Що таке лейоміома матки?

Що таке лейоміома матки?

Міоми матки або, як їх ще називають, лейоміоми є доброякісними (не раковими) утвореннями, що розвиваються з м'язової тканини матки. Розмір, форма та розташування міоми можуть сильно відрізнятися. Вони можуть рости в порожнину матки, в товщі її стінки або зовнішньої поверхні, іноді міоми прикріплюються до стінки матки стеблеподібною структурою - ніжкою міоми. Освіта у жінки може бути як одинична, так і безліч різних за формою та розмірами міом. В одних випадках лейоміома довго залишається невеликих розмірів, але потім раптово росте, а в інших – повільно росте протягом кількох років.

У кого найчастіше виявляють міому?

Лейоміоми, в основному, зустрічаються у жінок віком 30-40 років, але вони можуть виникати у будь-якому віці. Варто зазначити, що міоми з'являються у молодшому віці і ростуть швидше у афроамериканських жінок.

Як виявляється захворювання?

Розвивається порушення менструації, вони стають тривалішими, ряснішими, цикл може бути не регулярним. У період між місячними можуть розвиватися вагінальні кровотечі, які іноді призводять до анемії. Часто міоми можуть давати больовий синдром, дискомфортні відчуття та біль локалізуються в черевній порожнині або нижній частині спини (біль ниючий, але буває і різкий). З'являються як у спокої, так і при фізичному навантаженні, статевому акті. Якщо міома досить великих розмірів, вона може здавлювати сусідні органи та розвивається порушення сечовипускання, біль у прямій кишці, утруднений акт дефекації.

У ряді випадків міома протікає безсимптомно і вона виявляється випадково при вагінальному або ректальному дослідженні.

Які бувають ускладнення?

Насамперед, проблемою для жінки стає завагітніти та виносити дитину, можуть розвиватися викидні. Хоча причиною безпліддя міоми визнаються лише після того, як решту можливих причин виключено. Після лікування міоми, багато жінок успішно вагітніють. З не пов'язаних з репродуктивною функцією ускладнень можуть спостерігатися черевні судоми. Міоми, прикріплені до матки ніжкою, можуть перекручуватися і можуть викликати біль, нудоту або пропасницю. Міоми, що швидко ростуть, або ті, які починають руйнуватися, також можуть призводити до больових відчуттів. Великий обсяг освіти може ускладнювати гінекологічний огляд. Ракове переродження міоми спостерігається рідко.

Як діагностувати міому?

Перші ознаки міоми можуть бути виявлені під час звичайного вагінально-абдомінального обстеження. Деталізувати інформацію можна за допомогою:

1) ультрасонографія (УЗД), при ній використовуються звукові хвилі для створення картини матки та інших органів малого тазу.

2) Гістероскопія, тонким пристроєм (гістероскопом), який вводиться через піхву в матку, можна оглянути порожнину матки.

3) Гістеросальпінгографія – це спеціальний рентгенівський тест. Він може виявляти аномальні зміни розміру, форми матки та фалопієвих труб.

4) Соногістерографія - це тест, при якому рідина вводиться в матку через шийку матки. У цьому дослідженні добре візуалізується эндометрий.

5) Лапароскопія, в даному методі використовується тонкий пристрій (лапароскоп), щоб оглянути матку з боку черевної порожнини та виявити утворення на ній.

Також можна застосовувати МРТ чи КТ, але це рідко потрібно.

Коли потрібно лікувати лейоміому?

Лейоміоми, які не викликають симптомів, малі або зустрічаються у жінки, яка наближається до менопаузи, часто не потребують лікування.

Але є низка симптомів, за наявності яких, рекомендується провести лікування:

- тяжкі чи болючі менструації, які викликають анемію або порушують нормальну діяльність жінки;

- кровотеча у міжменструальний період;

- невизначеність у типі пухлини;

- швидке збільшення зростання міоми;

- безпліддя;

- Сильні болі в області тазу.

Які методи лікування?

Медикаментозна терапія передбачає використання препаратів, що зменшують больові відчуття, коригують цикл і менструацію, що зменшують кровотечу. Але, на жаль, вони не впливають на зростання міоми, і згодом потрібне хірургічне втручання.

До таких лікарських засобів відносять:

✅Комбіновані оральні контрацептиви. Вони налагоджують менструальний цикл, зменшують больові прояви та кровотечі.
✅Агоністи гонадотропін-рилізинг-гормону (GnRH). Ці препарати зупиняють менструальний цикл та можуть скорочувати міоми. Вони іноді використовуються до операції, щоб зменшити ризик кровотечі. Оскільки агоністи GnRH мають багато побічних ефектів, вони використовуються лише на короткі періоди (менше 6 місяців). Після того, як жінка перестає приймати агоніст GnRH, її міоми зазвичай повертаються до їхнього вихідного розміру.
✅Гестаген-вивільняючий внутрішньоматковий пристрій або внутрішньоматкова спіраль. Підходить для пацієнток, у яких міома не деформує ендометрій. Такий варіант підходить для контролю за кровотечею, але на прогресування міоми він не впливає.

Хірургічні методи:

✅Міомектомія - це органозберігаюча операція, при якою видаляється лише міоматозна освіта. Перевага методу в тому, що жінка зберігає здатність до народження дітей, а недолік - це можлива поява нових міом у матці.
✅Гістеректомія – видалення матки. Яєчники та придатки, як правило, не видаляються. Гістеректомія проводиться, коли інші методи лікування не працюють або неможливі, або дуже великі міоми. У жінки більше немає можливості мати дітей після гістеректомії.
✅Гістероскопія. Цей метод використовується для видалення міоми, які виступають у порожнину матки. Резектоскоп вставляється через гістероскоп. Резектоскоп руйнує міоми з електрикою чи лазерним променем. Хоча він не може видалити міоми глибоко у стінках матки, він часто може контролювати кровотечу, яку викликають ці міоми. Гістероскопія часто може виконуватися як амбулаторна процедура (не обов'язково залишатися на ніч у лікарні).
✅Видалення ендометрію – ця процедура руйнує слизову оболонку матки. Вона використовується для лікування жінок із невеликими міомами (менше 3 сантиметрів).
✅Емболізація маткових артерій (ЕМА). Під час цієї процедури крихітні частинки (розміром із зерно піску) вводять у кровоносні судини, які живлять матку. Частинки блокують потік крові до міоми та змушують її стискатися. У більшості випадків ЕМА може виконуватися як амбулаторна процедура.
✅Фокусований ультразвук під контролем магнітно-резонансної томографії (ФУЗ-МРТ аблація). У цьому новому методі ультразвукові хвилі використовуються для руйнування міоми. Хвилі прямують на міому через шкіру за допомогою магнітно-резонансної томографії. Дослідження показують, що у жінок покращуються симптоми до 1 року після процедури. В даний час вивчається питання, чи забезпечує цей підхід довгострокове полегшення від симптомів міоми матки.

Чи має значення розмір лейоміоми матки при гістерорезектоскопії?

 

Лікарі КДМ

Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей