Інші види УЗД

Спектр послуг в області ультразвукової діагностики, які виявляються в нашій клініці, постійно розширюється. Ми освоюємо все нові і нові методики, постійно рухаючись вперед.

 

УЗД – ультразвукове дослідження – це дослідження органів та тканин за допомогою ультразвукових хвиль. Проходячи через тканини різної щільності, а точніше через межі між різними тканинами ультразвук по-різному відбивається від них. Спеціальні приймачі датчики фіксують ці зміни та перетворять їх у графічне зображення, яке передається на монітор. Інформація, отримана під час сканування, оцінюється фахівцем – лікарем ультразвукової діагностики.

 

Що дозволяє визначити УЗД?

- розміри та форму органів, правильність розташування органів;

- межі, структуру тканини, однорідність та щільність органів;

- характер та інтенсивність кровопостачання органу або патологічної освіти;

- патологічні зміни, що відбуваються в органах, ступінь уражень у навколишніх тканинах, динаміку патологічних процесів;

- виявити захворювання на ранніх стадіях розвитку, коли ще немає клінічних проявів, та призначити своєчасне лікування;

- уточнити діагноз на тлі неясної клінічної картини;

- проводити контрольне дослідження у динаміці, коригувати лікування за необхідності.

 

Які ж обмеження має метод УЗД?

Обмеження використання ультразвуку пов'язані з його властивістю відбиватися від щільних тканин. Тому те, що оточене дуже щільними тканинами з усіх боків, не може бути досліджено при УЗД, залишається недоступним.

 

Такими щільними тканинами в людини є кістки. Тому не можна вивчити мозок дорослої людини за допомогою УЗД.

 

Також непрохідними для ультразвуку є гази. З цієї причини важко дослідити ті органи, які містять гази: шлунок, кишечник, легені. З цієї причини шкіру пацієнта змащують спеціальним гелем до початку дослідження.

 

Також ультразвукове дослідження буває утруднене через наявність у пацієнта післяопераційних рубців, пов'язок при значній надмірній вазі.

 

Для якісного проведення ультразвукового дослідження лікареві потрібне відмінне знання анатомії та фізіології людини, а також певні навички. Тому велике значення мають кваліфікація та досвід лікаря, його уважність та зібраність під час дослідження. УЗД-метод операторозалежний. Для того, щоб зменшити кількість помилок, лікарі проводять дослідження за стандартним протоколом, з використанням стандартних доступів та проекцій.

 

Високий клас ультразвукової апаратури меншою мірою впливають на результати вимірювань, але значно впливають на візуалізацію. На апаратурі експертного класу всі органи та їх внутрішня структура видно чіткіше, ніж на апаратах середнього рівня. У наявних у розпорядженні клініки Доктора Медведєва двох ультразвукових апаратах експертного рівня є кілька режимів УЗД (В-режим, М-режим, доплер, кольорове допплерівське картування, енергетичний доплер, соноеластографія), кожен з яких необхідний для певних цілей і допомагає інтерпретувати. патологію.

 

Існує кілька режимів роботи апаратів УЗД.

Режим А (від англ. Amplitude) – одновимірний режим, заснований на відображенні амплітуди відбитих сигналів на екрані у вигляді піків на горизонтальній лінії. Точність цього методу невисока й у діагностики нині використовується вкрай рідко.

 

Режим М (від англ. Motion – рух) – дозволяє отримати криві, що дають інформацію про рух тканин, які розташовуються вздовж ультразвукового променя. Застосовується цей режим найчастіше щодо серця.

 

Режим В (від англ. Brightness - яскравість), або 2D - на екрані з'являється двовимірне зображення у вигляді безлічі точок різної яскравості (множина відтінків сірого кольору, де кожен відтінок відповідає певній амплітуді хвилі). Якщо ультразвук не відбивається від тканини і вільно проходить через неї, на екрані це зображуватиметься чорним кольором, а ділянка ця буде називатися «ехопрозорою» або анехогенною (в організмі це будь-яка рідина – кров, сеча, асцитична рідина, а також хрящова тканина). Якщо тканина частково поглинає ультразвук, а частково відбиває його, то називають її ізоехогенною, середньою ехогенністю, і на екрані виглядатиме сірим кольором. Коли ж ультразвук повністю відбивається від тканини, то на екрані буде видно лише верхню межу цієї структури у вигляді білої лінії (гіперехогенна, ехоплотна, висока ехогенність тканина). Простір, розташований позаду ехоплотної структури зображується у вигляді чорної смуги, так як ультразвук не проникає туди і не дає можливості оцінити тканини, що глибоко лежать, і називається акустичною тінню. Акустичну тінь дають кістки та конкременти. В-режим найчастіше використовується і дозволяє виконати сканування черевної порожнини, нирок, органів малого тазу, молочної та щитовидної залоз, акушерське обстеження та ін. в режимі реального часу.

 

Режим-D-Доплер. Заснований на допплерівському ефекті, коли частота відбитих хвиль змінюється в залежності від швидкості руху об'єкта, що сканується. Якщо об'єкт наближається до датчика, то частота зростає, а якщо віддаляється - то частота знижується. Використовується режим Допплера для діагностики кровоносної системи, де об'єктами, що рухаються, що відображають звукові хвилі, є клітини крові.

 

Кольорове доплерівське картування (ЦДК). Цей режим дозволяє оцінювати окремі кровоносні судини та спостерігати за ними. На відміну від D-режиму, швидкість та напрямок кровотоку позначається кольором: потік, що йде до датчика, кодується червоним кольором, від датчика – синім. Темні відтінки цих кольорів відповідають низьким швидкостям потоку, світлі відтінки високим. Недоліком цього режиму є неможливість отримати зображення дрібних судин з невеликою швидкістю кровотоку.

 

Енергетичний доплер має найвищу чутливість і на відміну від ЦДК дозволяє досліджувати дрібні кровоносні судини. Однак цей режим не дає змоги визначати напрямок руху крові.

 

Еластографія (соноеластографія) – порівняно новий метод ультразвукових досліджень, що дозволяє досліджувати жорсткість та еластичність тканин. Використовується для диференціальної діагностики злоякісних новоутворень, виходячи з зміни їх щільності і жорсткості. Еластичність тканини розраховується і відображається певними кольорами на екрані В-режиму: синій колір – жорсткі структури, червоний та зелений – м'які тканини. Основними досліджуваними органами є: молочна залоза, щитовидна залоза, передміхурова залоза, матка та яєчники, печінка, лімфатичні вузли, м'які тканини.

 

Які бувають датчики?

Датчик це невід'ємна частина ультразвукового апарату, яка генерує ультразвукові хвилі та приймає відбиті ехосигнали. Використовуються три основні типи датчиків залежно від варіанта сканування: лінійні, конвексні та секторні. Вибір датчика залежить від глибини та характеру положення органу.

 

Лінійні датчики – частота сканування 5-15 МГц, глибина сканування 10см. Тому дає зображення високої роздільної здатності та використовується для поверхнево розташованих органів (щитовидна залоза, молочні залози, лімфатичні вузли, м'які тканини).

 

Конвексні датчики - частота 1,8 - 7,5 МГц (частіше 3.5 МГц). За рахунок меншої частоти, порівняно з лінійними датчиками, глибина сканування досягає 25 - 30 см. Тому конвексні датчики використовують при дослідженні глибоко розташованих органів черевної порожнини, заочеревинного простору, малого тазу та ін.

 

Секторні датчики – частота 2-5 МГц, має невелику поверхню, що сканує. Використовують для дослідження органів на великій глибині через невеликі ділянки (наприклад, через міжреберні проміжки для дослідження серця).

 

Для УЗД усередині тіла людини використовують внутрішньопорожнинні датчики:

вагінальні, ректальні, ректально-вагінальні. такий тип датчиків використовується у галузі акушерства, гінекології, урології.

 

Переваги ультразвукової діагностики.

- метод досить простий та широко доступний, не має протипоказань;

- УЗД можна застосовувати неодноразово протягом кількох місяців, тижнів, а також кілька разів протягом одного дня;

- безпечний для вагітних та дітей;

- Низька вартість методу;

- Висока інформативність, можливість одночасно дослідити кілька органів.

 

Тому сьогодні неможливо уявити собі сучасну клініку та роботу лікаря без апарату УЗД – такого необхідного та ефективного методу діагностики.

 

Лікар ультразвукової діагностики Медведєва Людмила Євгенівна

 

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

 

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Послуги та вартість

  • Медведєва Людмила Євгенівна

    Лікар ультразвукової діагностики вищої категорії

    • Закінчила Дніпропетровську державну медичну академію в 2001
    • У 2007 році отримала первинну спеціалізацію з ультразвукової діагностики
    • У 2016 році отримала першу категорію з ультразвукової діагностики
    • В 2021 році отримала вищу категорію по ультразвуковій діагностиці
    • Учасник багатьох конференцій та майстер-класів з різних напрямків ультразвукової діагностики
    Детальніше