Профілактика тромбозу глибоких вен під час подорожей

Сучасне життя складно уявити без різноманітних транспортних засобів, які дають змогу досить швидко переміщатися на величезні відстані, пізнавати навколишній світ. При цьому малорухливий спосіб життя, тривале перебування в положенні сидячи незмінно пов'язані з цілим рядом небажаних наслідків, одним з яких є тромбоз глибоких вен та його ускладнення.

Отже, давайте розберемося що таке тромбоз глибоких вен, наскільки він небезпечний і ймовірний у здорових осіб та пацієнтів із тими чи іншими станами чи захворюваннями, розглянемо деякі прості методи профілактики.

Тромбоз глибоких вен (ТГВ) – це утворення кров'яного згустку – тромба – у глибоких венах, що проходять через литкові м'язи та м'язи стегна. Безумовно, найбільшу косметичну проблему для сучасних жінок становлять поверхневі вени, які з'являються на найпомітніших, «незручних» місцях, особливо під час вагітності, і змушують змінити спідницю на штани та сховати всю природну красу під шар непрозорого одягу. Сучасна естетична хірургія допомагає боротися із подібними косметичними проблемами. Однак, найбільшу загрозу життю та здоров'ю становить утворення кров'яних згустків саме у глибоких венах. Тромб залишається фіксованим до стінки вени, і за сприятливих умов може розчинятися під впливом захисних систем організму, які активуються одномоментно з утворенням згустку. За несприятливих умов можливе подальше збільшення тромбу у розмірах з порушенням відтоку крові від кінцівки та фрагментація тромбу. Порушення венозного відтоку, як правило, виявляються дискомфортом у нозі у поєднанні з набряком, які зберігаються протягом тривалого часу та потребують постійного лікування. Частини, що відокремилися від згустку, так звані емболи, переміщаються по кровоносній системі і можуть частково або повністю перекривати просвіт судин у легень, призводячи до розвитку тромбоемболії легеневої артерії (ТЕЛА) – важкого і часто смертельного ускладнення.

Одним із факторів, що підвищують ризик ТГВ є тривалі (більше чотирьох годин) авіаперельоти, поїздки на автомобілі, автобусі, поїзді. Нерухоме або малорухливе перебування в стиснених умовах і положенні сидячи призводить до уповільнення струму крові. Більше крові збирається у ногах, коли вони звисають, і ймовірність утворення згустку підвищується. За даними дослідників у переважній більшості мандрівників проблем не виникає, і на 4656 рейсів, які тривають чотири години і більше, реєструється один випадок ТГВ. Зовсім інша ситуація з особами, які мають фактори, що підвищують ймовірність утворення тромбів, а саме:

✅вагітність, післяпологовий період,
✅раніше перенесені ТГВ та/або ТЕЛА за відсутності спеціального лікування,
✅прийом протизаплідних гормональних таблеток, пластирів або кілець та замісна гормональна терапія,
✅ожиріння,
✅наявність варикозно розширених підшкірних вен з ознаками запалення,
✅наявність близького родича, який мав ТГВ/ТЕЛА,
✅дуже високе або дуже низьке зростання,
✅зламана нога в гіпсовій пов'язці,
✅встановлені захворювання серця (недавній інфаркт міокарда або неконтрольована серцева недостатність) або нещодавно перенесене серйозне гостре
✅захворювання (пневмонія тощо).
✅перенесена операція під загальним наркозом, тривалістю понад 30 хвилин протягом двох попередніх місяців,
✅діагностоване онкологічне захворювання,
✅порушення згортання крові (тромбофілії).

Слід пам'ятати, що навіть якщо у вас є один із перших дев'яти факторів помірного ризику, ймовірність розвитку ТГВ після поїздки досі мала. Однак є сенс спробувати зменшити навіть цей невеликий ризик, якщо це можливо. За наявності одного фактора високого ризику з останніх трьох – необхідне звернення за порадою до фахівця.

Існує кілька простих загальних порад для зменшення ризику розвитку ТГВ при тривалих подорожах (більше 4-6 годин):

✅уникайте тривалого перебування в одній позі, використовуйте всі можливості, щоб підвестися, щоб розім'яти ноги, коли у вашій подорожі є зупинки;
✅одягайте вільний одяг, що не сковує ваші рухи;
✅регулярно тренуйте м'язи гомілки та стопи, а саме: кожні півгодини згинайте та випрямляйте ноги, ступні та пальці ніг; періодично притискайте ступні ніг до
✅підлоги або підставки для ніг; залишайте якнайбільше місця перед вами, щоб ваші ноги рухалися і уникайте речей під сидінням перед собою, відкидайте сидіння, де це можливо;
✅пийте достатню кількість води, щоб уникнути нестачі рідини в організмі (зневоднення);
✅не пийте занадто багато алкоголю (алкоголь може викликати зневоднення та нерухомість) і не приймайте снодійні таблетки;
✅прогуляйтеся відразу після поїздки, щоб покращити циркуляцію крові;
✅зверніться за невідкладною медичною допомогою при розвитку хворобливого набряку обох або особливо однієї ноги, та/або при проблемах з диханням (легка безболісна набряклість стоп та гомілковостопних суглобів часто зустрічається після довгої подорожі та не є проявом ТГВ);
✅після заміни кульшового або колінного суглоба перельоти на далекі відстані необхідно відкласти на строк не менше трьох місяців.

Одним із профілактичних засобів за наявності факторів помірного та високого ризику є еластичні компресійні панчохи, які у поєднанні з регулярними вправами при тривалих подорожах допомагають зменшити застій крові в ногах та запобігти розвитку ТГВ. Компресійний трикотаж зараз доступний для придбання. Перед покупкою та використанням слід обов'язково переконатись у відсутності патології артерій нижніх кінцівок. Неправильний підбір трикотажу, медичні протипоказання лише посилять проблему. Оцінка проводиться під час проведення Доплер-ультразвукового дослідження артерій та вен нижніх кінцівок. Однак, існує більш дешевий, простий, швидкий метод оцінки стану артерій - підрахунок кістково-плечового індексу (ЛПІ), який враховує артеріальний тиск на верхніх та нижніх кінцівках. Тиск вимірюється за допомогою сфігмоманометра та портативного Допплера. Після отримання результату можливо підтвердити відсутність патології артерій та можливість використання компресійного трикотажу, а також у разі зниження показника своєчасно направити на поглиблене обстеження та консультацію хірурга/судинного хірурга. Визначення ЛПІ проводиться у «Клініці доктора Медведєва» з наступною консультацією спеціаліста.

За наявності факторів високого ризику рекомендується відкласти тривалі подорожі. Якщо немає можливості відкласти переліт/поїздку, необхідно звернутися до лікаря та розробити індивідуальну стратегію профілактики ускладнень, пов'язаних з ТГВ. Своєчасні профілактичні заходи дозволять вам незалежно від супутніх станів, насолодитися відпочинком, отримати позитивні емоції, знання, досвід і, при цьому, уникнути проблем зі здоров'ям. «Клініка доктора Медведева» завжди рада та готова вам допомогти!

Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей