10 чинників, що ведуть до порушень менструального циклу

На консультаціях у гінеколога-ендокринолога одні з питань, що найбільш часто ставляться пацієнтками - це питання про можливі причини порушень менструального циклу.

Нормальним менструальним циклом вважається цикл тривалістю 24 - 38 днів ("золотий стандарт" 28 днів), що супроводжується менструацією тривалістю 3 - 8 днів з помірною крововтратою до 80 мл без згортків. У здорових жінок менструація не викликає змін здоров'я, не порушує звичний спосіб життя і не знижує працездатність.

Менструальний цикл жінки - складний механізм, у роботі якого задіяні кора головного мозку, підкіркові центри (гіпоталамус, гіпофіз), периферичні органи ендокринної системи (щитовидна та підшлункова залози, надниркові залози, яєчники). Під впливом тих чи інших причин збої взаємодії цих органів або систем виявляються в порушенні ритму, тривалості менструацій або зміні об'єму крові, що втрачається.
 
 

Іноді жінки відзначають ситуаційний розлад циклу: подовження або укорочення на 2-3 дні з подальшим поверненням у колишні індивідуальні показники. Це вважатимуться нормою у конкретній життєвої ситуації.

Велика частина пацієнток гінеколога-ендокринолога - це дівчата та жінки з системними порушеннями менструального циклу, в основі яких лежить генетична схильність. Ця генетична схильність може проявитися з менархе (перша менструація в житті дівчинки), через кілька років після перших місячних або ніколи не виявитися. Від чого це залежить? На вік початку захворювання та його перебіг можуть впливати певні зовнішні та внутрішні пускові фактори, під дією яких прихована схильність трансформується у патологію. Ці процеси в ряді випадків є потенційно оборотними, що дає нам можливість протидіяти виникненню та прогресуванню хвороб.

Я виділяю 10 пускових механізмів гормональних порушень, що найчастіше зустрічаються, що ведуть до порушення ритму, обсягу і тривалості місячних.

1. Високий інфекційний індекс у дитинстві. Часті застудні захворювання, краснуха, вітряна віспа можуть впливати на закладку фолікулів у яєчниках.
2. Періоди активної перебудови жіночого організму: підлітковий вік та пременопауза, коли часто проявляються приховані патології, т.к. у ці періоди життя стійкість до несприятливих факторів знижена.
3. Хронічний стрес чи поразка центральної нервової системи. Такі фактори, як розумова та фізична перевтома, недосипання, робота в нічні зміни, несприятливі соціальні умови, різкі кліматичні впливи ведуть до надлишкової вироблення гормонів кортизолу та пролактину, які негативно впливають на менструальну функцію.
4. Різні соматичні патології, найчастіше порушення функції щитовидної залози, надниркових залоз, цукровий діабет, захворювання печінки, порушення зсідання крові.
5. Нераціональне харчування, екстремальні дієти, дефіцит ваги чи ожиріння.
6. Тяжкі фізичні навантаження, інтенсивні тренування, особливо у балеті, фігурному катанні, гімнастиці.
7. Прийом деяких медикаментів без лікарського моніторингу: антидепресантів, снодійних, комбінованих оральних контрацептивів, препаратів екстреної контрацепції, які здатні викликати дискоординацію системи гіпоталамус-гіпофіз-яєчники.
8. Переривання вагітності, що ведуть до різкого порушення балансу гормонів естрогенів та прогестерону. Причому наслідки абортів можуть бути віддаленими, виявитися через 1-2 роки.
9. Інфекції статевих органів (хламідіоз, вірусні).
10. Перенесені оперативні втручання на матці, яєчниках.

Отже, менструальний цикл є відображенням жіночого здоров'я. Його порушення - це діагноз, а симптом, сигнал організму про неблагополуччя можливо у гінекологічної сфері, а й у інших системах. Щоб зрозуміти, чи є причина для занепокоєння, необхідно вести менструальні календарі, що відображають основні характеристики індивідуального циклу.

Ігнорувати проблеми менструального циклу, що виникають, або займатися самолікуванням неприпустимо. Невідкладно звертайтеся до лікаря гінеколога-ендокринолога, який проведе детальну діагностику та корекцію виявлених порушень.
 
Бажаю вам максимально довго залишатися молодими, здоровими та красивими!

Гінеколог-ендокринолог Клініки доктора Медведєва Овсюк Лариса Іванівна
 
Перелік використаної літератури: 
 
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
 
Повернутися до списку статей