м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом
Графік роботиСб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
Що таке лейоміома матки?
Лейоміома матки - найпоширеніша доброякісна пухлина в гінекології. У віці 50 років більшість жінок мають хоча б невелику міому матки. Дуже часто міома не викликає жодних симптомів і часто не потребує будь-якого активного лікування. Але, бувають ситуації, коли лейоміому матки треба лікувати, в тому числі і хірургічно. Огляд сучасних підходів до діагностики та лікування міоми матки Ви знайдете в даній статті.
Зміст
У кого найчастіше виявляють міому?
Які клінічні прояви у захворювання?
Коли потрібно лікувати лейоміому?
Чи можливо профілактувати міому матки?
Міоми матки або, як їх ще називають, лейоміоми (фіброміоми, фіброїди) є доброякісними (не раковими) утвореннями, що розвиваються з м'язової тканини матки. Розмір, форма та розташування міоми можуть сильно відрізнятися. Вони можуть рости в порожнину матки, в товщі її стінки або зовнішньої поверхні, іноді міоми прикріплюються до стінки матки стеблеподібною структурою - ніжкою міоми. Утворення у жінки може бути як одиничим, так і множинним. В одних випадках лейоміома довго залишається невеликих розмірів, але потім раптово росте, а в інших – повільно росте протягом кількох років.
У кого найчастіше виявляють міому?
Лейоміоми, в основному, зустрічаються у жінок віком 30-45 років, але вони можуть виникати у будь-якому віці. Варто зазначити, що міоми з'являються у молодшому віці і ростуть швидше у темношкірих жінок.
Які клінічні прояви у захворювання?
У ряді випадків міома протікає безсимптомно (не менше 25%) і вона виявляється випадково при вагінальному або ректальному дослідженні.
У решти розвивається порушення менструації, вони стають тривалішими, ряснішими. Хронічні вагінальні кровотечі іноді призводять до залізодефіцитної анемії. Часто міоми можуть давати больовий синдром, дискомфортні відчуття та біль локалізуються в черевній порожнині або нижній частині спини (біль ниючий, але буває і різкий). З'являються як у спокої, так і при фізичному навантаженні, статевому акті. Якщо міома досить великих розмірів, вона може здавлювати сусідні органи та розвивається порушення сечовипускання, біль у прямій кишці, утруднений акт дефекації.
Які бувають ускладнення лейоміоми матки?
✅Безпліддя. Лейоміома матки є дуже рідкісною причиною неплідності. Тому при неплідності і міомі слід виключати усі більш вагомі причини.
✅ Залізодефіцитна анемія (через тривалу тяжку менструальну кровотечу)
✅ Перекрут ніжки міоми (при субсерозному вузлі)
✅ Тромбоемболія (вкрай рідкісне ускладнення)
✅ Дуже рідко: злоякісна трансформація в лейоміосаркому матки
Лейоміома матки під час вагітності
✅Частота виникнення лейоміоми під час вагітності коливається від 2,7% до > 25%.
✅Більшість пацієнтів з лейоміомами мають хороші результати, але рекомендується посилене спостереження у гінеколога через підвищений ризик ускладнень вагітності.
Перші ознаки лейоміоми можуть бути виявлені під час звичайного вагінального гінекологічного обстеження. Деталізувати інформацію можна за допомогою:
1) ультрасонографія (УЗД), при ній використовуються звукові хвилі для створення картини матки та інших органів малого тазу.
2) Гістероскопія, тонким пристроєм (гістероскопом), який вводиться через піхву в матку, можна оглянути порожнину матки.
3) Гістеросальпінгографія – це спеціальний рентгенівський тест. Він може виявляти аномальні зміни розміру, форми матки та фалопієвих труб.
4) Соногістерографія - це тест, при якому рідина вводиться в матку через шийку матки. У цьому дослідженні добре візуалізується эндометрий.
5) Лапароскопія, в даному методі використовується тонкий пристрій (лапароскоп), щоб оглянути матку з боку черевної порожнини та виявити утворення на ній.
Також можна застосовувати МРТ, але це рідко потрібно
Міоми матки діляться по розташуванню в стінці матки на субсерозні (розташовані зовні, ближче до черевної порожнини), інтрамуральні (інколи називають інтерстиціальними) - розташовані в товщині стінки та субмукозні (або підслизові), коли міома розташована під ендометрієм та деформує порожнину матки.
На сьогодні, прогресивні лікарі використовують більш розширену класифікацію, запропоновану FIGO (The International Federation of Gynecology and Obstetrics). Використання данної класифікації дуже допомагає, коли мова йде про хірургічне органозберігаюче лікування лейоміоми матки. Тому дуже важливо між лікарями вказувати тип міоми за FIGO, щоб спілкуватися на одній мові.
Коли потрібно лікувати лейоміому?
Лейоміоми, які не викликають симптомів, малі або зустрічаються у жінки, яка наближається до менопаузи, часто не потребують лікування
Але є низка симптомів, за наявності яких, рекомендується провести лікування:
- тяжкі чи болючі менструації, які викликають анемію або порушують нормальну діяльність жінки;
- кровотеча у міжменструальний період;
- невизначеність у типі пухлини (підозра на злоякісну пухлину);
- швидке зростання міоми (відносне показання, розглядається окремо в кожному випадку);
- безпліддя;
- сильні болі в області тазу;
- інши симптому (порушення сечовипускання та роботи кишечника);
- ускладнення міоми (див. вище).
Медикаментозна терапія передбачає використання препаратів, що зменшують больові відчуття, коригують цикл і менструацію, зменшують кровотечу. Але, на жаль, вони не впливають на зростання міоми, і згодом може бути потрібне хірургічне втручання.
До таких лікарських засобів відносять:
✅Комбіновані оральні контрацептиви. Вони налагоджують менструальний цикл, зменшують больові прояви та кровотечі.
✅Агоністи гонадотропін-рилізинг-гормону (GnRH). Ці препарати зупиняють менструальний цикл та можуть зменшувати розміри лейоміоми. Вони іноді використовуються до операції, щоб зменшити ризик кровотечі. Оскільки агоністи GnRH мають багато побічних ефектів, вони використовуються лише на короткі періоди (менше 6 місяців). Після того, як жінка перестає приймати агоніст GnRH, її міоми зазвичай повертаються до їхнього вихідного розміру (а інколи навіть стають більше).
✅Гестаген-вивільняючий внутрішньоматковий пристрій або "гормональна" внутрішньоматкова спіраль. Підходить для пацієнток, у яких міома не деформує ендометрій. Такий варіант підходить для контролю за кровотечею, але на прогресування лейоміоми він не впливає.
Хірургічні методи:
✅Міомектомія - це органозберігаюча операція, при якій видаляється лише міоматозний вузол. Перевага методу в тому, що жінка зберігає здатність до народження дітей, а недолік - це можлива поява нових міом у матці. На сьогоднішній день міомектомію можна зробити лапароскопічним доступом, а при підслизовій міомі - за допомогою гістероскопії. Слід уникати відкритих лапаротомних операцій, які є застарілими.
✅Гістеректомія – видалення матки. Яєчники, як правило, не видаляються. Гістеректомія проводиться, коли інші методи лікування не працюють або неможливі, або дуже великі міоми. У жінки більше немає можливості мати дітей після гістеректомії, але і ефективність у неї стовідсоткова. На сьогодні сучасними методами гістеректомії є вагінальна та лапароскопічна гістеректомії. Абдомінальна (лапаротомна) гістеректомія є застарілою методикою, яка менш косметична та гірше переноситься.
✅Гістероскопія. Цей метод використовується для видалення міоми, які виступають у порожнину матки (субмукозні вузли). Гістероскопія часто може виконуватися як амбулаторна процедура (не обов'язково залишатися на ніч у лікарні).
Чи має значення розмір лейоміоми матки при гістерорезектоскопії?
✅Видалення ендометрію (резекція або аблація) – ця процедура руйнує слизову оболонку матки. Вона використовується для лікування жінок із невеликими міомами (менше 3 сантиметрів) та тяжкими менструальними кровотечами.
✅Емболізація маткових артерій (ЕМА). Під час цієї процедури крихітні частинки (розміром із пісчинку) вводять у кровоносні судини, які живлять матку. Частинки блокують потік крові до міоми та змушують її зменшуватись. У більшості випадків ЕМА може виконуватися як амбулаторна процедура як альтернатива гістеректомії. Недоліком ЕМА є те, що лейоміома залишається в матці і у нас немає модливості провести її гістологічне дослідження. Другим недоліком є те, що процедура не рекомендується жінкам, які планують вагітність у майбутньому. Третій недолік - не стовідсоткова ефективність. Приблизно у 20% випадків ефект не досягається або не достатній.
✅Фокусований ультразвук під контролем магнітно-резонансної томографії (ФУЗ-МРТ аблація). У цьому новому методі ультразвукові хвилі використовуються для руйнування лейоміоми. Хвилі прямують на міому через шкіру за допомогою магнітно-резонансної томографії. Дослідження показують, що у жінок покращуються симптоми до 1 року після процедури. В даний час вивчається питання, чи забезпечує цей підхід довгострокове полегшення від симптомів міоми матки.
Чи можливо профілактувати міому матки?
На жаль, профілактики лейоміоми матки не існує. Є дані досліджень, які показали, що у жінок, які не вживають тваринну їжу (вегетарианці) частота виникнення лейоміоми матки нижче.
Лікарі КДМ
Перелік використаної літератури:
1. https://www.uptodate.com/
2. https://www.medscape.com/
3. https://medlineplus.gov/
4. https://www.webmd.com/
З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.
Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:
Про клініку
- Чому ми?
- Наші цінності
- Ліцензії
- Фотогалерея
- Керівництво
- Якого обрати лікаря?
- Вакансії
- Історія
- Партнери
- Відгуки
- Договір оферти
- Правила розпорядку
- Відеоспостереження
Прес-центр
Напрямки
Контакти
- м. Дніпро, вул. Святослава Хороброго, 60, працюємо за попереднім записом +38 (067) 142-50-60 +38 (099) 142-50-60 +38 (073) 142-50-60
-
Пн—Пт: з 8:00 до 20:00
Сб: з 8:00 до 18:00
Нд: з 8 до 15
-
Підписка на новини