Функціональні кісти яєчника

Що таке кіста яєчника?

Це округле утворення на яєчнику, має капсулу та заповнене вмістом, переважно рідинним. Розміри кісток зазвичай від 2-х до 7см в діаметрі, і іноді буває і більше. Розвиваються вони частіше у жінок із порушеними процесами овуляції (дозрівання фолікула та виходу яйцеклітини). Така патологія розвивається частіше у жінок дітородного віку. Самі собою кісти не несуть загрозу здоров'ю жінки і можуть зникати самостійно без застосування будь-якого лікування. Лікарі називають такі кісти – функціональними. Є також органічні кісти яєчника, вони складаються з пухлинної тканини (наприклад, дермоїдна, серозна, муцинозна) та вимагають хірургічного лікування, оскільки самі по собі не зникають.

Функціональні кісти, вони ж тимчасові, бувають фолікулярними, а також кістами жовтого тіла.

Чому і як утворюються функціональні кісти?

Кісти яєчника можуть розвиватися на фоні дисбалансу статевих гормонів, через порушення роботи інших ендокринних органів, наприклад щитовидної залози або надниркових залоз, внаслідок інфекцій сечостатевих органів після дуже сильних стресів, після абортів. Внаслідок цих факторів порушуються процеси дозрівання фолікулів у яєчниках. У нормі фолікул повинен розірватися при досягненні розміру приблизно 20 мм (домінантний фолікул), а в даному випадку цього не відбувається, його стінки розтягуються і стають капсулою кісти, а всередині накопичується рідина, тому виникає фолікулярна кіста. Іноді овуляція фолікула все ж таки відбувається, але він заповнюється не клітинами жовтого тіла, а кров'янисто-рідинним вмістом і формується вже кіста жовтого тіла.

Як проявляється функціональна кіста яєчника?

Маленькі кісти часто ніяк не турбують жінку, вона навіть може не знати про їхнє існування в її організмі, оскільки такі кісти протягом одного-двох менструальних циклів зникають самі по собі. Кісти ж побільше, від 5 см в діаметрі можуть викликати біль і дискомфорт при фізичному навантаженні, наприклад відчуття, що тягнуть, з однієї або двох сторін внизу живота при швидкій ходьбі; часто супроводжуються порушенням менструального циклу, місячні нерегулярні, рясні; при дуже великих розмірах кісти виникає дискомфорт при сечовипусканні, під час або після статевого акту.

При виникненні розриву або перекруту ніжки кісти може спостерігатися сильний бій у надлобковій і пахвинній ділянці, слабкість, запаморочення, аж до втрати свідомості, нудота. Такі симптоми є небезпечними, оскільки можуть призвести до втрати крові (внутрішньочеревна кровотеча) та перитоніту (запалення очеревини). З появою таких симптомів необхідно терміново звернутися до гінекологічного стаціонару.

Як діагностуються функціональні кісти яєчника?

Для встановлення правильного діагнозу лікар гінеколог спочатку запитує скарги (коли, як з'явилися вище перелічені симптоми, скільки тривають, чи є погіршення стану) і уточнює відомості про Вашу менструальну функцію, про супутні захворювання, особливо статевої та ендокринної системи. Далі лікар проведе загальний та гінекологічний огляд, у ході якого пальпаторно можна визначити збільшення придатків. З додаткових досліджень проводиться УЗД, ефективний і безболісний метод виявлення кісти, жінкам, які живуть статевим життям, проводиться тест на вагітність, щоб виключити позаматкову, оскільки вона дає схожу клініку. Дуже хорошим лікувально-діагностичним методом на сьогодні є лапароскопія, вона дозволяє оглянути яєчники, щоб виявити пухлину і провести хірургічне лікування. Однак, у разі неускладнених функціональних кіст, лапароскопія швидше за все не знадобиться. При виникненні розриву кісти можуть проводити пункцію заднього склепіння піхви, щоб визначити, чи є кров у черевній порожнині. Однак такий підхід при налачуванні лапароскопії є застарілим.

Лікування функціональних кіст яєчника

Під час підбору лікування враховують вік жінки та необхідність збереження репродуктивної функції, оцінюють розмір кісти, давність її виникнення, важливо уточнити рецидив це чи первинний випадок. Також особлива увага приділяється ризику зловживання кістами.

Якщо кіста невелика, немає ускладнень, то за нею спостерігають 2-3 менструальні цикли, найчастіше кіста зникає самостійно. Бажано обмежити стреси та фізичні навантаження, щоб не виник перекрут ніжки або розрив кісти, якщо кістозні зміни супроводжуються сильним болем призначають знеболювальні препарати (тільки після очної консультації лікаря).

Якщо через 8-12 тижнів, тобто 2-3 циклів, на УЗД зберігаються ознаки кісти, об'єктивно жінка відчуває симптоми, то призначаються КОКи (комбіновані оральні контрацептиви) тривалістю не менше 6 місяців.

Якщо ж це не приносить ефекту, кіста рецидивує, то вдаються до хіругічного лікування, оскільки це найімовірніше нефункціональна кіста.

Метод вибору – лапароскопія. Проводиться переважно видалення кісти без травмування самої тканини яєчника (кістектомія або 

цистектомія). У жінок у постменопаузі рекомендують видалення яєчників (оваріоектомію), видалення придатків (аднексектомію), іноді у комбінації з видаленням матки (гістеректомією).

Ускладнення та прогноз

До ускладнень відносять перекрут ніжки кісти, розрив кісти. Але загалом прогноз цього захворювання сприятливий. На можливість мати дітей функціональні кісти практично не впливають, навпаки з настанням вагітності вони зменшуються у розмірі і можуть зникнути. Ракове переродження кісти можливе тільки при органічних кістах, не функціональних.

Заходи профілактики

Спеціальних заходів та способів немає. Але щоб не запустити процес, краще регулярно відвідувати гінеколога та контролювати стан Вашої репродуктивної системи, своєчасно лікувати хвороби ендокринної системи, гормональні відхилення, інфекційно-запальні процеси. Обмежте стреси, відмовтеся від шкідливих звичок. Правильне харчування та здоровий спосіб життя допоможуть знизити ризик не лише захворювань репродуктивної сфери, а й зміцнити Ваш організм.

Перелік використаної літератури: 

1. https://www.uptodate.com/
2. https://www.medscape.com/
3. https://medlineplus.gov/
4. https://www.webmd.com/

З повним переліком послуг та цін завжди можна ознайомитись за посиланням або безпосередньо звернувшись до адміністраторів.

Клініка доктора Медведева представлена в соціальних мережах, де ми запрошуємо Вас підписатись та слідкувати за нами:

Facebook

Instagram

Telegram

TikTok

Youtube

Повернутися до списку статей