Вітамін Д та жіноче здоров'я

Чому я часто призначаю дослідження рівня вітаміну D у плазмі своїм пацієнткам?

Справа в тому, що зниження якості життя, розвиток та прогресування низки жіночих захворювань пов'язане з недостатністю або дефіцитом цієї речовини. Термін "вітамін D" поєднує групу подібних за хімічною будовою жиророзчинних речовин (найбільш значущі з них D2 і D3) і є в певному розумінні умовним. У класичному розумінні вітамін D не є, т.к. біологічно неактивний. Потрапляючи в організм із сонячними променями та продуктами харчування відбувається його перетворення на активну форму - гормональну, яка й забезпечує різноманіття біологічних ефектів.

Широко відома функція D-вітаміну – регуляція обміну кальцію та фосфору, підтримання здоров'я кісток – дуже важлива від народження (профілактика рахіту) і до глибокої старості (лікування остеопорозу). Поряд з цим доведені і некласичні позитивні ефекти, що включають імунокорекцію, нейропротекцію, регуляцію гормональних та обмінних процесів, протизапальну та антибактеріальну дії, антигіпертензивний та протипухлинний ефекти.

Наукові дані свідчать, що низькі значення D-вітаміну пов'язані з ризиком розвитку серцево-судинних захворювань, дефіцитом м'язової маси, ожирінням, інсулінорезистентністю та цукровим діабетом, деякими злоякісними процесами.

D-вітамін здатний впливати на менструальну та дітородну функції, рецептори до нього виявлені в гіпофізі, яєчниковій тканині, ендометрії, маткових трубах, плаценті. Доведено зв'язок недостатності або дефіциту цієї речовини у розвитку та прогресуванні порушень менструального циклу, ПМС, ендометріозу, синдрому полікістозних яєчників, міоми матки. При вагітності D-вітамін регулює виділення та секрецію хоріонічного гонадотропіну та збільшує виробництво статевих стероїдів. При достатньому його рівні ймовірність настання та благополучного виношування вагітності вища у порівнянні з жінками, які мають його дефіцит. D-недостатність у комплексі з іншими факторами зумовлює ряд несприятливих ускладнень – гестаційний діабет, гіпертензію та прееклампсію, передчасні пологи.

З чим пов'язана проблема нестачі "сонячного вітаміну"?

До зони ризику D-дефіциту потрапляють жителі усієї Європи, України зокрема, т.к. кут падіння ультрафіолетових променів сонячного світла у цих регіонах не дозволяє повноцінно використовувати реакцію синтезу D у шкірі. У групі ризику перебувають і жінки з обмеженим перебуванням на сонці, неадекватним харчуванням, які використовують занадто сильні сонцезахисні креми, що мають надлишок ваги, захворювання, що супроводжуються порушенням всмоктування жирів, жінки похилого віку.

Простим методом оцінки рівня цієї важливої ​​речовини в крові є визначення метаболіту 25-гідроксивітаміну D, який відображає сумарну кількість, що виробляється в шкірі під дією сонячних променів і одержується з їжі та харчових добавок.

На думку експертів:
✅ D-дефіцит - це рівень 25онD менше 20 нг/мл (50 нмоль/л)
✅ D-недостатність знаходиться в діапазоні 21-29 нг/мл (52 - 72 нмоль/л)
✅ оптимальне значення більше 30 нг/мл (75 нмоль/л)
✅ токсичність вітаміну спостерігається при показнику вище 150 нг/мл (374 нмоль/л).

Недостатність та дефіцит цього "сонячного вітаміну" - поширена проблема, яка розглядається як нова метаболічна пандемія. Мій професійний досвід підтверджує це. Як приклад наводжу результати досліджень 25онD моїх пацієнток із захворюваннями жіночої статевої сфери, проведені у травні-червні 2019 р.: 8,19 - 8,41 - 8,84 - 10,22 - 11,8 нг/мл. Це критично низькі рівні D-вітаміну, які корелюють із вираженістю симптомів патології, ускладнюють та подовжують лікувальний процес, погіршують прогноз.

Роль D-вітаміну у збереженні та зміцненні жіночого здоров'я складно переоцінити. Добова потреба жінок дітородного віку становить 600-800 МО. У періоди вагітності, лактації та в постменопаузі цифри зростають. З метою корекції D-недостатності/D-дефіциту фахівці призначають лікувальні дози "сонячного вітаміну" та проводять моніторинг рівня протягом терапії, коригуючи дози відповідно до отриманих результатів 25онD.

Інформація цієї статті не до того, що є панацея і приймати вітамін D потрібно всім. Важливо звертати увагу на свій спосіб життя та підтримувати оптимальний D-рівень з метою довготривалого здоров'я.

Цікаві факти про вітамін D

- В класичному розумінні Вітамін D є не вітаміном, а гормоном. Він може самостійно утворюватися в організмі з ацетату та холестерину, як і стероїдні гормони.

- У жителів України його ефективний синтез спостерігається з травня по вересень за умови достатньої інсоляції.

- Найкращим періодом для синтезу вітаміну D є проміжок з 10:00 до 15:00. За 15 хвилин при потраплянні сонячних променів на відкритих 18% тіла (верхні та нижні кінцівки) утворюється 2000-4000 МО.

- Дефіцит вітаміну D може зустрічатися у представників всіх рас, незалежно від географічних широт проживання.

- Вміст вітаміну D в продуктах харчування доволі мінливий. Його найбільша кількість міститься у жирній морській рибі.

- В середньому з продуктів харчування людина отримує 20-30% вітаміну D від потреби.

- За статистичними даними смертність та більш тяжкий перебіг Covid-19 вища серед осіб, які мають низький рівень вітаміну D.

- В організмі його ефекти поділяють на класичні, що пов'язані з обміном кальцію та фосфору в кістковій тканині, та некласичні - інші ефекти.

- У дітей недостатність вітаміну D може викликати затримку росту, рахіт, деформацію скелету та підвищувати ризик переломів.


Будьте здорові та щасливі!



Лікар Клініки доктора Медведєва гінеколог-ендокринолог Овсюк Лариса Іванівна

 

Перелік використаної літератури: 

1.https://www.uptodate.com/
2.https://www.medscape.com/
3.https://medlineplus.gov/
4.https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Повернутися до списку статей