Позаматкова вагітність

А ви знали, що зустріч яйцеклітини та сперматозоїда, а потім і запліднення відбувається у матковій трубі? І що тільки після цього ембріон переміщається в матку. А як він може переміщатися? Маткова труба зсередини вкрита спеціальними ворсинками, які рухаються в напрямку матки і перекочують ембріон. Але якщо маткова труба заблокована або пошкоджена, то запліднена яйцеклітина може не дістатися матки, а застрягнути в трубі. Так виникає найчастіший вид позаматкової вагітності - трубна вагітність. В залежності від місця прикріплення ембріона, існують ще такі види позаматкової вагітності, як яєчникова, черевна, шийкова. 

Чим небезпечна позаматкова вагітність (ПВ)?

Тільки матка має унікальну здатність розтягуватися під час росту плода. Маткові труби такої здатності не мають. Внаслідок росту ембріона в певний момент відбувається розрив труби з внутрішньочеревною кровотечею. Це небезпечне для життя ускладнення, яке потребує невідкладного хірургічного втручання. Тому основним завданням гінеколога є своєчасна діагностика ПВ у ранньому терміні, щоб не допустити розрив труби. 

Симптоми

Затримка менструації, болючість молочних залоз, нудота можуть бути ознаками як маткової, так і позаматкової вагітності. Наступні симптоми частіше виникають при ПВ: 

  • незначні кров’янисті виділення після затримки менструації (часто пацієнтки приймають це за початок місячних і не припускають, що вони вагітні);
  • біль внизу живота з однієї сторони різної інтенсивності, може виникати раптово або поступово, бути постійним або періодичним.

Якщо у вас є такі симптоми, терміново зверніться до лікаря.

Симптоми розриву маткової труби і внутрішньої кровотечі:

  • раптовий сильний біль внизу живота, який може віддавати у пряму кишку або в плече;
  • сильне запаморочення або непритомність;
  • раптова слабкість.

У разі виникнення цих симптомів треба негайно викликати швидку.

Діагностика

  • тест на вагітність або аналіз крові на хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ);
  • гінекологічний огляд;
  • ультразвукове дослідження.

Лікування

На жаль, зберегти ембріон у разі ПВ неможливо. Існує два методи лікування трубної

вагітності: хірургічний і медикаментозний.

Хірургічне лікування.

Якщо позаматкова вагітність діагностована на ранньому терміні і немає ознак розриву маткової труби, то проводять лапароскопічну операцію без розрізу через маленькі отвори у черевній стінці. Можливі два варіанти: видалення маткової труби і видалення вагітності зі збереженням труби. Якщо є ознаки розриву маткової труби і внутрішньої кровотечі, то хірургічне втручання доводиться робити негайно шляхом лапаротомії, тобто через розріз. 

Медикаментозне лікування.

Проводять препаратом метотрексат, який припиняє розвиток вагітності. Його вводять внутрішньом’язово. Цей метод можна застосовувати тільки при маленьких розмірах плодового яйця і можливості бути під спостереженням лікаря. Регулярно проводять УЗД і аналіз крові на ХГЛ, щоб запевнитись, що препарат діє. Іноді потрібна друга доза, а може знадобитися і хірургічне втручання, якщо немає ефекту.

 

Будьте завжди здорові, щасливі та обізнані!

Лікар Клініки доктора Медведева акушер-гінеколог

Перелік використаної літератури: 

  1. https://www.uptodate.com/
  2. https://www.medscape.com/
  3. https://medlineplus.gov/
  4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

 

Повернутися до списку статей