Захворювання щитоподібної залози

Щитоподібна залоза – це залоза у формі метелика в передній частині шиї. Його основною функцією є вироблення гормонів трийодтироніну (Т3) і тироксину (Т4). Ці гормони беруть участь в обміні речовин, а також регулюють практично кожен процес в організмі - дихання, прийом їжі, сон, рух, а також процеси у внутрішніх органах - від серцебиття до роботи репродуктивної системи. Зміна функції щитовидної залози відіграє важливу роль у старінні організму.

Зміст

Порушення функції щитоподібної залози

Порушення структури щитоподібної залози

Всю патологію щитовидної залози умовно можна поділити на порушення її структури та порушення її функції.

При порушенні функції щитовидної залози (при нестачі гормонів – гіпотиреоз, при надлишку – тиреотоксикоз), з'являються скарги, які є недостатньо специфічними. Тому у багатьох пацієнтів протягом тривалого часу зміни функції щитовидної залози залишаються недіагностованими і розцінюються як прояви інших станів, таких як депресія або клімактеричний синдром.

Разом з тим слід пам'ятати, що порушення функції щитовидної залози досить просто діагностувати — для цього достатньо визначити рівень тиреотропного гормону (ТТГ) та тиреоїдних гормонів у крові (Т4 та Т3).

Американська тиреоїдологічна асоціація рекомендує скринінгове (тобто без особливих показань у осіб без будь-яких клінічних проявів) проведення визначення рівня тиреотропного гормону - ТТГ з метою оцінки функції щитовидної залози кожні 5 років, починаючи з віку 35 років (Arch Intern Med. 200; :1573-1575).

Насамперед ця рекомендація стосується жінок, адже поширеність порушення функції щитовидної залози у них зустрічаються майже в 10 разів частіше, ніж у чоловіків. У вагітних таке дослідження повинно проводитися якомога раніше (на етапі планування або до 8 тижнів вагітності). У пацієнтів віком від 60 років – щорічно.

Якщо у Вас виникли питання або Ви підозрюєте порушення функції щитовидної залози, зверніться до нашого ендокринолога. Методи лікування щитовидної залози досить прості, добре вивчені та високоефективні.

Структурні зміни щитоподібної залози можна виявити за допомогою сучасного та безпечного методу - УЗД.

Вузли більшого розміру можуть виявлятися при пальпації та відчуватися пацієнтом, можлива поява осиплості голосу, порушень дихання і ковтання. Але невеликі вузли (до 1-2 см) часто не проявляються клінічно.

В сучасних умовах не треба чекати появи симптомів, бо УЗД є доступним, безпечним та ефективним методом виявлення патології щитоподібної залози. УЗД дозволяє виявляти вузли розміром від 2-3 мм, оцінювати їх форму і контури, внутрішню структуру, кровопостачання. Використовуючи міжнародну систему аналізу вузлових утворень ACR TI-RADS лікар УЗД може припустити вірогідність злоякісної природи утворення та надати рекомендації щодо подальшої тактики – чи достатньо лише спостереження, або потрібна тонкоголкова біопсія (діагностична процедура, яку застосовують для гістологічної оцінки підозрілих новоутворень).

В сучасних умовах не треба чекати появи симптомів, бо УЗД є доступним, безпечним та ефективним методом виявлення патології щитоподібної залози.

При виявленні у пацієнта вузлів щитоподібної залози обов’язково потрібна консультація лікаря ендокринолога, необхідно виконати дослідження крові на гормони.

Лікар ендокринолог, к.м.н., Куликова Олена Михайлівна

Перелік використаної літератури: 

1. https://www.uptodate.com/
2. https://www.medscape.com/
3. https://medlineplus.gov/
4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

 
Повернутися до списку статей