Актуально: остеопороз!

Ні для кого не секрет, що тривалість життя жінок зростає. Половину свідомого життя жінка проводить у стані естрогенодифециту. Остеопороз це і є підводна частина айсберга постклімактеричного періоду. Більшість жінок стикається з цією проблемою, тоді коли вже ефективне етіотропне лікування можна призначити не в повному обсязі. Тому спробую пролити світло на цю проблему. Остеопороз називають ще «безмовною епідемією» і характеризується зниженням щільності кісткової тканини.
 
Що таке остеопороз?

Термін "остеопороз" буквально означає "пористість кістки" або "дірчаста кістка". Це системне прогресуюче захворювання, у якому зменшується щільність і міцність кісток скелета. Його називають "тихим" захворюванням, говорять про нього рідко, а тим часом, ця проблема глобальна, одна з найпоширеніших, поряд із серцево-судинними захворюваннями, онкопатологією та цукровим діабетом.
 
 

Спочатку про будову кістки. Кістка складається з кортикальної (більш щільної) і трабекулярної (губчастої структури) тканини, її одиницею є остеон, що складається з остеобластів (клітини, що беруть участь у побудові кісткової тканини) і остеобласти (клітини, що руйнують кісткову тканину). Тобто йде ремоделювання кісткової тканини. Живлення здійснюється за рахунок м'язів, прикріплених до окістя. У жінок накопичення кісткової тканини йде до 25 років, після 30 років відзначається втрата кісткової тканини 0.1-1% на рік. На процес роботи остеобластів і остеокластів впливає гормон паращитовидної залози –паратиреоїдний, кальцитонін – антагоніст паратгормону і вітамін Д. сприяють синтезу кісткової тканини. Неоціненна також роль тестостерону, що виробляється в яєчниках, доведено позитивну роль прогестерону в синтезі кісткової тканини. Так як у жінок з ановуляторним циклом щільність кісткової тканини нижче.
 
Переважна більшість процесів руйнування над утворенням нової кісткової тканини призводить до високого ризику переломів, є однією з основних причин інвалідності та смертності людей старшого віку. За статистикою у кожної третьої жінки старше 50 років і кожного п'ятого чоловіка старше 65 років є високий ризик переломів кісток і натомість остеопорозу.

Які види остеопорозу існують?

✅Постменопаузальний - найчастіший вид захворювання, який розвивається у жінок після настання менопаузи на тлі зниження вироблення яєчниками гормонів естрогену та прогестерону. Вважається, що в перші 5-7 років постменопаузи втрачається 3-5% кісткової тканини на рік, що є причиною підвищеної ламкості кісток.
 
✅Сенільний – зустрічається у віці після 65-70 років, у жінок у 2 рази частіше, ніж у чоловіків. У цей період життя порушується надходження та всмоктування кальцію, вітаміну Д та інших поживних речовин у шлунково-кишковому тракті, низькі значення жіночих та чоловічих статевих гормонів перестають “утримувати” кальцій у кістках, збільшується активність паращитовидних залоз, що посилює руйнування кісткових структур.
 
✅Вторинний - це ускладнення багатьох хронічних захворювань: запальних, ендокринних, гематологічних, гастроентерологічних, а також їхньої лікарської терапії. Цей вид остеопорозу може розвиватися як у жінок, так і у чоловіків у будь-якому, навіть молодому віці.

Чинники ризику розвитку остеопорозу
 
● Жіноча стать, особливо після менопаузи. Рання (до 45 років) та хірургічна (після видалення яєчників) менопауза підвищують ризик остеопорозу.
● Вік старше 65-70 років.
● Недостатні фізичні навантаження, малорухливий спосіб життя.
● Споживання з їжею недостатньої кількості кальцію, вітаміну Д та білка або наявність хронічних захворювань, що супроводжуються порушенням всмоктування поживних речовин, вітамінів, макро- та мікроелементів.
● Куріння, зловживання алкоголем.
● Хронічні захворювання органів шлунково-кишкового тракту, ендокринної системи, нирок, ревматизм, онкопатологія.
● Прийом деяких лікарських засобів (глюкокортикостероїдів, левотироксину, цитостатиків, імунодепресантів, антикоагулянтів).
● Дефіцит ваги.
● Спадкова схильність до переломів кісток.
 
Як виявляється захворювання?

Остеопороз називають "безмовною епідемією" через прихований характер його розвитку. На самому початку захворювання симптоми можуть бути відсутніми, але процеси руйнування кісток вже запущені. Остеопорозу передує остеопенія - "збіднення" кісткової тканини, при якому ризик переломів помірний, але він є! Виявлення остеопорозу часто порівнюють з айсбергом: діагностований процес – менша видима частина. Більшість айсберга прихована під водою - це випадки, коли в хворих діагноз був встановлено своєчасно.
 
При остеопорозі ризик переламів кісток різко зростає. Перелами відбуваються при дуже незначному навантаженні. Наприклад, людина спіткнулася об поріг і впала, різко повернула корпус тіла, підняла важкий предмет, у результаті-перелом.
 
Насторожуючими щодо остеопорозу мають стати такі симптоми:

~ гострий або хронічний біль у спині
~ зменшення зростання
~ грудний кіфоз - "горб"
~ біль у грудній клітці, обмеження вдиху, почуття нестачі повітря
~ випинання живота.

Хто, коли і як повинен обстежитись для раннього виявлення остеопорозу?
 
● Якщо ви молодше 65 років за наявності 1 і більше факторів ризику.
● У віці 65 років і більше незалежно від факторів ризику.
● За наявності перелому будь-якої локалізації у віці 45 років та старше.
 
Еталонним методом ранньої діагностики остеопенії/остеопорозу є рентгенівська денситометрія (DEXA-scan). Цей метод дозволяє швидко, безпечно і з високою точністю визначити мінеральну щільність кістки: чим вона вища, тим стійкіше кістки до переломів. Життєво важливі насамперед дані про стан хребта та шийки стегнової кістки, оскільки переломи цих ділянок найбільш небезпечні.

Важливу інформацію щодо оцінки ризику переломів дає калькулятор FRAX (можна знайти у вільному доступі в інтернеті). З його допомогою будь-яка людина старше 40 років зможе розрахувати для себе ймовірність перелому шийки стегна та інших остеопоротичних переломів у найближчі 10 років.

Як профілактувати остеопороз?

Фізичні вправи підвищують м'язовий тонус та рухливість суглобів. "М'язовий корсет" підтримуватиме хребет, сприятливо впливатиме на обмін речовин. Не відмовляйтеся від посильних занять спортом та танцями.
 
Коригуйте щоденний раціон харчування:
 
● Їжа повинна містити не менше 70-80 г білка при середній вазі 70 кг
● Рекомендований мінімум кальцію до 50 років 1000 мг, старше 50 років – 1200 мг
● Надходження вітаміну Д з їжею або у вигляді добавок 400-800 МО.
● Усуньте індивідуальні фактори ризику: важкі фізичні навантаження, куріння, вживання алкоголю (більше 200 мл у спиртовому еквіваленті на тиждень), кофеїну (більше 2-3 чашок на день).
● Уникайте ризику випадкових втрат рівноваги шляхом корекції порушень зору, обмеження прийому седативних та снодійних препаратів.
● Своєчасно та адекватно лікуйте хронічні соматичні захворювання.
● За відсутності протипоказань та наявності факторів ризику приймайте препарати замісної гормональної терапії.
 
Як лікується остеопороз?

Лікування остеопорозу – складне завдання. Лікарі призначають препарати, що діють на метаболізм кістки: пригнічують процес її руйнування та стимулюють костеутворення.
 
Жінкам із тривалими періодами відсутності менструацій у дітородному віці та у постменопаузальному періоді призначають замісну гормональну терапію естрогенами та прогестинами, що сприяє уповільненню процесів руйнування кістки. Чоловікам при зниженні рівня гормону тестостерону – замісну терапію препаратами тестостерону.

Доведено ефективність препаратів бісфосфонатів у лікуванні остеопорозу, які уповільнюють процеси руйнування кісткової тканини, збільшують кісткову масу, знижують ймовірність переломів.

Широко використовується прийом кальцію та вітаміну Д3 у комплексі лікувальних призначень, але важливо розуміти, що ці заходи не збільшують масу кісткової тканини. Фтористі сполуки за деякими дослідженнями збільшують щільність кістки, але в цьому випадку кістки, що формуються, відрізняються підвищеною крихкістю.
Знеболюючим ефектом має кальцитонін, який, на жаль, не зупиняє прогресування остеопорозу та має низку серйозних ускладнень.

Залежно від тяжкості захворювання, супутньої патології та багатьох інших факторів лікар складає індивідуальний план лікування. Медикаментозна терапія остеопорозу тривала, не менше 5-7 років при дотриманні пацієнтом усіх рекомендацій. Ефективність лікування оцінюється показниками рентгенівської денситометрії раз на 1-2 роки.

Обов'язково проконсультуйтеся у свого лікаря та обговоріть з ним Ваші фактори ризику розвитку цього "тихого", але такого небезпечного захворювання.
Важливо пам'ятати: профілактика остеопорозу набагато простіше, дешевше та ефективніше за його лікування!

Гінеколог-ендокринолог Клініки лікаря Медведєва Овсюк Лариса Іванівна
 
Перелік використаної літератури: 
 
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
 
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Повернутися до списку статей