м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом
Графік роботиСб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
Чи бувають місячні без овуляції?
Це питання часто чую від своїх пацієнток на консультативних прийомах. Поширена така думка, що наявність місячних дорівнює наявності овуляції, а відсутність овуляції (ановуляція) зустрічається тільки при серйозних порушеннях ритму менструацій.
Такі уявлення неправильні.
Менструальний цикл складається з чотирьох фаз, кожна з яких приводить у дію таку: менструація, фолікулярна, овуляторна та лютеїнова. У ході менструальної фази відбувається відшарування слизової оболонки матки (ендометрія) і це проявляється наявністю кров'янистих виділень із статевих шляхів протягом 2-7 днів. У фолікулярній фазі під дією гормонів у яєчнику починають розвиватися фолікули, один з яких домінує і на 12-15 день циклу його оболонка розривається, вивільняється зріла яйцеклітина, яка починає свій шлях матковою трубою в очікуванні запліднення. На місці овуляції в яєчнику формується жовте тіло, що виробляє крім естрогену багато гормону прогестерону, які готують матку до можливого настання вагітності. Ця четверта фаза циклу зветься лютеїновою (жовтого тіла). Така злагоджена робота характерна для здорових жінок дітородного віку.
У деяких випадках яйцеклітини у фолікулах не розвиваються або не можуть вийти з фолікулів, овуляції не відбувається, фаза жовтого тіла не настає, гормону прогестерону вкрай недостатньо – такі цикли називаються ановуляторними. При цьому місячні можуть приходити зі стабільною періодичністю (через 24-35 днів) за рахунок зниження рівня гормонів.
Менструації без овуляції можуть зустрічатися у здорових жінок: у періоді статевого дозрівання, перед менопаузою, при годівлі дитини грудьми. Це фізіологічна ановуляція і вона потребує лікування.
Іноді відсутність овуляції обумовлена дією тимчасових факторів: стресом, емоційними та фізичними навантаженнями, хворобами, прийомом деяких лікарських засобів. У цих випадках припинення дії фактора овуляторні менструальні цикли відновлюються самостійно.
Але якщо менструації без овуляції повторюються з циклу в цикл, носять хронічний характер - це патологічна ановуляція і її основі лежить те чи інше порушення функціонування жіночого організму.
Найчастішими причинами патологічної ановуляції є такі стани:
✅дисфункція центральної нервової системи
✅синдром полікістозних яєчників та інші гіперандрогенні стани
✅гіперпролактинемічний синдром
✅патологія щитовидної залози
✅хвороби печінки
✅передчасна менопауза (до 40 років)
✅хронічні запальні процеси статевої сфери
✅аутоімунні захворювання
✅тривалі надлишкові фізичні навантаження
✅екстремальні дієти та дефіцит ваги
✅ожиріння
✅хронічні стреси та психічна патологія
✅прийом деяких лікарських засобів
Хронічна ановуляція – найчастіша причина жіночої безплідності!
Але, навіть якщо жінка не планує вагітність, відсутність у неї регулярної овуляції може призвести до надмірного розростання ендометрію - гіперпластичних процесів і маткових кровотеч. В етіології розвитку таких захворювань, як міоми, кісти яєчників, ендометріоз, мастопатії, деяких онкопроцесів лежать порушення процесу овуляції.
Розпізнати ановуляцію на тлі регулярних менструацій без спеціальних досліджень складно: будь-яких помітних для жінки симптомів може і не бути. Найчастішими приводами звернень до лікаря гінеколога в цих випадках є неможливість завагітніти та зміна характеру менструацій.
На прийомі гінеколог розпитає пацієнтку про спосіб життя, спадковість, шкідливі звички, перенесені захворювання та лікувальні заходи, визначить індекс маси тіла. Для уточнення діагнозу потрібно буде здати аналіз крові на гормони. Найбільш надійну інформацію лікар отримає в ході ультразвукової фолікулометрії (вивченні росту та трансформації фолікулів) та вимірювання слизової оболонки матки. У деяких випадках буде потрібно гістологічне дослідження ендометрію.
У домашніх умовах перевірити наявність овуляції можна за допомогою аптечних експрес-тестів, які показують рівень гормону ЛГ у сечі. Проте інтерпретувати результати їх не завжди просто (так, при синдромі полікістозних яєчників рівень ЛГ підвищений постійно). Малоінформативним на сьогоднішній день вважається дослідження базальної температури тіла, тому що не виключається вплив зовнішніх факторів (порушень сну, прийому алкоголю, різний час вимірювань).
Отже, регулярні менструальні цикли не завжди свідчать про овуляцію, що відбувається.
Багато факторів можуть впливати на здоров'я жінки і призводити до порушення цих циклічних процесів. Хронічне відсутність овуляцій - причина неможливості настання вагітності та розвитку низки захворювань як репродуктивної сфери, і патології інших органів прокуратури та систем.В сучасних умовах ановуляція - не вирок, а привід для всебічного обстеження, виявлення причини і коректної терапії. Лікувати хронічну ановуляцію треба в клініках, що спеціалізуються на реабілітації репродуктивної функції жінок.
Гінекологи нашого медичного центру уважно, відповідально та професійно сприймуть вирішення будь-яких питань жіночого здоров'я, включаючи овуляторні порушення. Клініка має усі можливості точної діагностики порушень овуляторного процесу: вивчення гормонального профілю, ультразвукових досліджень, а також офісної гістероскопії, в ході якої візуалізується внутрішня оболонка матки і є можливість пайпель-біопсії ендометрію для отримання гістологічного підтвердження діагнозу.
Ми завжди готові до вирішення найскладніших діагностичних та лікувальних завдань!
Бажаємо вам здоров'я та сімейного благополуччя!
Гінеколог-ендокринолог Клініки лікаря Овсюк Лариса Іванівна
Перелік використаної літератури:
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Про клініку
- Чому ми?
- Наші цінності
- Ліцензії
- Фотогалерея
- Керівництво
- Якого обрати лікаря?
- Вакансії
- Історія
- Партнери
- Відгуки
- Договір оферти
- Правила розпорядку
- Відеоспостереження
Прес-центр
Напрямки
Контакти
- м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
-
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
-
Підписка на новини