Консультація проктолога

Хто такий проктолог?

Проктолог - медичний фахівець (лікар) хірургічної спрямованості. Проктолог займається лікуванням дуже «незручних» проблем. Незручних тому, що в них буває ніяково зізнатися. А також незручних у прямому значенні цього слова: комфортно ходити, сидіти, лежати і особливо справляти велику потребу. Проктолог займається розладами, пов'язаними з прямою кишкою, анусом і товстою кишкою. Лікар-проктолог обговорює історію хвороби з пацієнтами та будь-які симптоми, які відчуває пацієнт. За допомогою цієї інформації і з використанням різних інструментів для огляду товстої і прямої кишки проктолог діагностує хвороби нижніх відділів кишечника і ануса. Лікування може включати як ліки, так і різні хірургічні процедури

Отже, проктолог діагностує та лікує патологію анального отвору, прямої та товстої кишок. Більш правильну назву фахівця у зв'язку з цим – колопроктолог: від латинських слів «colon» (товста кишка) та «procto» (пряма кишка).

У своїй практиці проктолог найчастіше лікує:

● Важкий запор
● 
Рак товстої кишки
● 
Рак прямої кишки
● 
Тріщини, свищі і геморой
● 
Інфекція або набряк в області прямої кишки або ануса
● 
Вроджені дефекти, такі як неперфорований анус
● Х
вороба Крона Випадання прямої кишки
● Інші захворювання нижніх відділів кишечника

Якщо Ви зібралися на прийом до лікаря-колопроктолога, то бажано відповідно підготуватися до огляду, тобто поставити очисну клізму або мікроклізму.

У разі якщо у Вас сильні болі (боляче ставити собі клізму) або кровотеча, то перед первинним лікарським оглядом ставити клізму не потрібно. Щоб не травмувати хворі ділянки зайвий раз. Лікар акуратно проведе огляд і без цієї підготовки. У разі необхідності вам буде призначена терапія для зняття загострення або больового синдрому, а вже після цього ви пройдете необхідні інструментальні обстеження.

Кому рекомендовано відвідування колопроктолога насамперед? Які симптоми мають стати приводом для запису на прийом? Що потрібно знати перед відвідуванням лікаря?
Компетентні відповіді на гострі запитання.

Відвідування проктолога - це комплексне обстеження з традиційним сценарієм: лікар уважно вислухає ваші скарги, поставить запитання і приступить до обстеження. Воно обов'язково включає зовнішній огляд зони промежини, пальцеве дослідження ануса та нижнього відділу прямої кишки та аноскопію. Остання процедура боятися не варто: за допомогою аноскопа лікар досліджує анус і нижній відділ прямої кишки. Процедура не з приємних, але безболісна. Також лікар може призначити ректороманоскопію (обстеження прямої кишки на глибину до 25 см) та колоноскопію (обстеження всього товстого кишківника). Дані дослідження нескладні, але, як свідчить практика, в повному обсязі пацієнти бувають до них готові морально. Болючим пальцеве дослідження та огляд за допомогою спеціальної апаратури також назвати не можна. Крім того, в сучасних клініках при необхідності використовуються знеболювальні гелі та спреї.

Перед відвідуванням проктолога краще поцікавитися у вибраній установі, як підготуватися до прийому: швидше за все, напередодні обстеження вам порекомендують обмежити прийом певних продуктів та прочистити кишечник.

Кому необхідне відвідування проктолога навіть за відсутності скарг?

● жінкам у період планування вагітності;
● вагітним жінкам;
● жінкам, які нещодавно народили;
● людям із надмірною масою тіла;
● працівникам «сидячих» професій;
● любителям малорухливого способу життя;
● що порушує гігієну харчування;
● тим, хто переніс оперативне втручання на прямій кишці з приводу геморою;
● які мають кровних родичів, які страждають на злоякісне новоутворення прямої кишки;
● оперованим (після встановлення діагнозу «рак прямої кишки»);
● зловживаючим проносними засобами;
● практикуючим анальний секс.

Коли не доцільно відкладати візит до проктолога:

● Болючість в області ануса та прямої кишки. Неприємні відчуття, дискомфорт,
● Болючість в області заднього проходу під час ходьби, тривалого сидіння, постійні або виникаючі періодично гострі або тупі ниючі болі.
● Виділення із прямої кишки. Фарбування туалетного паперу в червоний колір, поява крові на калі (як яскраво червоною, так і темною бурою), прожилки слизу та гною на калових масах, сліди виділень з ануса на білизну.
● Зміни у ділянці ануса. Поява припухлостей, «шишок», почервоніння, виразок, гнійників або будь-яких інших незвичайних утворень в області заднього проходу, відчуття стороннього тіла в прямій кишці та зоні ануса. Навіть якщо вони не болючі і не доставляють неприємностей, не слід чекати, що вони самі розсмоктуються.
● Сверблячка в області анального отвору. Сверблячка і печіння в районі ануса і прямої кишки, постійна або з'являється на деякий час після відвідин туалету.
● Болі під час дефекації. Поява хворобливих відчуттів під час відходження випорожнень, що зберігаються деякий час після відвідування туалетної кімнати.
● Запори та інші проблеми з дефекацією. Часті запори, утруднення при випорожненні кишечника, відчуття неповного звільнення після стільця або, навпаки, частий стілець, так рідкий стілець, проноси, нетримання калових мас і газів, помилкові позиви до дефекації, а також чергування станів запорів і рідкого випорожнення.
● Вихід назовні гемороїдального вузла. Поява після дефекації припухлості або округлої освіти з анального отвору.
● Травма аноректальної області. Забиті місця, порізи та інші пошкодження області заднього проходу з порушенням цілісності шкірних покривів та слизових оболонок або без нього.
● Сторонні тіла у прямій кишці. Через різні причини, але можливе попадання в пряму кишку сторонніх тіл, які не можуть вийти назовні природним шляхом. Не потрібно намагатися самостійно витягувати їх, тому що при цьому висока ймовірність пошкодження ніжної слизової оболонки та виникнення запального процесу. Повірте, проктолог за свою лікарську практику надивився всяких випадків, і ваш може бути далеко не найказуїстичним.
● Естетична зміна зони промежини ануса. Поява у зоні кондилом, папілом, бахромок, тріщин.

Не відтягуйте відвідування проктолога у разі появи одного з цих симптомів і особливо якщо симптомів кілька. В іншому випадку все одно доведеться потрапити до фахівця на прийом, але вже в пізнішій стадії захворювання, з важким перебігом, похмурішим прогнозом і високою імовірністю ускладнень, коли вже без стаціонарної операції не обійтися. Усього цього можна уникнути, відкинувши зайву сором'язливість, відмовившись від самолікування та своєчасно звернувшись до колопроктолога та амбулаторно провести обстеження та лікування, не порушуючи звичного способу життя.

Оплатити он-лайн консультацію можна натиснувши на кнопку:

Оплатити

Оплачуючи консультацію он-лайн, Ви погоджуєтеся з договором оферти, з яким можна ознайомитися тут

В полі коментар вкажіть, будь ласка, прізвище фахівця, онлайн-консультацію якого хочете отримати.

 

На очному прийомі ми допоможемо Вам вибрати ті методи діагностики і лікування, які дійсно необхідні, максимально безпечні та ефективні у Вашому випадку.

Будьте щасливі і здорові!

 

Давайте зупинимось на деяких поширених проктологічних проблемах з якими можна звернутися до нас.

Гострий парапроктит

Гострий парапроктит – гостре запалення клітковини, розташованої навколо прямої кишки, зумовлене поширенням інфекції з просвіту прямої кишки.

Інфекція в околопрямокишечную клітковину потрапляє через анальні залози (вхідні ворота інфекції при гострому парапроктите), розташовані по колу в товщі стінки заднього проходу. Протоки анальних залоз відкриваються у просвіт кишки у сфері спеціальних заглиблень – крипт. Крипти в нормі існують у всіх людей.

Інфекційно-запальний процес викликають мікроорганізми в нормі, постійно присутні в прямій кишці (стафілококи, стрептококи, кишкова паличка, протей та ін.)

Причинами захворювання є:

● ослаблення імунітету;
● виснаження, тривале голодування;
● тяжкі, часті інфекції;
● хронічні інфекції;
● цукровий діабет;
● алкоголізм;
● порушення функцій кишківника: проноси, запори;
● запальні захворювання кишок (хвороба Крона).

Симптоми гострого парапроктиту залежать від розташування вогнища запалення та інших чинників. Найбільш характерні:

● Біль в анальній ділянці; біль може посилюватися під час дефекації, при фізичному навантаженні, тривалому сидінні тощо; больові відчуття можуть локалізуватися у сфері прямої кишки, а й унизу живота
● Погіршення загального стану – субфебрильна температура (37-38), слабкість, зниження апетиту.
● Почервоніння шкіри, набряк та ущільнення тканин в області ануса, різкий біль при натисканні (при розташуванні в підшкірному просторі клітини)
● При гострому парапроктиті симптоми можуть наростати (підсилюється біль, продовжує погіршуватись загальне самопочуття). У деяких випадках стан різко покращується, при цьому у калі з'являються гній та кров. Це означає, що гнійник прорвався у пряму кишку. При прориві чи неправильному лікуванні гострого парапроктиту високий ризик переходу захворювання на хронічну форму. Крім того, парапроктит небезпечний поширенням гнійного запалення на органи малого тазу, черевної порожнини та іншими серйозними ускладненнями.

Діагностика

Для діагностики гострого парапроктиту лікар-проктолог проводить огляд та пальцеве обстеження прямої кишки. Дані, отримані під час огляду, доповнюються результатами лабораторних аналізів. Якщо абсцес розташований високо проводяться додаткові дослідження, за винятком інших захворювань.

Лікування

Лікування гострого парапроктиту лише хірургічне. Операція має бути виконана відразу після встановлення діагнозу. Проводиться розтин та дренування гнійника під загальним знеболенням. За своєчасного та правильно виконаного хірургічного втручання прогноз сприятливий.

 Як проходить підготовка до відвідування проктолога жінками?

Часто захворювання кишечника супроводжуються дискомфортом та симптомами, які порушують існуючий життєвий ритм. Своєчасне звернення до лікаря стає єдиним правильним виходом із ситуації.

Фахівець, який займається питаннями захворювань прямої та товстої кишки, називається проктолог. Як проходить огляд у жінок, знають небагато людей, тому що навіть думки про цю процедуру змушують прекрасну стать червоніти.

Діагностика у проктолога

Жіночий огляд пов'язаний з незручністю і деяким дискомфортом, проте тільки відвідування лікаря дозволить швидко позбутися захворювання і попередити виникнення ускладнень. Такий лікар, як проктолог, займається діагностикою, а потім і лікуванням патологій органів заднього проходу, аноректальної області, прямої та сигмовидної кишки.

За допомогою сучасних методик фахівець досліджує нижній відділ травного тракту, а також його анальну зону щодо різних захворювань. Провівши огляд спеціаліст призначає відповідне лікування, а іноді і хірургічне втручання.

При огляді в кабінеті проктолога можуть бути діагностовані такі захворювання:

● Анальні та кишкові тріщини;
● Геморой різного ступеня важкості. Це поширене захворювання як у жінок, так і у чоловіків. Хвороба є утворенням, яке згодом випадає та запалюєтьсявузлів у прямій кишці. Як правило, патологія зустрічається у осіб віку 40 – 60, проте бувають випадки юнацького та дитячого геморою. Жінок хвороба долає в період виношування дитини та після пологів.
● Наявність періанальних кондилом, поліпів та нориць.
● Запалення кишечника хронічної та гострої течії (сигмоїдит, проктит, криптит, коліт), у тому числі і виразкові ураження.
● Онкологія.
● Дивертикулярна хвороба.
● Функціональні порушення роботи кишківника.
● Випадання прямої кишки.
● Гнійне ураження тканин, що оточують пряму кишку.
● Вроджені аномалії.
● Кіста куприка.
● М'язова дисфункція промежини та сфінктера.
● Проблеми, пов'язані з механічними пошкодженнями зони ануса та кишечника, включаючи потрапляння сторонніх предметів.

За перших проявів захворювання візит до проктолога сприяє ранньому діагностуванню, що помітно збільшує шанси на сприятливий, а головне, швидкий результат лікування.

Показання до відвідування лікаря

Через делікатність ситуації пацієнти рідко відвідують цього лікаря. Дівчина у проктолога явище нечасте. Жінки вважають за краще ходити до фахівця такого роду лише за крайньої необхідності, коли самостійне діагностування та лікування народними засобами не допомогло, а хвороба продовжує прогресувати.

Щоб уникнути розростання вогнища запалення та подальших ускладнень, за медичною допомогою слід звертатися відразу після виникнення одного з наступних симптомів:

● слабкість кишки чи її випадання;
● відчуття стороннього тіла, тенезми (хибні позиви до дефекації);
● тривалий запор або діарея, а також їх чергування;
● хворобливі відчуття різної інтенсивності у прямій кишці та анальній зоні.

Це може проявлятися як у стані спокою, так і при дефекації, а також тривалій сидячій позі:

● відчуття тяжкості, здуття, метеоризм;
● неприємні відчуття під час дефекації, після неї;
● свербіж, набряклість, почервоніння, висипання або печіння в періанальній зоні;
● запальні явища;
● присутність у випорожненнях слизу, крові, гною чи будь-які виділення з ануса;
● випинання вузлів з ануса при геморої;
● болі в животі;
● відчуття незакінченого спорожнення.

За таких ознак ні в якому разі не можна затягувати з лікуванням, а слід якнайшвидше звернутися до проктолога за оглядом.

У зв'язку з підвищеною ймовірністю виникнення патологій у періанальній області існує категорія людей, яким проходити консультацію у фахівця цієї галузі вкрай важливо:

● Жінки, що нещодавно народили або поки що виношують плід. Прояви захворювань аноректальної області у цей період - випадки дуже часті. Зазвичай у такому стані проявляється геморой, або відбувається загострення вже існуючого захворювання. Вагітним жінкам огляд проводиться з особливою обережністю, щоб не завдати шкоди малюку в утробі, а деякі методики діагностування застосовують лікарі тільки в крайньому випадку.
● Особи похилого та похилого віку повинні регулярно проходити обстеження у проктолога. Як проходить ця процедура, можна дізнатися безпосередньо в кабінеті лікаря. Як правило, нічого страшного не відбувається, і навіть навпаки, замість незнання, пацієнт отримує чіткий діагноз і план лікування. Жінкам під час менопаузи важливо проходити профілактичний огляд щорічно, оскільки гормональний дисбаланс у період провокує багато захворювань. За результатами огляду може бути призначено ректороманоскопію або колоноскопію.
● Люди з ожирінням різного ступеня та пацієнти з сидячим або малорухомим способом життя.
● Люди, яким траплялося перенести захворювання у цій галузі, або мають хронічну форму патології. Жінки та чоловіки, які практикують нестандартні форми сексу.

Особливості та етапи огляду

У дівчат і жінок перед відвідування лікаря часто виникає питання, як проходить огляд у проктолога і чи існують особливості його проведення у прекрасної статі. Як правило, у всіх огляд проходить однаково, суттєвих відмінностей немає. У більшості клінік лікарі знайомі з нюансами жіночого характеру, тому у процесі консультування та огляду намагаються бути максимально делікатними. Сама процедура має кілька етапів і деякі з них призначаються як маніпуляція для додаткового обстеження.

Етапи обстеження у проктолога:

1. Опитування пацієнта. Насамперед проктолог, як і будь-який лікар, опитує хворого на наявність скарг. Лікар повинен знати всі подробиці захворювання, яке турбує пацієнта, тому потрібно без зайвого сорому відповідати на запитання, адже тільки так можна буде поставити правильний діагноз. При повторному візиті медик оцінює динаміку захворювання та ефективність заданого лікування.

2. Другий етап включає візуальний огляд пацієнтки. Жінка роздягається нижче пояса та розміщується на кушетці, схожій на гінекологічне крісло. Найчастіше огляд у фахівця відбувається у «позі ембріона», на лівому боці. Це найбільш фізіологічне положення тіла для досягнення максимального розслаблення м'язів тазового дна та сфінктера, що, у свою чергу, знижує ризик «неприємних» відчуттів при огляді. Проктолог ретельно обстежує хворого на наявність зовнішніх вузлів у періанальній ділянці, тріщин, папілом, парапроктиту та кондилом.

3. Наступний, третій етап ґрунтується на проведенні обстеження анусу та прямої кишки за допомогою пальців. Така процедура хоч і безболісна, проте приносить чимало дискомфорту та неприємних відчуттів. Проктолог перевіряє пряму кишку на наявність вузлів, оцінює вольове зусилля, тонус сфінктера, визначає тріщини, виразки та пухлини.

4. Етап четвертий - огляд за допомогою інструментів (аноскопія, ректосигмоскопія). Ця процедура додаткова і призначається заздалегідь, оскільки вимагає підготовки. Такі методи обстеження часто застосовуються у медицині, оскільки з допомогою набагато легше поставити максимально точний діагноз.

До відповідей потрібно підготуватися заздалегідь, тим більше, що для дівчат питання можуть здатися інтимними і навіть неприйнятними. Як правило, лікар запитує про консистенцію і частоту випорожнень, наявність у ньому домішок крові або гною, якість харчування. Якщо є якісь скарги на неприємні відчуття чи болі, потрібно постаратися описати їхню локалізацію та характер із максимальною кількістю деталей. Чим виразнішою буде відповідь пацієнта, тим точніше буде попередній діагноз, і, можливо, можна буде навіть обійтися без додаткових тестів.

Процедури інструментального огляду:

● Ректороманоскопія – ендоскопічний прилад, який дозволяє лікарю оглянути кишечник на глибині до 30 см. Мета цієї процедури – обстежити, оцінити стан слизової прямої та сигмовидної кишки. Цей метод використовується насамперед виявлення новоутворень.
● Аноскопія – огляд спеціалістом хворого за допомогою ректального світлодіодного дзеркала. Аноскоп показує стан дистальної частини кишківника до 12 см від анусу.
● Колоноскопія – спосіб діагностики товстого кишечника, який призначається найчастіше. Цей метод здатний показати не тільки всі відділи товстого кишківника, але й частину тонкої кишки. Як додаткова можливість - взяття біопсії, припікання та видалення поліпа. Колоноскопія відрізняється від інших процедур особливою хворобливістю та дискомфортом, тому практично завжди проводиться під загальним наркозом у спеціалізованих кабінетах. Для уточнення діагнозу проктолог може бути призначено рентгенологічне обстеження або комплекс лабораторних тестів.

Не треба турбуватися про те, як оглядає проктолог. Досвідчений фахівець обов'язково зробить відвідування свого кабінету жінкою максимально комфортним. Правильна підготовка з боку пацієнтки дозволить лікарю встановити точний діагноз та призначити ефективне лікування, позбавивши хворого від неприємних симптомів.

Нориця прямої кишки

Нориця прямої кишки - це канал, який з'єднує пряму кишку зі шкірою або навколишній орган жировою клітковиною.

Вирізняють такі причини цієї патології:

● Хронічний парапроктит – запальний процес у жировій клітковині, що оточує пряму кишку. Зазвичай все починається із запалення слизової оболонки самої кишки, потім процес поширюється на оточуючу жирову тканину. Формується гнійник, який розкривається, але в його місці залишається канал.
● Травми прямої кишки, зокрема обумовлені лікарськими втручаннями.
● Родові травми. При цьому часто формується свищ між прямою кишкою, сечовим міхуром або піхвою.

Симптоми:

На шкірі області ануса з'являється ранка. З неї виділяються кров і гній, які забруднюють білизну, змушують хворого використовувати прокладки, часто приймати ванну. Може виникати біль різної інтенсивності. Якщо нориця відкривається не на шкірі, а в жировій тканині або в сечовому міхурі, то зовні він не видно.
Течія нориці – хвилеподібна. Періодично відбувається його закупорка, у результаті всередині накопичується гній, стан хворого погіршується. Виникають чи посилюються біль, порушується загальний стан, підвищується температура тіла. Потім свищ розкривається, гній витікає назовні, стан нормалізується. Але самостійно загоєння ніколи не відбувається: постійно чергуються такі періоди загострень та покращення стану.

Можливо Ви чули про це, але хочемо нагадати, що у нас можна зробити тест калу на приховану кров. Це експрес-тест. Поговоримо детальніше про це.

Коло-ректальний рак (рак товстого кишечника) займає 3-4 місця в структурі онкологічної смертності. На жаль, захворювання вражає досить молодих людей 50-60 років. Золотим стандартом ранньої діагностики коло-ректального раку є ендоскопічне дослідження - колоноскопія. На жаль, метод досить неприємний, інвазивний і дорогий

Якщо Ви ще не зробили колоноскопію (яка рекомендується всім людям з 50 років кожні 10 років), у Вас немає часу або є які-небудь інші причини, пропонуємо Вам зробити експрес-аналіз калу на приховану кров. Тест менш точний, ніж колоноскопія, але дозволяє виділити групу ризику (осіб з позитивним тестом), яким колоноскопія знадобиться в обов'язковому порядку.

Кому потрібно здавати аналіз калу на приховану кров?

● Всім людям починаючи з віку 50 років, навіть якщо Вас нічого не турбує.
● Тест бажано здавати кожні 3 роки.

Як проводитися тест?

Для цього достатньо принести кал в клініку в спеціальному контейнері. Якщо дефекація сталася ввечері, можна зберігати кал в контейнері в прохолодному місці (холодильнику).

ОБМЕЖЕННЯ ПРОЦЕДУРИ

Цей тест був розроблений тільки для тестування зразків калу. Проведення цього тесту з використанням інших зразків не було обгрунтовано. Цей тест являє собою якісний скринінговий аналіз. Він не призначений для кількісного визначення FOB. Негативні результати не виключають наявність кровотечі, оскільки він може бути интермиттирующим, наприклад, шлунково-кишкова кровотеча. Помилково негативні результати можуть виникати в разі, коли прихована кров нерівномірно розподілена під час руху в кишечнику і в ході освіти калових мас.

Результати не відзначають перехресної реактивності в зразках гемоглобіну 500 мкг / мл з козячого м'яса, курятини, яловичини і т.д. а також 2000 мкг / мл пероксидази хрону. Але це може привести до отримання позитивних результатів, якщо концентрації будуть превішать вказані значення. Тому ми рекомендуємо пацієнтам утримуватися від вживання м'яса протягом трьох днів перед проведенням тесту.

Менструації, гематурія, кровотеча в порожнині рота або носова кровотеча може привести до хибнопозитивних результатів. Деякі колоректальні поліпи і види колоректального раку можуть супроводжуватися интермиттирующим кровотечею, або взагалі відсутністю кровотечі на ранніх стадіях.

Кровотечі з верхніх відділів травного тракту зазвичай незначні, що може призводити до отримання негативного результату.
Якщо зразок калу виглядає як смола, але результат тесту негативний або слабо позитивний, зразок необхідно розвести в 50-100 разів і провести повторний тест розведеного зразка.

У нашій клініці активно розвивається експрес-лабораторна діагностика. Щотижня з'являються все нові і нові швидкі тести, що дозволяють обстежувати людини за 5-10 хвилин.

  

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube