Хронічний тазовий біль у жінок

Близько 50-60% жінок у яких активна дітородна функція звертаються до лікарів через тазові болі. Потрібно сказати, що за кількістю звернень пацієнток дана проблема займає не останнє місце в гінекології.

Поширеними скаргами є тривалі болі, які локалізуються внизу живота, нижче пупка, іноді віддають у ділянку нирок, ноги, інші відділи живота. Прийом знеболюючих препаратів спочатку блокує больові імпульси, але з часом настає звикання та потреба у сильніших засобах. Природно, за наявності тривалого чи навіть постійного болю самопочуття жінки йде на спад, поведінка модифікується в апатичну чи агресивну сторону, якість життя в соціумі також бажає кращого.

Що характерно для хронічного тазового болю?

Тривалість болю повинна бути не менше 6 місяців, за характером ниючі, тягнуті, тупі, можливо з іррадіацією (поширенням) в ділянку нирок.
Епізодичні загострення причиною яких є, наприклад, переохолодження, стреси, тривала втома.
На психічному та емоційному рівні відбувається дезорганізація, зниження сексуального потягу аж до його відсутності.
При використанні спазмолітиків та знеболювальних незначний ефект або його відсутність.
Коротко про механізм виникнення дискомфортних відчуттів: відбувається збудження нервових закінчень, які розташовуються у статевих органах та тканинах, що їх оточують. Саме ці болючі імпульси досягають центральної нервової системи (ЦНС) і при постійному впливі формують емоційну нестабільність, роздратованість, неуважність, порушення сну і т.д.

Причини виникнення

Якщо біль виникає у малому тазі, це свідчить, що причина цьому лише гінекологічна проблема. Потрібно пам'ятати також про опорно-руховий апарат, адже наявність вроджених і набутих патологій у поперековому, крижовому, куприковому відділах може провокувати неприємні відчуття.

Також поряд розташовані шлунково-кишковий тракт та сечовивідна система – будь-які запальні процеси, новоутворення, анатомічні дефекти, захворювання судин (варикозне розширення тазових вен) також ініціюють дискомфорт.

Як правило, диференціальну діагностику починають зі скарг, анамнезу пацієнта (історія перенесених захворювань та за яких умов вони виникають) та відповідно клінічних та лабораторних даних.

Найчастіше виявляється причина, яка несе у собі поєднаний характер. Можлива наявність комбінації гінекологічних захворювань, наприклад, міома матки із внутрішнім ендометріозом тіла матки. Екстрагенітальна патологія (плексит, кресті, остеохондроз, запальні захворювання сечовидільної системи, шлунково-кишкового тракту) дуже часто обтяжує діагностику прихованої гінекологічної проблеми. Тому кожна жінка з хронічними тазовими болями має бути ретельно обстежена.

Лікувальні походи:

Все ж таки найкращим варіантом лікування є те, що забезпечує мінімальне втручання в організм і гарантує швидку реабілітацію без подальших ускладнень. Лапароскопія та гістероскопія - це методи, за допомогою яких можна також усунути причину хронічних тазових болів. Але звичайно хід операції та обсяг у прямій залежності від віку, від бажання жінки мати дітей та від тяжкості патології.

Лікування варикозно розширених вен малого тазу можна розпочинати консервативно. Проте, найефективніше оперативне лікування - лапароскопічне перев'язування яєчникових вен, оскільки це зменшує застій венозної крові і цілком безпечно подальшого функціонування яєчників.

Варто зазначити, що медицина не стоїть на місці. У пошуках найменшого вторгнення в організм при даній патології виникла така галузь, як рентгенендоваскулярна (внутрішньосудинна) хірургія, яка запровадила новий спосіб лікування – емболізація яєчникових вен. Цей метод дозволяє без загального наркозу провести процедуру, після якої абсолютно немає косметичних дефектів, нижчий відсоток ускладнень та рецидивів (повторного виникнення) захворювання. Суть полягає в тому, що вводять у просвіт яєчникових вен спеціальну склерозуючу речовину (емболізат), яка повністю перекриває просвіт судини. 60 - 90% оперативних втручань виконуються успішно з добрим результатом.

Гінекологи Клініки доктора Медведева

Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей