Спірометрія

Спірометрія – неінвазивний метод дослідження роботи легенів і бронхів за допомогою спеціального приладу (спірометр). Метод використовується для діагностики та моніторингу певних захворювань легенів. 
 
Під час процедури лікар просить пацієнта по-різному дихати в цей прилад і фіксує показники. Спірометр вимірює кількість повітря, яке людина може вдихнути та видихнути довільно. Тестування просте і триває всього декілька хвилин.
 
 
За допомогою спірометрії можна визначити характер вентиляції легенів, їх об'єм, вичислити місткість вдиху і видиху, виявити порушення і патології процесу дихання. Дослідження проводять як для діагностики захворювань дихальних шляхів, так і для їх профілактики. 
Спірометрія може бути виконана лікарем чи медсестрою з послідуючою інтерпретацією результату лікарем.
Захворювання, які можна виявити та контролювати за допомогою спірометрії:
 
✅Бронхіальна астма – тривалий стан, коли дихальні шляхи періодично запалюються (набрякають) і звужуються
✅Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) – група легеневих захворювань, при яких дихальні шляхи звужуються
✅Муковісцидоз (кістозний фіброз) – генетичний стан, при якому легені та травна система забиваються густим липким слизом
✅Легеневий фіброз – утворення рубців на легенях
Якщо у вас вже діагностовано один з цих станів, може бути проведено спірометрію, щоб перевірити тяжкість захворювання або побачити, як ви реагуєте на лікування.
Спірометрія також є стандартним тестом для людей, яким планується операція, або для перевірки загального стану здоров’я людей, які мають інші захворювання, наприклад, такі як ревматоїдний артрит. 
 
Підготовка до спірометрії
 
✅Вам розкажуть про все, що вам потрібно зробити, щоб підготуватися до тесту.
✅Якщо ви використовуєте бронходилататори (ліки, зазвичай інгаляційні, які допомагають розслабитися та розширити дихальні шляхи), вам, можливо, доведеться припинити їх використання заздалегідь.
✅Вам також слід уникати куріння за 24 години до тесту, а також уникати вживання алкоголю, важких фізичних вправ або вживання великої кылькосты їжі за кілька годин до тесту.
✅Найкраще в день тестування одягнути вільний зручний одяг.
 
Що відбувається під час спірометрії
 
✅Ви будете сидіти під час тесту, а на ваш ніс буде надітий м’який затискач, щоб повітря не виходило з нього.
✅Особа, що тестує, пояснить, що вам потрібно зробити, і вас можуть попросити спочатку зробити кілька спроб.
✅Коли ви будете готові до тесту, вас попросять:
     ● вдихніть повністю, щоб ваші легені були повністю заповнені повітрям
     ● щільно зімкніть губи навколо мундштука
     ● видихніть якомога швидше і сильніше, переконавшись, що ви повністю спорожнили легені
✅Зазвичай це потрібно повторити принаймні 3 рази, щоб забезпечити надійний результат.
✅Іноді може знадобитися повторити тест приблизно через 15 хвилин після прийому інгаляційного бронходилататора. Це може показати, чи є у вас захворювання легенів, яке реагує на ці ліки.
✅Загалом ваша зустріч має тривати 30-40 хвилин. Ви зможете піти додому незабаром після завершення тестів і повернутися до своїх звичайних справ.
 
 
Ваші результати
 
✅Людина, яка проводить тест, не завжди не зможе негайно повідомити вам ваші результати, якщо це не Ваш пульмонолог
✅Результати повинен спочатку переглянути фахівець, а потім вони будуть надіслані лікарю, який направив вас на тест, який обговорить їх з вами через кілька днів.
✅Спірометр вимірює кількість повітря, яке ви можете видихнути за одну секунду, і загальний об’єм повітря, який ви можете видихнути за один примусовий вдих.
✅Ці вимірювання буде порівняно з нормальним результатом для людини вашого віку, зросту та статі, що допоможе показати, чи ваші легені працюють неправильно.
✅Вимірювання також покажуть характер проблеми - обструктивна чи рестриктивна вона:
     ● обструктивне захворювання дихальних шляхів – коли на вашу здатність швидко видихати впливає звуження дихальних шляхів, але кількість повітря, яку ви можете утримувати в легенях, є нормальною (наприклад, при астмі або ХОЗЛ)
     ● рестриктивне захворювання легенів – де кількість повітря, яке ви можете вдихнути, зменшується, оскільки ваші легені не можуть повністю розширитися (наприклад, при фіброзі легень).
 
Ризики та побічні ефекти

Спірометрія, як правило, вважається дуже безпечною процедурою. Деякі люди можуть відчувати запаморочення, непритомність, тремтіння, нудоту або втому протягом короткого періоду після проведення тесту.

Більшість людей можуть безпечно пройти спірометрію. Але тест збільшує тиск у вашій голові, грудній клітці, животі та очах під час видиху, тому його слід відкласти або уникати, якщо у вас є стан, який може погіршитися. Наприклад, спірометрія може бути небезпечною, якщо у вас є або нещодавно була нестабільна стенокардія, серцевий напад, неконтрольований високий кров’яний тиск або операція на голові, грудях, шлунку чи очах.
 
На консультації лікар-пульмонолог надасть рекомендації стосовно методів діагностики та лікування Вашої конкретної ситуації.
 
На очному прийомі ми допоможемо Вам вибрати ті методи діагностики і лікування, які дійсно необхідні, максимально безпечні та ефективні у Вашому випадку.
 
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами: