Коротко про ендометріоз

Ендометріоз - це стан, коли визначають наявність функціонально активних залоз та строми ендометрію поза порожниною матки, що викликає хронічний запальний процес у цих тканинах. Ендометріоз - це дуже розповсюджене гінекологічне захворювання, при якому клітини ендометрія (внутрішнього шару матки) розростаються за його межами. Це гормоно-залежний запальний процес, що викликає рубцово-спайкові зміни. 

Ендометріоз може бути генітальним, коли захворювання вражає внутрішні статеві органи-матку, яєчники, маткові труби, шийку матки та інші структури, а також екстрагенітальним-наприклад, ендометріоз діафрагми, сечового міхура.

Ендометріоз зустрічається незалежно від етнічної приналежності та раси, соціально-економічних умов у будь-якому віці. Поширеність захворювання за даними різних авторів коливається не більше 5-10% всіх жінок, 20-25% серед пацієнток гінекологічних стаціонарів і сягає 45-50% серед жінок із безпліддям.

Найбільш часті симптоми ендометріозу: дуже болючі менструації, хронічні болі внизу живота, безпліддя, болючі відчуття при статевому житті, болі при дефекації або сечовипусканні, які посилюються або виявляються в період менструації, можуть супроводжуватися наявністю крові в сечі або калі.

Розрізняють генітальний (з ураженням статевих органів) та екстрагенітальний (з ураженням кишечника, сечового міхура, та ін.). Генітальний ендометріоз розділяють на дві групи:            

1.внутрішній (аденоміоз) – розростання клітин ендометрія в міометрій (м’язовий шар стінки матки).

2. зовнішній – ендометріоз яєчників, маткових труб, тазової очеревини.

В залежності від локалізації ендометріоїдних вогнищ, захворювання має різну клінічну картину та перебіг. Найпоширеніші клінічні симптоми ендометріозу:

✅циклічні болі в малом тазу,
✅посилені та/або подовжені менструальні кровотечі,
✅біль при статевому акті,
✅безпліддя, та інші.

Але досить високий відсоток хворих на ендометріоз не мають будь-яких помітних клінічних симптомів.

Діагностика. 

Лікар гінеколог може запідозрити ендометріоз на підставі оцінки скарг, гінекологічного анамнезу, клінічного огляду. УЗД ефективна у випадку аденоміозу (ми можемо бачити зміну структури міометрію, зміну розмірів та форми матки), ендометріозу яєчників (ендометріоїдні кісти мають типовий вигляд при скануванні), глибокого інфільтративного ендометріозу (можна виявити патологічні вогнища в міхурово-матковому просторі, або ретроцервікальній ділянці, з ураженням сечового міхура або кишечника). Однак не всі вогнища ендометріозу можуть бути виявлені при УЗД, тому відсутність ознак ендометріозу на УЗД не є свідченням відсутності ендометріозу.                                                                                            

Також інформативними методами діагностики ендометріозу є МРТ і лапароскопія.

Лікування ендометріозу може бути консервативним та хірургічним і залежить від клінічних проявів хвороби та ступеню розповсюдженості  процесу.

Підхід до вибору методу лікування залежить від основної скарги пацієнтки та підбирається разом із лікарем у кожному індивідуальному випадку. Це може бути медикаментозне лікування, хірургічне використання допоміжних репродуктивних технологій або комбінація цих методів.

Правильно казати, що ендометріоз викликає субфертильність. Частина жінок, які мають ендометріоз вагітніє спонтанно, ще частина - після різних методів лікування або застосування допоміжних репродуктивних технологій.

Вагітність не є ліками від ендометріозу, але, як правило, у період виношування та годування груддю симптоми ендометріозу значно зменшуються внаслідок гормональних змін, що приносить вагітність та відсутності менструації. Крім того, виношування дитини сприятливо впливає на загальний психологічний стан жінки, вона почувається щасливою через позитивний результат.

У пацієнток з ендометріозом під час вагітності підвищені ризики мимовільного аборту, кровотечі під час вагітності та пологів, передчасних пологів та інших небезпечних станів, тому важливим є грамотне ведення та довіра до лікаря на всіх етапах.

Лікар УЗД Медведєва Людмила Євгенівна

Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей