м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом
Графік роботиСб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
Гірсутизм
Зайве волосся на тілі - ендокринологічна проблема чи косметична?
Краса та мода ставлять жінок у жорсткі рамки. У зовнішньому вигляді все має значення. Стан шкіри та волосся на тілі відіграють не останню роль. Переймаючись цим питанням молоді дівчата нерідко звертаються до ендокринолога, щоб визначитись чи є зайве волосся на їх тілі патологією і чи потрібно це негайно лікувати.
Отже, давайте розберемося де проходить межа між косметичною та медичною проблемами.
Надлишкове волосся на тілі жінки, що нагадує чоловіче, має темне забарвлення та жорстку структуру називається гірсутизмом. В ендокринології використовується шкала Феррімана-Голвея, за якою визначається ступінь оволосіння. За її допомогою оцінюють гормонально залежні ділянки тіла: зона над верхньою губою, підборіддя, груди, верхня та нижня частина живота (вище та нижче пупка), верхня та нижня частина спини, стегна, плечі. Пушкове та поодиноке темне жорстке волосся в цих місцях є фізіологічною нормою. За шкалою гірсутизму це в середньому становить до 10 балів. У жінок, що мають східні етнічні корені, варіант норми може мати відхилення у сторону більш вираженого оволосіння, що є спадково обумовленим. Така картина не потребує обстеження та медикаментозного лікування. Основний метод корекції - косметичний. Сучасна сфера косметології може запропонувати багато варіантів епіляції, в залежності від типу шкіри та кольору волосся.
Якщо ж оволосіння виходить за межі фізіологічної норми, то це може свідчити про наявність ендокринного захворювання. В такому випадку визначити обсяг досліджень та доцільність прийому препаратів може тільки лікар-ендокринолог.
Гірсутизм - це не хвороба, а симптом, який може мати спадкову природу, залежати від етнічної приналежності або бути однією з ознак ендокринних порушень в жіночому організмі. Говорячи про гірсутизм, ми маємо на увазі надмірне зростання термінального волосся в зонах, характерних для чоловічого типу оволосіння: над верхньою губою, в ділянці бакенбард, підборідді, грудях, верхній та нижній частинах живота, внутрішній поверхні стегон. Термінальне, остеве волосся - це темне, жорстке і довге волосся, на відміну від пушкових, м'яких, коротких і слабо забарвлених. Від гірсутизму необхідно відрізняти гіпертрихоз – підвищення загальної кількості волосся на тілі, що може бути спровоковано прийомом деяких медикаментів, нервовою анорексією.
Гінеколог-ендокринолог під час консультацій пацієнток зі скаргами на ріст волосся в небажаних місцях диференціює: ця проблема тільки косметична або вона поєднується з іншими симптомами (порушеннями менструального циклу, безпліддям, невиношуванням вагітностей). Тобто. за наявності у жінок гірсутизму не завжди "винні" гормони, тільки частина цих проявів є наслідком гормональних порушень - надлишку чоловічих статевих гормонів (андрогенів).
У малих кількостях андрогени синтезуються жіночим організмом і в нормі, проте їх надлишок свідчить про можливе захворювання ендокринної системи. Якщо ж поряд з гирсутными проявами є порушення менструального циклу, вугрі, себорея, випадання волосся на голові, а тим більше ознаки вірилізації ( огрубіння голосу, збільшення клітора, перерозподіл підшкірно жирового шару ) необхідно ретельне обстеження для виявлення патології енд.
План обстеження може включати ультразвукову діагностику. У вкрай поодиноких випадках потрібна МРТ надниркових залоз, яєчників, мозку, діагностична лапароскопія.
На консультативних прийомах ми часто спостерігаємо надмірне обстеження, що не має клінічного значення, у зв'язку з симптомом гірсутизму. Спектр досліджуваних гормонів крові та інших дорогих "кроків" повинен нести конкретну інформацію та розширюватися в міру пошуку проблеми. Тому раціональним буде отримати первинну консультацію гінеколога-ендокринолога і тільки після неї за виробленим алгоритмом проводити обстеження.
Важливо розуміти, що в результаті правильно проведеного обстеження гінеколог-ендокринолог не завжди стикається з лабораторною гіперандрогенією, навіть за наявності вираженого росту волосся в незвичайних для жінки місцях. Ці випадки звуться ідіопатичного гірсутизму.
Для оцінки виразності гірсутизму ми використовуємо шкалу Феррімана-Галвея, за якою гірсутне число понад 8 балів відповідає клінічно значущому гірсутизму. У таких ситуаціях необхідно провести диференціальний діагноз між надмірною секрецією андрогенів у яєчниках або надниркових залозах та підвищеною чутливістю волосяних фолікулів до нормального рівня гормонів у крові. Встановлено, що андрогени синтезуються у яєчниках і надниркових залозах, а й у інших тканинах організму: передусім надлишкова жирова тканина може бути " винуватцем " цієї делікатної проблеми.
Найчастіше виражений гірсутизм (більше 8 балів за шкалою) зустрічається при синдромі полікістозних яєчників (СПКЯ) - це випадки яєчникової гіперандрогенії. Діагноз характеризується порушеннями менструальної та дітородної функцій, дрібнокістозною структурою інсуліну, дисліпідемії. Рідше гірсутизм обумовлений підвищеним виробленням надниркових андрогенів при вродженій дисфункції кори надниркових залоз (ВДКН). Ще рідше причина гірсутизму – гіпотиреоз, гіперпролактинемія. Такі симптоми, як різке початок і швидке прогресування гірсутизму, припинення місячних, проблеми ваги, підвищення артеріального тиску, зміна зовнішності та тембру голосу підозрілі на андрогенпродукуючі пухлини яєчників або надниркових залоз, синдром/хвороба Іценка-Кушинга, акромегалію. Це досить рідкісна патологія та її лікування займаються лікарі ендокринологи, хірурги, онкологи.
Гінеколог-ендокринолог після виключення перелічених вище серйозних захворювань повинен обговорити з пацієнткою питання лікування захворювань жіночої статевої сфери і планування вагітності. Якщо вагітність неактуальна і немає протипоказань до прийому КОК, саме вони будуть препаратами першої лінії терапії. Переваги мають КОК з антиандрогенними ефектами. Лікування вимагає усвідомленості та терпіння,т.к. гірсутизм є лише одним із симптомів ендокринної гінекологічної патології. Зазвичай через 6 місяців такої терапії можна говорити про клінічний ефект щодо гірсутних проявів, але патогенетично обґрунтоване лікування зазвичай продовжується далі. Якщо жінка курить, має значний надлишок ваги, спадкову схильність до тромбозів або інші фактори серцево-судинного ризику - це протипоказання до прийому КОК і в цих випадках можливе лікування нестероїдними антиандрогенними препаратами з умовою надійної контрацепції.
Важливою є відмова від шкідливих звичок, модифікація способу життя, нормалізація маси тіла та обмінних процесів.
На щастя, більшість жінок на прийомі гінеколога-ендокринолога зі скаргами на косметичний дефект здорові у ендокринному аспекті. Але, якщо гірсутні прояви викликають у жінки дискомфорт, знижують якість життя, навіть за винятку гормональних проблем, лікування цього симптому може бути призначено. За погодженням з пацієнткою вибирається медикаментозна терапія, разом із дерматологом-косметологом - косметичні методи, чи його комбінації.
Правильне консультування та лікування є запорукою правильного діагнозу та якнайшвидшого вирішення делікатної проблеми гірсутизму. Будьте завжди здорові та щасливі!
Дбайте про своє здоров'я, тіло і красу та не займається самолікуванням!
Перелік використаної літератури:
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Про клініку
- Чому ми?
- Наші цінності
- Ліцензії
- Фотогалерея
- Керівництво
- Якого обрати лікаря?
- Вакансії
- Історія
- Партнери
- Відгуки
- Договір оферти
- Правила розпорядку
- Відеоспостереження
Прес-центр
Напрямки
Контакти
- м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
-
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
-
Підписка на новини