Все про контрацепцію

Контрацепція у підлітків

Статевий потяг - це ті перші відчуття і бажання кохання, теплоти, ніжності, відносин. Настає цей період із початком чи розпалом статевого дозрівання як в юнаків, і у дівчат.

Бурхливий викид гормонів, бажання дізнатися все й одразу, може призвести не тільки до раннього початку статевого життя, а й до наступних проблем:

 • Небажана вагітність
 • Зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ)
 • Більш страшну загрозу становить зараження ВІЛ/СПІД
 • Щоб уникнути таких несприятливих наслідків, перш ніж щось починати, потрібно ознайомитися із засобами контрацепції!

Вагітність

Обов'язковим аспектом, який хотілося б згадати у цій темі, є участь мами у побудові нормативів поведінки. Саме на плечі батька лягає зобов'язання пояснити дівчинці про менструацію, що це являє собою, як поводитися у випадки їх появи. Головне постійно розмовляти і пояснювати, що це з появою дітородної функції, що з цього моменту обов'язково потрібно вести свій менструальний календар і пояснити його необхідність. Адже перша ознака вагітності – затримка місячних. Щоб підтвердити припущення, для початку достатньо придбати тест на вагітність, тому що не завжди відсутність менструації перші 2 – 3 дні говорить про запліднення. Також чудовим варіантом виступає звернення молодої особи на консультацію та огляд до гінеколога. Потрібно врахувати, що найчастіше у підлітковому віці вагітність не планують, тому й дозволяють цей стан абортом, травмуючи емоційне, психічне та фізичне здоров'я.

ІПСШ

Відмітні симптоми - свербіж, часті виділення неприємного запаху, біль у ділянці промежини, біль унизу живота, висипання на шкірі тощо. Важливо пам'ятати, що що раніше буде звернення до лікаря, то швидше і краще пройде лікування. Хоча іноді з індивідуальних причин, інфекційний процес протікає мляво, зі змитою клінічною картиною. Це говорить про те, що якщо у дівчини є статеве життя, вона повинна проходити профілактичні огляди.

Методи запобігання небажаним подіям у статевій сфері:

 • За допомогою спілкування та розкриття теми сексуального життя, можна дати зрозуміти дівчині/юнакові, що в пубертатному періоді стриманість не завдає жодної шкоди.
 • Планування сім'ї
 • Контрацепція

Чудово, коли особини прекрасної статі та молоді люди відповідально ставляться до цієї теми. Безперечно, вибір засобів захисту має здійснюватися обома партнерами. На даний час є маса методів запобігання, найвищу актуальність мають бар'єрні (презервативи, сперміциди) і гормональні (пігулки, пластирі, вагінальні кільця) і т.д. Презервативи, як і сперміциди, можна використовувати без консультації фахівця, але особливість сперміцидів у тому, що самостійно їх застосовувати неефективно. Це додатковий метод застосування з презервативами або гормональними препаратами.

Гормональні препарати визнані найефективнішим засобом запобігання небажаній вагітност. Оскільки з даним видом контрацепції більше пов'язані дівчата, вони повинні бути обізнані в тому, що це індивідуальний підбір препарату і залежить від рівнів гормонів у крові. Висновок: немає для всіх препарату, є тільки особистий для Вас.

Існує думка, що гормональні препарати шкідливі та лише погіршують стан здоров'я. Завдяки постійному розвитку та вдосконаленню медицини були відкриті нові покоління, у яких значно знижена доза гормонів, а лікувальний ефект зберігається на високому рівні. До того ж відбувається не тільки "вирівнювання" гормонів до рівня норми, також відзначається лікувальний ефект - зменшується висип на обличчі і по тілу, регресує надмірне зростання волосся, зникає хворобливість під час місячних, коригується надмірна маса тіла.

Важливо! Краще визначитися з методом контрацепції, ніж робити аборт.

Щоб отримати конструктивну інформацію та розвіяти домисли щодо контрацепції, можна звернутися до гінеколога дитячого та підліткового віку. Після виконання 18 років консультацію надасть акушер-гінеколог.

Післяпологова контрацепція

Після виписки з пологового будинку у молодої матусі з'являється багато турбот по догляду за новонародженим. І в цей же період протягом 6 тижнів після пологів триває післяпологовий період, протягом якого відбувається процеси природного відновлення жіночих репродуктивних органів.
Хотіла б зауважити, що лікарі акушери – гінекологи рекомендують утриматися від статевого життя в період 6-8 тижнів після пологів і планувати наступну вагітність не менше ніж через 2 роки. Потрібно дати час організму відновитись після 9 місяців вагітності та періоду лактації.
Які ж методи контрацепції можна використовувати у період.

Метод лактаційної аменореї. Це природний метод контрацепції, заснований на відсутність овуляції в період виключно грудного вигодовування протягом перших 6 місяців. Цей метод на мій погляд не є надійним. Чому? Читайте у моїй наступній статті.
Що ж можна запропонувати як надійну контрацепцію після пологів?


Внутрішньоматкові засоби. До них відносяться різні види внутрішньоматкових спіралей – як немедикаментозних інертних, так і мідь-вмісних та гормон-вивільняючих. ВМС можуть безпечно вводитися та ефективно застосовуються через 6 місяців після пологів, за відсутності протипоказань.
Внутрішньоматкова гормональна система «Мірена» або «Джайдес» - поєднує в одному засобі переваги внутрішньоматкової спіралі та гормональної контрацепції. Контрацептивний ефект ґрунтується на місцевій дії гормону в порожнині матки, що забезпечує потрійний захист від небажаної вагітності за відсутності системного впливу на організм у цілому. Це збільшення в'язкості цервікального слизу, пригнічення росту ендометрію, а також придушення активності сперматозоїдів. Можливе введення через 6 тижнів після пологів. Необхідна консультація лікаря акушера-гінеколога. Даний метод не впливає на лактацію, зростання та розвиток дитини.

 • Оральні контрацептиви. Жінкам, що годують, рекомендується застосовувати таблетки, що містять тільки прогестаген (міні-пили), який не надає несприятливого впливу на лактацію, розвиток і здоров'я дитини. Перед застосуванням потрібна консультація гінеколога.
 • Комбіновані оральні контрацептиви (КОКи) не рекомендуються до застосування у жінок, що годують.
 • Бар'єрні методи можуть застосовуватися без обмежень, проте ефективність залежить насамперед від правильності застосування. Механічні (презервативи, цервікальні ковпачки, діафрагми) і сперміциди - хімічні агенти, що інактивують сперму в піхву і перешкоджають проникненню її в матку.

Головним недоліком цього методу є невисока, порівняно з гормональними та внутрішньоматковими контрацептивами, ефективність. Так, при постійному та правильному їх використанні ефективність становить 94%. Однак у 21% жінок, які постійно використовують цей метод протягом року, через помилки у застосуванні настає вагітність. Можливе також поєднання презервативів та діафрагми зі сперміцидами. Тоді ефективність збільшиться.

Стерилізація – високоефективний, але необоротний метод. Застосовується у випадках, коли жінка більше хоче мати дітей.

Невідкладна або посткоїтальна контрацепція

Невідкладна або посткоїтальна контрацепція – використання різних методів контрацепції ( КОК, ВМК, спеціальні таблетки для невідкладної контрацепції), у перші години після незахищеного  статевого контакту для того, щоб запобігти настанню непланованої вагітності.

Ефективність методу висока, якщо з моменту незахищеного статевого акту минуло не більше 72-120 годин. Чим раніше після статевого акту прийнята невідкладна контрацепція,  тим вища ефективність.

Висока ефективність методу невідкладної контрацепції досягається за рахунок введення доз гормонів, які значно перевищують дозу, що міститься у таблетках для циклічного прийому.

Механічним методом для посткоітальної контрацепції є введення ВМК (внутрішньоматкового контрацептиву), яке має здійснюватися не пізніше, ніж через 5 діб після незахищеного статевого контакту. Цей метод має більше обмежень ніж гормональна невідкладна контрацепція через високий ризик інфікування жінок .

Типи невідкладної контрацепції:

 • спеціальні таблетки для невідкладної контрацепції (ТНК);
 • комбіновані естроген-гестагенні (КОК);
 • внутрішньоматкові контрацептиви.

Відновлення фертильності:

Після використання невідкладної контрацепції фертильність відновлюється практично одразу.

Недоліки :

КОК ефективні ,якщо перша доза прийнята протягом 120 годин після незахищеного статевого акту;

КОК можуть викликати нудоту, блювання або біль у молочних залозах;

Перша доза ТНК прогестагенового ряду повинна бути прийнята протягом 72-96 годин після статевого контакту. 

ВМК  ефективний, коли вводиться протягом 5 днів після незахищеного статевого контакту і не повинно здійснюватись жінкам, які мають ризик зараження ЗПСШ, ВІЛ.

Показання до застосування невідкладної контрацепції:

 • незахищений ( без використання будь-якого протизаплідного методу) статевий акт;
 • у разі виявлення дефекту бар’єрних протизаплідних методів;
 • за умови порушення регулярності у прийомі гормональних таблеток)
 • запізнення введення чергової дози ДМПА(депо-медроксіпрогестерону ацетат);
 • випадіння ВМК.

При затримці менструації необхідно звернутися до лікаря для виключення непланованої вагітності.

З питань планування та ведення вагітності а також післяпологової контрацепції ви можете звернутися до Клініки Доктора Медведєва.

 Перелік використаної літератури: 

 1. https://www.uptodate.com/
 2. https://www.medscape.com/
 3. https://medlineplus.gov/
 4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

 

Повернутися до списку статей