Гіпотиреоз та вагітність

Щитовидна залоза є одним із основних ендокринних органів людини, гормони щитовидної залози беруть участь практично у всіх процесах життєдіяльності. Відповідно, вони мають великий вплив і на репродуктивну функцію жінки. Нестача гормонів щитовидної (гіпотиреоз) може бути однією зі складових безпліддя або втрат вагітностей. А під час вагітності найважливішу роль гормони щитовидної залози матері беруть участь у формуванні органів та систем організму плода. У плода щитовидна залоза починає працювати з другого триместру. До цього на момент основного органогенезу плід повністю залежить від рівня гормонів щитовидної залози матері. Найбільш уразливими до нестачі тиреоїдних гормонів є центральна нервова система (головний мозок) та щитовидна залоза плода. Дефіцит гормонів у момент формування головного мозку може призвести до неправильного формування та функціонування центральних структур мозку та неправильної закладки щитовидної залози плода. Наслідок - порушення розумових здібностей, гіпотиреоз у дитини.

Щоб уникнути таких наслідків, потрібно на етапі планування вагітності перевіряти рівень гормонів щитоподібної залози. І якщо виявляються відхилення, вони повинні бути скориговані до настання вагітності. Якщо вагітність настала, а Ви ще не досліджували рівень гормонів щитовидної залози, то поспішіть це зробити чим раніше, тим краще. І варто звернути увагу на те, що в період вагітності змінюється діапазон нормальних значень для гормонів щитовидної залози. 

Хочемо розповісти Вам, що гіпотиреоз має дуже багато симптомів, які подібні до інших захворювань. Зараз мова пойде про так звані "маски гіпотиреоза"

Скарги на слабкість, втомлюваність, сонливість, сухість шкіри та випадіння волосся в теперішній час зустрічаються, можливо, у кожного. Що з цим робити? І до якого ж лікаря треба звертатися? Як лікар-ендокринолог хочу вам розповісти про так звані клінічні маски гіпотиреозу. Гіпотиреоз - це клінічний синдром, який розвивається внаслідок дефіциту гормонів щитоподібної залози. Основною проблемою клінічної (тобто за наявністю скарг) діагностики гіпотиреозу є відсутність специфічних (що зустрічаються тільки при гіпотиреозі) симптомів.

Дуже часто, особливо у жінок, на перший план виходять скарги з боку статевої системи. При гіпотиреозі можуть відбуватися різні порушення менструального циклу : від аменореї до дисфункціональних маткових кровотеч. Як у чоловіків, так і у жінок відбувається зниження лібідо, підвищення рівня пролактину, що може приводити до безпліддя. Це так звана гінекологічна маска.

Хронічні запори, жовчнокам'яна хвороба, зниження апетиту - це гастроентерологічна маска.

Біль у ділянці серця (частіше незначно виражений), рідше стенокардитичний, задишка при фізичному навантаженні, артеріальна гіпертензія, підвищення рівня холестерину - це кардіологічна маска.

Дерматологічна маска - випадіння волосся, сухість шкіри, плотні набряки.

Серед змін з боку нервової системи слід вказати на слабкість, втомлюваність, зниження пам’яті, сонливість, депресію.

Загальне зниження рівня основного обміну проявляється деякою схильністю пацієнтів з гіпотиреозом до надбавки ваги.

Таким чином, клінічна картина гіпотиреозу в цілому характеризується багатосимптомністю, але у окремих пацієнтів домінують скарги і симптоми з боку якоїсь однієї системи, у зв’язку з чим у пацієнта нерідко діагностують захворювання-маски.

Як же діагностувати гіпотиреоз? Треба здати кров на визначення рівня тиреотропного гормону (ТТГ).

Американська тиреоїдна асоціація рекомендує скринінгове (тобто без явних клінічних проявів) проведення визначення рівня тиреотропного гормону з ціллю оцінки функції щитоподібної залози кожні 5 років, починая з віку 35 років (Arch Intern Med. 2000;160:1573-1575). В першу чергу це стосується жінок, бо в них частіше розвивається гіпотиреоз ніж у чоловіків. У вагітних таке дослідження слід проводити якомога раніше. У пацієнтів старше 60 років - кожний рік.

Якщо у Вас виникли підозри на розвиток гіпотиреозу звертайтесь до ендокринолога Клініки доктора Медведєва.

Лікарі Клініки доктора Медведева 

Ми можемо запропонувати повне обстеження щитоподібної залози: УЗД, лабораторне обстеження, консультація ендокринолога, гінеколога та професора у разі необхідності.

 

Перелік використаної літератури: 

1.https://www.uptodate.com/
2. https://www.medscape.com/
3. https://medlineplus.gov/
4. https://www.webmd.com/
5
. Arch Intern Med. 2000;160:1573-1575

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Повернутися до списку статей