової фази

Лютеїнова фаза менструального циклу – це час від початку овуляції до першого дня менструації. При нормальному циклі його тривалість становить від 12 до 14 днів. У цій фазі ендометрій матки під впливом гормону прогестерону готується до імплантації заплідненої яйцеклітини. При недостатності лютеїнової фази цей час скорочується через низькі концентрації прогестерону, слизова оболонка матки не підготовлена ​​належним чином до вагітності, що може перешкодити імплантації ембріона і призвести до раннього викидня. Таким чином, порушення лютеїнової фази можуть стати причиною безпліддя у жінок і часто вимагають належної терапії, щоб досягти бажаної вагітності та уникнути втрати вагітності в малому терміні гестації.

Тривалість менструального циклу 28 днів у середньому. Він починається першого дня менструації, і це так звана менструальна фаза, тривалістю 1-5 днів, коли ендометрій відшаровується і відбувається кровотеча. Потім починається фолікулярна фаза, тривалістю приблизно від 6 до 13 днів циклу. У цій фазі під впливом ФСГ відбувається зростання кількох фолікулів яєчників, ближче до 9-го дня циклу відбувається селекція домінантного фолікула. Під впливом зростання кількості естрогенів відбувається відновлення слизової оболонки матки, збільшується кількість та структура залоз та збільшується васкуляризація слизової оболонки. Приблизно на 14 день під впливом піку концентрації ЛГ відбувається овуляція. Після овуляції дома фолікула утворюється жовте тіло, яке стимулюється гормонами гіпофіза ЛГ, щонайменше ФСГ. Жовте тіло у великій кількості виробляє прогестерон. Це лютеїнова фаза циклу, яка триває приблизно від 15 до 28 дня циклу. Пік секреції прогестерону припадає приблизно на 22 – 23 день, у слизовій оболонці відбуваються секреторні зміни, всі ці зміни спрямовані на підготовку до імплантації ембріона. Якщо запліднення не відбувається, то концентрація прогестерону знижується, і це призводить до дегенеративних змін у слизовій оболонці матки, до її відшаровування та настання менструації.

Діагностика та лікування недостатності лютеїнової фази

При підозрі на недостатність лютеїнової фази, основне значення має визначення її тривалості. Найчастіше цього використовується вимір базальної температури тіла. При овуляції температура тіла жінки підвищується приблизно на 0,5 градуса, це триває протягом лютеїнової фази до настання менструації, в нормі 13-14 днів. УЗД у динаміці протягом менструального циклу також несе певну інформацію для діагностики недостатності лютеїнової фази. Гістологічне дослідження ендометрію в пізню лютеїнову фазу, імуногістохімічне дослідження дозволяють оцінити функціональний стан ендометрію та жовтого тіла, а також оцінити можливу відповідь ендометрію на подальше лікування. Недостатність лютеїнової фази та низький рівень прогестерону, означають те, що слизова оболонка матки недостатньо підготовлена ​​для імплантації ембріона. Терапія недостатності лютеїнової фази полягає у призначенні препаратів прогестерону у другу фазу циклу, корекції станів, що призвели до даної патології. У кожному окремому випадку потрібен персоналізований підхід до цієї проблеми і в цьому вам допоможе порада гінеколога.

Лікар акушер-гінеколог Галич Світлана Олександрівна

Перелік використаної літератури: 

https://www.uptodate.com/

https://www.medscape.com/

https://medlineplus.gov/

https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей