Спермограма розширена

Як відомо, останнім часом, частка чоловічого фактора безпліддя складає близько 50%. Чоловіче безпліддя може бути викликане кількома основними причинами:

  • Проблема з гіпоталамусом або гіпофізом, яка призводить до низької виробленні ЛГ і ФСГ (і слабкою стимуляції яєчок для вироблення тестостерону і сперматозоїдів).
  • Проблема в яєчках, яка призводить до зниження вироблення сперми (це найбільш часта причина чоловічого безпліддя).
  • Проблеми зі спермою з яєчок, що потрапляє в сім'яну рідину і виходить з організму при еякуляції.

У деяких випадках лікарі не можуть знайти конкретну причину безпліддя. Для фертильності у чоловіків потрібно нормальне функціонування гіпоталамуса, гіпофіза і яєчок. Отже, до безпліддя може привести безліч різних станів. Оцінка чоловічого безпліддя може вказати на першопричину, яка може допомогти в лікуванні. Медичний працівник зазвичай починає зі збору анамнезу, медичного огляду та аналізу сперми. Можуть знадобитися і інші тести. Лабораторні дослідження - аналіз сперми (спермограма) є центральною частиною оцінки чоловічого безпліддя.

Якщо первинний аналіз сперми відхиляється від норми, лікар часто може вимагати додаткової проби. Найкраще зробити це через один-два тижні. Спермограма - це основний аналіз, який дає нам можливість проаналізувати якісний і кількісний склад еякуляту. Проводимо згідно з останніми рекомендаціями ВООЗ, 2010 року. Для оцінки фертильності, основними показниками, які аналізуються при мікроскопії є: Концентрація сперматозоїдів. Згідно останніх рекомендацій ВООЗ, нормою вважається концентрація 15 і вище мільйонів сперматозоїдів в 1 мілілітрі сперми. Рухливість сперматозоїдів.

Виділяють 3 групи сперматозоїдів по рухливості: - прогресивно рухливі сперматозоїди; - непрогрессивное рухливі сперматозоїди; - нерухомі сперматозоїди. Найважливішою для природного запліднення групою є прогресивно рухливі сперматозоїди, напрямок руху яких прямолінійний. Саме ці сперматозоїди першими добираються до маткових труб, де і відбувається запліднення. Згідно норм ВООЗ, відсоток прогресивно рухливих сперматозоїдів повинен становити 32% і вище.

Морфологія сперматозоїдів. Тобто оцінка будови сперматозоїдів. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, відсоток морфологічно нормальних сперматозоїдів повинен бути 4% і вище. Це означає, що на 100 сперматозоїдів в нормі повинно бути не менше 4-х сперматозоїдів без аномалій будови головки, шийки і хвоста. Зниження будь-якого з показників, або зниження декількох показників одночасно, говорить про наявність чоловічого фактору безпліддя.

При аналізі спермограми ми стандартно використовуємо тест LeucoScreen. Це тест для визначення вмісту лейкоцитів в спермі. У клітинному складі еякулята лейкоцити і незрілі статеві клітини об'єднують в один тип і називають округлими клітинами. При мікроскопії еякуляту дуже важко диференціювати їх між собою. Ці типи клітин можна більш точно ідентифікувати і класифікувати за допомогою забарвлення на Пероксидазну активність. Тест LeucoScreen заснований на цьому методі. Наявність лейкоцитів в еякуляті та їх визначення є важливим діагностичним критерієм. Присутність надмірної кількості лейкоцитів в еякуляті може свідчити про наявність інфекції репродуктивного тракту. 

Також для виявлення можливих захворювань статевої системи важливимі є такі показники, як: обсяг еякуляту, час розрідження, в'язкість, наявність слизу, наявність лейкоцітів, еритроцитів, клітін епітелію. Ось чому спермограма є необхідним дослідженням на етапі обстеження безплідної пари, або пари в процесі планування вагітності, або чоловіків з метою виявлення можливих захворювань статевої системи. Чоловік повинен уникати еякуляції (сексу і мастурбації) протягом двох-семи днів, перш ніж здати зразок сперми.

В ідеалі зразок слід збирати в кабінеті лікаря після мастурбації; якщо це неможливо, чоловік може взяти зразок  в стерильному лабораторному контейнері або презервативі, що не містить хімікатів. Зразок слід доставити в лабораторію протягом однієї години після забору.

Максимальне обстеження еякуляту включає наступні тести: - спермограма; - MAR-тест (визначення антиспермальних антитіл класів IgA і IgG); - визначення рівня фрагментації ДНК сперматозоїдів; - визначення функціональної здатності сперматозоїдів (НВА-тест). У Клініці доктора Медведева ці дослідження проводяться на експертному рівні з використанням високоякісного обладнання та реактивів. У нас в клініці є оідних з кращих мікроскопів для цих завдань - Leica ICC50E, а дослідження виконує досвідчений фахівець-ембріолог.

Так очима ембріолога аналізується кількісний склад еякуляту. Тобто, в спеціалізованій камері для підрахунку сперматозоїдів (камера Маклера), ембріолог проводить підрахунок кількості сперматозоїдів в 1 мілілітрі еякуляту. За критеріями ВООЗ їх має бути 15 млн в 1 мл і вище. Якщо концентрація сперматозоїдів нижче 15 млн в мл, це називається олигозооспермия.

Також підраховуються сперматозоїди за категоріями рухливості: прогресивно-рухливі сперматозоїди (їх за критеріями ВООЗ має бути 32% і вище); непрогрессивное рухомі та нерухомі сперматозоїди. Якщо відсоток прогресивно рухливих сперматозоїдів нижче 32%, це називається астенозооспермия. Також в камері Маклера, або на склі аналізується наявність склеювання рухливих сперматозоїдів (аглютинації) і нерухомих сперматозоїдів (агрегація), наявність круглих клітин, еритроцитів, зерен ліпідів, кристалів Бехтера, клітин сперматогенезу.

 

Якісний склад сперматозоїдів аналізується після спеціальної фарбування, і виглядає ось так.

Аналіз проводиться за критеріями Крюгера. Аналізується будова (морфологія) головки, шийки і хвоста сперматозоїдів. За останніми рекомендаціями ВООЗ, морфологічно нормальних сперматозоїдів має бути 4% і вище. У ситуаціях, коли відсоток нерухомих сперматозоїдів складає більше 58%, ми проводимо визначення відсотка живих і мертвих форм сперматозоїдів. Шляхом спеціального фарбування, головки мертвих сперматозоїдів фарбуються в рожевий колір. Головки живих сперматозоїдів не фарбується.

На очному прийомі ми допоможемо Вам вибрати ті методи діагностики і лікування, які дійсно необхідні, максимально безпечні та ефективні у Вашому випадку.

Будьте щасливі і здорові!

 

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube