КОК

Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) - метод гормональної контрацепції у вигляді таблеток , що містять естрогеновий та прогестиновий компонент.

КОК приймаються жінками по всьому світі майже 60 років. Накопичилось багато питань з приводу використання цих препаратів. Комбіновані гормональні препарати включають естроген у вигляді етинілестрадіолу або естрадіолу валерату та прогестоген, різноманіття якого і додає препарату додаткові властивості, такі як антипроліферативний ефект, антиандрогенний ефект, що дозволяє використовувати їх для лікування ПМС, акне, аномальних маткових кровотеч, гірсутизма, СПКЯ. Які бувають комбіновані гормональні контрацептиви (далі КГК)?  Монофазні – доза гормонів не змінна в кожній таблетці, багатофазні- доза змінюється . Жінки часто питають ,як діє КГК, чи не шкодить це моєму ембріону? КГК блокують овуляцію, знижують виробку ЛГ,ФСГ гіпофізом, викликають зміни у слизової шийки матки, ендометрію, маткових трубах. Ефективність контрацепції при правильному  прийомі становить 99%, але при порушенні режиму використання  КГК спостерігалась незапланована вагітність майже у 9 %. Які існують режими використання  КГК? Перш за все прийом пігулок протягом 21 доби, 7 діб безгормонального інтервалу. Існують КГК зі зниженим безгормональним інтервалом. Індивідуальний режим прийому за призначенням лікаря можливий при деяких гінекологічних патологіях. По друге- трансдермальний пластир. По третє –вагінальне кільце, яке встановлюється на 21 добу. Після припинення використання контрацептивів фертильність швидко відновлюється. Рекомендують приймати гормональні контрацептиви до 49 років, під  контролем функції печінки та коагулограми. Слід пам’ятати, що прийом алкоголю та деяких препаратів зменшує ефективність КГК.

 

За правильного прийому ефективність КОК дуже висока: індекс Перля (коефіцієнт «невдач») - 0,3% і за типового використання - приблизно 3%.

КОК необхідно приймати кожен день приблизно в один час. Існують такі режими прийому:

  • 21+7 (21 днів прийому, 7 днів перерви)
  • 24+4 
  • Пролонговані режими:  42-126 днів прийому, 7 днів перерви

У дні перерви відбуваються маткові кровотечі (менструальноподібна реакція). 

Механізм дії

  • Пригнічення овуляції
  • Зміна характеристик ендометрію
  • Згущення і зміна властивостей цервікального слизу
  • Уповільнення перистальтики маткових труб

Переваги

Висока контрацептивна ефективність, швидке відновлення фертильності після припинення прийняття.

Сучасні контрацептиви мають деякі неконтрацептивні ефекти. Прийом КГК може зменшити прояви ПМС, акне, тяжких менструальних кровотеч, болі у період менструацій. Непереривний прийом КГК знижує ризик рецидиву ендометріоза після хірургічного лікування. Значно зменшуються ризик розвитку раку ендометрію і яєчників . Прийом КГК під час менопаузи є корисним для запобігання зниження щільності кісткової тканини. Роль гінеколога полягає в оцінці ризиків при призначенні комбінованої гормональної терапії, підбор препарату, режиму використання, корегуванні побічних ефектів, які можуть виникнути  при прийомі препарату, та надати всю необхідну інформацію з приводу використання комбінованої гормональної терапії. Приймати чи не приймати гормональні контрацептиви? Остаточний вибір за Вами, дорогі жінки.

Недоліки

КОК не захищають від ЗПСШ, таблетки необхідно приймати кожен день, мають побічні ефекти.

Побічні ефекти

З розвитком науки від появи КОК в 60-х роках до сьогодення високодозовані препарати (150 мкг) еволюціонували у таблетки з низькою дозою естрогену (10-20 мкг), зменшилась кількість,частота і важкість побічних ефектів.

Можливі побічні ефекти: міжменструальне кровомазання, чутливість грудних залоз, підвищений артеріальний тиск, головний біль, нудота, часті зміни настрою, підвищення/зниження лібідо. 

Протипоказання

✅Жінки віком >35 років, що курять
✅Артеріальна гіпертензія
✅Наявність деяких типів мігреней 
✅Історія, спадковість тромбозу, інсульту та хвороб серця, раку молочних залоз 
✅Хвороби печінки 
✅Тяжка стадія діабету 
✅Алергії на компоненти препарату 

Висновки

Комбіновані оральні контрацептиви - надійний та безпечний метод контрацепції, що, крім того, має ряд неконтрацептивних переваг. КОК призначається лише лікарем з урахуванням цілей, особливостей організму та протипоказань. 

Медведєва Надія Михайлівна

 Відповіді на запитання про оральні контрацептиви від досвідченого гінеколога-ендокринолога Овсюк Л.І.

Запитання від моїх пацієнток щодо використання гормональних контрацептивів дуже часті. Вони стосуються як ефективності та переносимості цих препаратів з метою запобігання небажаній вагітності, так і їх неконтрацептивної дії. У цьому повідомленні відповім на деякі з них.

Людмила, 28 років. Побоювання набрати вагу при прийомі гормональних контрацептивів. Чи існують обмеження щодо призначення КОК, якщо є надмірна маса тіла?
Це найчастіша причина сумнівів жінок під час вибору методу контрацепції. Доведено, що сучасні КОК (комбіновані оральні контрацептиви) з низькою дозою естрогенного компонента і гестагеном, що мають вибіркову дію практично не впливають на масу тіла. У випадках надмірної ваги у жінок лікарі уникають призначати КЗК, які негативно впливають на обмінні процеси.

Галина, 24 роки. Використовує 12 місяців КЗК. Коли відбудеться відновлення дітородної функції у разі відміни препарату під час планування вагітності?
Після скасування використання КОК функціонування яєчників відновлюється зазвичай через 1-2 місяці. Протягом першого року вагітніють 70-80% жінок.

Світлана, 26 років. Отримує КОК 1 місяць для лікування порушених гормонів. Коли варто чекати на ефект «лікування»?
Відхилення у показниках гормонального обстеження власними силами є приводом призначення цих препаратів. Контрацептиви часто призначаються для корекції деяких симптомів – рясних, болючих місячних, ПМС, висипань на обличчі та тілі у вигляді акне, надмірного росту волосся у невластивих жінкам місцях та інших. Не слід думати, що вони «вилікують» ваші власні гормони через 3, ні через 6-12 місяців застосування. Більше того, гінекологи можуть призначити курси прийому КЗК з терапевтичною метою тим жінкам, які при гормональному обстеженні не мають відхилень від нормальних показників.

Ірина, 23 роки. Приймає КОК 3 місяці з терапевтичною метою. Як можна оцінити ефективність препарату?
Оцінити ефективність терапії тим чи іншим препаратом КОК можна з усунення тих симптомів, які були причиною призначення таблеток. Не за якимись гормональними показниками. У процесі прийому контрацептиву і після закінчення його немає сенсу здавати аналіз крові на гормони і чекати, що в них відбулися зміни.

Надія, 43 роки. Бажає приймати КОК з метою запобігання вагітності. Чи можна у цьому віці розпочати прийом КОК?
Відповідно до рекомендацій ВООЗ (всесвітньої організації охорони здоров'я) гормональні контрацептиви можуть бути призначені до менопаузи та протягом одного року після неї. Але (!) у тому випадку, коли переваги від їхнього прийому переважують можливі ризики. Після 40 років жінки застосовують КОК під ретельним наглядом лікаря.

Влада, 18 років. У ході прийому КЗК відзначає погіршення стану шкіри у вигляді акне. Що робити?
У разі причинами акне можуть бути супутні захворювання чи склад КОК. Деякі оральні контрацептиви містять компонент, що має залишкову андрогенну активність, що може посилити протягом акне. У таких випадках лікар змінює КОК на препарат з антиандрогенною дією, що забезпечить позитивний вплив на шкіру.

Тетяна, 30 років. Запобігає вагітності гормональними таблетками 2 роки. Чи потрібно зробити перерву у прийомі?
При хорошій переносимості та необхідності продовження контрацепції перерв у прийомі таблеток робити не треба. КОК можна використовувати так довго, як потрібно. Перерви виправдані лише у виняткових випадках: перед операціями, при тривалій іммобілізації, загостренні деяких захворювань, появі міжменструальних кровотеч неясної причини.

Руслана, 33 роки. Чи можна розпочати прийом гормонального контрацептиву за наявності дифузної мастопатії?
Наявність доброякісної патології молочних залоз є протипоказанням до прийому контрацептивних таблеток. Більше того, в арсеналі лікаря є препарати, що зменшують нагрубання та болючість молочних залоз при їх використанні. Сучасні низькодозовані КОК не збільшують ризик розвитку раку молочної залози.

Лідія, 40 років. Протягом 5 років використовує КЗК. Чи нема ризику розвитку онкології при такому прийомі?
Доведено, що при тривалому прийомі КОК знижується ризик розвитку злоякісних новоутворень деяких локалізацій: раку яєчників, ендометрію та колоректального раку. Такий захисний ефект триває кілька років і після відміни препарату у разі його тривалого застосування.

Світлана, 39 років. Який метод контрацепції буде кращим з урахуванням куріння?
Жінці, що курить у віці старше 35 років, застосування КОК протипоказане через ризик розвитку тромботичних ускладнень. Ці ризики переважують користь прийому гормональних таблеток. Як альтернативу КОК я б запропонувала метод внутрішньоматкової контрацепції.

Важливо! Прийом гормональних контрацептивів має свої плюси та мінуси. Вибрати відповідний саме вам препарат непросто, необхідно врахувати багато факторів. Це завдання вирішується тільки спільними зусиллями зі спеціалістами.

Призначення КОК в режимі онлайн

До мене на онлайн-консультацію записалася жінка, яка планує приймати КОК ( комбіновані оральні контрацептиви ) з метою запобігання вагітності. Вона не може прийти на прийом в клініку, але результати деяких обстежень, в тому числі огляд гінеколога з цитологією, переслала мені для ознайомлення.

На які дані я повинна орієнтуватися при підборі їй КОК?

Вимір артеріального тиску – обов’язкова вимога і єдина сувора рекомендація перед призначенням гормональної контрацепції! Жінки з вихідною гіпертензією, які приймають КОК, мають підвищений ризик інсульту, інфаркту міокарда та захворювань периферичних артерій в порівнянні з тими , хто не приймає КОК. Якщо у пацієнтки виявлено систолічний тиск 160 мм рт ст і більше або діастолічний 100 мм рт ст і більше, то КОК рекомендувати не можна.

Часто прошу жінок, які планують приймати КОК, відповісти на питання анкети для виявлення у них факторів ризику тромбозів, пов’язаних з використанням КОК:

✅Чи були у Вас або найближчих родичів інсульти/інфаркти міокарду в молодому віці?
✅Чи є у Вас спадкова ( генетична ) схильність до тромбозів за результатами тестів?
✅Чи були у Вас випадки звичного невиношування вагітності і/або передчасних пологів, мертвонароджень?
✅Чи були у Вас тромбози вен нижніх кінцівок, тромбоемболії легеневої артерії раніше?
✅Чи визначалися періоди нерухомості ( хвороба, травма ) більше доби в останні 2 тижні?
✅Чи планується Вам найближчим часом хірургічне втручання?
✅Страждаєте в даний час або раніше перенесли злоякісне захворювання?

Якщо у жінки не виявлено факторів ризику тромбозів, то я не буду рекомендувати додаткове обстеження, а відразу прийму рішення про ту, чи іншу гормональну контрацепцію.

В разі позитивних відповідей на ці питання – запропоную жінці обстеження на очному прийомі в клініці, де у нас є всі можливості уточнюючої діагностики і підберу інший надійний метод запобігання  вагітності.

Безпека понад усе!

Лікар Клініки доктора Медведєва гінеколог-ендокринолог Овсюк Лариса Іванівна

Перелік використаної літератури: 

1. https://www.uptodate.com/
2. https://www.medscape.com/
3. https://medlineplus.gov/
4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей