Актуальність цієї проблеми є дуже значною на сьогоднішній день. Багато жінок і навіть лікарі не приділяють належної уваги рясним менструаціям, вважаючи це за варіант індивідуальної норми. Але, як правило, це важливий сигнал організму про наявність якоїсь патології.
Що варто вважати важкою менструальною кровотечею?
Менструація – це процес, який регулюється гормонами, вона виникає, коли наприкінці циклу рівень прогестерону та естрогену низький, внаслідок цього клітини функціонального шару ендометрію відкидаються.
У нормі менструальний цикл триває від 24 до 35 днів із регулярним періодом кровотечі близько 3-8 днів, за цей час жінка втрачає до 80 мл крові. Така крововтрата не відчувається організмом і не завдає йому шкоди. Якщо порушена регулярність, тривалість та інтенсивність виділень – менструацію вважають аномальною (АМК або аномальна маткова кровотеча). Це призводить до порушення стану здоров'я та самопочуття жінки, знижує продуктивність.
Якщо порушена регулярність, тривалість та інтенсивність виділень – менструацію вважають аномальною (АМК або аномальна маткова кровотеча).
Раніше багато хто міг чути термін «дисфункціональна маткова кровотеча», на даний момент застосовувати його не доцільно, оскільки це діагноз виключення, тобто лише провівши величезний спектр діагностичних тестів і виключивши інші можливі патології можна його поставити. Така тактика негативно позначається на швидкості та якості лікування. Тому сьогодні ми застосовуємо термін АМК (аномальна маткова кровотеча) для позначення всієї групи проблем, пов'язаних із кількістю та регулярністю менструацій. Для рясних менструацій існує термін ТМК (важка менструальна кровотеча). Далі йтиметься саме про ТМК - найчастішу і значущу проблему в гінекології.
Яка статистика поширеності проблеми?
✅12-30% всіх жінок у світі страждає на тяжкі менструальні кровотечі;
✅Кожна десята пацієнтка має у гінеколога скарги на ТМК;
✅З усіх жінок, які мали проблеми з матковими кровотечами, до лікаря зверталися 65%;
✅Тяжкі маткові кровотечі, на жаль, стають причиною близько 50% всіх операцій з видалення матки;
✅Проведені соц.опитування стверджують, що маткові кровотечі порушують нормальний ритм життя кожної 5 жінки, їм доводиться пропускати важливі події, обмежувати спорт та секс, не завжди встигати з роботою.
Причиною цього є низька поінформованість жінок, більшість не вважає тривалі рясні менструації проблемою. За деякими даними, лише 29% обговорюють це зі своїм гінекологом.
Які причини можуть призводити до тяжких менструальних кровотеч?
Існує класифікація PALM-COEIN, згідно з якою всі причини поділяються на ті, що пов'язані з патологією структури маткової тканини, та ті, що від цього не залежать.
✅До першої групи відносять пухлиноподібні утворення доброякісного (поліпи, лейоміома, аденоміоз) та злоякісного генезу.
✅До другої групи відносять причини, викликані порушенням гормонального фону (порушення процесів овуляції, функціонального стану ендометрію), різні коагулопатії (порушення згортання крові). У деяких випадках важкі маткові кровотечі виникають внаслідок медичного втручання (наприклад, при абортах).
Як діагностувати причину маткової кровотечі?
Для оцінки менструальної функції та попередньої діагностики тяжких менструальних кровотеч використовують простий опитувальник:
✅Чи впливає менструація на Вашу щоденну активність?
✅Чи доводиться Вам міняти засоби гігієни вночі?
✅Чи знаходяться в виділеннях згортки крові більше 1 см?
✅Чи відчуваєте Ви слабкість, задишку, підвищену стомлюваність або Вам ставили колись діагноз анемії?
Хоча б одна позитивна відповідь на ці питання дозволяє припустити наявність рясних менструацій у пацієнтки.
Далі шукаємо причину за класифікацією PALM-COEIN.
Найбільш швидкий, доступний та досить точний метод – це
УЗД. З його допомогою можна визначити поліпи, аденоміоз, лейоміому, гіперплазію ендометрію. Для полегшення діагностики міоми чи уточнення її типу можна використовувати соногістерографію. Це вид
УЗД при якому в порожнину матки вводиться спеціальний розчин. Але все ж таки, на сьогоднішній день для діагностики лейоміоми матки та аденоміозу частіше вдаються до МРТ. "Золотим стандартом" у діагностиці практично всіх патологій матки прийнято вважати
гістероскопію.
Як лікувати та як підібрати метод лікування?
Є два типи лікування: консервативне та хірургічне.
Хірургічні методи включають повне видалення матки -
гістеректомія і абляцію або резекцію ендометрію.
Гістеректомія може виконуватися у традиційній методиці шляхом розрізу на передній черевній стінці, лапароскопічно та через піхву. Істотним недоліком є негативний ефект на репродукцію, тому варто враховувати вік та бажання жінки мати дітей.
У нашій клініці виконується унікальна послуга "офісна гістероскопія", яка дозволяє за рахунок унікального обладнання обійтися без необхідності анестезії та заглянути в порожнину матки, видалити поліп, взяти біопсію або виконати будь-яку іншу маніпуляцію та спокійно відпустити пацієнтку додому через півгодини.
Консервативне лікування включає застосування гормональних і негормональних препаратів. Для зупинки кровотечі використовують гемостатичні препарати, наприклад, транексамову кислоту. Для зменшення хворобливих відчуттів та профілактики запалення – нестероїдні протизапальні засоби (наприклад, ібупрофен). Ці препарати допомагають боротися із симптомами, а ось гормональні засоби спрямовані на більш глибоке вирішення проблеми. Засобом першої лінії можна назвати внутрішньоматкову левоноргестрел-релізинг систему "Мірена". Цей засіб дозволяє знизити та утримувати на потрібному рівні менструальну крововтрату вже через 3 місяці після початку застосування. Ще однією дією системи «Мірена» є протизаплідна. Не менш ефективним вважається застосування комбінованих оральних контрацептивів.
Гострі кровотечі вимагають негайного втручання з метою припинення крововтрати та відновлення об'єму крові у разі значної крововтрати.
Хронічні кровотечі, як правило, не ургентні стани. Це відхилення від нормальної менструації за тривалістю, обсягом та/або частотою протягом 6 і більше місяців.
Отже, за кожною матковою кровотечою криється певна причина, яка без правильно проведеної діагностики та відповідного лікування прогресуватиме.
Цілями лікування є як усунення симптому маткової кровотечі, так і, по можливості, ліквідація її причини та наслідків для здоров'я.
Тому не треба чекати, терпіти погіршення самопочуття внаслідок втрати крові. Негайно звертайтеся до фахівця!
Дбати про себе, уважно ставитися до свого жіночого здоров’я – задача номер один в умовах сьогодення.
Перелік використаної літератури:
1. https://www.uptodate.com/
2. https://www.medscape.com/
3. https://medlineplus.gov/
4. https://www.webmd.com/
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами: