Жіноча хірургічна стерилізація

Найпоширенішою формою постійного контролю народжуваності (контрацепції) для жінок є «перев’язування труб». Це безпечний і високоефективний варіант для жінок, які хочуть назавжди запобігти вагітності. Фалопієві труби є проходом (трубкою), через який яйцеклітина просувається від яєчника до матки.
 
 
Саме тут яйцеклітина запліднюється сперматозоїдом перед тим, як потрапити в матку. Під час перев'язки маткових труб маткові труби розрізають, відокремлюють і перев'язують або закривають (лігують, коагулюють чи накладають кліпсу). Ще один метод постійного контролю народжуваності для жінок відомий як двобічна сальпінгоектомія, при якій повністю видаляються обидві маткові труби. Обидва ці методи запобігають зустрічі яйцеклітини та сперматозоїда, таким чином запобігаючи вагітності. Однією з переваг двобічної сальпінгектомії є те, що вона може знизити ризик розвитку раку яєчників у майбутньому.
Однією з переваг двосторонньої сальпінгектомії є те, що вона може знизити ризик розвитку раку яєчників у майбутньому
Рішення про перманентну (незворотну) контрацепцію

Незворотна контрацепція є важливим рішенням. Це означає, що ви ніколи не зможете (без процедур ЕКЗ) завагітніти в майбутньому. Цей вибір має бути вашим особистим, а не нав’язаним вам кимось іншим, включаючи вашу сім’ю, партнера чи медичного працівника.

В Україні немає необхідності отримувати згоду вашого партнера перед процедурою; однак вам і вашому партнеру варто повністю зрозуміти процедуру, а також переваги, потенційні ризики та альтернативи. Деякі пари в якості альтернативи вибирають чоловічий постійний контроль народжуваності (вазектомію).

Скасування процедури перев’язки маткових труб передбачає серйозне хірургічне втручання, воно не завжди є успішним. Інколи єдиною можливістю завагітніти після таких процедур залишається екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ). Повна сальпінгектомія (при якій труби повністю видаляються) не є оборотною. Якщо Ви вважаєте, що в майбутньому можете передумати і захочете завагітніти, Вам слід вибрати іншу форму контролю народжуваності. Є дуже ефективні варіанти тривалої дії, але вони зворотні.
 
 
Альтернативи
 
Альтернативи постійним процедурам контролю народжуваності (перманентній контрацепції) для жінок включають постійний контроль народжуваності у чоловіків (вазектомія); оборотні методи тривалої дії, включаючи внутрішньоматкові спіралі (ВМС) і контрацептивні імплантати (в шкіру руки), а також оборотні методи контрацепції короткої дії (протизаплідні таблетки/пластири/вагінальне кільце, презервативи, діафрагма, цервікальний ковпачок або протизаплідна ін’єкція). ВМС та імплантати запобігають вагітності так само добре, як і постійні процедури контролю народжуваності.
 
Шкода після постійного контролю за народжуваністю
 
Хоча більшість жінок задоволені своїм рішенням після хірургічної стерилізації, деякі згодом шкодують. Найчастіше жалкують про зроблене жінгки до 30 років на момент процедури. Чим молодша жінка, тим більша ймовірність, що вона згодом пошкодує про прийняте рішення. 

З цих причин, якщо вам менше 30 років, ви нещодавно народили та мали значні ускладнення (наприклад, передчасні пологи, смерть немовляти), або маєте проблеми у ваших стосунках, ви можете розглянути інші варіанти контролю народжуваності. Ваш медичний працівник може порекомендувати відкласти постійний контроль народжуваності, поки ви не будете впевнені у своєму рішенні. Хоча рішення залишається тільки за вами, якщо ви зовсім не впевнені, ви можете замість цього обрати довготривалий, але оборотний метод контролю за народжуваністю (наприклад, внутрішньоматкову спіраль). Вони так само ефективні, як і постійний контроль народжуваності, щодо запобігання вагітності, але їх можна видалити в майбутньому, якщо ви захочете завагітніти.
 
Хоча постійний контроль народжуваності дуже ефективний, він не запобігає інфекціям, що передаються статевим шляхом. Презервативи є єдиним методом контролю над народжуваністю, який, як відомо, знижує ризик інфекцій, що передаються статевим шляхом, і рекомендований усім, хто може бути в групі ризику, наприклад людям, які мають більше ніж одного статевого партнера, або тим, чий партнер має інших партнерів.
Хоча постійний контроль народжуваності дуже ефективний, він не запобігає інфекціям, що передаються статевим шляхом
Лапароскопія — це хірургічна процедура, яка виконується в операційній. Для цього потрібна загальна анестезія, щоб ви не знали і не відчували, що відбувається під час процедури. Під час процедури робиться невеликий розріз біля пупка та в нижній частині живота, а тонка камера (лапароскоп) використовується для огляду фаллопієвих труб. Лікар може зробити кілька різноманітних процедур по хірургічній стерилізації, наприклад, накладення спеціальної кліпси.
 
Існує багато методів жіночої стерилізації, які включають, окрім накладання кліпс, лігування труби спеціальними латексними кільцями, перев'язку та розсічення труб, коагуляцію та розсічення труб. Методи схематично відображені на малюнку нижче.
Сальпінгектомія (тубектомія) – операція, суть якої полягає в повному видаленні маткової труби. На сьогоднішній день ця операція стає операцією вибору для жіночої стерилізації, оскільки вона дає 100% гарантію ефективності, позбавляє ризику запалення маткової труби в майбутньому, а також зменшує пожиттєвий ризик рака яєчника вдвічі, рака маткової труби - на 100%.
 
Сальпінгектомія традиційно проводилася за допомогою лапаротомії. Однак, сьогодні ми використовуємо виключно лапароскопічний доступ. Суть операції (малюнок нижче) полягає в тому, що маткова труба пересікається в точці, де вона входить в матку (істмічний відділ труби) і вздовж її брижейки (мезосальпінкс).
 
 
 
Метод знеболювання при лапароскопічній жіночій стерилізації: виключно загальне знеболювання з ШВЛ
 
Тривалість перебування у лікарні:  0-1 дні
 
Час процедури — Постійні процедури контролю над народжуваністю можна проводити в будь-який час протягом менструального циклу, хоча проведення процедури одразу після менструації знижує ризик того, що ви можете бути вагітною (навіть не підозрюючи про це) під час операції.
 
Які ускладнення можливі при лапароскопічній цистектомії:
 
✅конверсія (перехід) на лапаротомію (в наших реаліях шанс фактично 0)
✅кровотеча (зазвичай легко контрольована під час операції)
✅інфекційні ускладнення (дуже рідко)
✅тромбоемболічні ускладнення (дуже рідко)
✅травма суміжних органів: кишечник, крупні судини, органи сечовидільної системи (надзвичайно рідко)
✅смертність при будь-якому варіанті цистектомії менше 0,1% (в нашій практиці ця цифра набагато менша). Вважається що ця цифра наближається до 1:10000 операцій. Це безпечніше ніж поїздка на автівці в інше місто.
 
Які аналізи необхідні перед лапароскопічною цистектомією:
 
✅Стандартний перелік згідно з чинним законодавством МОЗ України
✅Враховуючи те, що це досить складні операції, вони проводяться під загальним знеболюванням. Тому зазвичай робимо наступні обстеження:
● Група крові, резус (частіше це вже є, просто зробити копію)
● Загальний аналіз крові (дійсний протягом місяця до операції)
● Загальний аналіз сечі (дійсний протягом місяця до операції)
● Глюкоза крові (дійсний протягом місяця до операції)
● Коагулограма (дійсний протягом місяця до операції)
● Електроліти, білки, печінковий, нирковий комплекс (дійсний протягом місяця до операції)
● Кров на RW, ВІЛ, HbsAg, HCV (дійсний протягом 3 місяців до операції)
● ЕКГ, терапевт або сімейний лікар (при необхідності)
● Флюорографія (дійсна протягом року)
● Цитограма шийки матки (дійсна протягом 3 років до операції)
 
Післяопераційний період:
 
✅Як правило, пацієнтка встає з ліжка вже через 3-4 години після операції
✅Їсти легку їжу та пити можна через кілька годин після операції
✅Перев'язка не робиться, або робиться один раз перед випискою
✅Через 3-4 дні після операції можна знімати пов'язки
✅Душ приймати можна наступного дня після операції, ванну - через 3-4 тижні
✅До 2 тижнів обмежуємо фізичну активність (спорт, плавання, біг), але можна жити "звичайним життям"
✅Обмеження сексуальної активності 1-2 тижні
✅Через 10-14 днів приходить результат гістологічного дослідження, який ми передивимось і відправимо Вам з коментарями (якщо потрібно)
✅Контрольний огляд та УЗД, якщо немає ніяких скарг, зазвичай рекомендуємо через 1-2 місяці
 
Що є нормою після лапароскопічних операцій на трубах:
 
✅Помірний дискомфорт внизу живота, в ділянках післяопераційних ран
✅Помірне підвищення температури тіла до 37,5 градусів, інколи навіть вище, якщо температура тільки ввечері та "збивається" парацетамолом 500-1000 мг
✅НЕвелике вздуття живота, закрепи або діарея - в перші дні після операції
✅Помірна слабкість, сонливість
✅Кров'яністі виділення із піхви від кількох днів до 2-3 тижнів після операції
✅Порушення менструального цикла (менструація може бути раніше або пізніше ніж очікувалось)
✅Болі в грудній клітині більше справа та в ділянці правої ключиці (наслідок карбоксиперитонеума - тиску вуглекислого газа під час лапароскопії). Це абсолютно не страшно та проходить через 2-3 дні максимум.
 
Чому вигідно зробити лапароскопічну тубектомію в Клініці доктора Медведева?
 
● У нас великий досвід таких операцій
● Сучасне та якісне обладнання

● 
Сучасні хірургічні та анестезіологічні підходи
● Є альтернативні підходи, які можна обговорити та реалізувати, наприклад, введення ВМС
● Супровід після операції з призначенням медикаментозного лікування коли це потрібно
● Наша клініка не працює по схемі "відрізав і забув", ми комплексно дбаємо про Ваше здоров'я і робимо операцію тільки у випадку, коли це дійсно необхідно.
 
Цю та інші методики можна знайти на власному каналі професора Медведєва М.В. за посиланням: 
https://www.youtube.com/@drmedvedev
 
На очному прийомі ми допоможемо Вам вибрати ті процедури, які дійсно необхідні, максимально безпечні та ефективні у Вашому випадку.

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами: