Сакроспінальна кольпопексія

Випадання піхви та матки – поширена гінекологічна патологія. Вважається, що близько 10% жінок можуть потребувати операції з приводу опущення статевих органів протягом свого життя.
 
Випадання матки та піхви часто відбувається внаслідок пошкодження підтримки фасціально-зв'язувальних структур матки та піхви.
 
Симптоми, пов'язані з випаданням, включають відчуття стороннього тіла у піхві або навіть випинання матки і стінок піхви за межі входу в неї. Часто опущення асоціюється з порушенням сечовипускання, дефекації та значним погіршенням сексуального життя аж до його повної відсутності. 
 
Однією з найпроблемніших форм опущення статевих органів є так званий апікальний пролапс або опущення купола піхви (на малюнку нижче показано випадіння матки, чорною стрілкою - напрямок руху матки назовні). Апікальний пролапс може поєднуватись з іншими формами опущення, а також (рідше) може зустрічатися в ізольованому вигляді.
 
Проблемою апікального пролапсу є складніше його хірургічне лікування, т.я. купол піхви потрібно обов'язково до чогось фіксувати. Без цього реконструкційно-пластична операція при пролапсі буде просто не повноцінною.
При цьому, якщо жінка літнього віку і статеве життя не планується взагалі, виходом є так звані "облитеруючі" операції, коли піхва ушивається повністю (кольпоклейзіс) або частково. Для жінок, які планують зберегти сексуальну функцію, природно такий підхід не буде прийнятним.
 
Будло описано багато різних операцій з приводу апікального пролапса. Але, на сьогоднішній день актуальними залишаються 4 операції та їх модифікації:
 
✅Висока плікація крижово-маткових зв'язок (лапароскопічним та вагінальним доступом)
Промонтофіксація (сакрокольпопексія)
Пектопексія та латеральна фіксація
✅Сакропінальна кольпопексія (своїми тканинами або з сітчастим ендопротезом).

Сакроспінальна фіксація - операція, яка призначена для відновлення нормального розташування апікального сегмента піхви незалежно від того, чи є у пацієнтки матка чи ні. Операція виконується через піхву і має всі переваги та недоліки цього доступу. Ця операція може бути виконана і у випадках піхвової гістеректомії як елемент для фіксації верхівки піхви або зі збереженням матки.
 
Показанням для сакроспінальної фіксації є наявність апікального пролапсу 3 та 4 ступеня . У окремих випадках операція виконується при менших ступенях опущення купола піхви - як профілактичний захід.
 
Місце, куди підшивається апікальна частина до сакроспінальної зв'язки, показано на малюнку нижче.
 
 
При виконанні операції, при всій простоті, необхідно враховувати топографію важливих судин і нервів, щоб уникнути серйозних ускладнень (малюнок нижче). Насамперед це стосується пудендального нерва і судин, нижніх сідничних артерій, меншою мірою корінців, що йдуть від крижів і сідничного нерва. Тому важливою умовою є нарне володіння хірургом піхвовим доступом та гарне знання анатомії цієї зони.
 
 
Як було згадано вище, сакроспінальну фіксацію піхви можна виконувати як за відсутності матки, так і за її збереження (малюнок нижче).
 
 
 
Ефективність операції достатньо висока – 80-90%. Ефективність збільшується із віком пацієнтки, що пов'язано із зменшенням фізичної активності жінки.
 
Для підвищення ефективності сакроспінальної кольпопексії, особливо, коли планується збереження матки, використовуються сітчасті ендопротезі (поліпропіленові слінги), що схематично представлено на малюнку нижче.
 
 
Протипоказання до операції:
 
✅Ізольоване цистоцеле або ректоцеле
✅Недостатня довжина піхви
✅Показання до лапаротомії (лапароскопії)
✅Значна зміна осі піхви внаслідок попередніх операцій
✅Виражені деформації крижів або сідничної кістки
 
Промонтофіксація чи сакроспінальна кольпосуспензія? Це дуже дискусійне і складне питання навіть для фахівців. В цілому, сакроспінальна кольпопексія швидше, може робитись під спінальною анестезією, що може бути перевагою для пацієнток більш старшого віку. Промонтофіксація - лапароскопічна процедура, біль складна і тривала, але дає кращі довготривалі результати, що більше підходить для жінок більш молодого віку. Безумовно, це питання індивідуальне і рішення про вид операції краще прийняти на очній консультації після обговорення з лікарем всіх переваг та недоліків.
 
Переваги сакроспінальної кольпопексії:
 
✅Це дуже малоінвазивна методика, яка дозволяє дуже швидко відновитися після операції та має прекрасні косметичні результати (відсутні навіть невеличкі розрізи на животі як при лапароскопії).
✅ У таких випадках, як виражене ожиріння передньої черевної стінки, гіпертонічна хвороба, цукровий діабет це ідеальна методика, оскільки не потребує нахиляти головний кінець до підлоги (положення Тренделенбурга) як при лапароскопії та дозволяє виконати операцію під спінальною анестезією (не потребує наркозу).
✅Можна робити без наркоза (під спінальною анестезією)
✅Короткий час операції
✅Можна комбінувати з іншими піхвовими операціями та операціями при стресовому нетриманні сечі у жінок
✅Дешевше у порівнянні із промонтофіксацією

Незважаючи на величезні переваги для пацієнтки, ця операція має деякі недоліки:
 
✅Трохи гірші віддалені результати (більше частота рецидивів) у порівнянні з промонтофіксацієює
✅Зміщення вісі піхви трохи дозаду, що збільшує ризик пролапсу передньої стінки піхви (цистоцеле), тому ми інколи комбінуємо цю опероацію з передньою кольпоррафією з використанням сітчастого ендопротезу або без
Чи потрібно видаляти матку? Ні, видалення матки не є обов'язковим в хірургії пролапса!
Метод знеболювання при сакроспінальній кольпопексії: загальне знеболювання з ШВЛ або СМА (спінальна анестезія, яка не потребує перебування в наркозі)
 
Тривалість перебування у лікарні:  1-2 дні
 
Які ускладнення можливі при сакроспінальній кольпопексії:
 
✅конверсія (перехід) на лапаротомію або лапароскопію (в наших реаліях шанс фактично 0)
✅кровотеча (зазвичай легко контрольована під час операції), після операції бувають кровотечі з кукси піхви в 0,5-1%, не критичні - лікуються притисканням тампоном або прошиванням під місцевим знеболенням
✅інфекційні ускладнення у ділянці швів на піхві (1-2%) - майже завжди легко лікується свічками та таблетованими антибіотиками
✅тромбоемболічні ускладнення (це стосується взагалі будь-якої операції будь-де)
✅травма сечоводу, сечового міхура, кишечника (менше 0,2%), частіше виявляється та відновлюється під час операції
✅везико-вагінальні, уретеро-вагінальні та ректо-вагінальні нориці (дуже рідкісне ускладнення)
✅травма великих судин (рідше ніж 0,0001%)
✅смертність менше 0,5% (в нашій практиці ця цифра набагато менша). Вважається що ця цифра наближається до 1:10000 операцій. Це безпечніше ніж поїздка на автівці в інше місто.
 
Які аналізи необхідні перед сакроспінальною кольпопексією:
 
✅Стандартний перелік згідно з чинним законодавством МОЗ України
✅Враховуючи те, що це досить складні операції, вони проводяться під загальним знеболюванням. Тому зазвичай робимо наступні обстеження:
● Група крові, резус (частіше це вже є, просто зробити копію)
● Загальний аналіз крові (дійсний протягом місяця до операції)
● Загальний аналіз сечі (дійсний протягом місяця до операції)
● Глюкоза крові (дійсний протягом місяця до операції)
● Коагулограма (дійсний протягом місяця до операції)
● Електроліти, білки, печінковий, нирковий комплекс (дійсний протягом місяця до операції)
● Кров на RW, ВІЛ, HbsAg, HCV (дійсний протягом 3 місяців до операції)
● ЕКГ, терапевт або сімейний лікар (при необхідності)
● Флюорографія (дійсна протягом року)
● Цитограма шийки матки (дійсна протягом 3 років до операції)
 
Післяопераційний період:
 
✅Як правило, пацієнтка встає з ліжка вже через 3-4 години після операції
✅Їсти легку їжу та пити можна через кілька годин після операції
✅Перев'язка не робиться (видаляється тампон із піхви через 12-24 години)
✅Душ приймати можна наступного дня після операції, ванну - через 3-4 тижні
✅До 4 тижнів обмежуємо фізичну активність (спорт, плавання, біг), але можна жити "звичайним життям"
✅Обмеження сексуальної активності 1,5-2 місяці
✅Контрольний огляд, якщо немає ніяких скарг, зазвичай рекомендуємо через 2-3 місяці
 
Що є нормою після сакроспінальної кольпопексії:
 
✅Помірний дискомфорт в промежині
✅Помірне підвищення температури тіла до 37,5 градусів, інколи навіть вище, якщо температура тільки ввечері та "збивається" парацетамолом 500-1000 мг
✅Невелике вздуття живота, закрепи або діарея - в перші дні після операції
✅Помірна слабкість, сонливість
✅Кров'яністі виділення із піхви від кількох днів до 4-6 тижнів після операції
 
Чому вигідно зробити сакроспінальну кольпопексію в Клініці доктора Медведева?
 
● У нас великий досвід таких операцій
● Сучасне та якісне обладнання

● 
Сучасні хірургічні та анестезіологічні підходи
● Гарне розуміння опущення статевих органів, великий асортимент хірургічних і не хірургічних методів лікування
● Наша клініка не працює по схемі "відрізав і забув", ми комплексно дбаємо про Ваше здоров'я і робимо операцію тільки у випадку, коли це дійсно необхідно.

Цю та інші операції можна знайти на власному каналі професора Медведєва М.В. за посиланням: https://www.youtube.com/@drmedvedev

На очному прийомі ми допоможемо Вам вибрати ті процедури, які дійсно необхідні, максимально безпечні та ефективні у Вашому випадку.

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами: