Все про контрацепцію

Вибір методу контрацепції є дуже важливим і залежить від періоду життя та потреб жінки. Жінки потребують надійних, легких у використанні, високоефективних методів контрацепції щодо попередження вагітності та інфекцій, що передаються статевим шляхом. З методами контрацепції, а також контрацепцєю в певних обставинах (після пологів, підлітки, невідкладна контрацепція) можна ознайомитись у цій статті.

Зміст

Огляд методів контрацепції

Невідкладна контрацепція

Контрацепція для підлітків

Післяпологова контрацепція

Незворотні методи контрацепції

Як обрати метод контрацепції?

Огляд методів контрацепції

Сучасні методи контрацепції можна поділити на:

✅Бар’єрні – перешкоджають зустрічі сперматозоїда з яйцеклітиною
✅Гормональні – запобігають вагітності за рахунок дії гормонів (зупиняють процес овуляції, змінюють властивості цервікального слизу та ендометрію, перешкоджають імплантації)
✅Внутрішньоматкові методи можуть бути як гормональні, так і негормональні (внутрішньоматкові спіралі)
✅Хірургічні (чоловіча та жіноча стерилізація)

Також контрацептиви можна поділити на довго- та короткотривалі:

✅LARC (long-acting reversible contraception) - це методи довготривалої контрацепції, що одноразово встановлюються лікарем і не потребують регулярних дій з боку пацієнтки. При цьому ці методи «оборотні» - тобто при зупинці їх використання жінка зможе завагітніти. До таких методів належать внутрішньоматкові спіралі та контрацептивні імпланти.
✅SARC (short-acting reversible contraceptives) - методи, які треба використовувати кожень день/ місяць та контролювати правильність їх використання. Це, наприклад, оральні контрацептиви, вагінальне кільце, гормональний пластир.
✅Третя група контрацептивів - це методи, правильність використання яких треба контролювати під час статевого акту. Це чоловічі та жіночі презервативи, діафрагми, цервікальні ковпачки, контрацептивні губки.

Презервативи – єдиний метод контрацепції, що захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ). Презервативи виготовляють з латексу, поліізопрену, поліуретану, кремійорганічного каучуку. Існують чоловічі (зовнішні) та жіночі (внутрішні) презервативи. Жіночі презервативи не популярні в нашій країні, щоб ви знали, як вони виглядають, наводимо картинку:

Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) – таблетки, що містять дози двох гормонів – естрогену і прогестину, які є штучними аналогами природних гормонів.

Механізм дії полягає в пригніченні овуляції, згущенні та зміні властивостей цервікального слизу, зміні ендометрію (внутрішньої оболонки матки) та уповільненні перистальтики фаллопієвих труб.

Режими прийому:

КОК необхідно приймати кожен день приблизно в один час. Існують такі режими прийому (прийом/дні перерви):

 ⁃ 21/7

 ⁃ 24/4

 ⁃ Пролонговані режими: 42-126/7

У дні перерви відбуваються маткові кровотечі (менструальноподібна реакція).

Побічні ефекти:

З розвитком науки від появи КОК в 60-х роках до сьогодення препарати значно вдосконалися, зменшились дози гормонів, а також кількість,частота і важкість побічних ефектів.

Можливі побічні ефекти: міжменструальне кровомазання, чутливість грудних залоз, підвищений артеріальний тиск, головний біль, нудота, часті зміни настрою, підвищення/зниження лібідо. Є ризик і більш серйозних побічних ефектів. Тому дуже важливо перед початком прийому КОК пройти консультацію гінеколога.

Протипоказання:

✅Жінки віком >35 років, що курять
✅Артеріальна гіпертензія
✅Наявність деяких типів мігреней
✅Спадковість по тромбозу, інсульту та деяких хвороб серця, раку молочних залоз
✅Хвороби печінки (цироз, пухлини)
✅Тяжка стадія діабету
✅Алергії на компоненти препарату

Недоліки: необхідність щоденного прийому, не захищає від ІПСШ, має побічну дію

Переваги:

✅висока контрацептивна ефективність
✅швидке відновлення фертильності після припинення прийняття
✅окрім контрацепції , КОК також використовуються для лікування: порушень менструального циклу, ПМС, синдрому полікістозних яєчників, тазового болю, кіст яєчників,тощо
✅знижують ризик раку яєчників та ендометрію

Внутрішньоматкова спіраль (ВМС) – це маленький пристрій, що вводиться в порожнину матки лікарем на 3-5 років та запобігає вагітності. Існують медикаментозні ВМС (містять мідь або срібло) та гормональні - діють за рахунок локальної дії левоноргестрелу в матці: зменшення товщини і зміна структури ендометрія, неможливість імплантації, зниження рухливості і порушення функції сперматозоїдів у матці, ущільнення слизу, перешкоджання проникненню сперматозоїдів в порожнину матки.

Переваги: дуже висока ефективність, довготривала дія(до 5 років), мало побічних ефектів, зменшення ризику позаматкової вагітності, зниження ризику розвитку раку шийки матки.

Недоліки: не захищає від ІПСШ, можуть викликати біль під час менструації, у деяких жінок можуть призупинитися вагінальні кровотечі протягом року.

Внутрішньоматкові спіралі захищають від вагітності механічним та хімічним методом - безспосередньо впливаючи на ендометрій. Гормональні спіралі, крім того, мають додаткові лікувальні властивості, викликаючи атрофію ендометрія і знижуючи таким чином кількість менструальної крововтрати. Такі ВМС активно використовуються для лікування тяжких менструальних кровотеч.

Гормональний пластир – невеликий, тонкий, гнучкий пластир, що вивільняє прогестаген та естроген. Наноситься на шкіру раз на тиждень.

Переваги: регулювання та полегшення менструального циклу, зменшення акне, перешкоджає розвитку кіст яєчників.

Недоліки: не захищає від ІПСШ, недостатньо приватний метод, роздратування шкіри, деякі побічні ефекти.

Вагінальне кільце – гнучке та пластичне кільце, яке при введенні до піхви діє шляхом вивільнення гормонів під дією температури тіла. Через слизову оболонку піхви вони потрапляють у кров і діють за рахунок пригнічення овуляції.

Переваги: висока ефективність, діє 1 місяць,  зменшення менструальних болей і контроль циклу.

Недоліки: не захищає від ІПСШ, може викликати дискомфорт, має побічну дію.

Ін’єкційні контрацептиви – механізм дії полягає у пригніченні овуляції, перетворенням в ендометрії, що перешкоджають імплантації. Ін’єкції вводять внутрішньом’язово раз на місяць.

Переваги: висока ефективність, зменшення болю та менструальної кровотечі, зниження ризику раку яєчників, доброякісних пухлин молочних залоз, кіст яєчників.

Недоліки: не захищає від ІПСШ, після зупинки використання фертильність відновлюється не одразу, нерегулярні менструації перші місяці використання, можливий набір ваги.

Імплантат – невеликий пластиковий стрижень, що імплантується в шкіру внутрішнього боку плеча і вивільняє гормони. Дія полягає в пригніченні овуляції, зміні цервікального слизу та ендометрію, перешкоджанні імплантації.

Переваги: дуже висока ефективність, довготривала дія (до 3 років), зручність використання.

Недоліки: побічні ефекти (нерегулярні вагінальні кровотечі, аменорея, головний біль), не захищає від ІПСШ, потребує невеликих хірургічних маніпуляція для встановлення або видалення імпланту.

Невідкладна контрацепція

Невідкладна або посткоїтальна контрацепція передбачає використання різних методів контрацепції (КОК, ВМК, спеціальні таблетки для невідкладної контрацепції), у перші години після незахищеного  статевого контакту для того, щоб запобігти настанню непланованої вагітності.

Ефективність методу висока, якщо з моменту незахищеного статевого акту минуло не більше 72-120 годин. Чим раніше після статевого акту прийнята невідкладна контрацепція,  тим вища ефективність.

Висока ефективність даного методу досягається за рахунок введення доз гормонів, які значно перевищують дозу, що міститься у таблетках для циклічного прийому.

Типи невідкладної контрацепції:

спеціальні таблетки для невідкладної контрацепції (ТНК) -

1) містять діючу речовину – гормон левоноргестрел (1,5 мг)/ Він ефективно попереджає вагітність (блокує овуляцію, запобігає імплантації), безпечний, може бути використаний протягом 72 годин після незахищеного статевого акту.

2) містять уліпристалу ацетат – можуть бути використані протягом 120 годин.

✅комбіновані естроген-гестагенні (КОК);
✅внутрішньоматкові контрацептиви (внутрішньоматкова спіраль може бути встановлена лікарем протягом 5 діб, але не рекомендується до використання, якщо є ризик інфікування ІПСШ)

Показання до застосування невідкладної контрацепції:

✅незахищений (без використання будь-якого протизаплідного методу) статевий акт;
✅у разі виявлення дефекту бар’єрних протизаплідних методів;
✅за умови порушення регулярності у прийомі гормональних таблеток)
✅запізнення введення чергової дози ДМПА (депо-медроксіпрогестерону ацетат);
✅випадіння ВМК.

Одноразове використання екстреної контрацепції не має серйозних побічних ефектів, але може призвести до порушення менструального циклу

Важливо, що невідкладну контрацепцію не можна використовувати частіше 2 разів на рік, тим більше розглядати як регулярний метод контрацепції.

Контрацепція для підлітків

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) підлітки - це особи віком від 10 до 19 років, що складають майже одну п’яту населення світу.  У підлітковому віці молоді люди проходять через численні фізичні, когнітивні, емоційні та поведінкові зміни, набуваючи все більшої автономії та експериментуючи у багатьох сферах. І все це може бути пов'язано з ризиками для репродуктивного здоров'я, такими як незапланована вагітність та інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ).

На сьогодні рівень небажаних вагітностей та абортів серед підлітків все ще залишається високим. Проте обізнанність і правильне використання методів контрацепції можуть значно покращити ситуацію.

Отже, важливими чинниками вибору контрацептивів для підлітків є захист від ІПСШ, висока ефективність та зручність використання.

Ефективність

Методи контрацепції дуже відрізняються за своєю ефективністю.  Контрацептиви можуть не працювати з кількох причин, включаючи неправильне використання та несправність пристрою чи самого методу.

Деякі методи контрацепції, такі як внутрішньоматкові спіралі (ВМС) та імпланти, мають найменший ризик настання вагітності та є оборотними, тобто після припинення їх використання жінка зможе завагітніти.  Це пояснюється тим, що їх найпростіше правильно використовувати. Також високу ефективність мають протизаплідні таблетки (КОК), але їхня ефективність залежить від правильності прийому. Як правило, менш ефективними є методи, використання яких необхідно контролювати під час статевого акту, такі як презервативи, діафрагма.

Захист від ІПСШ

Так як презерватив є єдиним методом, що захищає від статевих інфекцій,

Підліткам часто рекомендують так званий «французький метод» - поєднання використання презервативу з іншим методом контрацепції (наприклад, використання презервативів і оральних контрацептивів, або презерватив+внутрішньоматкова спіраль).

На консультації дитячого гінеколога у Клініці доктора Медведева лікар допоможе обрати метод контрацепції, який підійде найкраще, враховуючи всі індивідуальні особливості і побажання.

Післяпологова контрацепція

Після виписки з пологового будинку у молодої матусі з'являється багато турбот по догляду за новонародженим. І в цей же період протягом 6 тижнів після пологів триває післяпологовий період, протягом якого відбувається процеси природного відновлення жіночих репродуктивних органів.
Варто зауважити, що лікарі акушери-гінекологи рекомендують утриматися від статевого життя в період 6-8 тижнів після пологів і планувати наступну вагітність не менше ніж через 24 місяці. Адже необхідно дати час організму відновитись після 9 місяців вагітності та періоду лактації.
Які ж методи контрацепції можна використовувати у післяпологовий період?

Метод лактаційної аменореї - це природний метод контрацепції, заснований на відсутності овуляції в період виключно грудного вигодовування протягом перших 6 місяців. Проте ефективність даного методу не є високою.
Внутрішньоматкові засоби - різні види внутрішньоматкових спіралей (ВМС) – як немедикаментозні інертні, так і мідь-вмісні та гормон-вивільняючі. Негормональні ВМС можуть безпечно вводитися та ефективно застосовуються через 48 годин після пологів, за відсутності протипоказань.
Внутрішньоматкова гормональна система - поєднує в одному засобі переваги внутрішньоматкової спіралі та гормональної контрацепції. Контрацептивний ефект ґрунтується на місцевій дії гормону в порожнині матки, що забезпечує потрійний захист від небажаної вагітності за відсутності системного впливу на організм у цілому. Це збільшення в'язкості цервікального слизу, пригнічення росту ендометрію, а також зменшення активності сперматозоїдів. Можливе введення через 6 тижнів після пологів. Даний метод не впливає на лактацію, зростання та розвиток дитини.

Оральні контрацептиви. Жінкам, що годують, рекомендується застосовувати таблетки, що містять тільки прогестаген – «міні-пілі» (у той час як КОК містять також естрогеновий компонент), адже даний метод не має несприятливого впливу на лактацію, розвиток і здоров'я дитини.

КОК не рекомендуються до застосування у жінок, що годують перші 6 місяців після пологів. Якщо жінка не годує грудьми, можна використовувати вже через 2 місяці, але не раніше, оскільки КОКи підвищують ризик венозних тромбоемболій, який і так підвищений після пологів.

Бар'єрні методи можуть застосовуватися без обмежень, проте ефективність залежить насамперед від правильності застосування. Головним недоліком цього методу є невисока, порівняно з гормональними та внутрішньоматковими контрацептивами, ефективність. Так, при постійному та правильному їх використанні ефективність становить 94%. Однак у 21% жінок, які постійно використовують цей метод протягом року, через помилки у застосуванні настає вагітність. Можливе також поєднання презервативів та діафрагми зі сперміцидами - тоді ефективність збільшиться.

Стерилізація – високоефективний, але необоротний метод. Застосовується у випадках, коли жінка більше не хоче мати дітей.

Незворотні методи контрацепції

Окремо слід виділити незворотні методи контрацепції. Віони недостатньо популярні в нашій країні,  але дуже ефективні фактично ефективність сягає 100%,  а також що дозволяють знизити вірогідність серйозних захворювань наприклад раку яєчника у жінок це перев'язка або видалення маткових труб. Так звана жіноча хірургічна стерилізація.  Крім цього існують чоловічі методи незворотної контрацепції які виконує лікар-уролог.

Як обрати метод контрацепції?

На сьогодні існує широкий вибір методів контрацепції. Найкращий метод — це той, який Ви будете використовувати постійно, який є зручним у використанні для Вас і Вашого партнера. Інші фактори, які слід враховувати, включають:

● Наскільки ефективний метод?
● Це зручно? Чи потрібно пам’ятати про його використання?  Якщо так, чи буду я пам’ятати його використовувати?
● Чи потрібно використовувати/приймати щодня?
● Чи оборотний цей метод? Чи можу я завагітніти відразу після його припинення?
● Чи призведе цей метод до більшої або меншої кровотечі? Чи буде кровотеча, яка буде у мене під час використання методу, передбачуваною чи непередбачуваною?
● Чи є побічні ефекти чи можливі ускладнення?
● Чи доступний цей метод?
● Чи захищає цей метод від захворювань, що передаються статевим шляхом?
● Чи важко буде припинити використання цього методу, якщо я вирішу це зробити?

Проте жоден метод контрацепції не є ідеальним.  Необхідно збалансувати переваги та недоліки кожного методу, а потім обрати той, який Ви зможете використовувати послідовно та правильно. На консультації гінеколога у Клініці доктора Медведева лікар допоможе підібрати метод, який підійде найкраще, враховуючи всі індивідуальні особливості і побажання.

При затримці менструації необхідно звернутися до лікаря для виключення непланованої вагітності.

Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей