Операції з відновлення прохідності маткових труб

Фалопієві (маткові) труби відіграють найважливішу роль у репродуктивній функції жінки, забезпечуючи транспорт сперматозоїдів, процес запліднення та транспортування заплідненої яйцеклітини назад у порожнину матки. Тобто, маткова труба відіграє не першу роль у настанні вагітності, але і не другу. Схематично функція маткової труби представлена на малюнку нижче.
 
 
Довжина маткової труби залежить від індивідуальних особливостей організму, в середньому вона становить 10-12 см. Нерідко можна зустріти аномальне розташування маткових труб та їх недорозвинення, що у більшості випадків призводить до безпліддя. Однак, найчастіші придбані причини трубної безплідності, такі як наслідки інфекцій, насамперед, хламідіозу, що відноситься до захворювань, що передаються статевим шляхом і ендометріоз, який призводять до спайкового (злукового) процесу і, у ряді випадків, незворотних змін маткових труб. На малюнку нижче - типовий злуковий процес в ділянці яєчника та маткової труби.
 
 
✅Захворювання маткових труб ідентифікуються у до 30% пар, що проходять обстеження з приводу безпліддя. На відміну від ЕКЗ (екстракорпорального запліднгення), показники успішності для більшості операцій по відновленню маткових труб залишаються відносно постійними протягом тривалого  інтервалу часу і не перевищують 20% успішних вагітностей у більшості випадків.
 
✅З урахуванням значного прогресу допоміжні репродуктивні технології (ДРТ) стали методом лікування першого вибору для багатьох типів патології маткових труб, особливо для сімейних пар із кількома причинами безпліддя. Перед ЕКЗ при наявності такої патології, як гідросальпінкс, ми видаляємо труби, оскільки це значно покращує результати ДРТ.
 
✅Чому не завжди можливо "відновити трубу" хірургічним методом? Пов'язано це з тим, що ми оперуємо на "макро" рівні, тоді як мікроскопічна патологія, часто незворотна, залишається за межами наших можливостей. Наприклад, таке явище, як дециліація - втрата війок мерехтливого епітелія мактової труби (малюнок нижче з його нормальною будовою - електронна мікроскопія). Втрата війок призводить до порушенню трансворта заплідненої яйцеклітини в матки, зо є причиною безпліддя або трубної (ектопічної) вагітності.
 
Хірургія, однак, залишається однією з опцій для сімейних пар з етичними, релігійними або фінансовими факторами, пов'язаними з процесами штучного запліднення, а також з патологією, що однозначно потребує оперативного лікування, такої як гідросальпінкс.
 
При відновленні прохідності маткових труб ключовим моментом є інформація про рівень, на якому відбувається закупорка (оклюзія) маткових труб. Для уточнення цієї інформації іноді необхідно перед лапароскопією зробити рентгенконтрастне дослідження - гістеросальпінгографію (ГСГ) або ультразвукове обстеження - соногістеросальпінгоскопію (ехо-ГСГ).
 
 
На сучасному етапі лапароскопічний доступ дозволяє провести найбільш якісний огляд органів малого тазу та черевної порожнини, що вкрай важливо для репродуктивної хірургії – у жінок, які бажають зберегти чи відновити фертильність. Лапароскопія є ідеальним доступом для лікування ендометріозу, спайкового (злукового) процесу, оцінки прохідності маткових труб. За рахунок значного збільшення процедура виконується делікатніше, з мінімальним травматизмом.
 
Фімбріопластика (фімбріолізис) або неосальпінгостомія
 
Фімбріолізисом називають відновлення зліплих фімбрій або фімозу воронки маткової труби. Фімбріопластика (неосальпінгостомія) включає відновлення прохідності повністю закупореної маткової труби (гідросальпінкса). 
 
Суть операції полягає в хрестоподібному розсіченні маткової труби в місці, де раніше розташовувався зовнішній отвір (воронка) і подальшому формуванні "неофімбрій" за допомогою біполярної точкової коагуляції або (зараз краще) підшивання фімбрій за допомогою найтонших ниток. Ми надаємо перевагу останньому варіанту. На рисукнку нижче неосальпінгостомія з використанням шовного матеріалу, праворуч - реальна маткова труба під час операції з перевіреною прохідністю за допомогою метиленового синього (хромолапароскопія).
 
 
 
Результати даних операцій зворотньо пропорційні ступеню тяжкості захворювання маткових труб. У разі легкої форми захворювання, що характеризується гідросальпінксом діаметром менше 15 мм з не дуже вираженим спайковим процесом, наявністю збережених фімбрій, показники вагітності наближаються до 80%. При важкій формі захворювання, яка характеризується великими гідросальпінксами, що перевищують 30 мм в діаметрі з щільними спайками, що добре кровопостачаються і без видимих ​​фімбрій, показники настання вагітності не перевищують 10%-15%. Також важливими параметрами є характеристика слизової труби (погана ознака - бліда слизова оболонка, не виражена "зернистість" та "складчастість"), а також товщина стінки труби - іноді гідросальпінкс зовсім невеликої товщини, але стінка труби "хрящеподібна", що є вкрай несприятливою ознакою, що свідчить про тотальне ураження стінки труби. За наявності сукупності несприятливих ознак прогноз дуже поганий і таким пацієнткам рекомендується тубектомія з наступним ЕКЗ.
Тубектомія більш ніж у 3 рази покращує результати ДРТ, тому абсолютно необхідна пацієнткам із безпліддям та незворотними змінами маткових труб
Слід пам'ятати, що у таких пацієнток зберігається стабільно високий ризик позаматкової вагітності, який зростає зі збільшенням ступеня змін у маткових трубах і становить від 5 до 12%.
 
Реанастомоз маткових труб

При непрохідності маткових труб ближче до місця переходу в матку (перешийок маткової труби) робиться реанастомозо маткових труб. Часто непрохідність в цьому відділи пов'язана з перенесеною процедурою хірургічної стерилізації. Близько 1% жінок, яким було виконано добровільну хірургічну стерилізацію, пізніше потребуватиме відновлення прохідності маткових труб (а 7% жалкують про стерилізацію). 
 
Успішність процедури реанастомозу залежить від методики, яка застосовувалася під час хірургічної стерилізації. Зараз стають все більш популярними надійні операції з повним видаленням маткових труб, що знижує ризик раку яєчника у майбутньому та є додатковою перевагою. Природно, що після тубектомії неможливо говорити про будь-яку відновлюючу операцію органу, якого вже немає. Крім того, операції з видаленням великого сегмента маткових труб також мають несприятливий для реанастомозу прогноз. Визначитись з тим наскільки ймовірним успіх реанастомозу маткових труб можна на підставі відомих даних про методику хірургічної стерилізації, що використовувалась, іноді даних ГСГ та діагностичної лапароскопії. На малюнку нижче представлена суть операції.
 
Операція реанастомоз маткової труби вважається відносно складною та досить тривалою лапароскопічною процедурою, оскільки вимагає дуже точних рухів, мінімального використання хірургічних енергій, уміння накладати лапароскопічний шов голками та нитками малих розмірів (6-0). Успішність таких операцій за даними різних зарубіжних авторів варіює та становить 25-50% для народження дітей, 2-7% для позаматкової вагітності. Використання реанастомозу маткових труб у жінок старше віку 40 є спірним. Такі жінки народжують після такої успішної операції не більше ніж у 14% випадків, а старше 43 років не народжують взагалі. Таким чином, реанастомоз – хірургія для молодих пацієнток після хірургічної стерилізації з незначною травматизацією маткових труб, які не налаштовані робити ЕКЗ.
 
Ретроградна тубарна реканалізація
 
В останні роки накопичилося досить багато даних про те, що проксимальна трубна оклюзія також відіграє важливу роль у жіночому безплідді, зустрічаючись у більш ніж 10% жінок із трубним фактором безплідності. На рентгенівському знімку така оклюзія виглядає як відсутність маткової труби – контрастна речовина не проходить за межі порожнини матки.
 
 
Рутинним виходом при проксимальній трубній обструкції на сьогоднішній день є ЕКЗ. Чи є інший вихід у цій ситуації? В останні роки завдяки появі спеціальних одноразових катетерів, а також удосконаленню ендоскопічних методик з'явилася нова процедура – ретроградна тубарна реканалізація (катетеризація).
 
Суть цієї процедури у тому, що під час лапароскопії одночасно проводиться гістероскопія. Через вічко заблокованої маткової труби проводиться спеціальний трикомпонентний катетер спеціально створений для ретроградної трубної катетеризації.
 
 
Процес проведення катетера контролюється лапароскопічно з боку черевної порожнини. Після успішного проходження звуження маткової труби, труба промивається фізіологічним розчином. Після чого катетер витягується і проводиться перевірка прохідності труби шляхом введення підфарбованого стерильного фізрозчину у порожнину матки.
 
 
Ефективність процедури становить 10-40% вагітностей протягом року після процедури, що робить ретроградну трубну реканалізацію альтернативою ЕКЗ для деяких пацієнток.

Протипоказання для органозберігаючих операцій на маткових трубах:

✅Важкі ураження маткових труб
✅Вже була операція на маткових трубах раніше
✅Наявність гострого запального процесу
✅Туберкульоз маткових труб
✅Поєднані причини безпліддя - низький фолікулярний резерв, чоловічий фактор
Роль реконструктивної хірургії на маткових трубах обмежена у жінок старшого репродуктивного віку (40 років і більше). У жінок, за наявності гідросальпінкса, виконується тубетомія і потім ЕКО. Якщо гідросальпінксу немає – одразу ЕКЗ.
 
Метод и знеболювання: виключно загальне знеболювання з ШВЛ
 
Тривалість перебування у лікарні:  0-1 дні
 
Які ускладнення можливі при лапароскопічних операціях на маткових трубах:
 
✅конверсія (перехід) на лапаротомію (в наших реаліях шанс фактично 0)
✅кровотеча (зазвичай легко контрольована під час операції)
✅інфекційні ускладнення (дуже рідко)
✅тромбоемболічні ускладнення (дуже рідко)
✅травма суміжних органів: кишечник, крупні судини, органи сечовидільної системи (надзвичайно рідко)
✅рецидив гідросальпінксу та ненастання вагітності (на жаль, досить часто)
✅смертність при будь-якому варіанті цистектомії менше 0,1% (в нашій практиці ця цифра набагато менша). Вважається що ця цифра наближається до 1:10000 операцій. Це безпечніше ніж поїздка на автівці в інше місто.
 
Які аналізи необхідні:
 
✅Стандартний перелік згідно з чинним законодавством МОЗ України
✅Враховуючи те, що це досить складні операції, вони проводяться під загальним знеболюванням. Тому зазвичай робимо наступні обстеження:
● Група крові, резус (частіше це вже є, просто зробити копію)
● Загальний аналіз крові (дійсний протягом місяця до операції)
● Загальний аналіз сечі (дійсний протягом місяця до операції)
● Глюкоза крові (дійсний протягом місяця до операції)
● Коагулограма (дійсний протягом місяця до операції)
● Електроліти, білки, печінковий, нирковий комплекс (дійсний протягом місяця до операції)
● Кров на RW, ВІЛ, HbsAg, HCV (дійсний протягом 3 місяців до операції)
● ЕКГ, терапевт або сімейний лікар (при необхідності)
● Флюорографія (дійсна протягом року)
● Цитограма шийки матки (дійсна протягом 3 років до операції)
 
Післяопераційний період:
 
✅Як правило, пацієнтка встає з ліжка вже через 3-4 години після операції
✅Їсти легку їжу та пити можна через кілька годин після операції
✅Перев'язка не робиться, або робиться один раз перед випискою
✅Через 3-4 дні після операції можна знімати пов'язки
✅Душ приймати можна наступного дня після операції, ванну - через 3-4 тижні
✅До 2 тижнів обмежуємо фізичну активність (спорт, плавання, біг), але можна жити "звичайним життям"
✅Обмеження сексуальної активності 1-2 тижні
✅Через 10-14 днів приходить результат гістологічного дослідження, який ми передивимось і відправимо Вам з коментарями (якщо потрібно)
✅Контрольний огляд та УЗД, якщо немає ніяких скарг, зазвичай рекомендуємо через 1-2 місяці
 
Що є нормою після лапароскопічних операцій на трубах:
 
✅Помірний дискомфорт внизу живота, в ділянках післяопераційних ран
✅Помірне підвищення температури тіла до 37,5 градусів, інколи навіть вище, якщо температура тільки ввечері та "збивається" парацетамолом 500-1000 мг
✅НЕвелике вздуття живота, закрепи або діарея - в перші дні після операції
✅Помірна слабкість, сонливість
✅Кров'яністі виділення із піхви від кількох днів до 2-3 тижнів після операції
✅Порушення менструального цикла (менструація може бути раніше або пізніше ніж очікувалось)
 
Чому вигідно зробити лапароскопічну тубектомію в Клініці доктора Медведева?
 
● У нас великий досвід таких операцій
● Сучасне та якісне обладнання

● 
Сучасні хірургічні та анестезіологічні підходи
● Гарна ультразвукова діагностика, яка дозволяє чітко визначитись з показаннями до операції
● Є альтернативні підходи, які можна обговорити та реалізувати
● Супровід після операції з призначенням медикаментозного лікування коли це потрібно
● Наша клініка не працює по схемі "відрізав і забув", ми комплексно дбаємо про Ваше здоров'я і робимо операцію тільки у випадку, коли це дійсно необхідно.
 
Цю та інші методики можна знайти на власному каналі професора Медведєва М.В. за посиланням: https://www.youtube.com/@drmedvedev
 
На очному прийомі ми допоможемо Вам вибрати ті процедури, які дійсно необхідні, максимально безпечні та ефективні у Вашому випадку.

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами: